ქვეყანა, სადაც კორონავირუსთან მებრძოლ ექიმებს პირბადეების რეცხვა უწევთ
მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში Covid-19-ის ეპიდემიას ებრძვიან, სახელმწიფოები საკუთარი მოქალაქეების სიცოცხლის გადასარჩენად ძალებს არ იშურებენ. ადამიანები სამშობლოში დაბრუნებას ცდილობენ, სადაც, ბუნებრივია, რომ მათ წინაშე სამშობლოს მეტი პასუხისმგებლობა და მოვალეობა აქვს. ნებისმიერი სახელმწიფოს ხელისუფლება იაზრებს ამ ადამიანების შიშს, დაბრუნებისა და გადარჩენის სურვილს – ნებისმიერი, ალბათ, გარდა ერთისა და ეს რუსეთია. რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობილმა წარმომადგენელმა, მარია ზახაროვამ ამ თემას საკუთარ “ფეისბუქგვერდზე” შემდეგნაირი პოზიციონირება გაუკეთა -დიპლომატმა დაწერა, რომ ახლახან მას „ძალიან მდიდარმა ადამიანებმა“ დაურეკეს და უთხრეს, რომ ვაჟის ჩამოსაყვანად ლონდონიდან კერძო თვთმფრინავის გაშვება სურდათ, რადგან ინგლისში სამედიცინო დაზღვევები გაანულეს და იქ არ არსებობს არანაირი ვალდებულებები. ზახაროვა წერს, რომ მას მერე, რაც საზღვარგარეთ მცხოვრებ რუსებს ხისტად მიუთითეს კარისკენ, ამ ადამიანებს გაახსენდათ, რომ პასპორტით რუსეთის მოქალაქეები არიან. „მაშინ კეთილი ინებეთ და დაიწყეთ საფუძვლებიდან – სამშობლოსა და მისი ხალხის მიმართ პატივისცემიდან“, – დასძინა ბრძენმა დიპლომატმა. ფაქტობრივად, მან ეპიდემიის პიკში მყოფი ქვეყანაც გააკრიტიკა, ის „ახალი რუსებიც“, რომლებიც წლებია, ევროპულ ქვეყნებში ისევ და ისევ კრემლის ხელდასმით მკვიდრდებოდნენ და თან საშოვარზე გაქცეულ უბრალო რუს ემიგრანტებსაც იმედი გადაუწურა.
დღეის მდგომარეობით, Covid-19-თან დაკავშირებულ ოფიციალურ რუსულ ვებგვერდზე, ოპერატიული მონაცმემებით, 1534 დაინფიცირებულია, 24 საათში 270 ადამიანი დაავადდა, ხოლო გარდაცვლილია 9 ადამიანია. არადა, სულ რაღაც ერთი კვირის წინ, რუსეთის ხელისუფლების მთავარი საზრუნავი ვლადიმერ პუტინის საპრეზიდენტო ვადების განულება იყო, ამისთვის კი საყოველთაო რეფერენდუმის გამართვის მეშვეობით საკონსტიტუციო ცვლილებების ძალაში შესვლა იყო საჭირო. მთელი სახელმწიფო მანქანა 22 აპრილისთვის ემზადებოდა. შესაბამისად, ოფიციალური მედიარუპორები – ისეთი, როგორც „რია ნოვოსტია“, კორონავირუსთან დაკავშირებულ სიახლეებში კარგა ხანს იყენებდა მანიპულაციურ ხერხებს, მსოფლიოში მიმდინარე ინფორმაციას მაქსიმალურად აშუქებდა, ხოლო რუსეთში ინფიცირებულთა რაოდენობაზე, ძირითადად, მიახლოებულ ციფრებს წერდა. მაგალითად, როგორც კი ოფიციალურ ინფიცირებულთა რიცხვი 50-ს გადასცდა, წერდნენ ასე -„დღეის მდგომარეობით, კორონავირუსით დაინფიცირებულთა რაოდენობა, დაახლოებით, 50-ია“. კიდევ მრავალი ასეთი ტრიუკიც ჰქონდათ, ათას დეზინფორმაციასაც ავრცელებდნენ, თუმცა, ვინაიდან ინტერნეტის ეპოქაში ვცხოვრობთ და არა – ჩერნობილის აფეთქების წლებში, რუსეთშიც არიან შეუპოვარი ექიმები, სპეციალისტები, არსებობს უშიშარი სამოქალაქო საზოგადოება და ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი ადამიანებიც ჩანან. შესაბამისად, სიმართლე ისე ვერ დაიმალა, როგორც ეს ჩერნობილის კატასტროფის დროს მოხდა და როგორც ეს „განულებით“ დაკავებულ პრეზიდენტს სურდა. არადა, სწორედ ამ მიზნით, მართვადი სტატისტიკა დანერგეს და მაქსიმალურად შეეცადნენ დროის გაწელვას-კორონავირუსისგან ავადობა და მით უმეტეს, გარდაცვალება არ ფიქსირდებოდა, იყო სიკვდილიანობა თანმდევი დაავადებებისგან, მაგალითად, პნევმონიიისა და თრომბოემბოლიისგან.
კორონავირუსი არ იყო, მაგრამ მოსკოვში ყბა-სახის ჰოსპიტალი, სამშობიარო სახლები და 10 კლინიკა უკვე გადააკეთეს „პნევმონიასთან“ ბრძოლის ცენტრებად. ამისთვის კი „ძველი“ პაციენტების უსწრაფესად გაწერა მოხდა.
ახლა კი, როცა რუსეთში სიტუაცია უკვე ხელიდან გაიქცა, მოსკოვში, სადაც ყველაზე მეტი დაინფიცირებულია, სამუშაო არდადაგები გამოაცხადეს – არა კარანტინი, არა საგანგებო მდგომარეობა, არამედ – დასვენების დღეები.
შორეულ „გლუბინკებსა“ და ცენტრალური რუსეთის ტერიტორიაზე სრული ქაოსი და პანიკაა, რადგან უკვე თავად ექიმები, პერსონალი, სასწრაფო დახმარების ბრიგადები არა თუ ვერ აუდიან გამოძახებებს, არამედ მასობრივად და ღიად საუბრობენ უზარმაზარ პრობლემებზე. ადამიანებს არ სურთ მუშაობა ელემენტარული თავდაცვის გარეშე, ამიტომაც აკეთებენ ვიდეომიმართვებს ყველა იმ სოციალურ ქსელში, სადაც ხელი მიუწვდებათ. მაგალითად, ეკატერინბურგის ექიმების ალიანსის განცხადებით, მეთოთხმეტე საქალაქო საავადმყოფოს მედიკოსების ინფორმაციით, ქალაქში პნევმონიისგან ლეტალურობა გაზრდილია – ეს ეხება 70 ადამიანს, თუმცა გარდაცვალების მიზეზში არაფერია ნათქვამი კორონავირუსზე. ამას გარდა, რუსეთის ტერიტორიაზე გაფანტულ ათიათასობით დიდ თუ პატარა საავადმყოფოში არ გააჩნიათ თავდაცვის ელემენტარული საშუალებები.
ერთ-ერთი ექიმი წერს: „სოლნეჩნოგორსკის ტუბდისპანსერში მოიყვანეს პაციენტი Covid-19-ით, სხვა ცენტრებმა არ მიიღეს – მას შიდსი და ტუპერკულოზი აქვს. მედიკოსები, რომლებსაც მასთან კონტაქტი ჰქონდათ, უბრალოდ, სახლში წავიდნენ. მთავარმა ექიმმა მათ თვითიზოლაცია დაავალა. ასევე, მოსკოვის მე-2 ინფექციურ საავადმყოფოში ნიღბებს მეორედ ასტერილებენ ისევე, როგორც მთელს ქვეყანაში. თავდაცვის საშუალებები არ არსებობს. სამაგიეროდ, 14,8 მილიარდი დახარჯეს კონსტიტუცის ცვლილებების შესატან ხმისცემის ჩატარებაზე. სიგიჟეა“.
ასეთი მანიფესტები და მიმართვები რუსეთის ყველა რეგიონიდან ისმის, მათ შორის, კრასნოდარის ექიმების ალიანსიც მედიკოსებისთვის ინდივიდური დაცვის საშუალებების გამოყოფას ითხოვს. ეს ის ოლქია, რომლის დიდი იმედიც ჰქონდათ დე ფაქტო აფხაზეთშიც.
კიდევ ერთი რაიონული საავადმყოფოს შესახებ ინფორმაციაც კი უკვე გასაგებს ხდის მთელს სურათს – „კალაჩევსკის ცენტრალურ საავადმყოფოში, ვოლგოგრადის მახლობლად ფილტვების ვენტილაციის სულ 2 აპარატია. აქედან ერთი დაზიანებულია. ეს ნიშნავს იმას, რომ თუ კი დაავადდება 10 ადამიანი, აქედან მხოლოდ 2 გადარჩება. არ არსებობს დეზინფექციის საშუალებები, არ არის რეაქტივები ლაბორატორიებში. ასევე, მოსკოვის ერთ-ერთი კლინიკის რეანიმაციის განყოფილებაში მომუშავე მედდა აცხადებს, რომ უბრძანეს, 8 საათის განმავლობაში იმუშავონ პამპერსებში, არანაირი დოკუმენტების შევსება, არანაირი თავდაცვის საშუალებები. კითხვაზე ანაზღაურებასთან დაკავშირებით პასუხი – ჯერ იქამდე იცოცხლეთ”.
და იმ დროს, როცა საავადმყოფოებს არ აქვთ სამედიცინო რესურსები, მედიკოსების დეფიციტია, ნიღბებს მარლისგან თავადვე კერავენ და მერე რეცხავენ, კრემლი იტალიაში სამხედრო ექიმებისა და ვირუსოლოგების გუნდს აგზავნის. იტალია ან რომელიმე სხვა ქვეყანა ხომ კეთილი რუსეთის გარეშე ვერ გადარჩება! ასევე, მამაცი პრეზიდენტი თავად მიდის ერთ-ერთ ინფექციურ საავადმყოფოში, უსაფრთხო ამერიკულ სპეცკოსტუმში იმოსება და ვითარებას ადგილზე ეცნობა. მერე რა, რომ იმ პაციენტს, რომელსაც ის ესაუბრა, მეორე დღეს კორონავირუსი არ დაუდასტურდა. პრეზიდენტი-ჩეკისტი ხომ მაინც არ შეუშინდა რისკს! განა ასე ვინმე სხვას შეუძლია?
ეპოქაში, როცა ყველას აქვს რესურსი, ფოტო, ვიდეო გადაიღოს, მილიონობით ადამიანებს ხმა მიაწვდინოს, რამდენიც უნდა დამალოს ახლა კრემლმა ეს სიტუაცია, აზრი არ აქვს. არც მასშტაბურ ტყუილებს აქვს აზრი. გამოთქმა – Пипл хавает აღარ მუშაობს. თანაც ხომ უკვე ყველამ დაიზუთხა ჩერნობილის გაკვეთილი, შარშანდელი სევეროდვისნკის გაკვეთილი, როცა, ასევე, საფრთხისშემცველი ინფორმაცია ჰაერში გაფრქვეული რადიაციის თაობაზე დამალეს; უკვე ხომ ყველამ გაიგო, რომ რუსეთში 1 მილიონი ადამიანი არის შიდსით დაინფიცირებული, დღეში ამის გამო საშუალოდ 100 ადამიანი იღუპება, ალკოჰოლიზმი წარმოუდგენელ სიმაღლეზეა ასული და სახელმწიფომ ეს ადამიანები განსაცდელში მიატოვა. ასევე, ხომ ყველამ კარგად დაისწავლა გაიგო კრემლის სტრატეგია – თუ რამე ხდება, ეს თავად ხალხის ან გარე მტრების ბრალია. ამან ძალიან კარგად იმუშავა სტალინის ეპოქაში, თუმცა დღეს, გლობალური ინტერნეტის ეპოქაში – Пипл уже не хавает…

Страна, где врачам, борющиеся с коронавирусом, приходится стирать марлевые повязки
Многие страны мира борются с эпидемией Covid-19, и государства прилагают максимум усилий для спасения жизней. Люди пытаются вернуться на родину, где перед ними естественно больше обязанностей и ответственности. Власти любого государства понимает страх и желание выжить этих людей. Это понимает все кроме, пожалуй, одной России. Мария Захарова, пресс-секретарь российского МИДа, сделала следующее заявление на своей странице в Фейсбуке: недавно ей позвонили «очень богатые люди» и сказали, что хотят привести сына из Лондона на частном самолёте, потому что в Англии обнулили медицинскии страховки и там нет никаких обязательств. Захарова пишет, что после того, как россиянам, проживающие за границей, указали на дверь в очень жёсткой форме, они вспомнили, что они граждане России. «Тогда будьте добры и начните с основ - уважения к Родине и ее народу», - написала мудрый дипломат. На самом деле, она таким образом раскритиковала Англию находящуюся в пике эпидемии, также тех «новых русских», которые осели в Европе при поддержке Кремля, и ещё тех простых русских иммигрантов которые сейчас с надеждой смотрят на свою страну.
На официальном российским веб-сайте, где публикуется информация связанная с Covid-19, сказано, что на сегодняшний день в РФ заражено 1534 человек, 70 человек заразились за 24 часа, а 9 человек погибло. Всего неделю назад главной заботой российского правительства было обнуление президентского срока Владимира Путина. Чтобы это произошло, конституционные поправки должны были быть приняты путем всеобщего референдума. Весь государственный аппарат готовился к 22 апреля. Следовательно, официальные сообщения средств массовой информации, такие как информации “РИА Новости”, связанные с Коронавирусом, долгое время были манипулятивными, охватывая как можно большую текущую информацию в мире, и в основном приводили приблизительные цифры о количестве инфицированных в России. Например, как только официальное число зараженных превысило 50, они писали: «Число людей, зараженных коронавирусом, сегодня составляет около 50».
Таких уловок было много, шло распространение дезинформации, однако, поскольку мы живем в эпоху Интернета, а не в годы чернобыльского взрыва, в России активировались врачи, специалисты, бесстрашное гражданское общество и люди, открыто критикующие правительство. Следовательно, правду невозможно стало скрывать, как это произошло после чернобыльской катастрофы, и как этого жаждал президент занятый обнулением. Для достижения этой цели, была введена управляемая статистика, не фиксировались диагнозы заболеваемости коронавирусом и случаев смертности, а фиксировалась смертность от сопутствующих заболеваний, таких как пневмония и тромбоэмболия. Коронавируса не было, но челюстно-лицевая больница, родильные дома и 10 клиник в Москве уже преобразованны в центры для борьбы с пневмонией. Из-за этого оперативно повыписывали «старых» пациентов.
И теперь, когда ситуация с короновирусом в России вышла из под контроля, Москва, где больше всего зараженных, объявила о нерабочей неделе и каникулах. Это не карантин, не чрезвычайное положение, а каникулы.
В отдаленных глубинках и в центральной части России уже царит хаос и паника, так как сами врачи, сотрудники клиник и бригады СП не только не успевают на вызовы, но и открыто высказываться об огромных проблемах. Люди не хотят работать без элементарной защиты, поэтому они публикуют видео манифесты в социальных сетях. Например, Екатеринбургский альянс врачей сообщает, что по заявлению врачей 14-й городской больницы в городе возросла смертность от пневмонии, от которой уже умерло 70 человек, но в свидетельствах о смерти нет ни намёка на коронавирус. Кроме того, десятки тысяч больниц, больших или маленьких, разбросанных по всей России, испытывают недостаток в базовом мед оборудовании и средствах индивидуальной защиты.
Один врач пишет: «В Солнечногорский больнице больного туберкулезом привезли с Covid-19, другие центры его не взяли - у него СПИД и туберкулез. Медики, которые имели с ним контакт, просто разошлись домой. Главный врач поручил им самоизолироваться. Кроме того, в московской инфекционной больнице № 2 маски используются повторно, это происходит по всей стране. Нет средств защиты. Вместо этого на голосование по внесению поправок в конституцию было потрачено 14,8 млрд. Это безумие!»
Такие манифесты и обращения слышны со всех регионов России. Краснодарский альянс врачей требует для медиков индивидуальной защиты. Это тот округ, на который была большая надежда у де-факто Абхазии.
И вот эта информация о ещё одной районной больнице тоже проясняет картину: «В Калачевской центральной больнице под Волгоградом всего 2 аппарата вентиляции легких. Один из них поврежден. Это означает, что если заражено 10 человек, выживут только 2 человека. В лабораториях нет дезинфицирующих средств, реагентов. Кроме того, одна медсестра из отделения реанимации Московской клиники сказала, что им приказано работать в памперсах в течение 8 часов, не заполнять документы, работают без индмвидуальной защиты. Когда спрашивают об оплате, ответ один- “сперва доживите”.
И хотя больницам не хватает медицинских ресурсов, не хватает медикаментов, они сами шьют маски, а затем стирают, Кремль отправляет группу военных врачей и вирусологов в Италию. Ведь Италия или любая другая страна не сможет выжить без доброй России! Кроме того, храбрый президент сам отправляется в одну из инфекционных больниц, прибывает в безопасном американском специальном костюме и знакомится с ситуацией на месте. Ну и что что на следующий день у пациента, с которым он разговаривал коронавирус не подтвердился. Разве президента-чекиста что нибудь может испугать! Кто нибудь разве может а ним сравниться?
В эпоху, когда у каждого есть ресурсы, чтобы снимать фото, видео, передавать информацию миллионам человек, независимо от того, насколько будет стараться Кремль скрыть эту ситуацию, это не имеет смысла. Эта ложь не имеет смысла. Выражение «Пипл хавает» больше не работает. Потому что все уже усвоили урок Чернобыля, урок Северодвинска, когда в прошлом году, также скрывали опасную информацию о радиации, оказавшейся в воздухе; Уже все узнали, что 1 миллион человек в России заражены СПИДом, от чего в среднем 100 смертей в день, алкоголизм находится на невероятной высоте, и государство оставило этих людей в бедственном положении Также уже все хорошо разобрались в стратегии Кремля – что ни происходит, это по вине самих людей или внешних врагов. Это очень хорошо сработало в сталинскую эпоху, но сегодня, в эпоху глобального Интернета - «Пипл уже не хавает» ...