16/05/2026 15:41:00 საზოგადოება
17-დან 26 მაისამდე, ქალაქ ვაშინგტონში “ქართული ასოციაციის” ორგანიზებით, ღონისძიებების კვირეული, "ქართული დღეები ვაშინგტონში“ გაიმართება.
როგორც „აქცენტს“ ორგანიზაციიდან აცნობეს, პროექტი საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების 108-ე წლისთავს მიეძღვნება.
კვირეული მოიცავს ისტორიულ და საგანმანათლებლო ღონისძიებებს:
• 17 მაისი — ნიუ იორკში დაფუძნებული ქართული ფოლკლორული ანსამბლი„ფესვების“ კონცერტი “თამარ მეფე” და გახსნითი სადღესასწაულო მიღება American University Katzen Performing Arts Center-ში.
• 21 მაისი — ტრივია ქართულ თემატიკაზე — ოჯახური გასართობი საღამო, სადაც საქართველოში მცხოვრები ამერიკელი წამყვანი და მოხალისეები გაუძღვებიან ქართული ისტორიის, კულტურისა და ტრადიციების თემაზე ინტერაქტიულ შეჯიბრს ჯორჯთაუნში მდებარე ბარ The Tombs-ში.
• 23 მაისი — ქართული ანბანის ვორქშოფი — პრაქტიკული სემინარი, რომელიც მონაწილეებს გააცნობს მხედრული დამწერლობის ისტორიასა და ესთეიკას. ღონისძიება გაიმართება ვაშინგტონის მარტინ ლუთერ კინგის სახელობის ბიბლიოთეკაში.
• 25 მაისი — ქართული ლიტერატურული ჟურნალ „ერთობის“ წარდგენა — რომელიც აღადგენს ემიგრაციაში არსებული მრავალწლიანი ლიტერატურული ტრადიციის გაგრძელებას. ღონისძიება ვირტუალურია და დასწრება შესაძლებელია Zoom-ის საშუალებით.
• საქართველო–აშშ-ის სამხედრო პარტნიორობის ისტორიის გამოფენა Martin Luther King Jr. Memorial Library-ში და არლინგტონის სასაფლაოზე ვიზიტი. ღონისძიება ეძღვნება ქართულ-ამერიკული სამხედრო თანამშრომლობის ხანგრძლივ ისტორიას.
„პროექტის მიზანია აღვნიშნოთ არა მხოლოდ საქართველოს დამოუკიდებლობა და კულტურული მემკვიდრეობა, არამედ ჩვენი საზოგადოების სიმტკიცე და საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის არსებული მჭიდრო კავშირები. იმ დროს, როდესაც საქართველოს დემოკრატიული და დასავლური მისწრაფებები კვლავაც გამოწვევების წინაშე დგას, ასოციაციის მრავალწლიანი მისია, ადამიანების გაერთიანება კულტურის, განათლებისა და საერთო მემკვიდრეობის გარშემო, კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი ხდება. ჩვენთვის დიდი პატივია, შევქმნათ სივრცე, სადაც შეგვეძლება შევიკრიბოთ, გავამყაროთ ქართულ-ამერიკული კავშირები და საზოგადოება საერთო ღირებულებების გარშემო გავაერთიანოთ“ — განაცხადა ქართული ასოციაციის პრეზიდენტმა, სალომე წერეთელი-სტივენსმა.
„ქართული დღეები“ თავს მოუყრის ქართველებს, ქართველ-ამერიკელებსა და საქართველოს მეგობრებს ამერიკის შეერთებული შტატების სხვადასხვა ქალაქიდან. პროგრამის პარტნიორი ორგანიზაციებია ფოლკლორული ანსამბლი “ფესვები”, საქართველოს ამერიკელი მეგობრები - American Friends of Georgia, ქართული მემკვიდრეობის აკადემია - The Academy of Georgian Heritage და ვეტერანთა საქველმოქმედო ფონდი - Veterans Charitable Foundation.
17 მაისს, გახსნით ღონისძიებაზე ქართული ასოციაცია საქართველოს მკვლევარს, ავტორსა და ქართველოლოგს, პიტერ სკინერს, ქართული კვლევებისა და საქართველოს ისტორიის პოპულარიზაციაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის დააჯილდოვებს. აღსანიშნავია მისი ნაშრომი Georgia: The Land Below the Caucasus: A Narrative History (2014), რომელმაც საერთაშორისო საზოგადოებაში გაზარდა ინტერესი საქართველოს ისტორიული მემკვიდრეობის მიმართ.
ცნობისთვის: აშშ-ში ქართული ასოციაცია 1932 წელს დაარსდა ქართველი ემიგრანტების მიერ. ასოციაციის მიზანია, ხელი შეუწყოს ორ ქვეყანას შორის მჭიდრო კულტურულ, პოლიტიკურ და ეკონომიკურ კავშირებს, დაეხმაროს აშშ-ში ქართულ დიასპორას ქართული კულტურისა და ტრადიციების შენარჩუნებაში და გააძლიეროს ქართულ-ამერიკული საზოგადოება.

Georgian Days in DC - A Cultural Week Celebrating Georgian Independence, Heritage, and Community
The Georgian Association in the USA will host Georgian Days in Washington, DC, a curated series of cultural, educational, and community events taking place May 17–26, 2026, in celebration of the 108th anniversary of Georgian independence. The week-long program will feature a diverse lineup of events, including:
- May 17 - Georgian Dance Ensemble “Pesvebi” presents Queen Tamar– An Immersive Dance Performance inspired by the life and legacy of Georgia’s revered monarch, followed by a post-show reception at the American University Katzen Performing Arts Center.
- May 21 - Georgian Trivia Night – a family-friendly evening celebrating Georgian history, culture, and traditions through interactive competition and community engagement at the iconic Georgetown bar - The Tombs.
- May 23 - Georgian Alphabet Workshop – a hands-on workshop exploring the beauty and history of the Georgian Mkhedruli script, led by a professional linguist at the Martin Luther King Memorial Library.
- May 25 - Virtual Launch of the Georgian Literary Magazine “Ertoba” – a milestone event for Georgian literature in the diaspora, restarting the decades-long literary tradition in the diaspora will be accessible to audiences worldwide on Zoom.
- The Georgia–US Military Partnership History Exhibition and Arlington Cemetery Visit– a public tribute to the longstanding Georgian-American military partnership, is planned for later this year.
“Georgian Days is an opportunity to celebrate not only Georgia’s independence and cultural legacy, but also the enduring bonds within our community and between Georgia and the United States,” said Salome Tsereteli-Stephens, President of the Georgian Association in the USA. “At a time when Georgia’s democratic and Western aspirations remain challenged, political, economic, and societal tensions are high, Association's longstanding commitment to bringing people together through culture, education, and shared heritage is more important than ever. We are proud to carry forward the vision of our founders and to continue building a welcoming space where all of us can connect, learn, and celebrate our shared heritage.”
Bringing together Georgians, Georgian-Americans, and friends of Georgia from across the United States, Georgian Days will highlight the richness of Georgian culture, history, language, and artistic traditions while strengthening connections within the diaspora and with the broader American public.
The program is organized in partnership with Pesvebi NY, American Friends of Georgia, The Academy of Georgian Heritage, and Veterans Charitable Foundation.
On the opening day - May 17, Georgian Association will announce the recipient of this year’s GA Achievement Award, a long-time Georgia scholar, researcher, and author, Peter F. Skinner, for his outstanding contribution to Georgian studies. His efforts have helped introduce valuable historical sources on Georgia to wider audiences. Especially Georgia: The Land Below the Caucasus: A Narrative History (2014), has made Georgia’s history more accessible to English-language readers and helped bring greater attention to Georgia’s historical legacy.
About the Georgian Association
Georgian Association in the USA, founded in 1932, is the oldest non-profit organization founded by Georgians in the US. The Association works to strengthen the Georgian-American community across the U.S. and fosters close ties between the US and Georgia.