9 მაისი-ფაშიზმზე გამარჯვების დღე სტალინიდან პუტინამდე
დღეს 9 მაისია-ფაშიზმზე გამარჯვების დღე, რომელსაც 1945 წლიდან საბჭოთა კავშირი აღნიშნავდა. ეს თარიღი მილიონობით ადამიანში იწვევდა და იწვევს დიდი სიხარულის, შვების და აღფრთოვანების განცდას. ეს ბუნებრივიცაა, რადგან ფაშიზმზე გამარჯვება მეოცე საუკუნის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი მოვლენაა. საქართველოსაც არა ერთი თავდადებული ცოცხალი თუ დაღუპული გმირი ჰყავს, რომლებმაც ნაცისტური გერმანიის დამარცხებაში უდიდესი წვლილი შეიტანეს. როგორი ადამიანი უნდა იყო, რომ პატივი არ სცე დღეს იმ ასაკოვან ადამიანებს, რომლებმაც საკუთარი სისხლის ფასად უსასტიკესი რეჟიმის დამარცხება შეძლეს? დღეს ნამდვილად არ არის ამ მილიონობით ადამიანის როლის, თავდადების და გმირობის დაკნინების დრო და ეს დრო არც არასოდეს არ უნდა დადგეს.
თუმცა, არსებობს არა ერთი ის საკითხი, რომელიც მკაფიოდ და ხისტად მას მერე გამოჩნდა, რაც საბჭოთა კავშირი დაინგრა და საბჭოთა პროპაგანდა გაქრა. სწორედ ამიტომ მიდის ბოლო წლებში მსჯელობა იმის თაობაზეც, რომ 9 მაისს ფაშიზმზე გამარჯვების დღის აღნიშვნა საერთო საკაცობრიო ზეიმისგან ამოვარდნილი მოვლენაა. ამით ხომ რეალურად ხდება იმის ხაზგასმა, რომ საბჭოთა კავშირის მემკვიდრე ქვეყანა და დანარჩენი მსოფლიო კვლავ სხვადასხვა სიბრტყეზე არიან, რადგან მესამე რეიხის წარმომადგენლებმა საბოლოო კაპიტულაციის შესახებ აქტს, 8 მაისს მოაწერეს ხელი. ამიტომაც, ევროპაში ამ დღეს მიიჩნევენ მეორე მსოფლიო ომის დასრულების დღედ. ასევე, მიდის მსჯელობა უამრავ იმ საკითხზე, რომელიც ამ სამამულო ომის თემას ეხება და ესეც ბუნებრივია, რადგან როდესაც არ არსებობს სასტიკი ცენზურა და ერთი სიტყვის თქმის გამო არ ხვრეტენ, ადამიანი სვამს კითხვებს, ეძებს ინფორმაციას, განიხილავს მოვლენებს.
ამას გარდა, საინტერსოა, რომ ბოლო წლებში რუსეთის ხელისუფლება უდიდეს ფსონს დებს ბელადის კულტის და სამამულო ომის მიმართ სენტიმენტების გაღვივებაზე. ეს აშკარაა იმ ინფორმაციული ნაკადიდან, რომელიც რუსეთის მედია რესურსებიდან და კრემლის პროპაგანდისტული მანქანიდან მომდინარეობს. განსაკუთრებით ეს დღეს იგრძნობა, როცა კორონავირუსის პანდემიის გამო, ვლადიმერ პუტინმა ვერ შეძლო დაგეგმილი, უზარმაზარი მასშტაბების აღლუმის გამართვა. თუმცა, მოახდინა სოციალური მედიის ფრონტისკენ პიარ ძალების გადაჯგუფება -გახსნილია არაერთი ონლაინ მედია პროექტი, ზღვა დოკუმენტალისტიკის და გადაცემების მედია სივრცეში გამოგდება ხდება. უზარმაზარი ძალისხმევა იდება იმაში, რომ მთელ მსოფლიოს და საკუთარ მოსახლეობას კიდევ ერთხელ აჩვენონ რაოდენ დიდი როლი ჰქონდა ამ გამარჯვებაში რუსეთს. თუმცა, ისტორია ხომ არავის დავიწყებია? ვინმე ართმევს ამ წარმატებას საბჭოთა ჯარისკაცებს? ხომ არავინ აყენებს ეჭვის ქვეშ საბჭოთა ჯარების წვლილს, გმირობას, თავდადებას? ნამდვილად არა! მაგრამ, საქმე იმაშია, რომ სინამდვილეში, ვლადიმერ პუტინს, სამამულო ომის გამარჯვების თემაზე სპეკულაციით, სურს დაავიწყოს მსოფლიოსაც და საკუთარ მოქალაქეებსაც ის სხვა ომები, რომლებშიც რუსეთი იყო და არის აგრესორი, არის ოკუპანტი, ისევე როგორც იყო საბჭოთა კავშირიც რიგ შემთხვევაში; სურს დაავიწყოს ის წარუმატებელი სამხედრო აქციები, რომლებსაც რუსეთი დღემდე სხვადასხვა ქვეყანაში ატარებს, რადგან რუსეთის მოქალაქეები სულ უფრო ხშირად სვამენ კითხვას-„რისთვის? ამით ჩვენ რას ვიღებთ?“ მას სურს დაავიწყოს მსოფლიოს, რომ ჯერ კიდევ 1939 წლის 22 სექტემბერს, წითელმა არმიამ და ნაცისტურმა ჯარმა საერთო სამხედრო აღლუმი გამართეს ქალაქ ბრესტში, რაც პოლონეთის გაყოფის სიმბოლო გახდა.
იმ დღეს, ბრიგადის მეთაურმა კრივოშეინმა გენერალ გუდერიანს საზეიმოდ გადაულოცა ეს ქალაქი, რომლის ქუჩებზე ჯერ რუსულმა, შემდეგ კი გერმანულმა სამხედრო ტექნიკამ ჩაიარა. ასევე, მას სურს დაავიწყოს, როგორ დაიდო მოლოტოვ -რიბენტროპის 1939 წლის პაქტი, რომლის საიდუმლო ნაწილის მიხედვით, რუსებმა და გერმანელებმა აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნები ერთი ხელის მოსმით გაიყვეს. და მაშინ, მსოფლიოს განმანთავისუფლებელ საბჭოეთს სულაც არ ადარდებდა ნაცისტურ ბანაკებში ამოხოცილი პოლონელები თუ ლატვიელები. შესაძლებელია ისიც, რომ სტალინის კულტის გაცოცხლება პუტინს საშუალებას აძლევს ხალხის თვალში დიდ ბელადს საკუთარი ფიგურა გაუტოლოს, ტირანიის აუცილებლობაც წამოწიოს წინ.
რატომ შეიძლება ამაზე მსჯელობა და რატომ არის ამ ვიღაცის გადმოსახედიდან აბსურდულ მოსაზრებებში ლოგიკა? იმიტომ, რომ საბჭოთა ბელადებიც ერთი შეხედვით აბსურდული მოტივებით და ისეთი მეთოდებით მოქმედებდნენ, რაც დღეს ვერც კი წარმოგვიდგენია. მათ ხომ ადამიანებს იმ ქვეყანაში არსებობა მიაჩვიეს, სადაც მეზობლის „დანოსის“ მიხედვით კაცს ერთ ღამეში ხვრეტდნენ; ადამიანები შეაგუეს იმას, რომ შვილს შეეძლო მამა დაესმინა და ეს საამაყო იყო; შეაგუეს ყველას მილიონობით ადამიანის გადასახლება იქ, სადაც ერთეულები გადარჩებოდნენ, მიჩქმალეს ის, რომ საბჭოთა კავშირში სინამდვილეში დაფასებული ადამიანი არ არსებობდა-რადგან ნებისმიერი შეიძლებოდა ტერორის მსხვერპლი გამხდარიყო, მისი გენიალურობის, დამსახურების მიუხედავად. ამის საილუსტრაციოდ იგივე მეორე მსოფლიო ომის გამარჯვების ერთ-ერთი მთავარი შემოქმედების მაგალითების მოყვანაც ღირს. მარშალი ჟუკოვი, რომელმაც საბჭოთა ჯარების წარმატებაში უდიდესი წვლილი შეიტანა, რომელიც ბერლინში ტრიუმფალურად შევიდა, ტროფეების უკანონო მითვისებაში და გიტლერის დამარცხებაში საკუთარი წვლილის გაბუქებაში დაადანაშაულეს; ომის დასრულებისთანავე, პოლიტბიუროს წევრებმა მას „ბონაპარტიზმი“ დააბრალეს და მისი დისკრედიტაციისთვის ყველაფერი გააკეთეს, რასაც თავად სტალინი ხელმძღვანელობდა.
ასევე, პირდაპირ ომის დასრულების შემდეგ, სტალინის მსმელი შვილის ვასილის ინიციატივით, „ავიატორების საქმე“ შეკერეს, რამაც საბჭოთა ავიაციის ხელმძღვანელების და გენერლების მყისიერი დაპატიმრება, შემდეგ კი წამებით მოპოვებული საქმის შეთხზვა გამოიწვია. ასევე, მაგალითია კიდევ ერთი დიდი სამხედრო ფიგურის, საკულტო მარშალ როკოსოვსკის საქმეც. მის წინააღმდეგ საქმე ცრუ დასმენის საფუძველზე ჯერ კიდევ 1937 წელს შეკერეს-პოლონეთის და იაპონიის დაზვერვასთან თანამშრომლობა დააბრალეს. „НКВД“-ეს ციხეში სამი წელი იჯდა და სასტიკ წამებას განიცდიდა. ის ციხის ეზოში გაყავდათ და დახვრეტის ინსცენირებასაც უწყობდნენ. და ასეთი ისტორიები რეალურად უთვალავია...
იმისთვის, რომ გავიაზროთ, რამხელა ცინიკური ფარსის საბურველში გახვიეს თავადვე საბჭოთა ლიდერებმა თავისი ხალხიც და ეს თარიღიც, გავიხსენოთ, რაოდენ აბსურდულია გეორგიევსკი ლენტის ფრიალი დღესაც და საბჭოთა კავშირის ეპოქაშიც. ეს ლენტი ხომ მეფის რუსეთის სამხედრო დიდების ერთ-ერთი სიმბოლო იყო. იმ რუსეთისა, რომლის უკანასკნელი იმპერატორიც ბოლშევიკებმა თავის ოჯახთან ერთად შეურაცხყვეს და დახვრიტეს. რამდენად ამაზრზენია რეალურად ამ ლენტით საკუთარი წითელი დიდების წარმოჩენა; რამდენად აბსურდული და ცინიკურია ახლა ჩეხეთისგან მარშალ კონევის ძეგლის დაცვის მოთხოვნა, რომელსაც პრაღაში აგერ უკვე მერამდენედ წითელ საღებავი შეასხეს, ერთი თვის წინ კი დემონტაჟი გაუკეთეს? სწორედ 9 მაისის მოახლოების პარალელურად, მოსკოვი ისტერიულად განიხილავს მეორე მსოფლიო ომში აღმოსავლეთ ევროპის განმანთავისუფლებელის, მარშალ კონევის ძეგლის თემას, იმ ძეგლისა, რომელიც პრაღელებს საოცრად აღიზიანებდა. რატომ? იმიტომ, რომ სწორედ კონევი იყო 1968 წლის „პრაღის გაზაფხულის“ ჩახშობის დროს საბჭოთა სამხედრო დელეგაციის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი. სწორედ კონევი მეთაურობდა 1956 წელს უნგრეთის აჯანყების ჩახშობას, რომლის დროსაც 4 ათასამდე უნგრელი დაიღუპა. დღეს კრემლი ისტერიულად ითხოვს მეორე მსოფლიო ომის გმირების პატივისცემას და დაფასებას, მაგრამ ამას არა ადამიანების, არამედ თავისი მმართველობის განმტკიცების ინტერესების გამო აკეთებს. თორემ, თუ ვინმე ვერ ხვდება რა ომში გაიმარჯვეს საბჭოთა, ევროპულმა და აშშ-ს ჯარებმა 1945 წელს, ეს მხოლოდ მისი პირადი პრობლემაა და კრემლის ნერვიულობის საქმე არ უნდა იყოს.

День победы над фашизмом -9 Мая от Сталина до Путина
Сегодня 9 мая - день победы над фашизмом, который отмечается Советским Союзом с 1945 года. Эта дата вызывает огромную радость, облегчение и восторг у миллионов людей. Это естественно, потому что победа над фашизмом - одно из величайших событий двадцатого века. В Грузии также есть не мало героев, которые внесли неоценимый вклад в разгром нацистской Германии. Каким человеком надо быть, что бы не уважать тех людей, которые смогли победить кровавый нацизм ценой собственной жизни? Сегодня определённо не время ставить под вопрос эту жертву, самоотверженность и героизм миллионов людей, и это время никогда не должно настать.
Тем не менее, после распада Советского Союза и исчезновения советской пропаганды началось много дискусий. Вот почему в последние годы дискутируют о празднование Дня Победы над фашизмом 9 мая и что это фактически подчеркивает тот факт, что страна-преемник Советского Союза и остальной мир все еще находятся в разных плоскостях. Дело в том, что делегация Третьего рейха подписала акт о безоговорочной капитуляции 8 мая. Вот почему Европа считает этот день днем окончания Второй мировой войны. Кроме того, существует много дискуссий на тему этой войны, и это естественно, потому что, когда нет жестокой цензуры и из за одного слова человека не расстреливают, человек начинает задавать вопросы, ищет информацию, обсуждает события.
Кроме того, надо отметить, что в последние годы российское правительство делает огромную ставку на построение настроений в отношении культа лидера и Второй мировой войны.
Это видно по потоку информации российских медиаресурсов и работе пропагандистской машины Кремля. Это наблюдение особенно актуально сегодня, когда из-за пандемии коронавируса Владимир Путин не смог провести запланированный, масштабный парад. Тем не менее, силы пиара были перераспределены на фронт социальных сетей - было запущено множество интернет-проектов, море документальных фильмов и шоу было выброшено в медийное пространство. Прилагаются огромные усилия, чтобы еще раз показать всему миру и народу, какую роль сыграла Россия в этой победе. Как будто бы кто-то забыл историю. Как будто бы кто-нибудь лишил советских солдат этого успеха. На самом деле никто не ставит под вопрос огромный вклад, героизм и самоотверженность советских войск. Определенно! Но дело в том, что на самом деле Владимир Путин, так пияря победу в Второй мировой войне, хочет заставить весь мир и своих граждан забыть о других войнах, в которых Россия была и является агрессором, оккупантом, как в некоторых случаях был и сам Советский Союз; Он хочет забыть о неудавшихся военных акциях, которые Россия все еще проводит в разных странах, поскольку граждане России уже все чаще задаются вопросами: «Зачем? Чем это поможет нам? ». Он хочет заставить мир забыть, что 22 сентября 1939 года Красная Армия и нацистская армия провели совместный военный парад в городе Бресте, который стал символом разделения Польши. В тот день комбриг Кривошеин, торжественно передал генералу Гудериану город, на улицах которого сначала промаршировала советская, а затем немецкая военная техника. Он также хочет, что бы забыли, как в 1939 году был подписан пакт Молотова-Риббентропа, согласно которому русские и немцы одним движением руки разделили страны Восточной Европы. И тогда Советскому Союзу было сбсолютно наплевать на поляков или латышей, замученных в нацистских лагерях. Также возможно, что возрождение культа Сталина позволяет Путину как бы предстать в глазах людей хранителем наследия Сталина и напомнить необходимость тирании.
Почему можно дискутировать по этой теме, и почему можно найти в этом на первый взгляд абсурде определённую логику. Потому что, советские лидеры также действовали на первый взгляд с абсурдными мотивами и методами, которые сегодня мы даже не можем себе представить. В конце концов, они приучили людей существовать в стране, где, по доносу соседа, человека могли расстрелять за день; Люди привыкли к тому, что ребенок мог донести на отца, и этим гордились; Все привыкли к ссылке миллионов людей, где выживали единицы. Все привыкли к тому факту, что в Советском Союзе никогда не ценили личность человека, так как любой мог стать жертвой террора, несмотря на гениальность и достоинства. Чтобы проиллюстрировать это, стоит упомянуть хотя бы одних из главных творцов победы во Второй мировой войне. Маршал Жуков, который внес огромный вклад в успех советских войск, победоносно вошедший в Берлин, был обвинен в незаконном присвоении трофеев и раздувании собственных заслуг в разгроме Гитлера; После войны члены Политбюро обвинили его в «бонапартизме» и сделали все возможное, чтобы дискредитировать его, по поручению самого Сталина. Кроме того, сразу же после окончания войны по инициативе сына Сталина, выпивохи Василия, было организовано «дело авиаторов», которое привело к немедленному аресту советских авиационных руководителей и генералов и последующему фабрикации дела методом пыток. Другой пример - дело ещё одного великого военного деятеля, культового маршала Рокоссовского. Дело против него на основании ложного доноса было открыто ещё в 1937 году - его обвинили в сотрудничестве с польской и японской разведкой. Он провел три года в тюрьме НКВД и подвергался жестоким пыткам. Его выводили во двор тюрьмы и инсценировали расстрел, что бы сломать. И таких историй на самом деле неисчислимо ...
Чтобы понять, насколько циничным фарсом советскими лидеры окутали свой народ и дату 9 Мая, можно вспомнить и как абсурдно выглядит применение Георгиевской ленты и сегодня и в советское время. Эта лента была одним из символов воинской славы царской России. Той России, последнего императора которой большевики расстреляли вместе с семьёй. Как отвратительно на самом деле связать свою воинскую славу с символом уничтоженного противника; Насколько абсурдно и цинично теперь требовать, чтобы Чехия защищала памятник Маршаллу Коневу, который уже неоднократно обливали красной краской в Праге и демонтировали месяц назад? В преддверии 9 мая Москва истерически обсуждала тему осквернения памятника маршалу Коневу в Праге. Почему его осквернили чехи? Потому что Конев был одним из руководителей советской военной делегации во время подавления “Пражской весны” 1968 года. Именно Конев руководил подавлением венгерского восстания в 1956 году, в результате которого погибли около 4000 венгров.
Сегодня Кремль истерически требует уважения и признательности героям Второй мировой войны, но делает это не в интересах народа, а в интересах укрепления своих интересов. В противном случае, если кто-то не понимает, какую войну выиграли советские, европейские и американские войска в 1945 году, это его личная проблема, и это не должно вызывать такой нескончаемой нервозности Кремля.