02/02/2026 17:33:00 მსოფლიო
31 იანვარს ირანში დააკავეს „ოსკარზე“ ნომინირებული ფილმის „უბრალო შემთხვევის“ ერთ-ერთი სცენარისტი და ადამიანის უფლებათა დამცველი მეჰდი მაჰმუდიანი. ამის შესახებ იტყობინება აშშ-ში დაფუძნებული ადამიანის უფლებათა დამოუკიდებელი ორგანიზაციის, „ადამიანის უფლებათა აქტივისტები ირანში“ (HRAI), საინფორმაციო სამსახური.
რაში სდებენ მაჰმუდიანს ბრალს, ჯერ კიდევ უცნობია. Associated Press-ის ცნობით, იგი დააკავეს მას შემდეგ, რაც მან და კიდევ 16-მა პირმა 28 იანვარს ხელი მოაწერეს განცხადებას, რომელშიც დაგმეს ირანის უზენაესი ლიდერი აიათოლა ალი ხამენეი და რეჟიმის მიერ საპროტესტო აქციების სასტიკი ჩახშობა.
ირანელი ადამიანის უფლებათა დამცველების თქმით, დაპატიმრებულია ასევე განცხადების კიდევ ორი ხელმომწერი, ვიდა რაბანი და აბდულა მომენი.
ფილმ „უბრალო შემთხვევის“ რეჟისორმა ჯაფარ ფანაჰიმ დაგმო მაჰმუდიანის დაპატიმრება. „მეჰდი მაჰმუდიანი არა მხოლოდ ადამიანის უფლებათა დამცველი და სინდისის პატიმარია; ის არის მოწმე, მსმენელი და იშვიათი მორალური ყოფნა - ყოფნა, რომლის არარსებობაც მაშინვე იგრძნობა როგორც ციხის კედლებში, ასევე მის გარეთ“, თქვა მან.
ფანაჰიმ ასევე ხელი მოაწერა 28 იანვრის განცხადებას, რომელშიც ნაწილობრივ ნათქვამია: „მოქალაქეების მასობრივი და სისტემატური მკვლელობა, რომლებიც მამაცურად გამოვიდნენ ქუჩებში უკანონო რეჟიმის დასასრულებლად, წარმოადგენს ორგანიზებულ სახელმწიფო დანაშაულს კაცობრიობის წინააღმდეგ“.
HRAI-ის თანახმად, 1 თებერვლის მონაცემებით, ირანში საპროტესტო აქციების დროს დადასტურებულია 6842 ადამიანის დაღუპვა, კიდევ 11280 შემთხვევა მოწმდება; დაშავდა 11000-ზე მეტი ადამიანი. სხვა წყაროები სხვადასხვა ციფრებს ასახელებენ, მაგრამ ყველა ცნობაში ლაპარაკია ათასობით მსხვერპლზე.
კვირას ირანის პრეზიდენტ მასუდ ფეზეშქიანის ადმინისტრაციამ გამოაქვეყნა 2986 დაღუპულის სახელი. მთავრობის განცხადების თანახმად, 3117 დაღუპულის შესახებ ადრე მოწოდებულ მონაცემებთან შეუსაბამობა განპირობებულია იმით, რომ გარდაცვლილთაგან 131-ის ვინაობა ჯერ არ არის დადგენილი და ზოგიერთ შემთხვევაში პირადი მონაცემები არ ემთხვეოდა მოსახლეობის რეგისტრაციის მონაცემთა ბაზაში არსებულ ინფორმაციას.

02/02/2026 17:33:00 Мир
В Иране 31 января арестовали одного из сценаристов номинированного на «Оскар» фильма «Простая случайность» и правозащитника Мехди Махмудиана, сообщает новостное агентство базирующейся в США независимой правозащитной организации Human Rights Activists in Iran (HRAI).
В чем обвиняют Махмудиана, пока неизвестно. Associated Press пишет, что его арестовали после того, как он и еще 16 человек 28 января подписали заявление, осуждающее Верховного лидера Ирана аятоллу Али Хаменеи и жестокое подавление режимом демонстраций протеста.
По данным иранских правозащитников, арестованы также двое других подписавших заявление — Вида Раббани и Абдулла Момени.
Режиссер фильма «Простая случайность» Джафар Панахи осудил арест Махмудиана. «Мехди Махмудиан — не просто правозащитник и узник совести; он — свидетель, слушатель и редкое моральное присутствие — присутствие, отсутствие которого сразу же ощущается как внутри тюремных стен, так и за их пределами», — сказал он.
Панахи также подписал заявление от 28 января. В нем, в частности, говорится: «Массовое и систематическое убийство граждан, которые смело вышли на улицы, чтобы положить конец незаконному режиму, представляет собой организованное государственное преступление против человечности».
В Иране, по данным HRAI, по состоянию на первое февраля подтверждена гибель 6842 человек в ходе протестов, проверяются еще 11 280 случаев; более 11 тысяч человек пострадали. Другие источники приводят другие данные, однако во всех сообщениях речь идёт о тысячах жертв.
В воскресенье администрация президента Ирана Масуда Пезешкиана опубликовала имена 2986 погибших. Расхождение с ранее предоставленными данными о 3117 погибших, как говорится в заявлении властей, связано с тем, что личности 131 погибшего еще не установлены, а в некоторых случаях персональные данные не совпадали со сведениями в базе регистрации населения.