საქართველოს პროკურატურამ ცალკეული არასამთავრობო ორგანიზაციების ხელმძღვანელები გამოკითხვაზე დაიბარა
გენერალური პროკურატურა პირბადეების თემაზე სამოქალაქო ორგანიზაციების ხელმძღვანელებს გამოკითხვაზე იბარებს.
“როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, საქართველოს პროკურატურაში მიმდინარეობს გამოძიება საბოტაჟის, დამამძიმებელ გარემოებაში საბოტაჟის მცდელობის, უცხოეთის ორგანიზაციისათვის და უცხოეთის კონტროლს დაქვემდებარებული ორგანიზაციისათვის მტრულ საქმიანობაში დახმარების და საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების და ეროვნული უშიშროების საფუძვლების წინააღმდეგ მიმართული საქმიანობისთვის ფინანსების მობილიზების ფაქტებზე.
აღნიშნული სისხლის სამართლის საქმის გამოძიების ფარგლებში, საქმისათვის მნიშვნელოვანი გარემოებების გასარკვევად, მოწმის სახით გამოკითხვის მიზნით, საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში დაბარებული არიან ცალკეული არასამთავრობო ორგანიზაციების ხელმძღვანელები”, – ნათქვამია პროკურატურის განცხადებაში.
პროკურატურის განცხადებით, “სისხლის სამართლის საქმეზე ჩატარებული გამოძიებით დადგენილია, რომ 2024 წლის პერიოდში საქართველოს პარლამენტის წინ და ქვეყნის მასშტაბით სხვადასხვა ლოკაციებზე მიმდინარე ძალადობრივი საპროტესტო აქციების დაგეგმვასა და ორგანიზებაში აქტიურად მონაწილეობდნენ როგორც ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ლიდერები, ასევე ცალკეული ფონდების და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. აღნიშნული გარემოებები და სისხლის სამართლის საქმეზე შეკრებილი მტკიცებულებები საფუძვლად დაედო 12 იურიდიული პირის – ფონდების და არასამთავრობო ორგანიზაციების საბანკო ანგარიშების დაყადაღებას, რითაც შეიზღუდა ფულადი სახსრების შემდგომი არამიზნობრივი განკარგვა”.

01/09/2025 17:31:00 Политика
Прокуратура Грузии вызвала руководителей некоторых НПО на допрос в качестве свидетелей. Согласно заявлению, опубликованному ведомством, речь идет об аресте банковских счетов 12 юридических лиц — фондов и неправительственных организаций, что позволило ограничить дальнейшее нецелевое использование средств.
Ведомство отмечает, что расследует «факты саботажа, попытки саботажа при отягчающих обстоятельствах, содействия иностранным организациям и организациям, находящимся под иностранным контролем, во враждебной деятельности и мобилизации средств для деятельности, направленной против конституционного строя Грузии и соображений национальной безопасности».
И в рамках расследования этого уголовного дела руководители некоторых НПО в генпрокуратуру Грузии для выяснения значимых обстоятельств дела.
«Согласно результатам расследования, проведенного по уголовному делу, в период с 2024 года лидеры оппозиционных политических партий, а также представители определенных фондов и неправительственных организаций активно участвовали в планировании и организации насильственных акций протеста перед зданием парламента Грузии и в различных местах по всей стране.
Эти обстоятельства и доказательства, собранные в рамках уголовного дела, послужили основанием для ареста банковских счетов 12 юридических лиц — фондов и неправительственных организаций, что ограничило дальнейшее нецелевое использование средств», — говорится в заявлении прокуратуры Грузии.