ვინ არის ადამიანი, რომელიც რუსეთის ხელისუფლებას ყელში ძვალივით ეჩხირება და რას აბრალებენ მას
ნობელის პრემიის ლაურეატებმა, გერტა მიულერმა და სვეტლანა ალექსეევიჩმა, ასევე გონკურის პრემიის ლაურეატმა ჯონატან ლიტელმა, ადამიანის უფლებების საკითხში ევროპის საბჭოს კომისარს, დუნიე მიატოვიჩს ღია წერილით მიმართეს. წერილი რუსი ისტორიკოსის, იური დმიტრიევის მხარდაჭერის გამოხატვას შეიცავს. დმიტრიევს, რუსეთში, ბავშვთა პორნოგრაფიის დამზადებასა და ნაშვილები ქალიშვილის მიმართ ძალადობრივ ქმედებაში ბრალს სდებენ.
დმიტრიევი უფლებადაცვითი ორგანიზაცია „მემორიალის“ კარელიის ოფისის ხელმძღვანელია. წერილში ნათქვამია, რომ მის წინააღმდეგ შეთხზული სისხლის სამართლის საქმე „რეპრესიების შესახებ მეხსიერების წაშლას და დმიტრიევის მოშორებას ემსახურება, რომელმაც საბჭოთა ისტორიის შავი ფურცლების შესახებ მტკიცებულებები სააშკარაოზე გამოიტანა.“ წერილის ავტორები ხაზს უსვამენ, რომ თანამედროვე რუსეთში „სტალინიზმის მცოცავი რეაბილიტაცია“ მიმდინარეობს. მათი აზრით, „რუსეთის ხელისუფლება ცდილობს გადაწეროს სანდარმოხის ისტორია, ამისათვის კი მის პირველაღმომჩენს ცილს სწამებენ და საშინელ დანაშაულს დაუსაბუთებლად აბრალებენ“.
„დმიტრიევი არის ადამიანი, რომელმაც სანდარმოხში დახვრეტილი 68 ეროვნების რამდენიმე ათასი ადამიანის ვინაობა დაადგინა, და რომელმაც იქ სახალხო მემორიალი შექმნა. ის ხელისუფლებას ყელში ძვალივით ეჩხირება. 64 წლის ისტორიკოსი, მის მიმართ წაყენებული ბრალდების შედეგად, შეიძლება ციხეში 20 წლით გამოკეტონ. ასეთი განაჩენი კი არა მარტო მისი კვლევითი საქმიანობის, არამედ სიცოცხლის დასასრულსაც ნიშნავს“-დარწმუნებულები არიან გრეტა მიულერი, სვეტლანა ალექსეევიჩი და ჯონატან ლითელი.
დმიტრიევის დასაცავად უკვე გაერთიანდნენ როგორც რიგითი მოქალაქეები, ასევე ევროპის თუ რუსეთის კულტურის და მეცნიერების სფეროების წარმომადგენლები. გასულ შემოდგომას, ევროპული ქვეყნების 20-მდე ელჩი ესტუმრა მემორიალურ კომპლექს სანდარმოხს, „სადაც მათ პატივი მიაგეს ტერორის მსხვერპლებს და იური დმიტრიევის სამოქალაქო გმირობას.“ რამდენიმე დღის წინ, ვიდეო მიმართვა ჩაწერეს რუსმა მსახიობებმაც, მათ შორის კონსტანტინ რაიკინმაც. რაიკინის აზრით, რუსეთში სიმართლის მთქმელები იდევნებიან და ამაზე იური დმიტრიევის ბედიც მეტყველებს, რაკიღა ის პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლია. 2020 წლის 6 მაისს, 155 რუსმა მეცნიერმა, ჟურნალისტმა, რეჟისორმა, მწერალმა და მუსიკოსმა კარელიის უმაღლეს სასამართლოს წერილით მიმართეს, რომელშიც სთხოვდნენ ასაკოვანი დმიტრიევი ადგილობრივი საგამოძიებო იზოლატორიდან შინა პატიმრობაში გადაეყვანათ, რადგან იმ დაწესებულებაში კორონავირუსის შემთხვევები დაფიქსირდა. 2018-2019 წლებში, განცხადებები ადამიანის უფლებების საკითხებში საერთაშორისო ფედერაციამ და ევროპის საგარეო საკითხების სამსახურმაც გააკეთეს. ამ წლებშივე რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის საბჭოს წევრები უშუალოდ ვლადიმერ პუტინს პირადად სთხოვდნენ საქმეში გარკვევას და დმიტრიევის „დაუსაბუთებელი“ დევნით დაინტერესებას.
ვინ არის იური დმიტრიევი და რას აბრალებენ მას
„მემორიალის“ კარელიის ოფისის ხელმძღვანელი ცნობილია როგორც 1930-40 წლების პოლიტიკური რეპრესიების შესახებ მეხსიერების წიგნის შემქმნელი. ამას გარდა, კარელიაში, იქ სადაც „ბელომორკანალ“-ს შენდებოდა, მან რეპრესიების მსხვერპლთა მასობრივი სამარხები მოიძია და აღმოაჩინა. მრავალი ათწლეულის განმავლობაში, განაჩენის და სასამართლოს გარეშე დახვრეტილი ადამიანების სამარხების ადგილი, საიდუმლო რეგლამენტის გამო უცნობი რჩებოდა. 30-იან წლებში, განაჩენის სისრულეში მოყვანის აქტში დახვრეტის და დაკრძალვის ადგილები მითითებული არასოდეს იყო. საბჭოთა ჯალათების ჩანაფიქრით, დახვრეტილთა შესახებ ამბავი ერების მეხსიერებიდან უნდა წაშლილიყო. თუმცა, დღეს, ჩვენ იური დმიტრიევის წყალობით ვიცით, რომ სანდარმოხი სხვადასხვა ეროვნების 6241 ადამიანის ბოლო განსასვენებელია და მათ შორის ქართველებიც არიან. დმიტრიევი წლების განმავლობაში თავჩაუხრელად მუშაობდა, რათა ყველა დახვრეტილის ვინაობა დაედგინა.
2016 წელს ანონიმური საჩივრის საფუძველზე, დმიტრიევი ბავშვთა პორნოგრაფიის საქმეზე და ცეცხლსასროლი იარაღის ნაწილების უკანონო შენახვის ბრალდებით დააკავეს. 2018 წლის აპრილში, პეტროზავოდსკის საქალაქო სასამართლომ ბავშვთა პორნოგრაფიის მუხლით წარდგენილ საქმეზე იგი ბოლომდე გაამართლა და აღიარა მისი უფლება რეაბილიტაციასა და ზარალის დაკმაყოფილებაში. იმავე წელს, უკვე კარელიის უმაღლესმა სასამართლომ პროკურატურის შემდეგი საჩივარი დააკმაყოფილა და პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება ბათილად ცნო. 2018 წლის 27 ივნისს, დმიტრიევი ნაშვილები არასრულწლოვანი ქალიშვილის მიმართ სექსუალური ძალადობის ბრალდებით დააპატიმრეს. თუმცა, დმიტრიევის და მისი ადვოკატების ვერსია შემდეგში მდგომარეობს-იმ დროს, როდესაც მან და მისმა მეუღლემ გოგონა იშვილეს, ბავშვის ჯანმრთელობის მდგომარეობა უკიდურესად მძიმე იყო. სოციალური სამსახური ითხოვდა იმის მტკიცებულებას, რომ დმიტრიევის ოჯახში ბავშვს სათანადოდ ექცევიან, არ ცემენ, არ აშიმშილებენ, რის გამოც ის რამდენიმე წლის განმავლობაში იძულებული იყო ბავშვის სხეულისთვის ფოტოები გადაეღო, სადაც გამოჩნდებოდა, რომ სილურჯეები არა აქვს, არ შიმშილობს და წონაში იმატებს. ამ ფოტოებს დმიტრიევი უწყების თანამშრომლებს პერიოდულად უგზავნიდა. ამას გარდა, 2017 წელს ჩატარებულმა ფსიქიატრიულმა ექსპერტიზამ დაადგინა, რომ დმიტრიევი ფსიქიკურად ჯანმრთელია და არ არის პედოფილი. ასევე, ექსპერტებმა დაადასტურეს, რომ გოგონას ფოტოები (9 ფოტო), რომლებიც დმიტრიევის სახლიდან იყო ამოღებული, არ წარმოადგენს პორნოგრაფიულ ნაწარმს. სწორედ იმ პერიოდში მის წინააღმდეგ დაწყებულ სამართლებრივ საქმეს, უკეთესი გამყარებისთვის დაემატა ცეცხლსასროლი იარაღის ნაწილის შენახვის მუხლიც-დმიტრიევი სახლში ინახავდა „აბრეზის“ იმ ნაწილს, რომელიც გათხრების ადგილას იპოვა.
„სანდარმოხში სამახსოვრო, ნაციონალური, მემორიალები დგას. ისინი უკვე ათზე მეტია, მაგრამ ეს ჯერ მხოლოდ დასაწყისია. დარწმუნებული ვარ: ადამიანს, რომელმაც თავისი ოჯახის ისტორია მეშვიდე მუხლამდე მაინც იცის, რომელიც წინაპრებს პატივს სცემს, შეუძლია დღევანდელი დღისგან აბსოლუტურად სხვა პრინციპებზე დაფუძნებული ურთიერთობა ააგოს სახელმწიფოსთან. ადამიანი კი არ არის სახელმწიფოსთვის, არამედ სახელმწიფოა ადამიანისთვის. ამ მიმართულებით ვშრომობ. ამიტომაც არ მწყალობენ.“-ნათქვამია წიგნში, რომელიც დმიტრიევმა ციხეში ყოფნისას დაწერა.
„მემორიალი“ მიიჩნევს, რომ ეს საქმე ფალსიფიცირებულია. უფლებადამცველები ფიქრობენ, რომ შესაძლოა ეს არის რუსეთის სპეცსამსახურების შურისძიება დმიტრიევის მიერ გაწეული სამუშაოს გამო. ხელისუფლება ისტორიკოსის ღვაწლის და გმირობის კომპრომეტირებას ყველაზე ამაზრზენი ხერხით ცდილობს. მით უმეტეს, თუ გავითვალისწინებთ, რომ ახლახანს, სანდარმოხის მემორიალის ადგილზე, სამხედრო-ისტორიულმა საზოგადოებამ, რომელიც პუტინის ბრძანებით შეიქმნა, საკუთარი გათხრები დაიწყო. 2019 წელს, კარელიის კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლებმა ამ „საზოგადოებას“ სთხოვეს ახალი გათხრები დაეწყოთ, რადგან ვერსია რეპრესირებულების სამარხების შესახებ „რუსეთის საერთაშორისო იმიჯს აზიანებს“ და აძლიერებს „რუსების წარმოდგენებში დაუსაბუთებელ დანაშაულის განცდას ვითომდა სხვა სახელმწიფოების რეპრესირებულ მოქალაქეთა გამო“. შესაბამისად, დღეს კრემლს სურს დაამტკიცოს, რომ სანდარმოხში ათასობით ადამიანი არა სტალინის მითითებით დახვრიტეს, არამედ ისინი ფინელების მსხვერპლი წითელარმიელები არიან.
ორიოდე დღის წინ, პეტროზავოდსკის საქალაქო სასამართლომ 25 ივლისამდე გაახანგრძლივა დმიტრიევის პატიმრობის ვადა. სასამართლო განხილვა 6 ივლისს გაგრძელდება. ძალიან მალე ცნობილი გახდება, რამდენად ეშინია პუტინს და მის ხელისუფლებას იმ ადამიანების, რომლებიც სტალინიზმის დანაშაულებების გამოსააშკარავებლად სიცოცხლეს წირავენ და ეს მაშინ, როდესაც კრემლი მართლმადიდებლურ ტაძარს სამხედრო ინტერვენციების სადიდებლად აგებს.

В чем обвиняют человека, который у Кремля стоит как кость в горле?
Нобелевские лауреаты Герта Мюллер и Светлана Алексеевич, а также лауреат Гонкуровской премии Джонатан Литтелл обратились с открытым письмом к Европейскому комиссару по правам человека Дуние Миятович в поддержку русского историка Юрия Дмитриева. Дмитриева в России обвиняют в изготовлении детской порнографии и насильственных действиях в отношении приемной дочери.
Дмитриев является руководителем карельского отделения правозащитной организации "Мемориал". В письме говорится, что уголовное дело против него основывается «на желании стереть память о репрессиях и рассправится с Дмитриевым, вытащившем наружу неоспоримые свидетельства черных страниц советской истории». По их мнению, «российские власти стремятся переписать историю Сандармоха, оклеветав его первооткрывателя и беспочвенно обвинив Дмитриева в отвратительном преступлении».
«Дмитриев, установивший имена нескольких тысяч граждан пятидесяти восьми национальностей, расстрелянных в Сандармохе, и создавший там народный мемориал памяти, - как кость в горле. По предъявленным статьям 64-летний историк может быть осужден на срок до 20 лет. Такой приговор будет концом не только его исследовательской работы, но и жизни», - написали в своём обращении Грета Мюллер, Светлана Алексеевич и Джонатан Литтелл.
Рядовые граждане, а также представители европейской и российской культурной и научной сфер объединились для защиты Дмитриева. Осенью прошлого года около 20 европейских послов посетили мемориальный комплекс «Сандармох», «где они почтили память жертв террора и гражданского героизма Юрия Дмитриева». Несколько дней назад было видеообращение записали именитые российские актеры, в том числе Константин Райкин. По словам Райкина, тех, кто говорит правду в России, преследуют, и судьба Юрия Дмитриева говорит сама за себя, потому что он является жертвой политических репрессий. 6 мая 2020 года 155 российских ученых, журналистов, режисёров, писателей и музыкантов направили письмо в Верховный суд Карелии с просьбой перевести пожилого Дмитриева из местного следственного изолятора на домашний арест, поскольку там были зарегистрированы случаи заражения коронавирусом. В 2018-2019 годах с заявлениями выступили Международная федерация по правам человека и Европейская служба внешних связей. В течение этих лет члены Совета при Президенте Российской Федерации лично просили Владимира Путина заинтересоваться «необоснованным» преследованием Дмитриева.
Кто такой Юрий Дмитриев и в чем его обвиняют
Глава карельского отделения "Мемориала" известен как создатель книги о политических репрессиях в 1930-х и 1940-х годах. Кроме того, в Карелии, где строился Беломорканал, много лет он вёл поисковые работы и обнаружил массовые захоронения жертв репрессий. В течение многих десятилетий места захоронения людей, расстрелянных без суда и следствия, оставались неизвестными из-за засекнеченного регламента. В 1930-х годах место расстрела и захоронения в акте расстрела не указывалось. По мнению советских палачей, истории расстрелов должна была быть стерта из памяти народов. Однако сегодня, благодаря Юрию Дмитриеву, мы знаем, что Сандармох является последним пристанищем для 6241 человека разных национальностей, включая грузин. Дмитриев годами работал не покладая рук, чтобы узнать имена жертв.
В 2016 году на основании анонимной жалобы, Дмитриев был задержан в связи с делом о детской порнографии и обвинен в незаконном хранении огнестрельного оружия. В апреле 2018 года, Петрозаводский городской суд оправдал его в деле о детской порнографии и установил его право на реабилитацию и компенсацию. В том же году Верховный суд Карелии принял очередную жалобу прокуратуры и отменил решение суда первой инстанции. 27 июня 2018 года Дмитриев был арестован по обвинению в сексуальном насилии над приемной дочерью. Однако версия Дмитриева и его адвокатов такова: когда он и его жена усыновили девочку, состояние здоровья ребенка было крайне плохим. Социальная служба требовала доказательств того, что с ребенком в семье Дмитриева обращаются должным образом, не избивают, не заставляют голодать, поэтому он фотографировал тело ребенка в течение нескольких лет, показывая этим, что у неё нет синяков, она не голодает и набирает вес. Дмитриев периодически отправлял эти фотографии сотрудникам агентства социальной защиты. Кроме того, проведенное в 2017 году психиатрическое обследование показало, что Дмитриев психически здоров, а не педофил. Также, эксперты подтвердили, что фотографии девочки (9 фото), которые были найдены в доме Дмитриева не порнографическая продукции. Именно в этот период против него было возбуждено уголовное дело и была добавлена статья о хранении частей огнестрельного оружия - Дмитриев сохранил дома ту часть обреза, которую он нашел на месте раскопок.
«В Сандармохе стоят национальные памятные знаки. Их уже больше десятка, но это только начало. Я твердо убежден: человек, знающий историю своей семьи хотя бы до седьмого колена, почитающий своих предков, способен выстроить свои отношения с государством на совершенно иных принципах, чем ныне. Не человек для государства, а государство — для человека. В этом направлении я тружусь. Тем и неугоден" - написал Дмитриев в книге.
«Мемориал» считает, что его дело сфальсифицировано. Правозащитники считают, что это может быть местью российских спецслужб за проделанную Дмитриевым работу. Правительство пытается самым отвратительным образом скомпрометировать заслуги и героизм историка. Особенно с учетом того, что недавно на месте мемориала Сандармоха военно-историческое сообщество, созданное по указанию Путина, начало свои собственные раскопки. В 2019 году представители Министерства культуры Карелии обратились к «обществу» с просьбой начать новые раскопки, поскольку версия расстрелов репрессированных «наносит ущерб международному имиджу России» и закрепляет «необоснованное чувство вины в общественном сознании граждан перед якобы репрессированными представителями зарубежных государств». Следовательно, сегодня Кремль хочет доказать, что тысячи людей были расстреляны в Сандармохе не по указанию Сталина, а что они стали жертвами Финнов.
Пару дней назад Петрозаводский городской суд продлил срок содержания Дмитриева под стражей до 25 июля. Судебный процесс возобновится 6 июля. Скоро станет известно, насколько Путин и его правительство страшатся людей, которые жертвуют своими жизнями, чтобы разоблачить преступления сталинизма, и в это время Кремль строит Православную Церковь в военном стиле.