15/09/2025 15:16:00 საზოგადოება, რეკლამა
13 სექტემბერს, თიბისი კონცეპტის მულტიფუნქციურ სივრცეში, ლადო ალექსი-მესხიშვილის წიგნის პრეზენტაცია გაიმართა. წიგნი წარმოადგენს სამწლიანი პროექტის საბოლოო ეტაპს, რომელიც ასევე მოიცავდა არქიტექტორისადმი მიძღვნილ გამოფენებს თბილისში და ქუთაისში, 2022–2023 წლებში.
პრეზენტაციაზე წიგნის შესახებ ისაუბრეს: დიმიტრი ერისთავმა, ლევან კალანდარიშვილმა და მანანა არაბულმა.
ლადო ალექსი-მესხიშვილი ის ერთ-ერთი გამორჩეული არქიტექტორია, ვისმა შემოქმედებამაც საქართველოში, განსაკუთრებით თბილისში, მნიშვნელოვანი კვალი დატოვა. ის ეკუთვნის ერთ-ერთ პირველ თაობას, რომელმაც არქიტექტურული განათლება საქართველოში მიიღო. მისი სწავლისა თუ შემოქმედების პერიოდში, არქიტექტურაში ორი ძირეული ცვლილება მოხდა – სოციალისტური რეალიზმის დანერგვა (1930-იანი წლები), რომელიც ხელს უწყობდა ეროვნული ნიშნების კონსტრუირებას და ხშირად პირდაპირ უბიძგებდა დეკორატიულობისკენ და შემდეგ, სსრკ-ის დადგენილება „დაპროექტებასა და მშენებლობაში ზედმეტობების აღმოფხვრის შესახებ“ (1955 წ.), რომელმაც ფართო ასპარეზი მისცა ინდუსტრიული მეთოდით სწრაფ და ეკონომიურ მშენებლობას, ხოლო გამომსახველობის მხრივ, საფუძველი ჩაუყარა სიმარტივეს და მკაცრ ფორმებს, შესაბამისად, აკრძალა ყველა ის დეკორატიული ელემენტი, რითაც წინა პერიოდის არქიტექტურა გამოირჩეოდა.
წიგნის სამუშაო ჯგუფი:
რედაქტორი: დიმიტრი ერისთავი
ტექსტი: ლევან კალანდარიშვილი, დიმიტრი ერისთავი, ქეთევან ჯანანაშვილი
ვიზუალური კონცეფცია და დიზაინი: მანანა არაბული
პროექტის ხელმძღვანელი: მარიამ წიქარიძე
დაიბეჭდა IMAK PRESS, ISTANBUL / 2024
წიგნი გამოიცა თიბისის მხარდაჭერით. 2022 წლის საგამოფენო პროექტის ლადო ალექსი-მესხიშვილი – არქიტექტორი ეპოქების მიჯნაზე ფარგლებში. კურატორები დიმიტრი ერისთავი და ლადო შონია, ნინი ფალავანდიშვილთან თანამშრომლობით. თიბისი კონცეპტის მულტიფუნქციური სივრცე,

15/09/2025 15:16:00 Society, Advertisement
On September 13, at the TBC Concept Flagship, the presentation of Lado Alexi-Meskhishvili’s book took place.
The book represents the final stage of a three-year project, which also included exhibitions dedicated to the architect in Tbilisi and Kutaisi in 2022–2023.
At the presentation, the book was discussed by Dimitri Eristavi, Levan Kalandarishvili, and Manana Arabuli.
Lado Alexi-Meskhishvili is one of those prominent architects, whose work left significant traces on Georgia and particularly on Tbilisi. He belongs to the first generation who studied architecture in Georgia. Over the course of his education and work, two fundamental changes occurred in architecture - the introduction of socialist realism (the 1930s), which supported designing national features and often directly pushed for decorativeness; and later, the USSR resolution “On Elimination of Excesses in Design and Construction” (1955), which developed speedy and economical industrial construction, while creating the basis for simplicity and strict forms of expression, therefore, banning all those decorative elements that distinguished the architecture of the former period.
Book team:
Editor: Dimitri Eristavi
Texts: Levan Kalandarishvili, Dimitri Eristavi, Ketevan Jananashvili
Visual concept and design: Manana Arabuli
Project Coordinator: Mariam Tsikaridze
Printed at IMAK PRESS, Istanbul / 2024
The book was published with the support of TBC, within the framework of the 2022 exhibition project Lado Alexi - Meskhishvili – Architect on the Edge of Epoches, curated by Dimitri Eristavi and Lado Shonia, in collaboration with Nini Palavandishvili.  TBC Concept Flagship, Marjanishvili 7, Tbilisi, Georgia.