რუსეთის გეგმა საქართველოში ახალი პოლიტიკური მოდელის შესაქმნელად
ცოტა ხნის წინ, წყარომ ექსკლუზიური ინფორმაცია იმის თაობაზე მოგვაწოდა, თუ რა გეგმა შემუშავდა რუსეთის ფედერაციაში, რათა საქართველოში კრემლის მავნე ზეგავლენის გაზრდა მოხდეს. გეგმის თანახმად, უნდა შეიქმნას ახალი პოლიტიკური პარტია, რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაცია, სხვადასხვა მედიაორგანიზაცია, საქართველოში რუსული მედიამონიტორინგის ცენტრი და სხვ. ეს ყველაფერი მასშტაბურ დაფინანსებასა და კონტროლს გულისხმობს. გეგმის მიზანია, მასობრივად ანტირუსული და პროდასავლური განწყობები საქართველოში ისე შეიცვალოს, რომ რუსეთთან უკეთესი ურთიერთობა ჩამოყალიბდეს. ამ გეგმის მიხედვით, კრემლი იყენებს რუსეთში შემუშავებულ და კარგად აპრობირებულ მიდგომებს და უმიზნებს საქართველოს საზოგადოების ყველა სეგმენტს. სწორედ ამაზე მეტყველებს უკიდურესად საგულისხმო გეგმა, რომელიც შემუშავებულია უშუალოდ რუსეთის ფედერაციაში.
კონკრეტული რუსული გეგმა გულისხმობს უმთავრესად იმას, რომ უნდა შეიქმნას ახალი პოლიტიკური პარტია, რომელიც პარტია „ქართულ ოცნებას“ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებს მოუგებს, რის შემდეგაც საარჩევნო კომისიებით მანიპულირება მოხდება და დაიწყება ტოტალური კონტროლი ქართულ პოლიტიკასა და საზოგადოებაზე შემდგომი 50 წლის განმავლობაში.
ახალი პოლიტიკური პარტიის ჩამოყალიბების გარდა, რუსული გეგმა გულისხმობს რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციის შექმნას, რომელიც სხვადასხვა სოციალურ საკითხზე, პრობლემაზე იქნება ფოკუსირებული. რადგან კრემლისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი კონფლიქტისა და ქაოსის გამოწვევაა, რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაცია იქნება ანტირუსული. ამგვარი მიდგომის მიზანი ნამდვილი ანტირუსული სენტიმენტების შესუსტებაა.
ამ გეგმის საწყისი ფაზისთვის და ახალი პოლიტიკური მოდელის შესაქმნელად გამიზნულია 360.000 ა.შ.შ. დოლარის დახარჯვა. საინფორმაციო სივრცეზე მანიპულირებისთვის კრემლი ახალი მძლავრი მედიაპლატფორმების შექმნას გეგმავს. როგორც ირკვევა, ყველაფერი გაკეთდება იმისათვის, რომ საქართველო საერთაშორისო იზოლაციაში მოხვდეს – დაგეგმილია საქართველოზე „შვეიცარიული მოდელის“ მორგება, თუმცა – არა ქვეყნის სასარგებლოდ.
ასევე, რუსეთის ამ გეგმის მიხედვით, საქართველოში უნდა მოხდეს ანტითურქული და ანტიისლამური სენტიმენტების გაძლიერება იმ მიზნით, რომ შეიქმნას მუდმივი კონფლიქტი და შიში.
გეგმის თანახმად, თავმოყრილია საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგები, გეგმის რამდენიმე ეტაპი და, ასევე, სასურველი რეზულტატი. ღიად არის საუბარი გამაოგნებელ მიზნებსა და მანიპულაციებზე.
აღსანიშნავია, რომ კრემლი ქართველი ახალგაზრდების პოლიტიკური განწყობით ინტერესდება, რა მიზნითაც დაგეგმილია ახალგაზრდების აზრის კვლევა, მედიისა და სოციალური ქსელების ანალიზი, საექსპერტო ინტერვიუები, ფოკუსჯგუფები 5 ქალაქში, საქართველოს ისტორიის წიგნების შესწავლა და ა.შ ; ამას გარდა, დგინდება, რომ საქართველოს საზოგადოებრივი სივრცე, პრაქტიკულად, მთლიანად არის ფორმირებული დასავლელი აქტორების მიერ. რუსების აზრით, პოლიტიკურად აქტიური ახალგაზრდობა და უკვე დასავლური მენტალობა საქართველოს დასავლეთის „ახალი კოლონიად“ აქცევს. ამიტომაც, აუცილებელია შიდა პოლიტიკის მშენებლობისთვის სისტემური მუშაობა.
რას გულისხმობს გეგმა
გეგმა დაყოფილია 4 ეტაპად და, ასევე, ნაწილებად. პირველ ეტაპზე იხარჯება 32500 ევრო და რაზე უნდა შეიქმნას კონტროლირებადი არასამთავრობო ორგანიზაციების დიდი ქსელი. ეს ორგანიზაციები შეიქმნება არა უშუალოდ საქართველოში, არამედ – გერმანიაში, სერბეთში, ბულგარეთსა და უნგრეთში. მიზანი- საქართველოში სხვადასხვა პროგრამის ერთობლივი განხორციელება და რეალიზება ( კულტურული გაცვლები, საგანმანათლებლო ტრენინგები და სემინარები, ეკოლოგიური პროექტები); ეს პროექტები კეთდება ახალგაზრდობის მოსაზიდად ( 18-35 წელი) და აქტივის ფორმირებისთვის.
პირველი ეტაპის 1.1 ნაწილში საუბარია პატრიოტული მიმართულების არასამთავრობო ორგანიზაციის აქტივობაზე, რომელიც ან უკვე არსებობს სერბეთსა და ბულგარეთში, ან შეიქმნება ახალი. ამ ორგანიზაციამ უნდა იმუშაოს საქართველოს დასავლეთ ნაწილში, ბათუმსა და ზუგდიდში. მისი მიმართულებაა თურქეთის გავლენებისთვის და ისლამიზაციისთვის წინააღმდეგობის გაწევა. ორგანიზაციის პრეზენტაცია ჩატარდება გამოფენა-პრესკონფერენციის სახით, სადაც უნდა იყოს წარმოჩენილი თანამედროვე საქართველოს ბიზნესპოტენციალი, კულტურული მემკვიდრეობა და ქვეყნის მრავალფეროვნება. ამ რეგიონებში უნდა გაიხსნას წარმომადგენლობები, ჩაიშვას ინტერნეტგვერდები, უნდა გაიმართოს საქართველოს შესახებ სამოყვარულო დოკუმენტური ფილმების კონკურსი, ასევე, მასალები Youtube-სა და სოციალურ ქსელებში აიტვირთოს, შესაძლოა ტელევიზიებით ჩვენებაც. გაიმართება ლოკალური ღონისძიებების სერია იმ რეგიონებში, რომლებშიც ორგანიზაცია უფრო მეტად იაქტიურებს ( კონკურსები, შაბათობები და სხვა). აღნიშნული აქტივობების შედეგების მიხედვით შესაძლოა, გაიმართოს გამაერთიანებელი ღონისძიება, რომლის დროსაც ორგანიზაციამ უნდა განაცხადოს თავისი ამბიციების შესახებ. ამ ნაწილზე იხარჯება 57 000 ევრო.
ამავე ეტაპის 1.2 ნაწილია თბილისში ულტრალიბერალური ორგანიზაციის ამუშავება. ორგანიზაცია შეიქმნება გერმანიაში, რომელიც ევროკავშირის ერთ-ერთი ყველაზე ლიბერალურად განწყობილი ქვეყანაა, მოხდება ლოიალური აქტივისტების შერჩევა, ოფისის დაქირავება. შემუშავდება მოძრაობის სიმბოლიკა, პროვოკაციული სახელწოდება. დაიწყება მასობრივ ცნობიერებაში ამ სიმბოლიკის ჩანერგვა და ორგანიზაციასთან დაკავშირებული „ჰეშთეგების“ გავრცელება. ხმაურიანი პრეზენტაციის შემდეგ, სხვადასხვა საზოგადოებრივ ადგილში ულტრალიბერალური ღირებულებების, ფემინიზმის მხარდასაჭერად ფლეშმობები გაიმართება. ასევე, მოხდება ექსპერტების, სხვადასხვა მარგინალური ჯგუფის მონაწილეობით სემინარების გამართვა. აღნიშნული ღონისძიებების შედეგებზე დაყრდნობით, ფორმდება მემორანდუმი, რომელიც მიმართულია საქართველოს ხელისუფლებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციებისადმი. პარალელურად, უნდა მოხდეს მედიაში ფართო გაშუქება, ღონისძიების ლიდერებისა და მონაწილეების წარმოჩენა ნეგატიური კუთხით. ასევე, დაგეგმილია ხელმოწერების შეგროვება (მაგალითად, გეი-ქორწინებების ლეგალიზებისთვის), მარგინალური მოწოდებების ქვეშ გაერთიანებული ქუჩის კამპანიები, change.org-ის პლატფორმაზე ხელმოწერების შეგროვება. ამავე დროს, თბილისი უნდა იყოს მოფენილი პოსტერებით, სადაც პეტიციის შესახებ იქნება ინფორმაცია მოცემული. და ეს უნდა მოხდეს ყველაზე გამაღიზიანებელ ადგილებში. ამაზე დაიხარჯება 45 000 ევრო.
პირველი ეტაპის 1.3 ნაწილი უნგრეთში დარეგისტრირებულ არასამთავრობო ორგანიზაციას ეძღვნება. ეს ორგანიზაცია ზომიერად კონსერვატიული უნდა იყოს, საქართველოს ცენტრალურ ნაწილსა და აღმოსავლეთში, თელავში, გორში იმოქმედოს. უნგრეთი იმიტომ აირჩიეს, რომ, გეგმის შემქმნელების აზრით, უნგრეთს ევროკავშირის ქვეყნებს შორის ევროსკეპტიციზმის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი აქვს. ასევე, დაგეგმილია ვებსაიტის, ჯგუფების შექმნა სოციალურ ქსელებში, ზემოთ აღნიშნულ რეგიონებში ორგანიზაციის წარმომადგენლობების გახსნა. უნდა გაიმართოს საქმიანი ფორუმი „ღია საქართველო“ ( 80-100 ადამიანი). მიზანია საგარეო-ეკონომიკური კავშირების გაძლიერება. შედეგების მიხედვით, შეიქმნება წინაპირობები თანამშრომლობისთვის საქართველოს ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებსა და სხვა ქვეყნებს შორის, აქცენტით BRIKS-ის წევრ ქვეყნებზე. ასევე, უნდა მოეწყოს მრგვალი მაგიდების სერია და გაცვლითი პროგრამები ახალგაზრდებისთვის (მეცნიერები, ბიზნესმენი-სტუდენტები); საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში სტუმრობით, სხვადასხვა თემატური მრგვალი მაგიდა მოეწყობა, შემდეგ ღონისძიებების შედეგების შესახებ ინტერნეტკონტენტი შეიქმნება და გავრცელდება. ამ პუნქტზე იხარჯება -53 000 ევრო.
მე-2 ნაწილი გულისხმობს სოციოლოგიური კვლევის ჩატარებასდა ანალიტიკას, რაც მოიცავს 85 000 ევროს დახარჯვას
მე-3 ნაწილი სამართლებრივი რეფორმების მოდელირებას ეხება:გეგმის შემქმნელები მიიჩნევენ, რომ სახელმწიფოს მართვის ახალი პოლიტიკური მოდელი შესაბამისი საკანონმდებლო ბაზის მომზადებას საჭიროებს. საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობისა და იურიდიული კონტექსტის შესწავლისა და ანალიზის საფუძველზე, ადგილობრივი სპეციფიკისა და ადათ-წესების გათვალისწინებით, აუცილებელია შესაბამისი სამართლებრივი რეფორმების წინასწარი მოდელირება:
-საარჩევნო კანონმდებლობაში;
-მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ კანონმდებლობაში;
-არასამთავრობო ორგანიზაციების შესახებ კანონმდებლობაში;
-მასობრივი საშუალებების შესახებ კანონმდებლობაში;
-ადგილობრივი თვითმართველობის შესახებ კანონმდებლობაში; და სხვა.
ამ თემებზე უნდა იმუშაოს ორმა იურისტმა 2 თვის განმავლობაში, ანაზღაურებით -20 000 ევრო.
ნაწილი 4 -ამ ნაწილში შედის მედიისა და სოციალური ქსელების 2 სპეციალისტის მუშაობა 30 000 ევროს ოდენობის ანაზღაურებით. ასევე, აქ შედის სახელმწიფოს მართვის, სახელმწიფოს მედიამართვის შიდა პოლიტიკური მოდელის შექმნა, რაც 25 000 ევრო ჯდება.
მე-2 ეტაპი
ეს ეტაპი გულისხმობს არასამთავრობო ორგანიზაციის მოქმედების აქტივიზაციას. მოხდება პროგრამების რეალიზება არასამთავრობო ორგანიზაციასა და ქართველ სამოქალაქო აქტივისტებთან ერთად, ახალგაზრდების მობილიზება, ზედაპირზე გამოსული კონტროლირებადმა ლიდერებმა თავი უნდა წარმოაჩინონ, არასამთავრობო ორგანიზაციისთვის ან საინიციატივო ჯგუფებისთვის გრანტების გამოყოფა მოხდეს. შეიქმნება ორგანიზაციების უჯრედები ყველა რეგიონში. ერთიან სტრუქტურაში გაერთიანების შემთხვევაში, იქნება ათვისებული საქართველოს მთელი ტერიტორია. პროექტის რეალიზაციის დროს განსაკუთრებული ყურადღება მიეპყრობა სოციალურ ქსელებში რესურსების შექმნას, ასევე, მედიასთან მუშაობას, რაც შემქმნელებს შესაძლებლობას მისცემს, „გადაფარონ“ არსებული დღის წესრიგი, ჰქონდეთ საკუთარი კონტენტის, საინფორმაციო ამბის გავრცელების საშუალება.
მე-3 ეტაპი
ეს ეტაპი ეძღვნება ახალი პოლიტიკური მოდელის მომზადებას. მიზანი: პარტია „ქართული ოცნების“ საპირწონედ პარტიის შექმნა, რათა მოხდეს კონტროლირებადი ორპარტიული სისტემის შექმნა; გეგმით, საპარლამენტო არჩევნების წინ სწორედ არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის, აქტივისტების, საინიციატივო ჯგუფების საფუძველზე, იქნება პოლიტიკური პარტია. გამარჯვებული პარტია თავისი ხალხისგან შემდგარ საარჩევნო კომისიებს იმ ადმინისტრაციულ ერთეულებში დააკომპლექტებს, სადაც გაიმარჯვა. მიზანი – უნდა მოხდეს მომავალი არჩევნების შედეგებზე მაქსიმალური კონტროლის მიღწევა.
მე-4- ეტაპი
გეგმის თანახმად, 2020 წლიდან 2024 წლამდე კრისტალიზებას განიცდის კანონმდებლობა, პოლიტიკური სივრცე, მედიასივრცე და მკვიდრდება შემდეგი 50 წლით ქვეყნის მართვის მოდელი.

Русский план по созданию новой политической модели в Грузии
Источник предоставил нам эксклюзивную информацию о плане, разработанном в Российской Федерации по усилению вредоносного влияния Кремля в Грузии. План состоит в том, чтобы создать новую политическую партию, несколько НПО, различные медиа-организации, Российский центр мониторинга СМИ в Грузии и многое другое. Это всё запланированно с крупным финансированием и контролем. План состоит в том, чтобы коренным образом изменить антироссийские и прозападные настроения в Грузии, чтобы улучшить отношения с Россией. Согласно этому плану, Кремль использует устоявшиеся и апробированные подходы и нацелен на все слои грузинского общества. По сути это заслуживающий внимания план, который разрабатывается непосредственно в Российской Федерации.
В частности, план подразумевает создание новой политической партии, которая победит партию «Грузинская мечта» на парламентских выборах 2020 года, после чего произойдёт манипулирование избирательными комиссиями и в течение следующих 50 лет начнется полный контроль над грузинской политикой и обществом.
В дополнение к формированию новой политической партии, российский план предусматривает создание нескольких НПО, занимающихся различными социальными вопросами и проблемами. Поскольку самый важный беркетдля Кремля - это создание хаоса, некоторые НПО будут антироссийскими. Цель такого подхода - ослабить подлинные антироссийские настроения.
Начальная фаза этого плана и создание новой политической модели стоимостью 360 000 долларов. Чтобы манипулировать новостным пространством, Кремль планирует создать новые мощные медийные платформы. Оказывается, все будет сделано для того, чтобы привести Грузию в международную изоляцию - планируется заставить принять «швейцарскую модель» для Грузии, хотя и не в интересах страны.
Кроме того, в соответствии с этим планом России, в Грузии должны быть усилены антитюркские и антиисламские настроения, чтобы создать постоянный конфликт и страх.
План суммирует результаты опросов общественного мнения, несколько этапов того же плана и желаемый результат. В нём открыто говориться о целях и системе манипуляций.
Следует отметить, что Кремль интересуется политическими настроениями грузинской молодежи и с этой целью собирается провести опросы общественного мнения молодежи, анализ СМИ и социальных сетей, экспертных интервью, фокус-группы в 5 городах, изучения учебников истории в Грузии и т. Д .; Кроме того, установлено, что общественное пространство Грузии практически полностью сформировано западными акторами. По мнению русских, политически активная молодежь и уже западный менталитет делают Грузию «новой колонией» на Западе. Поэтому для построения внутренней политики необходима систематическая работа
Что за план
План делится на 4 этапа и несколько частей. Первый этап стоит 32500 евро, и включает в себя создание большой сети контролируемых НПО. Эти организации будут созданы не только в Грузии, но и в Германии, Сербии, Болгарии и Венгрии. Цель - Совместная реализация различных программ в Грузии (культурные обмены, образовательные тренинги и семинары, экологические проекты); Эти проекты сделаны для привлечения молодежи (18-35 лет) и формирования актива.
Часть 1.1 Этапа 1 касается деятельности патриотической НПО, которая либо уже существует в Сербии и Болгарии, либо будет создана новая. Эта организация должна работать в западной части Грузии, Батуми и Зугдиди. Её направление - противостоять турецкому влиянию и исламизации. Презентация организации будет проведена в форме выставки-пресс-конференции, которая продемонстрирует деловой потенциал современной Грузии, культурное наследие и разнообразие страны. Необходимо открыть представительства в этих регионах, создать веб-сайты, провести конкурс любительских документальных фильмов о Грузии, а также опубликовать видео на Youtube, в социальных сетях и, возможно, на телевидение. Серия местных мероприятий будет проходить в регионах, где организация более активна. (Конкурсы, суботники и т. д.)
По результатам этих мероприятий может быть проведено объединительное мероприятие, во время которого организация должна заявить о своих амбициях. 57 000 евро татится на эту часть.
Часть 1.2 того же этапа - создать ультралиберальную организацию в Тбилиси. Организация будет создана в Германии, которая является одной из самых либеральных стран в Европейском союзе, с привлечением лояльных активистов и открытием офиса. Будут разработаны символика движения, провокационное название. Она начнет внедрять эту символику в массовое сознание и распространять хэштеги, связанные с организацией. После шумной презентации в поддержку ультралиберальных ценностей и феминизма будут проходить флешмобы в различных общественных местах. Также будут организованы семинары с участием экспертов из разных маргинальных групп. По результатам вышеупомянутой деятельности формируется меморандум, который адресован властям Грузии и международным организациям. В то же время, должно быть широкое освещение в СМИ, лидеры мероприятий и участники, должны быть представленны в негативном свете. Планируется также сбор подписей (например, легализация однополых браков), маргинальные уличные кампании, внесение подписей на платформе change.org, а на стенах зданий в Тбилиси должны быть вывешены плакаты с информацией о петиции. И это должно происходить в самых раздражающих местах. На это будет потрачено 45 000 евро.
Часть 1.3 Этапа 1 посвящена неправительственной организации, зарегистрированной в Венгрии. Эта организация должна быть умеренно консервативной, действующей в центральной части Грузии и в восточной части, в Телави, в Гори. Венгрия была выбрана потому, что, по мнению создателей плана, Венгрия имеет самый высокий уровень евро-скептицизма среди стран ЕС. Планируется также создать веб-сайт, группы социальных сетей и открыть представительства в вышеупомянутых регионах. Должен быть проведен деловой форум «Открытая Грузия» (80-100 человек). Цель - укрепление внешнеэкономических связей. Полученные результаты создадут предпосылки для сотрудничества между представителями грузинского делового сектора и других стран с акцентом на страны-члены БРИКС. Также должен быть проведен ряд круглых столов и программ обмена для молодежи (ученых, бизнес-студентов); Различные тематические круглые столы будут организованы в разных регионах Грузии, после чего будет создан интернет-контент о результатах событий. Этот пункт стоит -53 000 евро.
Часть 2 включает в себя проведение и анализ социологических исследований, которые включают в себя расходы на 85 000 евро
Часть 3 посвящена моделированию правовых реформ:
Создатели плана считают, что необходимо разработать новую политическую модель государственного управления с соответствующей законодательной базой. На основании изучения и анализа действующего грузинского законодательства и правового контекста с учетом местных особенностей и обычаев необходимо предварительное моделирование соответствующих правовых реформ:
- избирательное законодательство;
- Законодательство о политических объединениях граждан;
- законодательство о неправительственных организациях;
- законодательство о СМИ;
- законодательство о местном самоуправлении; И т.д.
Два адвоката должны работать над этими темами в течение двух месяцев с зарплатой -20 000 евро.
Часть 4 включает работу двух специалистов по медиа и социальным сетям с зарплатой 30 000 евро. Это также включает создание государственной внутриполитической модели государственного управления СМИ, что стоит 25 000 евро.
Этап 2
Этот этап подразумевает активацию действий НПО. Программы будут реализованы с участием НПО и грузинских гражданских активистов, мобилизации молодежи, демонстрации контролируемых лидеров, гранты для НПО или инициативных групп. Организационные ячейки будут созданы во всех регионах. Если объединить всё это в одну структуру, вся территория Грузии будет задеиствованна. В ходе реализации проекта особое внимание будет уделено ресурсам социальных сетей, а также работе со СМИ, что позволит создателям «перекрывать» существующую повестку дня, иметь собственный контент, новостной сюжет.
Этап 3
Этот этап посвящен подготовке новой политической модели. Цель: создать контрагента партии «Грузинская мечта» для создания контролируемой двухпартийной системы; Согласно плану, перед парламентскими выборами будет создана политическая партия, основанная на сети НПО, активистов и инициативных групп. Победившая партия укомплектует своими людьми избирательные комиссий в тех административных округах, где она победила. Цель - добиться максимального контроля над результатами предстоящих выборов.
Этап 4
Согласно плану, с 2020 по 2024 годы законодательство, политическое пространство, медиапространство будут кристаллизоваться, и в стране будет новая модель управления в течение следующих 50 лет.