ჟურნალისტური გამოძიება - ვინ არის ადამიანი, რომელიც ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაში მონაწილეობდა
გამოცემებმა The Insider, Bellingcat и Der Spiegel კვლავ ერთობლივი ჟურნალისტური გამოძიება ჩაატარეს და საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობის საქმეში კიდევ ერთი რუსის-ვინმე „რომან დავიდოვი“-ს კვალი აღმოაჩინეს. როგორც ირკვევა, ხანგოშვილის მკვლელის, დაკავებული კრასიკოვი და „დავიდოვი“ იმ ქილერთა ჯგუფის წევრები არიან, რომლებიც ФСБ-ს ერთ-ერთ ელიტურ დანაყოფ „Вымпел”-ს წარმოადგენს. ეს ჯგუფი უპრობლემოდ იღებდა შენგენის ვიზებს ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში გასამგზავრებლად და წლების განმავლობაში სხვადასხვა სუვერენული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე არალეგალურ, უკანონო და სასტიკ დავალებებს ასრულებდა.
ირკვევა, რომ 2019 წლის 29 ივლისს, ვინმე „რომან დავიდოვმა“, პეტერბურგში, სლოვაკეთის საკონსულოში ერთწლიანი შენგენის ვიზის მისაღებად განაცხადი შეიტანა. მან ანკეტაში ის მისამართი მიუთითა, რომელიც საერთოდ არ არსებობს. რუსეთის სამოქალაქო ბაზებში არ არსებობს არც რაიმე ჩანაწერი 1981 წლის 9 ოქტომბერს დაბადებულ „რომან დავიდოვზე“-ც. ჟურნალისტებმა გაარკვიეს, რომ „რომან დავიდოვ“-ზე პასპორტი 2019 წლის 23 ივლისს არის გაცემული, ხოლო იმ კომპანიას, რომელშიც თითქოს ის დასაქმებული იყო, მხოლოდ ერთი ფორმალური თანამშრომელი ჰყავს.
„რომან დავიდოვი“ არ არის ერთადერთი არ არსებული ადამიანი, რომელსაც იმ დღეს შენგენის ვიზის აღება მოუნდა. მეორე ასეთი მოგონილი პერსონა-„ვადიმ სოკოლოვი“ იყო, რომელმაც ასეთივე ვიზა მოსკოვში, საფრანგეთის საკონსულოში მოითხოვა. ეს „სოკოლოვი“ აღმოჩნდა მოგვიანებით სინამდვილეში კრასიკოვი, რომელიც ბერლინის პოლიციამ ხანგოშვილის მკვლელობისთვის დააკავა. „სოკოლოვი“-ც ევროპაში გამგზავრებამდე რამდენიმე დღით ადრე „დაიბადა“, მისი საზღვარგარეთის პასპორტის ნომერი „დავიდოვი“-ს პასპორტის ნომრისგან მხოლოდ 2 ციფრით განსხვავდება. რუსეთის შემოსავლების რეესტრში კი ორივე მათგანი ერთდროულად-2019 წლის 23 ივლისს დაფიქსირდა- ერთი და იგივე ფირმის ინჟინერ-კონსტრუქტორებად.
ჯერ-ჯერობით „რომან დავიდოვი“-ს როლი ხანგოშვილის მკვლელობის საქმეში ნათელი არ არის. ცნობილია, რომ 2019 წლის 3 აგვისტოს ის ბელორუსიდან პოლონეთში მანქანით გადავიდა, ხოლო 4 დღეში უკან დაბრუნდა. მკვლელობა 23 აგვისტოს მოხდა, კრასიკოვი ბერლინში ასევე პოლონეთიდან ჩავიდა. როგორც გამომძიებელი ჟურნალისტები ფიქრობენ, მკვლელობის იარაღი-მოდიფიცირებული „გლოკი“ მან სწორედ პოლონეთში მიიღო. ბერლინში კრასიკოვი მხოლოდ ერთი დღის განმავლობაში გაჩერდა, იქ მას უკვე დახვდა ველოსიპედი და ელექტრო სკუტერის ის მოდელი, რომელიც გერმანიაში არ იყიდება. მან იცოდა სად უნდა დაჰხვედროდა მსხვერპლს და როდის უნდა ესროლა. ასე რომ, ეჭვგარეშეა, რომ კრასიკოვს ვიღაც ეხმარებოდა. ის, რომ „დავიდოვი“ კრასიკოვს ეხმარებოდა, ჩანს იმ მანქანის გადაადგილებიდანაც, რომელიც მანამდე მან მოსკოვში იქირავა. საგზაო კამერების ჩანაწერებით, რომელიც Bellingcat -ს ხელთ ჩაუვარდა, „დავიდოვი“-ს გადაადგილებების მარშრუტის გაგება გახდა შესაძლებელი. 2019 წლის ივლისში ის ხშირად სტუმრობდა იმ ქუჩას მოსკოვში, სადაც კრასიკოვი ცხოვრობდა, ასევე მოძრაობდა იმ რაიონში, სადაც ФСБ-ს სპეციალური დავალებების ცენტრის ბაზა მდებარეობს და სადაც კრასიკოვი იმ პერიოდში საბრძოლო წვრთნებს გადიოდა. იმის მიუხედავად, რომ „დავიდოვი“-ს როლი ბერლინის მკვლელობაში ბოლომდე ნათელი არ არის, უშუალოდ მისი შემხებლობის ფაქტი უკვე ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან წარმოადგენს დამაკავშირებელ რგოლს კრასიკოვსა და ФСБ-ს მიერ ორგანიზებულ სხვა მკვლელობებს შორის საზღვარგარეთ.
ერთნაირი პასპორტები და მსგავსი მკვლელობა სტამბოლში
The Insider, Bellingcat и Der Spiegel მსგავსებას პოულობს ხანგოშვილის მკვლელობასა და 2015 წელს თურქეთში მომხდარ ფაქტს შორის. 2015 წლის 1 ნოემბერს, ვინმე აბდულვახიდ ედილგერიევი სტამბოლში, საკუთარ მანქანასთან ჩაცხრილეს. უფრო სწორედ, მან მანქანიდან გადასვლა მოახერხა, გაიქცა, მაგრამ მკვლელი დაეწია და ზურგში 5 გასროლით მოკლა. ედილგერიევმა მანქანაში მყოფი პატარა ძმისშვილის გადარჩენა მოასწრო. როგორც The Insider, Bellingcat и Der Spiegel წერენ, ედილგერიევს და ხანგოშვილს საერთო ბევრი არაფერი აქვთ, თუ არ ჩავთვლით ჩეჩნეთის ომში მონაწილეობის ფაქტს. ასევე, ორივე რაღაც პერიოდი უკრაინაშიც ცხოვრობდა. დანარჩენში, მათი ბიოგრაფიები ერთმანეთს არ ჰგავს. ედილგერიევი რადიკალი ისლამისტი იყო, სირიაშიც იბრძოდა ალ ქაედას მხარეს. თურქეთის მაშინ პოლიციამ განაცხადა, რომ მისი მკვლელობის დაგეგმვაში მინიმუმ რუსეთის სამი მოქალაქე მონაწილეობდა. გაირკვა, სხვადასხვა დეტალებიც-მკვლელობამდე ორიოდე თვით ადრე თურქეთში ვინმე „ალექსანდრ ნასიროვი“ გადაადგილდებოდა, რომელმაც ორი მანქანა იქირავა. მოგვიანებით, ორივე ავტომობილი, თურქეთის ჩრდილოეთში მიტოვებული იპოვეს. „ნასიროვი“ რუსეთში 16 სექტემბერს -ედილგერიევის მკვლელობამდე დაბრუნდა. მისი ორი თანამზრახველი-„სმირნოვი“ და „ანისიმოვი“ თურქეთში დაახლოებით იმავე პერიოდში იმყოფებოდნენ. პოლიციამ ქუჩების სათვალთვალო კამერებიდან ამონაწერები ამოიღო და დაადგინა ის ადგილებიც, სადაც ეს სამეული ერთმანეთს ხვდებოდა. მკვლელობის შემდეგ, მათი დაკავება თურქებმა მაშინ ვერ მოახერხეს. თუმცა, 6 თვეში „სმირნოვი“ და „ანისიმოვი“ თურქეთში დაბრუნდნენ და პოლიციის ხელში აღმოჩნდნენ. ერთ წელიწადში კი ისინი დაპატიმრებულ ყირიმელი თათრების მეჯლისის წევრებზე რუსებს გაუცვალეს. რუსულ მედიაში ამ გაცვლაზე არაფერი თქმულა, ყველაფერი კრემლის კეთილ ნებად მოინათლა. აღსანიშნავია, რომ სამივე სტამბოლელ მკვლელს პასპორტების მსგავსი ნომრები ჰქონდათ. პირველად თურქეთში ისინი 2014 წლის 1 დეკემბერს იყვნენ ჩასულები. სწორედ იმ დღეს მოკლეს ცნობილი უზბეკი იმამი აბდულა ბუხარი.
გამომძიებელმა ჟურნალისტებმა კიდევ 4 ადამიანის აღმოჩენა შეძლეს, რომლებსაც პასპორტის მსგავსი ნომრები აქვთ. რამდენიმე მათგანის მფლობელის გადაადგილება 2015 წლის ივლის-აგვისტოში პრაღაში ფიქსირდება. ერთ-ერთ მათგანს-„რომან ნიკოლაევ“-ს პასპორტში იგივე ფოტოსურათი აქვს, რაც „რომან დავიდოვ“-ს თავის სავიზო ანკეტაში. ამ „დავიდოვ-ნიკოლაევის“ გარდა, მინიმუმ კიდევ ერთი ადამიანს ჰქონდა კავშირი ხანგოშვილის მკვლელ კრასიკოვთან. ჟურნალისტები აღნიშნავენ, რომ ამ ჯგუფის მინიმუმ ორ წევრს რუსეთის პასპორტის იმავე სერიისაა, რაც „ФСБ“-ს დანაყოფ „Вымпел”-ის სკანდალურ პოლკოვნიკ იგორ ეგოროვს.
ФСБ-ს პოლკოვნიკი იგორ ეგოროვი
ცოტა ხნის წინ, უკრაინაში უსაფრთხოების სამსახურის გენერალ-მაიორი შაიტანოვი დააპატიმრეს. მას რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობაში ადანაშაულებდნენ.
უკრაინელმა სამართალდამცველებმა დაადგინეს, რომ მისი კურატორი რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურის (ФСБ) პოლკოვნიკი იგორ ეგოროვი იყო. ის „ФСБ“-ს დანაყოფ „Вымпел”-ის მაღალჩინოსანია. ამ დანაყოფმა, რომელიც ათწლეულებია არსებობს, რუსეთის გარეთ არალეგალური საბრძოლო ოპერაციების შესრულებით გაითქვა სახელი. ერთ-ერთი ოპერაცია, რომელსაც ეგოროვი და შაიტანოვი გეგმავდნენ, ჩეჩენი მებრძოლის ადამ ოსმაევის ლიკვიდაცია იყო. ამ ინფორმაციის გავრცელების შემდგომ, სწორედ The Insider-მა, Belingcat-მა და Der Spiegel-მა გაარკვიეს, რომ აღმოსავლეთ უკრაინაში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებების დროს, სეპარატისტებში ცნობილი საძახის „ელბრუსის“ უკან სწორედ პოლკოვნიკი ეგოროვი იდგა. 2014 წელს, ის იყო კრემლის კურატორი დონბასის რეგიონში. ასევე, იგივე პირი, რუსული საზენიტო კომპლექს „ბუკით“ ჩამოგდებული მალაიზიური „ბოინგის“ საქმის ერთ-ერთი ფიგურანტია.
ევროპული საგამოძიებო მედია და სამართალდამცველები პოულობენ უფრო და უფრო მეტ დადასტურებას იმისა, რომ რუსული სპეცსამსახურები აბსოლუტურად კანონგარეშე მოქმედებას ბედავენ, არ ერიდებიან არა თუ ადამიანების მოკვლას, არამედ უფრო და უფრო მეტ სამიზნეებს ირჩევენ. ახლა კრემლი ცდილობს დააჯეროს მსოფლიოს, რომ რუსული სამხედრო ბაზიდან გამოტანილი „ბუკიდან“ არ მომხდარა იმ თვითმფრინავის[u1] მიმართულებით რაკეტის გასროლა, რომელსაც 298 უდანაშაულო ადამიანი ამსტერდამიდან გადაყავდა.
ცოტა ხნის წინ, გერმანიის ფედერალურმა პროკურატურამ უკვე ოფიციალური ბრალდება წარუდგინა ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაში ეჭვმიტანილ კრასიკოვს. გერმანელი სამართალდამცველები დარწმუნებულები არიან, რომ მან შეკვეთილი მკვლელობა შეასრულა და კვალი პირდაპირ კრემლისკენ მიდის. როგორც ჩანს, ლეგენდარული „Вымпел”-ის (ალამი) ტარი უბრალოდ ძალიან გაცვდა და ჩალპა, ისევე როგორც კრემლის წარმოდგენები იმ სახელმწიფოებზე, რომლებშიც ამ „ალამს“ ასე ხშირად აფრიალებენ.

Журналистское расследование – выявлен второй человек в деле убийства Зелимхана Хангошвили
Издания The Insider, Bellingcat и Der Spiegel вновь провели совместное журналистское расследование по делу убийства гражданина Грузии Зелимхана Хангошвили и выявили в этом деле роль ещё одного русского Романа Давыдова. Как выясняется, убийца Хангошвили, арестованный Красиков и «Давыдов» являются членами группы киллеров которые представляют одно из элитных подразделений ФСБ «Вымпел». Эта группа получает шенгенские визы для поездок в разные европейские страны без каких-либо проблем и годами выполняет незаконные, нелегальные и жестокие задачи на территории различных суверенных государств.
Оказывается, 29 июля 2019 года некто по имени “Роман Давыдов” подал заявление на получение годичной шенгенской визы в консульстве Словакии в Санкт-Петербурге. Он указал в анкете адрес, которого вообще не существует. В российских гражданских базах нет записей о “Романе Давыдове”, родившемся 9 октября 1981 года. Журналисты выяснили, что паспорт “Романа Давыдова” был выдан 23 июля 2019 года, и что в компании, в которой он якобы работал, числится формально только один сотрудник.
«Роман Давыдов» - не единственный несуществующий человек, который хотел получить шенгенскую визу в тот день. Вторым таким придуманным человеком был Вадим Соколов, который подал заявку на аналогичную визу во французском консульстве в Москве. Этот «Соколов» впоследствии оказался на самом деле Красиковым, который был арестован берлинской полицией за убийство Хангошвили. Соколов "родился" за несколько дней до отъезда в Европу, и его номер заграничного паспорта отличается от номера его паспорта только на две цифры. В Российском налоговом реестре оба были зарегистрированы одновременно - 23 июля 2019 года - как инженеры-строители одной фирмы.
Роль “Романа Давыдова” в убийстве Хангошвили до сих пор неясна. Известно, что 3 августа 2019 года он приехал из Белоруссии в Польшу и вернулся обратно через 4 дня. Убийство произошло 23 августа, Красиков также прибыл в Берлин из Польши. По словам журналистов-расследователей, он получил оружие для убийства- модифицированный «Глок» именно в Польше. В Берлине Красиков остановился всего на один день, где его уже для него были приготовленны велосипед и та модель электро скутера, который не продается в Германии. Он знал, где встретить жертву и когда стрелять. Так что нет сомнений, что кто-то помогал Красикову. То, что «Давыдов» помогал Красикову, можно понять и по передвижению машины, которую он ранее арендовал в Москве. Записи педвижения, полученные Bellingcat, позволили понять маршрут “Давыдова”. В июле 2019 года он часто посещал улицу в Москве, где жил Красиков, а также район, где расположена база Центра специального назначения ФСБ и где Красиков проходил боевые учения в этот период. Хотя роль “Давыдова” в убийстве Берлина не совсем ясна, тот факт, что он принимал непосредственное участие в деле, уже очень важен, поскольку является связующим звеном между Красиковым и убийствами, организованными ФСБ за рубежом.
Схожие паспорта и убийства в Стамбуле
The Insider, Bellingcat и Der Spiegel находят сходство между убийством Хангошвили и тем что произошло в Турции в 2015 году. 1 ноября 2015 года Абдулвахид Эдильгериев был застрелен возле своей машины в Стамбуле. Точнее, ему удалось выйти из машины, он побежал, но убийца догнал его и убил 5 выстрелами в спину. Эдильгериеву удалось спасти своего маленького племянника, который остался в машине. Как пишут The Insider, Bellingcat и Der Spiegel, Эдильгериев и Хангошвили не имеют ничего общего, кроме того, что они участвовали в чеченской войне. Также оба жили в Украине некоторое время. В остальном их биографии не похожи друг на друга. Эдильгериев был радикальным исламистом, также воевавшим на стороне Аль-Каиды в Сирии. Турецкая полиция в то время сказала, что по меньшей мере трое российских граждан были причастны к планированию его убийства. Выяснилось, что за пару месяцев до убийства в Турцию приехал некто «Александр Насыров», который арендовал две машины. Позже оба автомобиля были найдены брошенными на севере Турции. «Насыров» вернулся в Россию 16 сентября - до убийства Адилгериева. Его два сообщника, Смирнов и Анисимов, были в Турции примерно в одно и то же время. Полиция с помощью камер уличного наблюдения определила места, где они встречались. Тогда турки не смогли их арестовать. Однако через шесть месяцев Смирнов и Анисимов вернулись в Турцию и были сразу же взяты под стражу. В течение года их обменяли русским на заключенных членов крымскотатарского меджлиса. Российские СМИ ничего не расказали об этом обмене, все окрестили доброй волей Кремля. Примечательно, что все три стамбульских убийцы имели схожие паспортные номера. Впервые они прибыли в Турцию 1 декабря 2014 года. Именно в этот день был убит известный узбекский имам Абдулла Бухари.
Журналистам-расследователям удалось найти еще четырех человек с похожими паспортными номерами. Несколько из их владельцов в июле-августе 2015 года побывали в Праге. У одного из них в паспорте на имя «Романа Николаева», оказалась та же фотография что и в визовой форме «Романа Давыдова». Помимо этого «Давыдова-Николаева», как минимум еще один человек имел связь с убийцей Хангошвили. Журналисты отмечают, что как минимум у двоих членов этой группы и у скандального полковника ФСБ Игоря Егорова российские паспорта одной серии.
Полковник ФСБ Игорь Егоров
Недавно служба безопасности Украины арестовала генерала-майора Шайтанова. Его обвинили в шпионаже в пользу России. Украинские правоохранители установили, что его куратором был Игорь Егоров, полковник ФСБ России. Он является высокопоставленным должностным лицом подразделения ФСБ "Вымпел". Подразделение, существующее десятилетиями, стало известно проводя незаконные боевые действия за пределами России. Одной из запланированных Егоровым и Шайтановым операций была ликвидация чеченского бойца Адама Осмаева. После публикации этой информации The Insider, Bellingcat и Der Spiegel узнали, что полковник Егоров стоял за хорошо известным сепаратистам позывным «Эльбрус» во время боевых действий на востоке Украины. В 2014 году он был куратором Кремля в Донбассе. Также этот же человек является одним из фигурантов в деле малайзийского Боинга, сбитого российским зенитным комплексом «Бук».
Европейские следственные правоохранительные органы и журналисты находят все больше доказательств того, что российские спецслужбы предпринимают абсолютно незаконные действия, не грешатся убийства людей, и настигают все больше и больше целей. Сейчас Кремль пытается убедить мир, что совсем не российская ракета "Бук" сбила пасажирский самолет, который перевозил 298 ни в чём неповинных людей из Амстердама.
Недавно Федеральная прокуратура Германии предьявила официальное обвинение Красикову в убийстве Зелимхана Хангошвили. Правоохранительные органы Германии убеждены, что он совершил заказное убийство, и след идет прямо в Кремль. Похоже, что ствол легендарного «Вымпела» совсем сгнил также как представление Кремля о государствах, в которых этот « Вымпел » так часто реет.