მსოფლიო ბანკის დახმარებით საქართველომ ჯამში COVID-19-ის 400 000-მდე ტესტი და 50 ხელოვნური სუნთქვის აპარატი შეიძინა
07/07/2020 07:15:58 ეკონომიკა, საზოგადოება
მსოფლიო ბანკის COVID-19 -ზე რეაგირების საგანგებო ღონისძიებების პროექტის ფარგლებში გამოყოფილი 80 მლნ. აშშ დოლარის ფინანსური მხარდაჭერითა, საქართველოს მთავრობამ შეიძინა 250 000 PCR ტესტი და ასევე, ანტისხეულზე და ანტიგენზე დამყარებული 147 000 სწრაფი ტესტი. შეძენილი ტესტების რაოდენობა ივლისის შუა რიცხვებიდან საქართველოში COVID-19-ის გამოსავლენად, ტესტების ჩატარების გასსამმაგების საშალებას იძლევა. ამასთან ერთად, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებითა და მეტიატორობით ქვეყნის მასშტაბით სხვადასხვა საავადმყოფოს ინტენსიური თერაპიის განყოფილებებისთვის შეძენილ იქნა ხელოვნური სუნთქვის 30 აპარატი, ისევე როგორც გადაუდებელი დახმარების ხელოვნური სუნთქვის 20 მობილური აპარატი სასწრაფო სამედიცინო დახმარების მანქანებისთვის. გარდა ამისა, დაავადებათა კონტროლის და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრს გადაეცემა In Vitro სამედიცინო სადიაგნოსტიკო აღჭურვილობა.
მსოფლიო ბანკი ერთ-ერთი პირველი საერთაშორისო ორგანიზაციაა, რომელმაც საქართველოს COVID-19-თან გამკლავებისთვის მხარდაჭერა აღმოუჩინა და ის ლიდერ პარტნიორად მიიჩნევა ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის, ასევე ეკონომიკის აღდგენის მიმართულებით. მსოფლიო ბანკმა საქართველოსთვის COVID-19 -ზე რეაგირების საგანგებო ღონისძიებების 80 მლნ. აშშ დოლარის მოცულობის პროექტი 2020 წლის 1 მაისს დაამტკიცა, პროექტი პანდემიაზე მსოფლიო ბანკის სწრაფი რეაგირების პაკეტის ნაწილია (FTCF), რომელიც მთავრობას დახმარებას უწევს ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მიმართულებით საპასუხო ღონისძიებების განხორციელებაში, ასევე, ღარიბი და მოწყვლადი მოსახლეობისა და იმ პირთა დასახმარებლად, რომლებმაც სამუშაო პანდემიის გამო დაკარგეს.
“ამ გამოწვევებით აღსავსე პერიოდში მსოფლიო ბანკი საქართველოს გვერდით დგას როგორც ძლიერი პარტნიორი და სწრაფი დახმარების მექანიზმის საშუალებით ქვეყანას ეხმარება ადამიანებთა სიცოცხლის გადარჩენასა და საარსებო სახსრების დაცვაში. COVID-19 -ზე რეაგირების ღონისძიებებისთვის საქართველოსთვის მსოფლიო ბანკის მიერ გამოყოფილი დაფინანსების პაკეტი 200 მლნ. აშშ დოლარს გადააჭარბებს, რითაც მთავრობას დაეხმარება ჯანდაცვისა და სოციალური მიმართულებით პანდემიის შედეგებზე რეაგირებაში; ასევე, ხელს შეუწყობს სამუშაო ადგილების დაცვასა და კრიზისით გამოწვეული ზემოქმედების ქვეშ მყოფი საწარმოების დახმარებაში, ისევე, როგორც, რეფორმების განსახორციელებლად საქართველოს პროგრესის შენარჩუნებაში,“ - აღნიშნა მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა სამხრეთ კავკასიაში სებასტიან მოლინეუსმა.
ფინანსური მხარდაჭერის გარდა, მსოფლიო ბანკი აქტიურად განაგრძობს საქართველოს მთავრობისთვის დროული საკონსულტაციო დახმარების გაწევას ჯანდაცვის, სოციალური დაცვისა და ეკონომიკური მიმართულებით საუკეთესო გლობალური პრაქტიკის გაზიარების საშუალებით, ისევე როგორც, არსებული კრიზისის წინააღმდეგ ბრძოლაში. მსოფლიო ბანკი ასევე ასრულებს შესყიდვის აგენტის როლს (კლიენტი ქვეყნების სახელით), რაც გულისხმობს გლობალურ მომწოდებლებთან პირდაპირი ოპერაციების წარმოებას სამედიცინო ტექნიკისა და მარაგების შესაძენად.

Georgia Acquires up to 400,000 COVID-19 Tests and 50 Ventilators with World Bank Support
With the World Bank's $80 million Emergency COVID-19 Response project financial support and mediation, the government of Georgia was able to procure 147 000 Rapid COVID-19 Antibody and Antigen Test Kits and 250 000 PCR Test, that will triple Georgia's testing capacity to 3000 samples per day by mid-July. In addition, under the World Bank COVID-19 response operation, 30 critical care ventilators have been procured for the hospitals around the country, as well as 20 mobile emergency ventilators for ambulance vehicles. Besides, in Vitro Diagnostic Medical Device will be delivered to the National Center for Disease Control and Public Health of Georgia.
The World Bank is one of the first development partners to support Georgia, and is seen as the lead partner on health, social protection, and economic recovery/relief measures. An $80 million Emergency COVID-19 Response project was approved on May 1, 2020 under the Bank’s Fast Track COVID-19 Facility that supports the government’s emergency health-related response and social protection support to the poor and vulnerable, and workers who lost jobs due to the pandemic.
"We stand by Georgia’s side as a strong partner in this challenging time and through our rapid support, we are helping the country to save lives and protect the livelihoods of those impacted by the pandemic. The World Bank's total financing package for Georgia COVID-19 response will be over $200 million, which will help the government address health and social impacts, protect the jobs and businesses effected by pandemic and ensure Georgia’s progress in implementing reforms,“ - says Sebastian Molineus, World Bank Regional Director for the South Caucasus.
In addition to the financial support, the World Bank has been active in providing just in time advisory support to the Government of Georgia, through sharing best global practices in fighting the health, social protection and economic crises, as well as playing the role of a procurement agent on behalf of client countries to resolve the strains on global supply chains though directly engagement with key global suppliers for medical supplies and equipment.