ბაგრატიანი: “ვოცნებობ, გახარია ჩამოვიდეს, 2 კვირით მაინც გახდეს ჩვენი პრემიერი და გვაჩვენოს, როგორ უნდა ებრძოლო ეპიდემიას”
07/05/2020 10:50:08 მსოფლიო
ახალი ტიპის კორონავირუსის ეპიდემიასთან დაკავშირებული ვითარება სომხეთში “უბრალოდ კატასტროფულია”, - თვლის ქვეყნის ყოფილი პრემიერ-მინისტრი გრანტ ბაგრატიანი.
საავტორო ტელეგადაცემა «PRESSING»-ის ეთერში მან აღნიშნა, რომ საგანგებო მდგომარეობა ქვეყანაში მარტის შუა რიცხვებში შემოიღეს, როცა სულ 18 ინფიცირებული იყო აღრიცხული, სადღეისოდ კი უკვე 2600-ზე მეტია, ანუ 50 დღის განმავლობაში დაავადებულთა რაოდენობა თითქმის 146-ჯერ გაიზარდა.
“15 მარტის მდგომარეობით, მსოფლიოში 156 000 ინფიცირებული იყო აღრიცხული, დღეს 3.5 მილიონზე მეტია. 15 მარტს ყოველ 100 000 ადამიანზე მსოფლიოში 2 ინფიცირებული მოდიოდა, სომხეთში - 0,4. დღეს კი თუ მსოფლიოში ყოველ 100 000 ადამიანზე 46 დაავადებული მოდის, სომხეთში – 91, ანუ, მთელს მსოფლიოს “გადავასწარით”! ახლა ვნახოთ, რა ხდება მეზობელ საქართველოში: 15 მარტს ქვეყანაში 35 ინფიცირებული იყო გამოვლენილი, მაშინ, როცა სომხეთში 18 გვყავდა, სადღეისოდ კი ამ მხრივ საქართველოში ვითარება 7-ჯერ უმჯობესია, ვიდრე ჩვენთან! 1990-იან წლებში, როცა საქართველო ენერგეტიკული სისტემის მართვას ვერ ახერხებდა, სომხეთის ენერგეტიკის მინისტრი ქართველი კოლეგის კაბინეტში მეზობელი ქვეყნის ენერგოსისტემის გამოსწორებას ცდილობდა. დღეს ვოცნებობ, რომ [საქართველოს პრემიერ-მინისტრი] გახარია ორი კვირით მაინც ჩამოვიდეს სომხეთში და დაიკავოს პრემიერის პოსტი, რათა აჩვენოს ჩვენებს, როგორ უნდა ებრძოლონ ეპიდემიას», - დასძინა ბაგრატიანმა.
7 მაისის დილის მდგომარეობით, სომხეთში 2782 ინფიცირებული იყო აღრიცხული, საქართველოში – 615. დილით სომხეთში COVID-19-ისგან კიდევ ერთი პაციენტი გარდაიცვალა.

Экс-премьер Армении: Грузия намного успешнее справляется с эпидемией коронавируса
Ситуация в связи с эпидемией коронавируса в Армении просто ужасная, - заявил бывший премьер-министр страны Грант Багратян в эфире авторской передачи «PRESSING».
Он напомнил, что режим ЧП был введен в Армении в середине марта.
«Тогда у нас было 18 больных, сегодня, если не ошибаюсь 2619, то есть количество увеличилось почти в 146 раз. За 50 дней число больных возросло в 146 раз. По положению на 15 марта в мире было 156 000 зараженных, сегодня более 3.5 млн. 15 марта на каждые 100 000 человек приходилось 2 больных, в Армении 0,4. Сегодня в мире на 100 000 человек в мире приходится 46 больных, в Армении - 91. То есть мы переплюнули весь мир», - сказал Багратян.
Политик отметил, что 15 марта в Грузии было 35 больных, в Армении 18. «Сегодня ситуация в Грузии в 7 раз лучше, чем у нас», - сказал Багратян.
По словам экс-премьера, в 90-ые годы, когда Грузии не удавалось управлять энергетической системой, министр энергетики Армении в кабинете своего грузинского коллеги приводил в порядок энергетику соседней страны.
«Сегодня я мечтаю, чтобы [премьер-министр Грузии] Гахария приехал на две недели в Армению и занял пост главы правительства, и показал, как надо бороться с эпидемией», - отметил Багратян.