რას კადრულობენ რუსი დიპლომატები ერთმანეთის ჩასაძირად -„რიცინის“ ისტორიის გაგრძელება ჩეხეთში
რამდენიმე დღის წინ, ჩეხეთმა ორი რუსი დიპლომატი პერსონა ნონ გრატად გამოაცხადა და ქვეყნიდან გააძევა. ეს გადაწყვეტილება ერთობლივ პრეს-კონფერენციაზე ჩეხეთის პრემიერმა ანდრეი ბაბიშმა და საგარეო საქმეთა მინისტრმა ტომაშ პეტრჟიჩეკმა გააჟღერეს.
ბაბიშის თქმით, „ჩეხეთის უსაფრთხოების სამსახურისგან წარმოდგენილი ინფორმაციისა და მტკიცებულებებზე დაყრდნობით, აშკარა ხდება, რომ რუსეთის საელჩოს ერთ-ერთმა თანამშრომელმა, ჩეხ პოლიტიკოსებზე დაგეგმილი თავდასხმის თაობაზე ცრუ ინფორმაცია გაავრცელა.“ პრემიერმა დასძინა, რომ ჩეხეთი სუვერენული სახელმწიფოა, ხოლო ასეთი ქმედებები დაუშვებელია.
რა თქმა უნდა, ჩეხეთის პრემიერმა იცის, რომ რუსეთის ხელისუფლებამ ისედაც იცის და აქამდეც კარგად იცოდა რომ ჩეხეთი სუვერენული სახელმწიფოა. რუსეთის ხელისუფლებამ სხვა ქვეყნების სუვერენიტეტის არსებობის შესახებაც კარგად იცოდა და იცის. თუმცა, ეს ცოდნა მას ხელს არასოდეს უშლის იმაში, რომ ყველა ხერხით შეარყიოს ნებისმიერი სახელმწიფოს წყობა, გამოიწვიოს ქაოსი ან დესტაბილიზაცია, დანერგოს უნდობლობა და შიში, გახლართოს ინტრიგები. ასევე, შეუძლია ასეთი სუვერენული სახელმწიფოების მიწაზე სპეცსამსახურების ხელით მკვლელობებიც მოაწყოს. მაგალითად, „ნოვიჩოკით“.
რაც შეეხება იმ ჯაშუშურ სკანდალს, რომელიც ახლახან ჩეხეთში განვითარდა, და რაც ორი რუსი დიპლომატის გაგდებით დაგვირგვინდა, ყველაფერი ბევრად უფრო აბსურდული და კომიკური აღმოჩნდა, ვიდრე შეიძლება წარმოვიდგინოთ. აპრილში, ჩეხეთის მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ პრაღის მერ ზდენეკ გრჟიბუზე რუსებმა თავდასხმა დაგეგმეს.
ამისათვის, რუსეთის საელჩოში არსებული „როსსოტრუდნიჩესტვო“-ს ხელმძღვანელმა, 34 წლის ანდრეი კონჩაკოვმა, ჩეხეთში დიპლომატიური ბარგით მომწამვლელი ნივთიერება რიცინი ჩაიტანა. მედიაში, ჩეხეთის სპეცსამსახურებზე დაყრდნობით ითქვა, რომ ეს საწამლავი კიდევ ორი პრაღელი პოლიტიკოსისთვისაც იყო განკუთვნილი.
მიზეზი კი ის იყო, რომ ამ ადამიანებმა აქტიური მონაწილეობა მიიღეს საბჭოთა ძეგლების დემონტაჟში და ასევე, პრაღის ერთ-ერთი მოედნისთვის მოკლული რუსი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის ბორის ნემცოვის სახელის დარქმევა ითავეს. არა და, სწორედ ამ მოედანზეა განთავსებული რუსეთის საელჩო ჩეხეთში. როგორც ითქვა, ჩეხეთის სპეცსამსახურებმა რუსი დიპლომატი რიცინით ჩემოდანში ვერ დააკავეს, თუმცა თავის პოლიტიკოსებს დამატებითი დაცვა დაუნიშნეს. რა თქმა უნდა, მას მერე რაც ამ ინფორმაციამ გაჟონა, კრემლმა მძლავრი პიარ კამპანია დაიწყო და ყველა ბრალდება უარყო. პირიქითაც, რუსები ყველანაირად ცდილობდნენ ჩეხი სამართალდამცველების და პოლიტიკოსების მოქმედებები დასაცინი გაეხადათ.
საბოლოოდ, დაახლოებით ერთ თვიანი გამოძიებისა და აჟიოტაჟის შემდეგ, ჩეხეთმა ერთი შეხედვით საკვირველი დეტალები გაასაჯაროვა. ოფიციალური პირების თქმით, მათ რუსეთის საელჩოს ერთ-ერთმა თანამშრომელმა დაგეგმილი თავდასხმის თაობაზე ცრუ ინფორმაცია მიაწოდა. თანაც ეს განგებ იმის გამო გააკეთა, რომ თავის უშუალო უფროსს იყო გადაკიდებული. თითქოს და დაუჯერებელია-რუსი დიპლომატი, ჩეხეთში თავისი უფროსის, ანდრეი კონჩაკოვის წინააღმდეგ მასპინძელი ქვეყნის სპეცსამსახურს ინფორმაციას აწვდის და მის „ჩაძირვას“ ცდილობს. ნინიას ბაღი ხომ არ არის? ბუნებრივია, ამ ვერსიის გამო, რუსეთის ხელისუფლებამ და პროპაგანდისტულმა მედიამ ისევ დაიწყო ჩეხი ჩინოვნიკების „ბულინგი“ და დაცინვა. ამბობდნენ, რომ ჩეხებმა ზღაპარი მოიგონეს, რადგან რუს დიპლომატი კოლეგაზე „დანოსს“ არ დაწერდა, არ „ჩაუშვებდა“. მოკლედ, კრემლს ეს ვერსია სასაცილოდ არ ეყო.
თუმცა, ამ დაცინვის მიღმა, გამოჩნდა ინფორმაცია, რომელიც ნათლად აჩვენებს, თუ რა კატეგორიის ხალხი ჰყავთ სინამდვილეში რუსებს „დიპლომატიურ“ სამსახურებში დასაქმებული. ეს აჩვენებს, რომ სინამდვილეში რუსი „დიპლომატები“ და შეთავსებით სპეცსამსახურის თანამშრომლები საკუთარი ქვეყნისთვისაც კი არიან საშიშები.
რუსული პროსახელისუფლებო რესურსი “ВЗГЛЯД“ ვრცელ სტატიას ჩეხეთში მომხდარი სკანდალის შესახებ წერს, სადაც მეტ წილად ჩეხების არაპროფესიონალიზმზე აკეთებს აქცენტს და მათ განცხადებებს დასცინის. თუმცა, აქვე გვხდება საინტერესო პასაჟი, რომელიც ფაქტიურად იმის აღიარებაა, რომ ჩეხეთის სუვერენულ სახელმწიფოს რუსების დასაცინი არაფერი აქვს. ფაქტიურად, დასტურდება, რომ რუსეთის საელჩოში კონფლიქტი უფროსს და ხელქვეითს შორის ნამდვილად იყო და რუსი ე.წ დიპლომატები საბავშვო ბაღის დონეზე არიან. როგორც ირკვევა, რუსეთის საელჩოს მეორე გაძევებული თანამშრომელი ვინმე იგორ რიბაკოვია, რომელიც კონჩაკოვის დაქვემდებარებაში მუშაობდა.
სტატიაში ნათქვამია, რომ რიბაკოვმა „ეფ-ეს-ბე“-ს აკადემია დაამთავრა და არა დიპლომატიური სასწავლებელი ( რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ კრემლს დიპლომატიური საფარის ქვეშ სპეცსამსახურების თანამშრომლები ჰყავთ დასაქმებული). ამას გარდა, თავად „ВЗГЛЯД“-ის ავტორები აღიარებენ, რომ მათი წყაროს ინფორმაციით, რიბაკოვს მოსკოვიდან გამოგზავნილი, ახალგაზრდა უფროსის ადგილის დაკავება სურდა და ამ ნიადაგზე მათ შორის ნამდვილად არსებობდა კონფლიქტი. ასევე, თავად რუსული მედია აღიარებს, რომ ჩეხეთის დაზვერვას რუსეთის საელჩოში ინფორმატორი ჰყავს. საბოლოოდ კი აღმოჩნდა, რომ რუს „ეფესბეშნიკ“-ს იმდენად სძულდა თავისი უფროსი, რომ დააბრალა, თითქოს და ის ჩეხი პოლიტიკოსების მოწამლვას აპირებდა. მოსკოვში დაბრუნებულ და კარიერა გაფუჭებულ ტანდემს უკვე თურმე შესაბამის კითხვებსაც უსვამენ და აუცილებლად „დასჯიან“ კიდეც. მაგრამ, მათ რაც არ უნდა დაეშავებინათ, მოსკოვი მაინც ოფიციალურად ამბობს, რომ ყველა სხვა მტყუანია და თავად ახლაც მართლები არიან.

Как позволяют себя вести российские дипломаты – скандальное продолжение истории «Рицина» в Чехии
Несколько дней назад Чехия объявила двух российских дипломатов персонами нон-грата и выслала их из страны. Решение было объявлено на совместной пресс-конференции премьер-министра Чехии Андрея Бабиша и министра иностранных дел Томаса Петржичека.
«Исходя из информации и свидетельств, предоставленных Чешской службой безопасности, становится ясно, что один из сотрудников российского посольства распространил ложную информацию о запланированном нападении на чешских политиков», - сказал Бабиш. Премьер-министр добавил, что Чехия является суверенным государством и такие действия недопустимы.
Конечно, премьер-министр Чешской Республики знает, что российское правительство всегда прекрасно знало и сейчас знает, что Чешская Республика является суверенным государством. Российское правительство прекрасно знает о суверенитете и других стран. Однако это знание никогда не мешает ему каким-либо образом постараться нарушить государственный строй любой страны, вызвать хаос или дестабилизацию, вселить недоверие и страх, сплести интриги. Кремль также может совершать руками спецслужб убийства на территории таких суверенных государств. Например, с помощью «Новичка».
Что касается шпионского скандала, который недавно разразился в Чешской Республике и увенчался высылкой двух российских дипломатов, то все оказалось гораздо более абсурдным и комичным, чем мы можем себе представить. В апреле чешские СМИ сообщили, что россияне планировали нападение на мэра Праги Зденека Гржибу.
Для этого 34-летний Андрей Кончаков, глава Россотрудничества в российском посольстве, якобы ввез в Чешскую Республику в дипломатическом багаже яд “Рицин”. По данным чешских СМИ, было также спланированно отравление ещё двух других пражских политиков.
Причиной было то, что эти люди принимали активное участие в демонтаже советских памятников, а также активно участвовали в переименовании одной из площадей в Праге именем убитого российского оппозиционного политика Бориса Немцова. Примечательно, что посольство России в Чехии находится именно на этой площади. Чешские спецслужбы, как сообщается, не смогли задержать российского дипломата с Рициным, хотя самим политикам была предоставлена дополнительная защита. Конечно, после утечки этой информации Кремль начал мощную пиар-кампанию и отверг все обвинения. Россияне изо всех сил старались высмеять действия чешских правоохранителей и политиков.
Наконец, после месяца расследований и ажиотажа, Чешская Республика обнародовала некоторые, казалось бы, неожиданные подробности. По словам чиновников, один из сотрудников российского посольства предоставил им ложную информацию о запланированном нападении. Более того, он совершил это, потому что хотел подставить своего непосредственного начальника. Это кажется невероятным - российский дипломат сообщает спецслужбам страны пребывания ложную информацию о своём начальнике Андрее Кончакове и пытается его «потопить». Разве это не детский сад? Естественно, после новой информации российское правительство и пропагандистские СМИ снова начали «издеваться» над чешскими чиновниками. Якобы чехи придумали сказку, так как российский дипломат не написал бы донос на своего коллегу, не поступил бы так низко. Кремль счел эту версию просто смешной.
Однако за этим издевательством стоит информация, которая четко показывает, на самом деле какая категория людей работает в «дипломатических» службах России. Это показывает, что на самом деле российские «дипломаты» и сотрудники спецслужб опасны даже для собственной страны.
Российский проправительственный ресурс «ВЗГЛЯД» опубликовал обширную статью о скандале в Чехии, где большое внимания уделил непрофессионализму чехов и высмеял их заявления. Однако в статье есть интересный отрывок, в котором буквально читается признание того, что насмешки русских над чехами абсолютно напрасны. На самом деле становится ясно, что конфликт в российском посольстве между руководителем и подчиненным действительно имел место быть, а так называемые российские дипломаты ведут себя на уровне детского сада. Оказывается, вторым изгнанным сотрудником российского посольства является некто по имени Игорь Рыбаков, работавший при Кончакове. В статье говорится, что Рыбаков окончил Академию ФСБ, а не дипломатическую академию (что еще раз подтверждает, что в Кремле работают спецслужбы под видом дипломатов).
Кроме того, сами авторы «ВЗГЛЯДА» признают, что, по словам их источника, Рыбаков хотел занять место молодого начальника, присланного из Москвы, и на этом основании между ними произошел серьёзный конфликт. Также российские СМИ сами признают, что у чешской разведки есть информатор в российском посольстве. В конце концов оказывается, что российский эфесбешник ненавидел своего начальника так сильно, что обвинил его в том, что якобы тот собирался отравить чешских политиков. Оказывается и то, что тандему, уже вернувшемуся в Москву, уже задают соответствующие вопросы и они обязательно будут «наказаны». Но независимо от того, насколько они себя низко повели, Москва все же официально заявляет, что все остальные лжецы, а русские как всегда правы.