სად მოხდა ეკოლოგიური კატასტროფა, რომელიც ვლადიმერ პუტინის მმართველობის შედეგია
"რთულია ვიქონიოთ იმედი, რომ არქტიკა თავად შეძლებს ამ პრობლემის მოგვარებას. არქტიკისთვის ეს რეალური კატასტროფაა.“ -განაცხადა „BBC“-სთვის მიცემულ ინტერვიუში ეკოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორმა ბორის მორგუნოვმა, მას მერე რაც ნორილსკის თბო ელექტრო სადგურზე 20 ათასი ტონა საწვავის გადინება მოხდა. ეკოლოგები ამ ავარიას არქტიკისთვის ყველაზე მასშტაბურ ეკოლოგიურ კატასტროფას უწოდებენ. რუსეთის გარემოს დაცვის სამინისტროში კი აცხადებენ, რომ საწვავის გადინების არეალში, ეკოლოგიური მდგომარეობის აღდგენას მინიმუმ ათი წელი დასჭირდება. ინტერნეტში და მედიით გავრცელდა ადგილობრივი მდინარეების გამოსახულება, სადაც წყალი მთლიანად წითლად არის შეღებილი-ამ მდინარეებში 29 მაისს 20 ათასზე მეტი ტონა „დიზელი“ ჩაიქცა, რომელიც კომპანია „Норникель“ რეზერვუარებში ინახებოდა. 6 000 ტონა გრუნტში ჩავიდა, დაახლოებით 15 000 კი ადგილობრივ მდინარეებში ჩაიღვარა. ამ დროისთვის ნორილსკის წყალსაცავებში მავნე ნივთიერებების კონცენტრაცია დაშვებულ ნორმას 200-ჯერ აღემატება.
როგორც ცნობილია, „ნორნიკელის“ კუთვნილი თბოსადგურის საწვავის ავზების ჰერმეტულობა დაირღვა და მოგვიანებით კი აალებაც მოხდა. და რა რეაგირება მოახდინა ამ კატასტროფაზე უმსხვილესმა რუსულმა კომპანიამ, ადგილობრივმა და ფედერალურმა ხელისუფლებამ? ამ პრობლემით ვლადიმერ პუტინი მომხდარიდან 5 დღის შემდეგ დაინტერესდა-ონლაინ თათბირის მეშვეობით. მის წინაშე თავისი ანგარიში კრასნოიარსკის მხარის გუბერნატორმა, ოდიოზურმა ალექსანდრე უსმა დაასრულა სიტყვებით იმის შესახებ, რომ არ იცის თუ როგორ უნდა მოხდეს ავარიის ლიკვიდაცია 14 დღეში. მან აქცენტი იმაზე გააკეთა, რომ ხელისუფლებამ პრობლემის მასშტაბების შესახებ მხოლოდ ორი დღის შემდეგ, მას მერე გაიგო, რაც ინფორმაცია სოციალურ ქსელებში გავრცელდა. სწორედ ამ თათბირის დროს ვლადიმერ პუტინმა- რომელსაც პრეტენზია აქვს, რომ რკინის ხელით მართავს რუსეთს, საჯაროდ დააფიქსირა ის ფაქტი, რომ მან არაფერი იცოდა მომხდარის შესახებ. დამნაშავეების გამოვლინებაც „სცადა“. თუმცა, კომპანიის თავკაცებმა, მინისტრებმა და გუბერნატორებმა, „МЧС“-ის ხელმძღვანელებმა დანაშაულის ერთმანეთისთვის გადაბრალება დაიწყეს-კომპანიის მხარე ამბობდა, რომ მაშინვე გააგზავნეს შეტყობინება, გუბერნატორი ამტკიცებდა, რომ პირიქით, კომპანიამ არაფერიც არ გააგებინა. „МЧС“-ის ხელმძღვანელმა ზინიჩევმა პუტინს მოახსენა, რომ პირველი ორი დღე „Норникель“-ი ცდილობდა თავისი ძალებით მოეხდინა ავარიის შედეგების ლიკვიდაცია, ხოლო სამაშველო სამსახური მხოლოდ ამის მერე ჩაერთო საქმეში. „Росприроднадзор“-ის უფროსმა სვეტლანა რადიონოვამ თქვა, რომ მდინარეებში დაბინძურებული ნივთიერებების კონცენტრაციის დონე „ათიათასჯერ მეტია“. ასევე, მისი თქმით, მისი უწყების ინსპექტორები კვლევასაც აწარმოებენ, მაგრამ კომპანიის დაცვის სამსახური უშუალოდ ავარიის ადგილზე მათ არ უშვებს.
როგორც ვხედავთ, რუსეთის ხელისუფლება, რომელიც თავისი ქვეყნის საზღვრებს გარეთაც კი ყველას და ყველაფრის გაკონტროლებას ცდილობს და სხვის შიდა საქმეებში ჩარევაც სჩვევია, თავის ტერიტორიაზე მომხდარი მასშტაბური კატასტროფის შესახებ გვიან, ისიც სოციალური ქსელებიდან იგებს. ამის მერეც, მოვლენები ისე ვითარდება, პუტინის „განრისხება“ აბსოლუტურად ფასადური, ყალბი და არაფრის მომცემი სჩანს. ვინ ვინ და სწორედ მან მისცა კარტ ბლანში იმ კომპანიას, რომელმაც ნორილსკში ცალკე სახელმწიფო შექმნა, არანაირ კანონს არ ემორჩილება და ამ მასშტაბის კატასტროფაც კი მისთვის არაფერს ნიშნავს. მართალია, „Норникель“ -ის მფლობელმა ვლადიმერ პოტანინმა ავარიის შემდეგ 1,5 მილიარდი დოლარი დაკარგა, რადგან მისი კომპანიის აქციები 8%-ით დაეცა. თუმცა, პოტანინის 25,2 მილიარდიანი პირადი ქონებით ის კვლავ ინარჩუნებს რუსეთის ყველაზე მდიდარი კაცის სტატუსს. „Норникель“ თავის სფეროში ერთ-ერთი ყველაზე რენტაბელური საწარმოა მსოფლიოში. მიზეზი დაბალი დანახარჯიცაა, რადგან ძირითადი კაპიტალდაბანდება ჯერ კიდევ „პერესტროიკამდე“ -1972 წელს მოხდა, როცა საწარმოს უკანასკნელი მსხვილი მოდერნიზება ჩატარდა. კომპანიაში ახლა ამტკიცებენ, რომ ცისტერნა იმის გამო დაზიანდა, რომ მის ქვემოთ მუდმივი ყინულის დნობა დაიწყო. არა და, სპეციალისტები დიდი ხანია, ნორილსკის რეკონსტრუქციის აუცილებლობის შესახებ საუბრობენ. კომბინატი, შახტები, სადგური და კომუნალური ქსელებიც-ყველაფერი საბჭოთა დროის არის, ჯერ კიდევ ბრეჟნევის ეპოქამდე აშენდა. ატმოსფეროში გოგირდის დიოქსიდის გაფრქვევის მასშტაბებით, „ნორილსკის ნიკელი“ მსოფლიოს რეკორდსმენია. „ავარიამდეც, მათი ნარჩენები მდინარეში ხვდებოდა, ყველაფერი ავარიულ მდგომარეობაში იყო.“-ამბობს ეკოლოგი ალექსეი კნიჟნიკოვი. „წინა გადინებებმაც უკვე დიდი ზიანი მიაყენეს ცოცხალ ორგანიზმებს მდინარეებსა და ტბაშიც. თევზი იმდენად მოწამლულია, რომ მეთევზეებს მიღებული აქვთ მკაცრი გაფრთხილება-ამ ტბაში არ ითევზაონ“.
ამ საწარმო გიგანტის მფლობელები მილიარდებს შოულობენ, თუმცა ზიანს აყენებენ თუ არა სამყაროს, ეს სულაც არ ადარდებთ. კრემლში მიაჩნიათ, რომ მთავარი შემოსავალია, რაც ბირთვული ზესახელმწიფოს იმიჯის შესანარჩუნებლადაა საჭირო. ის, თუ როგორ ცდილობენ რუსეთის ხელისუფლება და მისი ბიზნეს სტრუქტურები მავნებლური საქმიანობის მიჩქმალვას, კარგად ჩანს იმ შემდგომი მოვლენებიდანაც, რომლებიც ნორილსკის ირგვლივ განვითარდა. ფაქტიურად, რომ არა სოციალური ქსელები და აქტიური ადამიანების მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, დღესაც იგივე განმეორდებოდა, რაც 1982 წელს ჩერნობილში, როცა საბჭოთა კავშირის ხელმძღვანელებმა ყველაფერი გააკეთეს იმისთვის, რომ მსოფლიოს კატასტროფის შესახებ არ გაეგო. ამის გამო კი უდანაშაულო ადამიანების სიცოცხლის შეწირვასაც არ მოერიდნენ.
27 ივნისის დილას, ნორილსკის აეროპორტში დააკავეს მოსკოვის საქალაქო დუმის დეპუტატი სერგეი მიტროხინი, რომელიც „Новая газета“-ს ჟურნალისტების თხოვნით ჩავიდა იქ. დეპუტატს ჟურნალისტების და ეკოლოგების მიერ შეგროვებული, გრუნტის და წყლის ნიმუშები დამოუკიდებელ ლაბორატორიაში უნდა წაეღო. ნიმუშები ნორილსკიდან მოშორებით მდებარე ტბებსა და მდინარეში იყო აღებული. მნიშვნელოვანი იყო იმის გაგება, მიაღწია თუ არა დაბინძურებამ ამ ადგილებამდე, რამხელაა ნავთობპროდუქტებით დაბინძურების მასშტაბები. თუმცა, გაფრენის წინ, სერგეი მიტროხინი აეროპორტის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა გააჩერეს. მას განუცხადეს, რომ ვერსად გაფრინდება, სანამ ნიმუშებს „Норникель„-ის ლაბორატორიაში არ ჩააბარებს. „Норникель“-ი წყვეტს რა შეიძლება იყოს გატანილი ნორილსკიდან და რა არა“-ასე უთხრეს მას. კითხვაზე თუ რა კავშირი აქვს „Норникель“ -ს აეროპორტთან, უპასუხეს:-„აეროპორტიც „Норникель“-ია“. ამას გარდა, „Новая газета“-ს კორესპოდენტების და ეკოლოგების მივლინების დროს, მათი დაკავების სამი მცდელობა მოხდა, დაედევნნენ ვერტმფრენითაც. უშუალოდ ქალაქ ნორილსკის ადმინისტრაციაც კომპანიას მხოლოდ მოგების მიღებაში ეხმარება და არ რეაგირებს რაიმე დარღვევაზე, პირიქითაც კი. 2019 წელს, ნორილსკის მაცხოვრებლებმა ქუჩებში, ფეხქვეშ გრანულირებული შლაკი აღმოაჩინეს, რომელიც გზების მოყინვის საწინააღმდეგო საშუალების ნაცვლად გააფრქვიეს. მასში შემავალი ნივთიერებები ადამიანების ჯანმრთელობას და გარემოს გამოუსწორებელ ზიანს აყენებს. თუმცა, კომპანიამ ამ გარიგების შედეგად დიდძალი ფული მიიღო. ანუ შლაკის უტილიზაციის და ამისთვის ფულის დახარჯვის მაგივრად, კომპანიამ იგი ქალაქს მიჰყიდა.
ცოტა ხნის წინ, უკვე ივნისის ბოლოს, „ნოვაია გაზეტას“ ჟურნალისტები ეკოლოგებთან ერთად კვლავ ტუნდრაში გაემგზავრნენ, რათა „ნორნიკელის“ შვილობილი კომპანიის საქმიანობაც შეესწავლათ. მათი ინფორმაციით, გამომუშავებული ნარჩენები ტუნდრაში იყრება, საიდანაც ისინი ტბასა და მდინარეში ხვდება. ჟურნალისტებმა თავად ნახეს როგორ ღვრიან ტუნდრაში „ნორნიკელის“ თანამშრომლები მძიმე ლითონებით და გოგირდოვანი მჟავით დაბინძურებულ წყალს. როდესაც ამის აღსაკვეთად სამართალდამცველები გამოიძახეს, კომპანიის თანამშრომლებმა მილების სასწრაფოდ მოხსნა და თავისი საქმიანობის კვალის დაფარვა დაიწყეს. პროკურორები ადგილზე პოლიციის მანქანით მივიდნენ, „Норникель“ -ის კუთვნილმა ბულდოზერმა კი მას უბრალოდ გადაუარა.
რა თქმა უნდა, ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც კრემლთან შეზრდილი რუსული კომპანიები გარემოს ამხელა ზიანს აყენებენ. 1992 წელს „Росприроднадзор“-ის ადგილობრივმა თანამშრომელმა ნორილსკის კომბინატზე საჩივარი დაწერა. რუსეთის უმაღლესმა არბიტრაჟმა, ტაიმირის ტყეებისთვის მიყენებული ზარალის გამო, კომპანიას 1,2 მილიარდი რუბლის ჯარიმის გადახდა დააკისრა. გადაიხადეს. მერე კიდევ, კიდევ და შემდეგ კი, როცა ვლადიმერ პუტინი ხელისუფლებაში აღმოჩნდა, ყველაფერი სახელმწიფოს საიდუმლოს რანგში ავიდა. ნორილსკის ახალმა მეპატრონეებმა და კრემლმა უბრალოდ ერთი სინდიკატი შექმნეს-პუტინი კი ვიღაცებს ფასადურად უბრაზდება და მეისრეებს სჯის.
2019 წლის 8 აგვისტოს, არხანგელსკის ოლქში, დაბა ნენოქსთან მდებარე სამხედრო პოლიგონზე აფეთქება მოხდა. ოფიციალური ინფორმაციით, „Росатом“-ს 5 თანამშრომელი და 2 სამხედრო დაიღუპა. რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ მომხდარის ზუსტი მიზეზი არ დაასახელა, მხოლოდ აღნიშნა, რომ ცდების დროს რაკეტის ძრავი აფეთქდა, რომელიც რადიაქტიური წვის იზოტოპებს იყენებდა. ძირითადი ვერსიით, აფეთქება შესაძლოა, ახალი ფრთოსანი ბირთვული რაკეტა „ბურევესტნიკი“-ს ტესტირების დროს მომხდარიყო. იმის მიუხედავად, რომ რუსეთის ხელისუფლებამ ადამიანების დაღუპვის ფაქტი აღიარა, ინციდენტიდან რამდენიმე საათის განმავლობაში ინფორმაციის დამალვას ცდილობდნენ. არ მოხდა დაბა ნენოქსის მაცხოვრებლების გაფრთხილება და მათი უსაფრთხოების დაცვაც. არხანგელსკის საავადმყოფოს ექიმები იმის შესახებ არ გააფრთხილეს, რომ მათთან რადიაციით დასხივებული ადამიანები შეყავდათ. მოგვიანებით, ექიმების სისხლში რადიაქტიური ნუკლიდი ცეზიუმ-137 აღმოაჩინეს. „Медуза“-ს ინფორმაციით, ერთ-ერთ დაზარალებულს უთხრეს, რომ ცეზიუმი მის სისხლში „ტაილანდში, მივლინების დროს მირთმეული კიბორჩხალების გამო აღმოჩნდა“. 19 აგვისტოს კი, რუსეთის ტერიტორიაზე განთავსებული საერთაშორისო მონიტორინგის ოთხი სადგური კავშირზე არ გამოვიდა. რამდენიმე დღეში კავშირი აღდგა, მომხდარი კი რუსმა ჩინოვნიკებმა იმით ახსნეს, რომ სადგურებს უბრალოდ ქსელი დაუზიანდათ. თუმცა, საერთაშორისო ექსპერტები ფიქრობენ, რომ ნენოქსის ავარიის შემდეგ, ერთდროულად მონიტორინგის რამდენიმე სადგურის გათიშვა, ჰაერში გაფრქვეული რადიაქტიური იზოტოპების რეალური შემადგენლობის დასამალად მოეწყო.
და ბოლოს, 22-23 ივნისს, საყოველთაო ბირთვულ ტესტირებათა ამკრძალავი შეთანხმების ორგანიზაციამ (CTBTO), ატმოსფეროში, სკანდინავიის ქვეყნებსა და რუსეთის დასავლეთ მხარეს რადიოაქტიური ნივთიერებების, ცეზიუმ-134-ის, ცეზიუმ-137-ის, კობალტ-60-ისა და რუთენიუმ-103-ის დასაშვებზე მაღალი შემცველობა აღმოაჩინა, თუმცა ამ დროისთვის ეს „ღრუბელი“ ადამიანებისთვის ზიანის მომტანი არ არის. რუსეთის ატომური ენერგიის კორპორაციის წარმომადგენლების თქმით, რეგიონში მდებარე მათი ორი ელექტროსადგური გამართულად მუშაობს და რადიაციის დონეც ნორმალურია. ეს ინციდენტი ბევრ სპეციალისტს უკვე აგონებს 2017 წლის სიტუაციას, როდესაც ევროპის თავზე მსხვილი რადიოაქტიური ღრუბელი შენიშნეს. მაშინ, საკმაოდ ბევრი ადამიანი ბრალს რუსეთს სდებდა, რასაც მოგვიანებით სამეცნიერო კვლევებმაც დაუჭირეს მხარი, თუმცა რუსეთმა ბრალეულობა უარყო.
ფაქტია, რუსეთის ხელისუფლების მხრიდან როგორც კონკრეტულ სახელმწიფოებს თუ ინდივიდებს, ასევე ჩვენს გარემოსაც განუზომელი საფრთხე ემუქრება. და როგორ ლოგიკურად ჟღერს რუსეთის ინტერნეტ ქსელში გააქტიურებული, კრემლის მმართველის-ვლადიმერ პუტინის გვარის ახალი დეფინიცია ПУТИН-П лановое У ничтожение Т ерритории И Н аселения ...

Где произошла экологическая катастрофа, случившаяся в результате правления Владимира Путина?
«Трудно надеяться, что сама Арктика сможет решить эту проблему. Это настоящая катастрофа для Арктики », - заявил директор Института экологии Борис Моргунов в интервью “Би-би-си” после того, как на Норильской ТЭС случился разлив 20 000 тонн топлива. Экологи называют катастрофу крупнейшей экологической катастрофой для Арктики. Министерство окружающей среды России заявляет, что для восстановления экологического состояния в зоне утечки топлива потребуется не менее десяти лет. Изображение местных рек, где вода полностью красная, распространилось в Интернете и в СМИ - более 20 000 тонн дизельного топлива, которое хранилось в резервуарах компании «Норникель», 29 мая утекло в эти реки. 6 тонн тонн топлива осталось в земле, а около 15 тысяч оказалось в местные реках. На данный момент концентрация вредных веществ в Норильских водохранилищах превышает допустимую норму в 200 раз.
Как известно, топливные баки теплоэлектростанции, принадлежащие «Норникелю», разгерметизировались и впоследствии произошел пожар. И как крупнейшая российская компания, местное и федеральное правительство, отреагировало на случившееся ? Владимир Путин заинтересовался этой проблемой через 5 дней после инцидента - назначил онлайн конференцию. Губернатор Красноярского края, одиозный Александр Ус завершил свою речь, сказав, что не знает, как ликвидировать аварию за 14 дней. Он подчеркнул, что правительство осознало масштаб проблемы только через два дня после того, как узнало о катастрофе из социальных сетей. Именно во время этой встречи Владимир Путин, который утверждает, что правит Россией железным кулаком, публично признал, что ничего не знал о том, что произошло. Он также «пытался» выявить виновных. Однако руководители отрасли, министры и управляющие компании, руководители MЧC, начали обвинять друг друга - компания заявила, что немедленно отправила сообщение, но губернатор настаивал, чтобы компания никого не предупреждала. Зинчев, глава MЧC, сказал Путину, что в течение первых двух дней «Норникель» сам пытался устранить последствия аварии, и что спасательная служба была вовлечена только после этих попыток. Руководитель Росприроднадзора Светлана Радионова заявила, что уровень концентрации загрязненных веществ в реках "в десять тысяч раз выше". Она также отметила, что инспекторы её агентства проводят исследование, но служба безопасности компании не позволяет им делать это непосредственно на месте происшествия.
Как мы видим, российское правительство, которое пытается контролировать всех и вся, даже за пределами своих границ, и привыкло вмешиваться во внутренние дела других, узнаёт о масштабной катастрофе на своей территории из социальных сетей. Даже после этого события развиваются таким образом, что путинский «гнев» кажется абсолютно фасадным, ложным и бесполезным. Кто же отдал Карт-бланш компании, которая создала отдельное государство в Норильске, не подчиняется закону, и даже катастрофа такого масштаба ничего не значит для её руководства? Правда, владелец "Норникеля" Владимир Потанин потерял 1,5 миллиарда долларов после аварии, так как акции его компании упали на 8%. Однако, имея личное состояние в 25,2 миллиарда долларов, он по-прежнему сохраняет статус самого богатого человека России. Норникель - одна из самых прибыльных компаний в мире. Причина - низкая себестоимость, так как основные капиталовложения были сделаны еще до «перестройки» в 1972 году, когда была проведена последняя крупная модернизация предприятия. В настоящее время компания утверждает, что бак был поврежден из-за таяния вечной мерзлоты под ним. А специалисты уже давно говорят о необходимости реконструкции Норильского производства. Комбинаты, шахты, станции и коммунальные строения-все было построенно до брежневской эпохи.
По масштабам выбросов диоксида серы в атмосферу «Норильский никель» является мировым рекордсменом. «Еще до этой аварии их отбросы находили в реке, все было давно в аварийном состоянии», - говорит эколог Алексей Книжников. «Предыдущие выбросы также наносили серьезный ущерб живым организмам в реках и озерах. Рыба настолько отравлена, что рыбаки получили строгое предупреждение не ловить рыбу в озере ».
Владельцы этого гигантского предприятия зарабатывают миллиарды, но им неважно, причиняют вред они миру или нет. Для Кремля важен основной доход для поддержания имиджа ядерной сверхдержавы. То, как российское правительство и его бизнес-структуры пытаются скрыть вредную деятельность, хорошо иллюстрируют и последующие события, развернувшиеся вокруг Норильска. Фактически, если бы не социальные сети и информация, распространяемая активными людьми, сегодня произошло бы то же самое, что и в Чернобыле в 1982 году, когда лидеры Советского Союза сделали все возможное, чтобы не дать миру знать о катастрофе. Из-за этого они без колебаний пожертвовали жизнью невинных людей.
Сергей Митрохин, депутат Мосгордумы, прибыл по просьбе журналистов «Новой газеты» в Норильск но был задержан в аэропорту Норильска утром 27 июня. Депутат должен был забрать образцы почвы и воды, собранные журналистами и экологами, в независимую лабораторию. Пробы были взяты в озерах и реках далеко от Норильска. Важно было понять, достигло ли загрязнение этих мест, насколько масштабным было загрязнение нефтепродуктами. Однако, перед вылетом Сергея Митрохина остановили сотрудники службы безопасности аэропорта. Ему сказали, что он не сможет никуда лететь, пока образцы не будут доставлены в лабораторию Норникеля. «Норникель решает, что можно вывезти из Норильска, а что нет», - сказали ему. На вопрос, какая связь между аэропортом и Норникелем, ему ответили: «Аэропорт - это также Норникель». Кроме того, во время поездок корреспондентов и экологов «Новой газеты» было предпринято три попытки их арестовать, и их преследовали даже вертолетом. Администрация города Норильска напрямую помогает компании в получении прибыли и не реагирует ни на какие нарушения, даже наоборот. В 2019 году жители Норильска обнаружили под ногами на улицах гранулированный шлак, который руководство города рассыпало в качестве антигололёдного средства. А этот шлак крайне вреден для здоровья человека и окружающей среды. Тем не менее, компания получила большую прибыль в результате этой сделки. То есть вместо того, чтобы утилизировать шлак и тратить на это свои деньги, компания продала его городу.
Недавно, в конце июня, журналисты «Новой газеты» вместе с экологами отправились в тундру для изучения деятельности дочерней компании «Норникеля». По их словам, образовавшиеся отходы сбрасываются в тундру, откуда поступает в озеро и реку. Сами журналисты увидели, как сотрудники «Норникеля» выливают воду, загрязненную тяжелыми металлами и серной кислотой, в тундру. Когда были вызваны сотрудники правоохранительных органов, чтобы предотвратить это, сотрудники компании начали убирать трубы и скрывать следы преступления. Прокуроры прибыли на место происшествия в полицейской машине, и бульдозер Норникеля просто переехал её.
Конечно, это не первый случай, когда российские компании, связанные с Кремлем, наносят такой большой ущерб окружающей среде. В 1992 году местный сотрудник Росприроднадзора подал жалобу на норильский завод. Главный арбитражный суд России обязал компанию выплатить штраф в размере 1,2 миллиарда рублей за ущерб лесным лесам. Компания заплатила. Потом снова и снова-происходило одно и тоже, но, когда к власти пришел Владимир Путин, все стало покрываться тайной. Новые владельцы Норникеля и Кремль создали единый синдикат: Путин только фасадно бушует и наказывает просто стрелочников.
8 августа 2019 года произошел взрыв на военном полигоне недалеко от города Ненокса в Архангельской области. По официальным данным, 5 сотрудников «Росатома» и 2 военнослужащих погибли. Министерство обороны России не назвало точную причину инцидента, но заявило, что ракетный двигатель, в котором использовались радиоактивные изотопы сгорания, взорвался во время испытаний. По основной версии, взрыв мог произойти во время испытаний новой крылатой ядерной ракеты "Буревестник". Хотя российские власти признали гибель людей, они пытались скрыть всю информацию в течение нескольких часов после инцидента. Жители города Ненокса ничего не знали, и о их безопасности не позаботились. Доктора в Архангельской больнице не были предупреждены о том, чтобы к ним привезли людей, подвергшихся воздействию радиации. Позже радиоактивный нуклеиновый цезий-137 был обнаружен в крови врачей. По информации Медузы, одному из пострадавших сообщили, что обнаруженный цезий в его крови « из-за крабов, которые он ел во время поездки в Таиланде ».
19 августа четыре международных станции мониторинга на территории России вышли из строя. Через несколько дней связь была восстановлена, и российские чиновники объяснили, что просто была поврежден сеть. Тем не менее, международные эксперты считают, что после аварии в Ненокса несколько станций мониторинга были специально отключены, чтобы скрыть фактический состав радиоактивных изотопов, выбрасываемых в воздух.
Наконец, 22-23 июня Организация по запрещению всеобъемлющих ядерных испытаний (ОДВЗЯИ) в атмосфере, над скандинавскими странами и западной стороны России выявили превышение концентрации изотопов цезия-134, цезия-137 и рутения-103 связанные с ядерным распадом, выше обычного уровня но без вреда для здоровья человека. По словам представителей Росатома, две их электростанции в регионе работают исправно, а уровень радиации в норме. Этот инцидент уже напомнил многим специалистам о ситуации в 2017 году, когда над Европой было замечено большое радиоактивное облако. В то время немало людей обвиняли Россию, и эта версия впоследствии была поддержана научными исследованиями, но Россия отвергла обвинения.
Уже состоявшийся факт, что российское правительство представляет неизмеримую опасность не только для конкретных государств или отдельных лиц, а также для окружающей среды. И насколько логично звучит новоя дефиниция фамилии кремлевского лидера- Владимира Путина, котороя активно распространилась в российском интернет-пространстве- «ПУТИН: П-ЛАНОВОЕ У-НИЧТОЖЕНИЙ Т-ЕРРИТОРИИ И Н -АСЕЛЕНИЯ ...»