ვინ არის დიმიტრი ბადინი, რომელმაც ანგელა მერკელის პირადი ფოსტა გატეხა
რამდენიმე დღის წინ, გერმანიის ფედერალურმა პროკურორმა რუსეთის ГРУ-ს ოფიცრის, დიმიტრი ბადინის დაპატიმრებაზე ორდერი გასცა. მას 2015 წლის გერმანიის საპარლამენტო არჩევნების დროს ბუნდესტაგზე უპრეცედენტო ჰაკერული თავდასხმის განხორციელება ედება ბრალად. ბადინზე უკვე საერთაშორისო ძებნაა გამოცხადებული.
29 წლის დიმიტრი ბადინი კიბერსამყაროში ცნობილი ფიგურაა, გერმანია არ არის პირველი და ერთადერთი ქვეყანა, რომლის წინააღმდეგაც მან კომპიუტერული მანიპულაციები გამოსცადა - მას ანტიდოპინგურ სააგენტო WADA-სა და აშშ-ის დემოკრატიული პარტიის შტაბის სერვერებზე თავდასხმაში ადანაშაულებენ. ბადინისა და მისი გუნდის კვალს ხედავენ იმ თავდასხმებში, რომლებიც განხორციელდა ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის ოფისზე, შვეიცარიის ქალაქ შპიცში ქიმიურ ლაბორატორიაზე, დანიის მთავრობის სერვერებზე, ფრანგულ ტელეკომპანიაზე, მაკრონის ელექტრონულ ფოსტაზე და ასეთი კიდევ მრავალი სხვაა.
ბუნდესტაგზე ქვეყნისთვის უპრეცედენტო მასშტაბის კიბერთავდასხმა 2015 წელს თითქმის ერთი თვის განმავლობაში გრძელდებოდა. ბევრმა გერმანელმა დეპუტატმა მაშინ ერთნაირი ელექტრონული გზავნილი მიიღო, რომლებშიც @un.org ფიგურირებდა და რჩებოდა შთაბეჭდილება, რომ ეს წერილები გაერო-სთან არის დაკავშირებული. მათში ინახებოდა ბმული, რომელზე გადასვლაც სისტემაში მავნებლური პროგრამა-ჯაშუშის შეღწევას იწვევდა. ჰაკერებმა გერმანელების კომპიუტერებიდან ამგვარად 16 გეგაბაიტამდე მოცულობის ინფორმაციის მოპარვა მოახერხეს. რუსმა ჰაკერებმა ანგელა მერკელის ელექტრონული ფოსტა გატეხეს, რის შედეგადაც რუსული სამხედრო დაზვერვისთვის ათასობით ელექტრონული წერილი გახდა ხელმისაწვდომი. ასევე, კიბერთავდასხმის შედეგად მოპარული იყო პარლამენტის თანამშრომლებისა და პოლიტიკოსების პაროლები, მიმოწერა, საიდენტიფიკაციო მონაცემები, საიდუმლო მასალები და სხვა პირადი ინფორმაცია. ზიანი იმდენად დიდი აღმოჩნდა, რომ ამ შეტევის შემდეგ ბუნდესტაგის კომპიუტერული სისტემა რამდენიმე დღეს გამორთული იყო.
რაც შეეხება უშუალოდ დიმიტრი ბადინს - ის ГРУ-ს ელიტური სამხედრო ჰაკერული დანაყოფის, 26165-ის წევრად მიიჩნევა. ეს დანაყოფი კრიპტოგრაფებსა და კომპიუტერული უსაფრთხოების სპეციალისტებს აერთიანებს. საბჭოთა დროში ეს სამხედრო დანაყოფი ГРУ-ს მეექვსე სადაზვერვო განყოფილებისთვის მონაცემების დაშიფრვითა და კრიპტოანალიზით იყო დაკავებული.
გავიდა წლები, რუსეთის ხელისუფლებამ ინტერნეტის ძალასა და მნიშვნელობას გემო გაუგო და 26165-ე დანაყოფის ბაზაზე ჯგუფი Fancy Bear/APT28 შეიქმნა. სწორედ ამ ჯგუფმა, რომლის რიგებში დიმიტრი ბადინიცაა, მიზანში არაერთი სახელმწიფო და მისი სტრუქტურები ამოიღო. მათი სამიზნეები გახდნენ უკრაინა და საქართველოც. Fancy Bear-მა უკრაინაში პოლიტიკოსების მეილები „დაჰაკა“, თავად რუსეთში ისინი ხშირად ჟურნალისტებისა და ოპოზიციის წევრების ინფორმაციას იპარავენ, მათ შორის იყო ალექსეი ნავალნისა და მიხეილ ხოდორკოვსკის ელექტრონული ფოსტის მონაცემებიც. 2017 წელს Associated Press-ი წერდა, რომ ჰაკერების ეს ჯგუფი აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნების პროცესში ჩაერია. 2019 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, სასამართლოს, საკრებულოების, ასევე, სხვადასხვა სახელმწიფო, კომერციული და მედია ორგანიზაციის ვებგვერდებზე, სერვერებსა და კომპიუტერულ მართვით სისტემებზე თავდასხმა. ამ შემთხვევაშიც იმავე ჰაკერულმა ჯგუფმა, Fancy Bear-მა „იმუშავა“. ქართული მხარის მიერ ჩატარებული გამოძიებითა და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით დადგინდა, რომ ოპერაცია რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველოს მიერ დაიგეგმა და განხორციელდა. თავდასხმა დაგმო დიდმა ბრიტანეთმა, აშშ-მა, დანიამ, ესტონეთმა, ლიეტუვამ, პოლონეთმა, ნოვერგიამ, ჩეხეთმა, მონტენეგრომ, რუმინეთმა, ნიდერლანდებმა, კანადამ, ავსტრალიამ და უკრაინამ. რა თქმა უნდა, რუსეთმა პასუხისმგებლობისგან გაქცევის ჩვეულ მეთოდს მიმართა. მის წინააღმდეგ, უკვე მერამდენედ, გაერთიანებული ქვეყნები პროვოკაციაში დაადანაშაულა ისე, თითქოს, კრემლის სპეცსამსახურებს კომპიუტერი თვალითაც კი არ უნახავთ.
13 მაისს ბუნდესტაგში სიტყვით გამოსვლისას ანგელა მერკელმა მომხდარი საკმაოდ მწვავედ შეაფასა.
„გულწრფელად შემიძლია ვთქვა, რომ ეს ტკივილს მაყენებს. ერთი მხრივ, ყოველდღიურად ვმუშაობ რუსეთთან უკეთესი ურთიერთობისთვის და, მეორე მხრივ, როდესაც ვხედავ, არსებობს ასეთი მყარი მტკიცებულება, რომ რუსეთი ასეთ ოპერაციებს ატარებს, ეს დაძაბულობას აჩენს“, – განაცხადა მერკელმა. მან აღნიშნა, რომ ჰაკერული თავდასხმა არა დამოუკიდებელ აქტად, არამედ რუსეთის ერთიანი ჰიბრიდული ომის ნაწილად უნდა აღვიქვათ. მერკელმა ბერლინში საქართველოს მოქალაქე ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაც გაიხსენა, რომელსაც რუსეთის სპეცსამსახურებს უკავშირებენ. კანცლერმა აღნიშნა, რომ ბერლინი იტოვებს უფლებას, რუსეთს შესაბამისად უპასუხოს. კრემლი კვლავ უდანაშაულო მსხვერპლის როლს ირგებს.

Кто такой Дмитрий Бадин, который взломал личную почту Ангелы Меркель
Несколько дней назад федеральный прокурор Германии выдал ордер на арест российского офицера ГРУ Дмитрия Бадина. Его обвиняют в проведении беспрецедентной хакерской атаки на Бундестаг во время парламентских выборов в Германии в 2015 году. Германия уже объявила его в международный поиск.
29 летний Дмитрий Бадин, является известной фигурой в хакерском мире. Германия - не первая и не единственная страна, в отношении которой он использовал компьютерные манипуляции - его обвиняют в нападении на серверы антидопингового агентства WADA и штаб-квартиру Демократической партии США. Следы Бадина и его команды можно увидеть в нападениях на офис Организации по запрещению химического оружия, химическую лабораторию в швейцарском городе Шпиц, серверы правительства Дании, французскую телестанцию, электронную почту Макрона и многие другие.
Беспрецедентная кибератака в 2015 году на Бундестаг длилась почти месяц. Многие немецкие законодатели получили аналогичное электронные письма с пометкой "@un.org", которые как будто были связаны с Организацией Объединенных Наций. Они содержали ссылку, по которой вредоносная программа-шпион входила в систему компьютеров. Хакерам удалось украсть до 16 гигабайт информации. Российские хакеры взломали электронную почту Ангелы Меркель, сделав тысячи электронных писем доступными для российской военной разведки. Также в результате кибератаки на сотрудников парламента и политиков были похищены пароли, переписка, идентификационные данные, секретные материалы и другая личная информация. Ущерб был настолько велик, что после этой атаки компьютерная система Бундестага была отключена на несколько дней.
Что касается самого Дмитрия Бадина, то он считается членом элитного военного хакерского подразделения ГРУ 26165. Эта часть объединяет криптографов и специалистов по компьютерной безопасности. В советское время эта воинская часть занималась шифрованием и анализом данных для 6-го разведывательного отдела ГРУ. Шли годы, российское правительство осознало всю мощь и важность Интернета и сформировало группу Fancy Bear / APT28 на основе подразделения 26165. Именно эта группа, в которую входит Дмитрий Бадин, была направлена против целых государств и их структур. Украина и Грузия также стали обьектами их атак. Fancy Bear взломали электронную почту политиков в Украине, в России они часто крадут информацию у журналистов и представителей оппозиции, в том числе были электронные письма Алексея Навального и Михаила Ходорковского. В 2017 году Associated Press сообщило, что эта группа хакеров вмешалась в процесс президентских выборов в США.
28 октября 2019 года произошла атака на сайты, серверы и компьютерные системы Администрации президента Грузии, городских структур, суда, а также различных государственных, коммерческих и медийных организаций.В этом случае тоже работала та же хакерская группа- Fancy Bear. Расследование грузинской стороны в сотрудничестве с международными партнерами показало, что операция была спланирована и проведена Генеральным штабом Вооруженных Сил России. Атака была осуждена Великобританией, США, Данией, Эстонией, Литвой, Польшей, Норвегией, Чехией, Черногорией, Румынией, Нидерландами, Канадой, Австралией и Украиной. Конечно, Россия прибегла к обычному способу избежать ответственности. Обьединившись столько государств обвиняли Кремль в провокации, но как будто кремлевские спецслужбы даже не знают что такое компьютер.
Выступая 13 мая в Бундестаге, Ангела Меркель довольно остро охарактеризовала инцидент . «Могу честно сказать, что это огорчает. Каждый день я пытаюсь выстраивать хорошие отношения с Россией, и вот поступают веские доказательства, что российские силовики делают подобное, образуется напряженная обстановка,» - заявила Меркель. Она отметила, что хакерская атака должна рассматриваться не как самостоятельный акт, а как часть единой гибридной войны со стороны России. Меркель также напомнила об убийстве гражданина Грузии Зелимхана Хангошвили в Берлине, которое связано с российскими спецслужбами. Канцлер отметила, что Берлин оставляет за собой право соответственно реагировать на действия России. Но Кремль по-прежнему традиционно играет роль невинной жертвы.