Covid-19– თან ბრძოლა - ვინ და რატომ თამაშობს დღეს კეთილი სამარიტელის როლს
ცოტა ხნის წინ, იტალიურმა გაზეთმა La Stampa სტატია გამოაქვეყნა, რომელიც რუსეთის მიერ, იტალიისთვის გაწეულ დახმარებას ეხმაურებოდა. მარტში, კრემლმა იტალიაში, ქალაქ ბერგამოში რუსული არმიის რადიაციული, ქიმიური და ბიოლოგიური დანაყოფი და მისი უფროსი გაგზავნა. როგორც ირკვევა, ამ სამხედრო გასაიდუმლოებული დანაყოფის მეთაური გენერალ-მაიორი სერგეი კიკოტია, რომლის საქმიანობის ძირითადი და საკვანძო მიმართულება ბიოლოგიური იარაღია.
უკვე ორ კვირაზე მეტია, რაც რუსული სამხედრო დანაყოფის წევრები აქტიურად მუშაობენ ბერგამოში და ლომბარდიის საველე ჰოსპიტლებში. ოფიციალურ დონეზე, იტალიის მთავრობის წევრები მადლიერებას გამოხატავენ, თუმცა უკვე არსებობს მინიშნებები იმის თაობაზე, რომ რეალურად რუსები სადაზვერვო მისიას ასრულებენ.
რატომ გაჩნდა მოსაზრება, რომ რუსები კეთილი სამარიტელების როლს უბრალოდ თამაშობენ?
1) გენერალი კიკოტის ერთ-ერთი წინა მისია სირიაში, სირიის ხელისუფლების კონსულტირებას და ასევე ჰააგის სასამართლოში იმის მტკიცება იყო, რომ ასადს სირიაში ქიმიური იარაღი არ გამოუყენებია.
2) რუსებმა იტალიაში გაგზავნეს არა ფილტვის ხელოვნური ვენტილაციის აპარატები, ნიღბები და სამედიცინო აღჭურვილობა, არა ჯანდაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებული მედდები და ექიმები, არამედ მხოლოდ სამხედრო პირები, რომლებსაც ჰუმანიტარული კრიზისების კუთხით მუშაობის გამოცდილება არა აქვთ.
3) ბერგამოში და მის სიახლოვეში მყოფი რუსი სამხედროები ძალიან ბევრ და ზედმეტ კითხვებს სვამენ.
4) ერთ-ერთი რუსული პოლიტიკური ტოკშოუს წამყვანმა, ეთერში, უკვე დიდი სიამაყით აღნიშნა, რომ რუსეთის მიერ წარგზავნილი კონტინგენტი „ნატო-ს გზებზე მოძრაობს“.
5) La Stampa წერს, რომ როდესაც რუსული თვითმფრინავი ჩამოვიდა, იტალიელებმა აღმოაჩინეს, რომ ტვირთის დიდი ნაწილი კორონავირუსთან ბრძოლისთვის გამოუსადეგარია. იტალიელი მაღალჩინოსანი გაზეთთან ამბობს, რომ რუსული ტვირთი შეიცავდა აღჭურვილობას ბაქტერიოლოგიური დეზინფექციისთვის, მაგრამ არა ვენტილაციის აპარატებს ან სამედიცინო პერსონალის ეკიპირებას, რაც იტალიელ ექიმებს ახლა ასე ძალიან სჭირდებოდათ.
6) რუსები დაეხმარნენ იტალიელებს ლომბარდიაში შენობების დეზინფექციაში, მათ შორის მოხუცთა თავშესაფრების გაწმენდაში. ამავე დროს, იტალიას, როგორც ნატო-ს წევრ ქვეყანას მსგავსი ოპერაციების ჩატარების რესურსი თავად აქვს.
ახლა რუსეთი სერბეთს ეხმარება-იქაც მსგავსი დანაყოფი გააგზავნა, რომელიც ქალაქებში დეზინფექციის სამუშაოებს ატარებს.
თუმცა, თავად რუსეთის მოქალაქეებიც უკვე სვამენ კითხვებს-რატომ ვეხმარებით იტალიას და სხვებს, როცა არ ვეხმარებით ვიაზმას და ვორონეჟს? რატომ არ ვეხმარებით, სიკტივკარს, რომლის საავამდყოფოში უკვე 80-ზე მეტი ადამიანი დაინფიცირდა? რატომ არ ვეხმარებით ბაშკირეთს, რომელსაც მილიარდერი გუბერნატორი ჰყავს, მაგრამ რესპუბლიკური კლინიკის 170 ექიმი და პაციენტი უკვე დაინფიცირდა, დირექტორი კი ადგილობრივ ბიზნესმენებს სთხოვს..სთხოვს არა, ემუდარება- ექიმებს დაცვის რამე საშუალება მაინც უყიდონ...
პასუხი ამ კითხვებზე მარტივია-1) ვორონეჟში სადაზვერვო ოპერაციის ჩატარებას აზრი არა აქვს; 2) რესპუბლიკა კომი სანქციებს მადლობის ნიშნად არ მოგიხსნის; 3) რუსი მილიარდერების შვილები ბაშკირეთის უნივერსიტეტებში არ სწავლობენ. 4) თუ კამჩატკის ოლქს დაემხარებიან, მსოფლიო რეზონანსს ეს ვერ გამოიწვევს.

Борьба с Ковид-19 кто и зачем играет сегодня роль доброго самаритянина
Недавно итальянская газета La Stampa опубликовала статью на тему помощи оказанной Россией во время борьбы с пандемией Covid-19 бушующей в Италии. В марте Кремль отправил радиационное, химическое и биологическое подразделение российской армии в Бергамо, Италия. Как выясняется, командующим этой секретной воинской частью является генерал-майор Сергей Кикоть, основное и ключевое направление работы которого - биологическое оружие.
Уже более двух недель члены российской воинской части активно работают в полевых госпиталях Бергамо и всей Ломбардии. На официальном уровне члены итальянского правительства выражают благодарность, но уже есть признаки того, что русские на самом деле находятся в Италии для разведывательной миссии.
Почему появилось подозрение что русские просто играют роль добрых самаритян?
1) Одна из предыдущих миссий генерала Кикота в Сирии состояла в том, чтобы консультировать сирийскими властей, а также доказать в Гаагском трибунале, что Асад не использовал химическое оружие в Сирии.
2)Русские отправили в Италию не устройства искусственной вентиляции легких, маски и медицинское оборудование, не медсестер и врачей Министерства здравоохранения, а только военнослужащих, не имеющих опыта работы в области гуманитарных кризисов.
3) Российские военные в Бергамо и его окрестностях задают слишком много ненужных вопросов.
4) Ведущая одного из российских политических ток-шоу, в прямом эфире, с гордостью заявила, что контингент, отправленный Россией, «двигается по дорогам НАТО».
5) La Stampa пишет, что когда прибыл российский самолет, итальянцы обнаружили, что большая часть груза непригодна для борьбы с коронавирусом. Высокопоставленный итальянский чиновник заявил газете, что российский груз содержал оборудование для бактериологической дезинфекции, но не вентиляционное оборудование или защитные костюмы медицинского персонала, в котором так отчаянно нуждались итальянские врачи.
6) Русские помогли итальянцам дезинфицировать здания в Ломбардии, в том числе дома престарелых. В то же время Италия как член НАТО обладает своими ресурсами для проведения подобных операций.
Теперь Россия помогает Сербии - она отправила туда подобное подразделение, которое дезинфицирует города.
Однако сами граждане России уже задают вопросы - почему мы помогаем Италии и другим, когда мы не помогаем Вязьме и Воронежу? Почему бы нам не помочь Сыктивкару, где в больнице уже заразилось более 80 человек? Почему бы нам не помочь Башкирии, у которой есть губернатор-миллиардер, но заразились 170 врачей и пациентов Республиканской клиники, и директор которой просит местных бизнесменов ... нет не просит, а умаляет – купить врачам что нибудь для защиты ...
Ответ на эти вопросы прост -1) Нет смысла проводить разведывательную операцию в Воронеже; 2) Республика Коми не снимет санкции в знак благодарности; 3) Дети российских миллиардеров не учатся в вузах Башкортостана. 4) Если помочь Камчатке, в мире не будет большого резонанса.