რა მსგავსებაა ჩერნობილის კატასტროფასა და კორონავირუსის პანდემიას შორის
მაშინ, როცა მსოფლიოში ახალი, 2020 წელი დგებოდა, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციას ქალაქ უჰანში გამოვლენილი უცნობი ეტიმოლოგიის მქონე პნევმონიის შემთხვევების შესახებ აცნობეს. შემდეგ კი ყველაფერი თითქმის ისე განვითარდა, როგორც სამეცნიერო ფანტასტიკის სფეროს ერთ-ერთი ცნობილ ფილმშია-გვინეტ პელტროუს მონაწილეობით. მალევე, ჩინური ახალი წლის პარალელურად ამ კორონავირუსმა ნამდვილი ზეიმი მოიწყო და ჩინელებთან ერთად მთელს მსოფლიოში იმოგზაურა. დღეს ბევრი ექსპერტი თუ უბრალო მოქალაქე, რომლის ოჯახის წევრები ან ახლობლები პანდემიამ შეიწირა, დააზარალა, სვამენ კითხვებს-შეიძლებოდა თუ არა კოვიდ-19-ის პანდემიის თავიდან აცილება? რა გააკეთა ჩინეთის ხელისუფლებამ იმისთვის, რომ მსოფლიო დაეცვა, გაეფრთხილებინა? 50 მილიონიანი პროვინციის ჩაკეტვა ხომ მხოლოდ მას მერე მოხდა, როცა ქუჩებში დავარდნილი და გარდაცვლილი ადამიანების კადრები მთელს მსოფლიოში გავრცელდა? კი, გული აგვიჩუყეს სოლიდარობის გამომხატველი სიმღერებით ჩაკეტილი უჰანის აივნებიდან, მაგრამ განა ეს დანარჩენი სამყაროსთვის შვება იყო?
საქმე იმაშია, რომ ბოლო 10 პანდემიიდან ვირუსის გავრცელების საწყისი წერტილი 4 შემთხვევაში ჩინეთში იყო, მათ შორის არის ახალი კორონავირუსიც. ჯერ კიდევ 2002 წელს მწვავე რესპირატორული სინდრომი (SARS), პირველად ჩინეთში დაფიქსირდა. მაშინ გაუფრთხილებლობის შედეგად ვირუსი 37 ქვეყანაში გავრცელდა, დაინფიცირდა 8 000-ზე მეტი ადამიანი, 750 კი დაიღუპა. არასათანადო ყურადღების გამო ჩინეთის მთავრობამ ამის გამო კრიტიკა დაიმსახურა. ახლაც, მსოფლიო სამართლიანად ბრაზობს, რადგან დროული რეაგირების, საზღვრების ჩაკეტვის და გაფრთხილების წყალობით, უამრავ ქვეყანაში, უამრავი ადამიანი გადარჩებოდა, არნახული ეკონომიკური კრიზისი არ დადგებოდა. თუმცა, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკა ჯერ კიდევ კომუნისტური პარტიის მიერ იმართება, შიდა ცენზურა, ტოტალური კონტროლი წარმოუდგენელ სიმაღლეებზეა; ქვეყნის მმართველების ამბიციები უზომოა- სტრატეგიის თანახმად, 2049 წელს, ჩინეთი მსოფლიოს ნომერ 1-ლი ზესახელმწიფო უნდა გახდეს. სწორედ ამ ამბიციების და დანარჩენ მსოფლიოსთან მუდმივი პაექრობის შედეგად, ჩინეთის ხელისუფლებამ დროის გაყვანის ტაქტიკა არჩია და ინფორმაცია დამალა. მართალია, როცა ევროპაში უკვე პანდემია მძვინვარებდა, ჩინელებმა სხვადასხვა ქვეყანას დახმარების ხელი გაუწოდეს და სამედიცინო აღჭურვილობა ან ტესტებიც გაუგზავნეს, მაგრამ ის ტესტებიც რომ უვარგისი აღმოჩნდა? ეს ჩვენც ხომ გვახსოვს?
იმისთვის, რომ დაზარალებული სახელმწიფოების „ისრები“ აიცილონ, ჩინელებმა შეტევაზე გადასვლა დაიწყეს. პროპაგანდისტული მანქანა ამოქოქეს, ახლა მთელს მსოფლიოს ადანაშაულებენ მათ მიწაზე სასიკვდილო ვირუსის ჩატანის გამო, ბუნებრივია ამერიკა მათთვის ნომერ პირველი მტერი აღმოჩნდა. ნიშანდობლივია, რომ ჩინელებთან ერთად უნისონში მოქმედება დაიწყო რუსეთმაც, სადაც ასევე დიდი ეჭვი არსებობს, რომ უფრო მეტი ადამიანი დაიღუპა ვიდრე აცხადებენ, უფრო ბევრი დაინფიცირებულიც უნდა იყოს. კარგა ხანს, საავადმყოფოებში პნევმონიით გარდაცვლილ ადამიანებს, კოვიდ ინფიცირებულად არ აცხადებდნენ. რუსეთში ხელისუფლებამ საერთოდ არ იჩქარა ქვეყნის საზღვრების ჩაკეტვა უკვე პანდემიის დროსაც, არც დროული რეაგირებით და მოქალაქეების სიცოცხლის გადარჩენით თავი დიდად არ შეუწუხებიათ. სწორედ იმ პერიოდში ვლადიმერ პუტინი საკონსტიტუციო ცვლილებების დაკანონების მცდელობით იყო დაკავებული, სახალხო რეფერენდუმი უნდა დაენიშნა და რა დროს საგანგებო რეჟიმი იქნებოდა? მხოლოდ მაშინ, როცა ინტერნეტ ქსელში მასობრივად გავრცელდა ვიდეო მიმართვები, კრიტიკულმა მედიამ ინფორმაცია მოიპოვა , ადამიანებმა ხმა ამოიღეს, დაღუპული ადამიანების რიცხვის დამალვაც აღარ გამოდიოდა, კრემლმა საგანგებო ზომების მიღება დაიწყო, ისიც ნაწილობრივ. სწორედ იმ პერიოდში, რუსეთმა იტალიაში სამხედრო-სამედიცინო ექიმებით და ეკიპირებით სავსე თვითმფრინავი გაგზავნა-„სიყვარულით რუსეთისგან“, რომელსაც გასაჭირში მყოფი ლომბარდიის ოლქისთვის დახმარება უნდა გაეწია. ამ დროს კი რუსეთის შორეულ რეგიონებში ელემენტარული პირბადეები არ ჰქონდათ, ექიმები ხელისუფლებისგან შველას ითხოვდნენ, კლინიკებში ტარაკნები დარბოდნენ. „მედიაზონის“ დათვლით, რუსეთში კორონავირუსისგან მინიმუმ 186 სამედიცინო მუშაკი დაიღუპა. სტატისტიკურად, რუსეთში კოვიდისგან ყოველი მე-15 დაღუპული, სწორედ სამედიცინო სფეროს წარმომადგენელია. ეს 16-ჯერ აღემატება იმ 6 ქვეყნის მონაცემებს, რომლებშიც ეპიდემიამ მსგავს მასშტაბს მიაღწია. ამ დროისთვის კი, როცა მთელი რუსეთი კარანტინის ზონად იქცა, კრემლმა ჩინეთის მსგავსად ეს სიტუაციაც ტოტალური კონტროლის გასამყარებლად გამოიყენა. თუმცა, აქაც, როგორც ხშირად ხდება, აბსურდამდე დავიდა. მაგალითად მოსკოვში, რამდენიმე დღის წინ, მერმა სობიანინმა მოსკოველებს 1 ივნისიდან გასეირნების დღეები და საათები დაუწესა. მოსკოვის რაიონების მიხედვით დაყოფილი განრიგით, ადგილობრივებს კვირაში სამჯერ შეეძლებათ ქუჩებში სეირნობა, ისიც პოლიციის ზედამხედველობით. ეს თემა უკვე იქცა სარკაზმის, დაცინვის და გაოგნების ამოუწურავ წყაროდ.
ის, რომ რუსეთი და ჩინეთი როგორც საკუთარი მოქალაქეების მიმართ, ისევე საგარეო კუთხით თუ დეზინფორმაციული ხერხებით ერთმანეთის მსგავსად მოქმედებენ, ეს ამ პანდემიის ფონზეც კარგად გამოჩნდა. 2020-ში ჩინეთის კომუნისტური პარტიის მხრიდან მოქალაქეების კონტროლი კიდევ უფრო გაძლიერდა, ჟურნალისტები, ექიმები და ის მოქალაქეები, ვინც ხელისუფლებას დაუპირისპირდა ან დანარჩენი მსოფლიოსთვის ხმის მიწვდენა სცადა, ან გაჩუმდა, ან უბრალოდ „გაქრა.“ რუსეთში, კი მასიურად იჭერენ ადამიანებს, რომლებიც ჩინოვნიკების უნიათობის შესახებ რამეს წერენ ან ამბობენ და ამას კრემლი „ფეიკ ნიუსებთან“ ბრძოლას უწოდებს. როგორც, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის მიერ მომზადებულ მასალაშია აღნიშნული, „..ჩინეთი სწავლობს რუსეთის დეზინფორმაციის სახელმძღვანელოდან..“ ალბათ, ამიტომაც ჰგავს ასე ერთმანეთს ამ ორი კომუნისტური არსის მქონე ხელისუფლებების მავნებლური სახე.
გავიხსენოთ 1986 წელი- ჩერნობილის ატომურმა ელექტროსადგურმა კატასტროფა განიცადა. რადიოაქტიური ნივთიერებები ატმოსფეროში გაიფანტა და მრავალი ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა. მილიონობით ადამიანის სიცოცხლეს საფრთხე დაემუქრა, თუმცა საბჭოთა ხელისუფლება სიმართლეს ახშობდა, მანამ, სანამ შეეძლო. ხელისუფლება მხოლოდ საკუთარ იმიჯზე და პროპაგანდაზე ზრუნავდა, ამ დროს კი უამრავ ადამიანს ჯანმრთელობა შეერყა და ბევრიც გარდაიცვალა. ტოტალიტარულ რეჟიმს თავისი ხალხის კეთილდღეობა არ ადარდებდა. აფეთქების შესახებ სიცრუის ტირაჟირების გამო, მსოფლიომ ვერ მოახერხა ადეკვატური დახმარების აღმოჩენა, რამაც სიკვდილიანობა და გარემოს უზარმაზარი ზიანი გამოიწვია.
ძალიან ლოგიკურად შეიძლება პარალელის გავლება კორონა ვირუსის გავრცელებასა და ჩერნობილის კატასტროფას შორის-რეაგირების კუთხით. COVID-19-ის გამო ბევრი ადამიანი იღუპება, რადგან რუსეთმა და ჩინეთმა არაფერი თქვეს პანდემიის გავრცელების შესახებ. ინფორმაციის გარეშე ადამიანები ვერ ახერხებდნენ თავის დაცვას ჩერნობილის კატასტროფის დროს, ახლაც იგივე მეორდება. ვირუსის უკონტროლოდ გავრცელების მიუხედავად, რუსეთისა და ჩინეთის ხელისუფლებები ვითარების კონტროლის და საკუთარი სიძლიერის ილუზიას ქმნიან. თუმცა, მათი ტყუილების და მავნებლური პროპაგანდის შედეგად, მსოფლიო პანდემიას მომზადებული ვერ შეხვდა და ამის გამო უამრავი ადამიანი კორონავირუსის მსხვერპლი გახდა.

В чем сходство чернобыльской катастрофы и пандемии коронавируса?
Когда в мире наступал новый -2020 год, Всемирную организацию здравоохранения (ВОЗ) уведомили о вспышке пневмонии неизвестной этимологии в городе Ухань. Все началось развиваться почти так же, как и в одном из известных фильмов в области научной фантастики - с Гвинет Пэлтроу в главной роли. Вскоре, параллельно с китайским Новым годом, у нового коронавируса начался настоящий “праздник” и “весёлое” путешествие с китайцами по всему миру. Сегодня многие эксперты или простые граждане, чьи члены семьи или близкие скончались в результате пандемии или пострадали, задают множество вопросов: Можно ли было избежать пандемии Covid-19? Что китайское правительство сделало, чтобы защитить мир? Произошло ли закрытие провинции с 50-миллионным населением только после того, как по всему миру разнеслись кадры людей, которые умирали прямо на улицах? Да, мы сопорежевали, когда слушали песни солидарности запётых людей в Ухане, но стало ли это облегчением для остального мира?
Дело в том, что из последних 10 пандемий первая точка распространения вируса в 4 случаях была в Китае, включая новый коронавирус. Еще в 2002 году острый респираторный синдром (SARS) впервые был зарегистрирован в Китае. Затем вирус распространился в 37 стран, заразив более 8000 человек и убив 750 человек. Правительство Китая подверглось критике за то, что не обратило на распространение должного внимания. Даже сейчас мир справедливо злится потому, что благодаря своевременному реагированию, быстрому закрытию границ и предупреждению во многих странах многие люди выжили бы, не произошел бы беспрецедентный экономический кризис. Однако Китайская Народная Республика все еще управляется Коммунистической партией с внутренней цензурой и невероятой силы контролем; Амбиции правителей страны огромны - согласно стратегии, к 2049 году Китай должен стать супердержавой номер один в мире. Именно в результате этих амбиций и постоянной конфронтации с остальным миром китайское правительство выбрало тактику выигрыша времени и скрыло информацию. Хотя уже потом, когда в Европе уже бушевала пандемия, китайцы начали оказывать помощь различным странам и отправлять медицинское оборудование и тесты, но ведь мы помним что эти тесты оказались негодными.
Чтобы избежать «стрел» от пострадавших государств, китайцы пошли в атаку. Была задействована пропагандистская машина, и теперь они обвиняют весь мир в том, что кто-то извне принес смертельный вирус на их землю. Америка, естественно, стала врагом номер один. Примечательно, что в унисон с китайцами начала действовать Россия, а это страна, насчёт которой также существует сильное подозрение, что там погибло больше людей, чем официально регистрируют. Долгое время, люди, которые умерли от пневмонии в больницах, не были объявлены зараженными Covid-19. Власти России не спешили закрыть границы страны, даже во время пандемии и не удосужились своевременно отреагировать на опасность, спасти жизни граждан. Именно в это время Владимир Путин был занят попытками узаконить конституционные изменения, ведь должен был состояться народный референдум для узаконивания его амбиций. Только когда в Интернете широко распространились видеообращения, опозиционная медия начала выбрасывать информацию, и люди начали возмущаться, число погибших уже не могло быть скрыто, и Кремль начал частично принимать экстренные меры. Именно в это время Россия отправила в Италию самолет с военными врачами - «с любовью из России», который должен был помочь региону Ломбардия. В то время в отдаленных регионах России у врачей не было элементарных медицинских масок, они просили помощи у правительства, а в клиниках бегали тараканы. Как сообщает “Медиазона”, в России от коронавируса умерли не менее 186 медицинских работников. По статистике, каждый 15-й человек, погибший по этой причине в России, работает в медицинской сфере. Это в 16 раз превышает данные 6 стран, в которых эпидемия достигла аналогичного масштаба. К этому времени, когда вся Россия стала зоной карантина, Кремль, как и Китай, использовал эту ситуацию для установления полного контроля. Однако и здесь, как это часто бывает, он пошел на абсурд. В Москве, например, несколько дней назад мэр Собянин с 1 июня обязал москвичей прогуливаться по графику. Согласно графику, разделенному на районы Москвы, местные жители смогут ходить по улицам три раза в неделю под надзором полиции. Эта тема уже стала неиссякаемым источником сарказма, насмешек и удивления.
Тот факт, что Россия и Китай ведут себя одинаково по отношению к своим гражданам, а также по отношению к иностранным государствам или в случае применения дезинформации, стал ясным на фоне этой пандемии. В 2020 году, Коммунистическая партия Китая усилила контроль над журналистами, блогерами, врачами и просто гражданами, которые бросили вызов правительству или пытались связаться с остальным миром. Они замолчали или просто "исчезли". В России людей, которые пишут или говорят что-либо о бездействии чиновников, массово арестовывают, и Кремль называет это борьбой с фейк новостями. Согласно материалу, подготовленному Грузинским фондом стратегических и международных отношений, «Китай учится на российском учебнике по дезинформации».
Давайте вспомним 1986 год – произошла авария на Чернобыльской АЭС. Радиоактивные вещества выбрасывались в атмосферу и унесли жизни многих людей. Миллионам угрожала опасность, но советское правительство таило правду так долго, как только могло. Правительство заботилось только о своем имидже и пропаганде, а в это время многие люди потеряли здоровье, а многие погибли. Тоталитарный режим не заботился о благополучии своего народа. Из-за распространения лжи о взрыве, мир не смог оказать адекватной помощи, что привело к гибели людей и огромному ущербу окружающей среде.
Очень логично провести параллель между распространением вируса Короны и реакцией на чернобыльскую катастрофу. Многие люди умирают от COVID-19, потому что Россия и Китай начали утайвать правду о распространении пандемии. Без информации люди не смогли защитить себя во время чернобыльской катастрофы, и теперь то же самое происходит снова. Несмотря на неконтролируемое распространение вируса, российские и китайские власти создают иллюзию контроля над ситуацией и могущества. Однако в результате их лжи и вредоносной пропаганды, мир оказался не готов к такому ущербу и многие люди стали жертвами пандемии.