ყარაბაღელ დე ფაქტო პრეზიდენტებსა და სხვა მაღალჩინოსნებს ბაქომ უვადო პატიმრობა შეუფარდა
ბაქოს სამხედრო სასამართლომ განაჩენი გამოუტანა მთიანი ყარაბაღის თვითაღიარებული რესპუბლიკის ყოფილ ლიდერებს.
სამუდამო პატიმრობა მიესაჯათ:
• თვითაღიარებული რესპუბლიკის ყოფილ პრეზიდენტს, არაიკ არუთუნიანს;
• არაღიარებული რესპუბლიკის არმიის ყოფილ მეთაურს, ლევონ მნაცაკანიანს;
• არაღიარებული რესპუბლიკის არმიის ყოფილი მეთაურის მოადგილეს, დავით მანუკიანს;
• თვითაღიარებული რესპუბლიკის პარლამენტის ყოფილ თავმჯდომარეს, დავით იშხანიანს;
• თვითაღიარებული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა ყოფილ მინისტრს, დავით ბაბაიანს.
თვითაღიარებული რესპუბლიკის ყოფილ დე ფაქტო პრეზიდენტებს, არკადი ღუკასიანს და ბაკო საჰაკიანს, 20 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯათ. აზერბაიჯანის სისხლის სამართლის კოდექსის თანახმად, ბრალდებულებს სამუდამო პატიმრობა ვერ მიესჯებოდათ, ვინაიდან განაჩენის გამოტანის დროისთვის მათ 65 წელი შეუსრულდათ.
საქმეში 15 ბრალდებულია. ყველა მათგანი 2023 წელს დააკავეს, მას შემდეგ, რაც მთიანი ყარაბაღის ტერიტორია სამხედრო ოპერაციის შემდეგ აზერბაიჯანის კონტროლის ქვეშ მოექცა. მათ აგრესიული ომის მომზადებასა და წარმოებაში, ომის კანონებისა და წესების დარღვევაში, გენოციდში, ტერორიზმის დაფინანსებაში, ძალაუფლების ძალადობრივ ხელში ჩაგდებასა და მკვლელობებში ედებათ ბრალი.
ცალკე განიხილება თვითაღიარებული ყარაბაღის დე ფაქტო მთავრობის ყოფილი ხელმძღვანელის, რუბენ ვარდანიანის საქმე. მასაც სამუდამო პატიმრობა ემუქრება.
საერთაშორისო სამართლის თანახმად, ყარაბაღი აზერბაიჯანის სუვერენული ნაწილია. რეგიონის დიდი ნაწილი 30 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში დაკავებული ჰქონდათ ეთნიკურად სომხურ ძალებს. დე ფაქტო „არცახის რესპუბლიკის“ საყრდენი ერევანი იყო, - მოსკოვთან ერთად. ბაქომ ტერიტორიის ნაწილზე კონტროლი 2020 წლის შემოდგომაზე 44-დღიანი ომის შემდეგ აღადგინა. 2023 წლის სექტემბერში აზერბაიჯანმა რეგიონში სამხედრო ოპერაცია ჩაატარა, რის შედეგადაც არაღიარებულმა რესპუბლიკამ არსებობა შეწყვიტა და რეგიონზე აზერბაიჯანის იურისდიქცია აღდგა.
ყარაბაღი ადგილობრივი სომეხი მოსახლეობისგან დაიცალა - იძულებით გადაადგილება 100 000-ზე მეტ სომეხს მოუწია.
ბაქომ სომხურ მოსახლეობას ყარაბაღში დარჩენისა და აზერბაიჯანის მოქალაქეობის მიღებისკენ მოუწოდა. აზერბაიჯანმა განაცხადა, რომ უზრუნველყოფდა დარჩენილი ეთნიკური სომხების უფლებების დაცვას. თუმცა მათ სომხეთში წასვლა არჩიეს.

В Баку объявили приговор бывшим лидерам Карабаха: Араик Арутюнян получил пожизненный срок
Бакинский военный суд выносит приговоры бывшим руководителям непризнанной Нагорно-Карабахской республики (НКР).
Пожизненные сроки получили:
- бывший президент непризнанной республики Араик Арутюнян;
- бывший командующий армией НКР Левон Мнацаканян;
- бывший заместитель командующего армией Давид Манукян;
- бывший спикер парламента НКР Давид Ишханян;
- бывший глава МИД НКР Давид Бабаян.
Бывших президентов НКР Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна приговорили к 20 годам лишения свободы. Согласно Уголовному кодексу, обвиняемым не могут назначить пожизненное заключение, так как им к моменту вынесения решения исполнилось 65 лет.
Меликсет Пашаян приговорен к 19 годам лишения свободы, Гарик Мартиросян — к 18 годам, Давид Аллахвердян — к 16 годам, Левон Балаян — к 16 годам, Василий Бегларян — к 15 годам, Гурген Степанян — к 15 годам, Эрик Казарян — к 15 годам.
Все они были задержаны в 2023 году после того, как территория Нагорного Карабаха перешла под контроль Азербайджана в результате военной операции. Им вменяют, в частности, подготовку и ведение агрессивной войны, нарушение законов и обычаев войны, геноцид, финансирование терроризма, насильственный захват власти и убийство.
Дело миллиардера и экс-главы правительства Карабаха Рубена Варданяна рассматривается отдельно. Ему также грозит пожизненный срок.
Карабах, согласно международному праву, является частью Азербайджана. Большая часть региона более 30 лет находилась под контролем властей самопровозглашённой Нагорно-Карабахской республики. Часть территории Баку вернул под свой контроль в результате 44-дневной войны осенью 2020 года. В сентябре 2023 года Азербайджан провёл в регионе военную операцию, по результатам которой непризнанная армянская республика прекратила существование, и над регионом была восстановлена юрисдикция Азербайджана.
Более 100 тысяч человек, преимущественно этнических армян, были вынуждены покинуть свои дома из-за опасений преследований со стороны азербайджанских властей. Баку призывал армянское население остаться в Карабахе и принять азербайджанское гражданство. Азербайджан также заявлял, что гарантирует соблюдение всех прав армян, решивших остаться, однако они предпочли переехать в Армению.