გაერო-ში უკრაინის წარმომადგენელი: რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების სისტემური დარღვევების გამო სერიოზულ შეშფოთებას გამოვხატავთ
26/01/2026 21:20:00 პოლიტიკა
რუსეთის მიერ ოკუპირებულ საქართველოს ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების სისტემური დარღვევების გამო უკრაინა სერიოზულ შეშფოთებას გამოხატავს, - ამის შესახებ გაერო-ს ჟენევის ოფისში უკრაინის მუდმივმა წარმომადგენელმა, ევგენი ციმბალიუკმა, გაერო-ს ადამიანის უფლებების საბჭოს უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის (UPR) 51-ე სესიის ფარგლებში გამართული საქართველოს ეროვნული ანგარიშის განხილვისას განაცხადა.
„საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობის გარკვეულ გაუმჯობესებას აღვნიშნავთ, მათ შორის, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა, ბავშვთა უფლებების, ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ გადადგმული ნაბიჯების თვალსაზრისით“, - განაცხადა ევგენი ციმბალიუკმა.
მისი თქმით, უკრაინა აღნიშნავს „ბოლოდროინდელ საკანონმდებლო ცვლილებებს, რომლებიც სამოქალაქო სივრცის შევიწროებისა და სამოქალაქო საზოგადოებისთვის ძირის გამოთხრის რისკს წარმოადგენენ“.
„კონსტრუქციული ჩართულობის სულისკვეთებით, ჩვენი რეკომენდაციაა, რომ საქართველომ გააუქმოს „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი და „უცხოური აგენტების რეგისტრაციის აქტი“, გაათავისუფლოს ყველა პოლიტპატიმარი, გააუქმოს „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონში შეტანილი რეგრესიული ცვლილებები და სამართლებრივი ჩარჩო ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სტანდარტებს შეუსაბამოს“, - აღნიშნა უკრაინის წარმომადგენელმა.

Постпред Украины при ООН: рекомендуем Грузии отменить закон об иноагентах и FARA
Постпред Украины при женевском офисе ООН Евгений Цимбалюк заявил, что Киев отмечает «недавние законодательные изменения, которые создают риск сужения гражданского пространства и подрыва гражданского общества в Грузии».
Во время обсуждения национального доклада Грузии, состоявшегося в рамках 51-й сессии Универсального периодического обзора ООН по правам человека он заявил, что Украина рекомендует Грузии отменить закон об иноагентах и FARA, а также освободить «политических заключенных».
«В духе конструктивного взаимодействия мы рекомендуем Грузии отменить закон «О прозрачности иностранного влияния» и закон «О регистрации иностранных агентов» (грузинский FARA — ред.), освободить всех политических заключенных, отменить регрессивные поправки к закону «О публичной службе» и привести правовую базу в соответствие с международными стандартами в области прав человека», — заявил представитель Украины.
Цимбалюк отметил, что Киев также выражает серьезную обеспокоенность системными нарушениями прав человека на оккупированных РФ территориях Грузии.
Представитель Украины отметил, что наблюдаются и «некоторые улучшения» с правами человека в Грузии, «в том числе в плане мер, предпринимаемых против насилия в отношении женщин со стороны лиц с ограниченными возможностями, соблюдения прав детей».