რუსეთის საკონსტიტუციო სივრცის კატასტროფა გარდაუვალია
რუსეთის ფედერაციის კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანას ვლადიმერ პუტინმა ხელი ზარზეიმით მოაწერა. ამ ცვლილებების ძალაში შესვლა საყოველთაო ხმის მიცემის შემდეგ მოხდება, რაც წესით 22 აპრილს უნდა ჩატარდეს. მთავარი და ყველაზე მნიშვნელოვანი ამ შემთხვევაში საპრეზიდენტო ვადების განულებაა, რაც ვლადიმერ პუტინს, რომელიც ქვეყანას 20 წელია მართავს, „Вечный Путин”-ად გადააქცევს. არადა, ის ასეთ პატივს სულაც არ ელოდა! ეს იდეა ყოფილ კოსმონავტ ქალს-ვალენტინა ტერეშკოვას თავში უეცრად მოუვიდა და დუმის ტრიბუნიდან ის მაშინვე გაახმოვანა... ოღონდ მისი გამოსვლის სიტყვები უკვე წინასწარ იყო დაწერილი ფურცელზე...რა თქმა უნდა, პრეზიდენტი ასეთმა წინადადებამ გააოცა, „სპონტანურად“ და „მოულოდნელად“ დუმაში მივარდა და სპონტანურივე მადლობები იხადა...ოღონდ ფურცელზე წინასწარ ჰქონდა ტექსტი დაწერილი... აწი, მას უფლება აქვს კიდევ ორი ვადით იყოს არჩეული და პრეზიდენტის დამღლელ პოსტზე 2036 წლამდე დარჩეს. ეს უფლება ახლა რუსეთის ფედერაციის კონსტიტუციაშია ჩაწერილი.
11 მარტს, დუმის სპიკერმა ვიაჩესლავ ვოლოდინმა განაცხადა: „ტერეშკოვას ცვლილება რომ არ მიგვეღო, უმძიმეს შედეგებამდე მივიდოდითო.“
იგივე ოპერიდან აღმოჩნდა პუტინის სურვილი არა მარტო კონსტიტუცია შეასწოროს, არამედ მისი შეცვლის წესებიც კი. ის ერთგვარად „მორცხვი გიმნაზისტკას“ პოზაში დადგა, რადგან განაცხადა, რომ თუ კი რუს ხალხს მისი პრეზიდენტობა არ უნდა, მაშინ ცვლილებებს ხელს არ მოაწერს. ამის გამოცხადების უფლებაც არ ჰქონდა, ამიტომ კიდევ ცალკე ახალი პუნქტი გაწერეს. შემდეგ, პუტინმა საკონსტიტუციო სასამართლოსაც მიმართა, რათა მაქსიმალური „ლეგიტიმურობა“ მიეღო. საკონსტიტუციო სასამართლომ თავისი დადებითი დასკვნა უკვე დადო. ეს არავის გაკვირვებია, რადგან პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიმართ, საკონსტიტუციო სასამართლოს ლოიალურობის შესახებ ყველასთვის ცნობილი ფაქტი იყო.
„ნოვაია გაზეტა“-სთვის მიცემულ ინტერვიუში ანალიტიკოსი ილია შაბლინსკი ამბობს: „ვხედავთ, თუ როგორ მოხდა პრეზიდენტის უფლებამოსილებების მორიგჯერ უხეში გაძლიერება და საპრეზიდენტო ხელისუფლების შეკავების უკანასკნელი ბარიერის ნგრევა.“ მისი აზრით, სახელისუფლებლო ინსტიტუტების უმრავლესობა უკვე გადავიდა ერთი ადამიანის კონტროლქვეშ მუშაობაზე, ამ რეალობას კი კონსტიტუციის ახალი ვერსია მხოლოდ აკანონებს. ინტერვიუში ის ამბობს, რომ რუსეთის მთავარი საკონსტიტუციო სივრცის კატასტროფა გარდაუვალია. ასევე, აღნიშნავს, რომ პრეზიდენტმა დამატებით უფლება მიიღო, რაიმე დარღვევის გამო, უმაღლესი სასამართლოების მოსამართლეები სამსახურიდან დაითხოვოს. ასეთი უფლება კი მსოფლიოს არც ერთი არსებული კონსტიტუციით, არც ერთ პრეზიდენტს არა აქვს. ფინიში, ამის იქეთ უბრალოდ არაფერია....
ამასობაში რუსეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისია უკვე 22 აპრილის საყოველთაო რეფერენდუმისთვის ემზადება, რომელიც პანდემიის ფონზე უნდა ჩატარდეს. კვირის დასაწყისში, რუსეთში კოვიდ-19 -ით დაინფიცირების 93-ე ოფიციალური შემთხვევა დაარეგისტრირეს. 24 საათში 30 ადამიანით მეტი დაავადდა. ცნობილია, რომ 21 მარტიდან 10 აპრილამდე ყველა საჯარო სკოლა კარანტინზე გადავა, არადა სწორედ ამ სკოლების შენობები გამოიყენება საარჩევნო სივრცეებად. პოლიტოლოგი აბას გალიამოვი ამბობს: „არავინ არ მივა საარჩევნო უბნებზე და მთელი ეს ჩანაფიქრი ჩავარდება. კრემლი ვერ მიიღებს ვერანაირ კარტ-ბლანშს პუტინის ვადების განულებაზე. მას არ ექნება საშუალება თქვას, რომ „ხალხმა ასე გადაწყვიტა“.
აშკარაა, რუსეთის ხელისუფლება ცდილობს დაარწმუნოს ყველა, რომ კრემლი ქმნის დემოკრატიული, სტაბილური ფორმაციის სახელმწიფოს, თუმცა ბოლოდროინდელი კონსტიტუციური ცვლილებები ცხადყოფს, რომ ეს „სისტემა“ მხოლოდ ილუზიაა, რათა იგივე რუსულმა ოლიგარქიულმა ელიტამ ძალაუფლება შეინარჩუნოს. ვლადიმერ პუტინი ამ ილუზიას იყენებს საკუთარი ხალხის და დანარჩენი მსოფლიოს მოსატყუებლად. მათ შორის, კრემლს სურს მოატყუოს საქართველოს მოქალაქეებიც, რათა მიაღწიოს პროდასავლური განწყობების შეცვლა და რუსეთის ორბიტაზე დაბრუნების სურვილი გააჩინოს.
ფაქტია, რუსეთი არ ქმნის სახელმწიფოებრივი მართვის რაიმე ისეთ მოდელს, რომელიც შეიძლება იყოს სანდო, თუნდაც პარტნიორი სახელმწიფოსთვის. უფრო მეტიც, რუსეთის კონსტიტუციური მოდელი მხოლოდ იმას ისახავს მიზნად, რომ დამალოს არადემოკრატიული ხელისუფლების უაღრესად არაპოპულარული ქმედებები. და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, რუსეთის ფედერაციის ახალი კონსტიტუცია იმ საბჭოთა კონსტიტუციის ანალოგია, რომელიც 1936 წელს მოქმედებდა. ეს კი არაფერია, თუ არა მანიპულაციის ყველაზე ცინიკური ფორმა, რომლის მიზანი რუსული დიქტატურის გაღრმავებაა.

Катастрофа российского конституционного пространства неминуема
Владимир Путин подписал поправки к Конституции Российской Федерации. Эти изменения вступят в силу после всеобщего голосования, которое должно состояться 22 апреля. Наиболее важным в этом случае является обнуление президентского срока, что сделает Владимира Путина, который правит страной уже в течение 20 лет, "Вечным Путиным". Однако он совсем не ожидал такой чести! Эта гениальная идея пришла в голову космонавту Валентине Терешковой внезапно, и она сразу же огласила её с трибуны Думы ... но речь она читала с заранее приготовленного листа ... Конечно, президент крайне удивился такому предложению и "спонтанно" помчался в Думу. И спонтанное поблагодарил депутатов ... но речь, он читал с заранее приготовленного листа... И вот, он уже имеет право быть избранным президентом на два срока и может занять этот утомительная пост до 2036 года. Это его право закреплено Конституцией Российской Федерации.
11 марта официальный представитель Думы Вячеслав Володин заявил: «Если бы мы не были приняты поправки Терешковой, у нас были бы тяжелейшие последствия».
Из той же оперы то, что Путин хочет не только внести поправки в конституцию, но и изменить правила внесения поправок. Он принял позу «застенчивой гимназистки» и заявил, что если русский народ не хочет его президентства, он не подпишет поправки. Хотя он даже не имел права объявлять это, поэтому был прописан специально еще один новый параграф. Затем Путин также обратился в Конституционный суд для одобрения и конечно же, чтобы добиться максимальной «легитимности». Конституционный суд уже пришел к положительному заключению. Никого это и не удивило, так как всем известно о лояльности Конституционного суда к администрации президента.
В интервью «Новой газете» аналитик Илья Шаблинский говорит: “Мы видим, как произошло очередное резкое усиление полномочий президента и разрушение последних сдержек для президентской власти.”
По его мнению, мы можем уже говорить о полноценной конституционной катастрофе. А еще президент теперь получит право увольнять по собственному усмотрению судей высших судов в стране за совершение проступка или по иным основаниям. Такого права нет ни в одной из существующих конституций мира. Финиш, дальше просто некуда .
Между тем Центральная избирательная комиссия России уже готовится к всеобщему голосованию 22 апреля на фоне пандемии. Ранее на этой неделе 93-й официальный случай инфицирования короновирусом был зарегистрирован в России. За 24 часа заболело более 30 человек. Известно, что все государственные школы будут закрыты с 21 марта по 10 апреля, хотя именно они обычно становятся избирательными участками. Политолог Аббас Галлямов говорит: «Никто не придет на участки, и вся затея окажется пустой. Никакого карт-бланша на обнуление путинских сроков Кремль не получит. У него не будет возможности говорить, что «так решил народ»
Очевидно, что российские власти пытаются убедить всех в том, что Кремль формирует демократическое, стабильное государство, но недавние конституционные изменения ясно дают понять, что эта «система» является всего лишь иллюзией для сохранения той же российской олигархической элиты у власти. Владимир Путин использует эту иллюзию, чтобы обмануть своих соотечественников и весь остальной мир. Среди прочего Кремль хочет обмануть и граждан Грузии, чтобы добиться изменения прозападных настроений и вернуть Грузию на орбиту России.
Хотя, дело в том, что в России не создается модель государственного управления, которой можно доверять даже как государству-партнеру. Более того, конституционная модель России предназначена только для сокрытия крайне непопулярных действий недемократических властей. И самое главное, новая конституция Российской Федерации аналогична конституции СССР, которая вступила в силу в 1936 году. А это не что иное, как самая циничная форма манипуляции, направленная только на углубление российской диктатуры.