გერმანიის საელჩომ საქართველოს გაეროს წესდებით ნაკისრი ვალდებულებები შეახსენა
საქართველო არღვევს თავის საერთაშორისო ვალდებულებებს და ჩვენდა სამწუხაროდ, სულ უფრო მეტად შორდება თავის ევროპულ მისწრაფებას,- ამის შესახებ საქართველოში გერმანიის საელჩოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია აღნიშნული.
ასევე, საელჩოს განცხადებაში მოყვანილია გერმანული მხარის მიერ გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს სხდომაზე, 26 იანვარს გაკეთებული განცხადებაც, სადაც გერმანია საქართველოს რეკომენდაციებით მიმართავს. კერძოდ, გერმანია საქართველოს რეკომენდაციას უწევს რიგი კანონების გაუქმების ან ცვლილებების შესახებ.
„საერთაშორისო ორგანიზაციაში წევრობა ვალდებულებებს მოიცავს. გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭო ახორციელებს შემოწმების პროცედურას - ე.წ. Universal Periodic Review (UPR), რომელიც ყველა წევრმა სახელმწიფომ პერიოდულად უნდა გაიაროს. ეს პროცედურა ეფუძნება გაეროს ქარტიას, ადამიანის უფლებათა საყოველთაო დეკლარაციას, ადამიანის უფლებათა კონვენციებს და შესაბამის შემთხვევაში საერთაშორისო ჰუმანიტარულ სამართალს.
საქართველოს შემოწმება ახლახან განხორციელდა. გერმანიამ განცხადება გააკეთა საქართველოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის სწრაფად გაუარესებასთან დაკავშირებით. საქართველო არღვევს თავის საერთაშორისო ვალდებულებებს და ჩვენდა სამწუხაროდ სულ უფრო მეტად შორდება თავის ევროპულ მისწრაფებას.
ჟენევა, 2026 წლის 26 იანვარი:
გერმანია ძალიან შეშფოთებულია [საქართველოში] ადამიანის უფლებების სწრაფად გაუარესებული მდგომარეობის გამო, შეკრების, გაერთიანების, გამოხატვისა და სიტყვის თავისუფლების სერიოზული შეზღუდვების ჩათვლით, მათ შორის რეპრესიული კანონმდებლობისა და ადმინისტრაციული და სისხლის სამართლის წარმოების ბოროტად გამოყენების გზით.
გერმანია წუხილს გამოთქვამს, რომ არ არსებობს ანგარიშვალდებულება დემონსტრანტებსა და ჟურნალისტებზე ძალადობრივ თავდასხმებთან დაკავშირებით.
გერმანია რეკომენდაციებს უწევს საქართველოს, გამოიძიოს დემონსტრანტების წინააღმდეგ ძალის გადაჭარბებული გამოყენების შესახებ ცნობები, მათ შორის პოლიციის მიერ წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფაქტები, და უზრუნველყოს მსხვერპლთათვის მართლმსაჯულებაზე, კომპენსაციასა და რეაბილიტაციაზე წვდომა;
მოხსნას სამოქალაქო საზოგადოების საქმიანობისთვის დაბრკოლებები, მათ შორის გააუქმოს ან შეცვალოს ე.წ. „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონი, „უცხოელი აგენტების რეგისტრაციის შესახებ“ კანონი და „გრანტების შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილებები;
გადახედოს „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ კანონში, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა და სისხლის სამართლის კოდექსებში შეტანილ ცვლილებებს, რომლებიც ამჟამად ზღუდავს შეკრების თავისუფლებას, რათა ისინი შესაბამისობაში მოიყვანოს საერთაშორისო სამართალთან, ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებთან და ევროკავშირის გაფართოების 2025 წლის ანგარიშთან;
გააუქმოს ან ძირეულად შეცვალოს „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონსა და „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების“ შესახებ კანონში შეტანილი ცვლილებები“, - ნათქვამია საქართველოში გერმანიის საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

30/01/2026 12:15:28 Политика
«Грузия нарушает свои международные обязательства и, к сожалению, всё дальше отдаляется от своих европейских устремлений», – говорится в заявлении посольства Германии в Грузии, опубликованном в социальной сети Facebook.
«Членство в международной организации подразумевает выполнение обязательств. Совет ООН по правам человека проводит процедуру проверки – так называемый Universal Periodic Review (UPR), которую все государства-члены должны проходить периодически. Эта процедура основана на Уставе ООН, Всеобщей декларации прав человека, конвенциях по правам человека и, при необходимости, на международном гуманитарном праве. Проверка Грузии была проведена недавно. Германия выступила с заявлением о быстром ухудшении ситуации с правами человека в стране. Грузия нарушает свои международные обязательства и, к сожалению, всё дальше отдаляется от своих европейских устремлений», – говорится в заявлении дипведомства.
Посольство также приводит выступление немецкой стороны на заседании Совета ООН по правам человека 26 января, в котором Германия обратилась к Грузии с рекомендациями:
- Расследовать сообщения о чрезмерном применении силы против демонстрантов, включая факты пыток и ненадлежащего обращения со стороны полиции, и обеспечить пострадавшим доступ к правосудию, компенсации и реабилитации;
- Устранить препятствия для деятельности гражданского общества, включая отмену или изменение т.н. закона «о прозрачности иностранного влияния», закона «о регистрации иностранных агентов» и внесённых изменений в закон «о грантах»;
- Пересмотреть внесённые изменения в закон «о собраниях и демонстрациях», Административный и Уголовный кодексы, которые в настоящее время ограничивают свободу собраний, чтобы привести их в соответствие с международным правом, рекомендациями Венецианской комиссии и отчётом ЕС по расширению 2025 года;
- Отменить или существенно изменить внесённые изменения в законы «о вещании» и «о свободе слова и выражения мнений»».
В заявлении также подчеркивается, что Германия выражает обеспокоенность отсутствием ответственности за насильственные нападения на демонстрантов и журналистов.