უკრაინაში რუსების ნების შემსრულებელი გენერალი „შაიტანი“ დააპატიმრეს - ვის მკვლელობას გეგმავდა მოღალატე გენერალი
28/04/2020 07:20:46 ანალიზი
ბოლო დღეებია, უკრაინაში განხილვის ერთ-ერთ მთავარ თემად უკრაინელი გენერლის ღალატი და ჯაშუშური თამაშები იქცა. უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა საკუთარი უწყების მაღალჩინოსანი-გენერალ-მაიორი ვალერი შაიტანოვი დააპატიმრა. მას ბრალად რუსეთის სპეცსამსახურებზე მრავალწლიან მუშაობას და ტერორისტული აქტის ორგანიზებას უყენებენ. ბრალდებების გასამყარებლად და ერთ-ერთი სამხილის სახით უკრაინის უსაფრთოხების სამსახურმა აუდი ფაილები გაასაჯაროვა, რომელთა მიხედვითაც, შაიტანოვი რუსეთის სპეცსამსახურის თანამშრომელთან კონკრეტული მკვლელობის დეტალებს განიხილავს. უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის ხელმძღვანელის ივან ბაკანოვის თქმით, „სამწუხაროდ, ადამიანი, რომელმაც „ღირსების რევოლუციის“ შემდეგ გენერლის წოდება მიიღო და რომელსაც უკრაინა უნდა დაეცვა, სინამდვილეში მის წინააღმდეგ მუშაობდა.“
უკრაინელი სამართალდამცველების ინფორმაციით, შაიტანოვი რუსების დავალებით, ცნობილი, ეთნიკურად ჩეჩენი მებრძოლის ადამ ოსმაევის მკვლელობას გეგმავდა, რომელიც წლებია უკრაინის მხარეზე, რუსეთის წინააღმდეგ იბრძვის. სხვათა შორის, 2017 წელს ოსმაევის ლიკვიდაცია ორჯერ სცადეს, ბოლო და განსაკუთრებით რეზონანსული თავდასხმის დროს მისი მეუღლე-ამინა ოკუევა დაიღუპა.
რაც შეეხება გენერალ-მაიორ შაიტანოვს, ის უკრაინულ სპეცსამსახურებში წლებია მუშაობდა და საკმაოდ დიდი წონაც ჰქონდა. იგი სპეციალური ოპერაციების ერთ-ერთ ცენტრს ხელმძღვანელობდა და როგორც გამოძიების მასალებიდან მკაფიოდ ჩანს-პირდაპირ კონტაქტზე იყო „ეფ-ეს-ბე“-ს პოლკოვნიკ იგორ ეგოროვთან. ამ კურატორის დავალებით, გენერალმა შაიტანოვმა ადამ ოსმაევის მკვლელობა დაგეგმა და შემსრულებელიც აიყვანა, რომელიც სპეცდანაყოფების ყოფილი მებრძოლი იყო. ეგოროვი კი ამ ყველაფრის საფასურად 200 ათას დოლარს, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქის პასპორტს და თადარიგის ოფიცრის მოწმობას პირდებოდა. რამდენიმე საუბრის დროს, მათ ოსმაევს „მარადონა“, „კაპიტანი“ შეარქვეს და „უსასრულო ნადირობის ქვეყანაში“ გაშვება დაუგეგმეს.
აუდიოფაილები უკრაინელმა სამართალმდაცმველებმა უკვე გამოაქვეყნეს. მკვლელობის დაგეგმვის დროს საუბარია იმაზეც, თუ როგორ უნდა მოხდეს კვალის დაფარვა, წილების გადანაწილება და სხვა. უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური აცხადებს, რომ „პოლკოვნიკი ეგოროვი „ეფ-ეს-ბე“-ს კონტრდაზვერვის ოპერაციების 1 სამსახურის თანამშრომელია, რომლის სპეციალობაში სადაზვერვო და ტერორისტული აქციების დაგეგმვა, ორგანიზება და შესრულება შედიოდა, როგორც უკრაინის, ისევე სხვა ქვეყნების ტერიტორიებზე.“ ასევე, ცნობილი გახდა, რომ 2014 წლამდე ეგოროვი ხშირად ჩადიოდა სამსახურეობრივ საქმეებზე უკრაინაში, ორი ქვეყნის თანამშრომლობის გასაღრმავებლად. თუ როგორ „გააღრმავა“, ესეც ახლა გამოჩნდა. როგორც ჩანს, სწორედ მაშინ მოახერხა მან უკრაინელის „დავერბოვკება“. ასევე, გამოძიებამ შაიტანოვის და ეგოროვის შეხვედრების აღბეჭდვა ევროპაშიც შეძლო. ბოლო წლებში ისინი საფრანგეთის, გერმანიის და ხორვატიის ტერიტორიაზე ხვდებოდნენ ერთმანეთს. ასევე, უკრაინელი თავის კურატორს სხვადასხვა ღირებულ, საიდუმლო ინფორმაციასაც აწვდიდა, მათ შორის „ატო“-ს (ანტიტერორისტული ოპერაციების რაიონი) ტერიტორიაზე მიმდინარე და დაგეგმილი ოპერაციების შესახებ.
მოღალატე გენერალს სასამართლომ წინასწარი პატიმრობა უკვე შეუფარდა. მას სახელმწიფო ღალატის გარდა, ტერორისტული აქტის დაგეგმვასაც ედავებიან.
ბუნებრივია ეს თემა რუსეთის სახელისუფლებო მედიისთვის და ექსპერტებისთვის დიდი განხილვის საგნად იქცა. პროპაგანდისტულმა არხებმა ამას მთელი გადაცემები მიუძღვნეს და ყველანაირად სცადეს აბუჩად აეგდოთ უკრაინელების გამოძიებაც და მტკიცებულებებიც. რუსული საინფორმაციო საშუალებები და კრემლის მესვეურები კვლავ უმტკიცებენ მსოფლიოს, რომ არც ერთი ქვეყნის შიდა საქმეებში არ ერევიან, არ აგზავნიან მკვლელებს და არ ცდილობენ ქაოსის, დესტაბილიზაციის შექმნას. თუმცა, არც თუ ისე შორეულ წარსულში სწორედ რუსული სპეცსამსახურების კვალი დაფიქსირდა და თანაც არაერთხელ-ინგლისში, შვეიცარიაში, ბულგარეთში, სერბეთში, გერმანიაში, საფრანგეთში და კიდევ ბევრ სხვა ქვეყანაში. სწორედ კრემლს ედავებიან სკრიპალის მოწამლვას, სწორედ რუსეთის საელჩოების მაღალჩინოსნები გააძევეს რამდენიმე ევროპული ქვეყნიდან, სწორედ კრემლის კვალი გამოჩნდა ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაში ბერლინში და ჩეჩენი ბლოგერის იმრან ალიევის მკვლელობაში-საფრანგეთში; ეს კი მხოლოდ მცირე ჩამონათვალია იმ ქმედებებიდან, რომელსაც „კეთილისმყოფელი“ და „მსოფლიოს გადამრჩენელი“ რუსეთი მუდმივად სჩადის.

Генерал "Шайтан", работавший на русских, был арестован в Украине - Кого предатель генерал планировал убить
28/04/2020 07:20:46 Анализ
В последние дни шпионский скандал и предательство украинского генерала стали одной из главных тем обсуждения в Украине. Служба безопасности Украины арестовала генерал-майора Валерия Шайтанова, влиятельного должностного лица этой же службы. Его обвиняют в том, что он несколько лет работал на российские спецслужбы и планировал террористический акт. Служба безопасности Украины опубликовала аудиофайлы, по которым становится понятно, что Шайтанов обсуждает детали конкретного убийства с сотрудником российских спецслужб. По словам Ивана Баканова, главы Службы безопасности Украины, «к сожалению, человек, получивший звание генерала после «Революции достоинства» и который должен был защищать Украину, фактически работал против неё».
По данным украинских правоохранительных органов, по приказу русских, Шайтанов планировал убить известного этнического чеченца, бойца Адама Осмаева, который много лет воюет против России на украинской стороне. Кстати, в 2017 году были предприняты две попытки устранить Осмаева, во время последнего и особенно резонансного нападения была убита его жена Амина Окуева.
Что касается генерал-майора Шайтанова, он много лет работал в украинских спецслужбах и имел большой вес. Он возглавлял один из центров специальных операций и как отчётливо видно из материалов расследования, находился в непосредственном контакте с полковником ФСБ Игорем Егоровым. По указке этого куратора генерал Шайтанов спланировал убийство Адама Осмаева и нанял бывшего бойца спецназа. В обмен на все это Егоров пообещал 200 тысяч долларов, паспорт гражданина Российской Федерации и удостоверение офицера запаса. Во время нескольких бесед они называли Османова «Марадоной» и «Капитаном» и планировали отправить его в «Страну вечной охоты».
Украинские правоохранители опубликовали аудиофайлы их разговоров. При планировании убийства фигуранты также говорят о том, как скрыть след, перераспределить доли и многое другое. По данным украинской службы безопасности, «полковник Егоров является сотрудником контрразведывательной службы ФСБ, которая специализируется на планировании, организации и проведении разведывательных и террористических операций на территории как Украины, так и других стран». Также известно что до 2014 года Егоров часто ездил в командировки в Украину ради углубления сотрудничества двух стран. Теперь становится ясно как это сотрудничество «углубилось». Видимо, именно тогда ему удалось завербовать украинца. Следствию также удалось запечатлеть встречи Шайтанова и Егорова в Европе. В последние годы они встречались друг с другом во Франции, Германии и Хорватии. Украинец также предоставлял своему куратору различную ценную секретную информацию, в том числе информацию о текущих и планируемых операциях на территории АТО.
Генерал уже был заключен под стражу судом. Помимо государственной измены его обвиняют в планировании террористического акта.
Естественно, эта тема стала предметом больших дискуссий для российских правительственных СМИ и экспертов. Пропагандистские каналы посвятили этому целые программы и всячески пытались дискредитировать как украинское расследование, так и явные доказательства данного дела. Российские СМИ и кремлевские лидеры продолжают доказывать миру, что они не вмешиваются во внутренние дела какой-либо страны, не посылают убийц и не пытаются создать хаос, дестабилизацию. Однако уже не раз в недалеком прошлом появлялись следы российских спецслужб и в Англии, и в Швейцарии, и в Болгарии, и в Сербии, и в Германии, или Франции и во многих других странах. Именно Кремль обвиняют в отравлении Скрипала, именно высокопоставленных чиновников российских посольств высылают из европейских стран из за шпионажа. И это ведь только лишь небольшой перечень действий, которыми Россия, «благодетель» и «спаситель мира», никогда не гнушается.