ნიდერლანდების მთავრობამ რუსეთის წინააღმდეგ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში იჩივლა- Boing 777-ის განადგურების საქმე
13/07/2020 11:29:31 ანალიზი
17 ივლისს, უკრაინის აღმოსავლეთში, პრორუსი სეპარატისტების კონტროლირებად ტერიტორიაზე 298 ადამიანის სასტიკი დაღუპვის დღიდან ზუსტად 6 წელი გადის. ამ დღეს, რუსული წარმოების „ბუკი“-დან გასროლის შედეგად მალაიზიური კომპანიის კუთვნილმა Boing 777-მა კატასტროფა განიცადა. ის, რომ ეს რეისი სწორედ რუსული წარმოების „ბუკ“-მა იმსხვერპლა, მრავალწლიანი გამოძიების შედეგად საერთაშორისო საგამოძიებო ჯგუფმა (JIT) დაადგინა. დაადგინა იმის მიუხედავად, რომ რუსეთის ხელისუფლებამ და მისმა პროპაგანდისტულმა მანქანამ ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რათა გამოძიებისთვისაც ხელი შეეშალა.
თუმცა, უკვე დღეს, ამ ტრაგიკულ ისტორიაში რუსეთის ამაზრზენი როლის უმნიშვნელოვანესი განმტკიცება მოხდა-ნიდერლანდების მთავრობამ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს რუსეთის წინააღმდეგ სარჩელით მიმართა. ეს სარჩელი იმ დანაშაულებრივ როლს ეხება, რომელიც რუსეთმა 2014 წელს Boing 777-ის განადგურების საქმეში შეასრულა. სარჩელის ჩაბარების შესახებ სასამართლოს პრეს-ატაშემ დენი ლამბერმა განაცხადა. ე.წ „სახელმწიფოს სარჩელი“-ს სახით, ნიდერლანდების მინისტრთა კაბინეტი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს გადასცემს მის ხელთ არსებულ მთელ ინფორმაციას განადგურებული თვითმფრინავის საქმეზე. ნიდერლანდების ხელისუფლება აცხადებს, რომ „სახელმწიფოს სარჩელი“ წარდგენილია მსხვერპლთა ოჯახების ინდივიდუალურ სარჩელებთან ერთად. „ამ ნაბიჯით, ხელისუფლება მხარს დაუჭერს ინდივიდუალურ სარჩელებს, რომლებითაც მსხვერპლთა ოჯახები სასამართლოს მიმართავენ.“-აცხადებს ნიდერლანდების მთავრობაში.
„სახელმწიფოთაშორისი სარჩელის წარდგენით, ნიდერლანდები მხარდაჭერას უცხადებენ MH17 -ის რეისის ყველა ეროვნების 298-ივე მსხვერპლს და მათ ახლო ნათესავებს“-ნათქვამია განცხადებაში.
რუსეთის საგარეო სამინისტროში ნიდერლანდების ამ ნაბიჯს „ორმხრივი ურთიერთობებისთვის კიდევ ერთი დარტყმას“ უწოდებენ.
ამ საპასუხო განცხადების მიუხედავად, ნიდერლანდების საგარეო საქმეთა მინისტრი სტეფ ბლოკი აცხადებს, რომ სამართლის მიღება ამ საქმეში უმაღლეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. „თითქმის 6 წელი გავიდა მას მერე, რაც მოხდა კატასტროფა, რომლის შედეგადაც ბორტზე მყოფი 298 ადამიანი დაიღუპა. ამ პერიოდში სამართლის, ჭეშმარიტების და პასუხისმგებლობის მიღწევისკენ სწრაფვა ნიდერლანდების სახელმწიფოსთვის მთავარი პრიორიტეტია. ხელისუფლება ყოველთვის აცხადებდა, რომ ამ მიზნის მისაღწევად ის არანაირი სამართლებრივ გზას არ უარყოფს.’-ასევე, ნათქვამია ამ სახელმწიფოს განცხადებაში.
უფრო ადრე კი სარჩელი კატასტროფაში დაღუპულთა ნათესავების ნაწილმაც წარადგინა. 40 ოჯახის სახელით სარჩელი რუსეთის და მისი პრეზიდენტის წინააღმდეგ ადვოკატმა ჯერი სკინერმა წარადგინა. დაზარალებულები კომპენსაციის სახით უშუალოდ რუსეთის ფედერაციისგან 330 $ მილიონ ევროს ითხოვენ.
მალაიზიური კომპანიის კუთვნილმა Boing 777-მა, რომელიც ამსტერდამიდან კუალა-ლუმპურში MH17-ის რეისით მიფრინავდა, 2014 წლის 17 ივლისს, აღმოსავლეთ უკრაინაში, დონეცკის ოლქში განიცადა კატასტროფა. ეს ტერიტორია უკრაინელი სეპარატისტების მიერ იყო კონტროლირებადი. დაღუპულები ნიდერლანდების, მალაიზიის, ავსტრალიის, დიდი ბრიტანეთის, გერმანიის, ბელგიის, ფილიპინების, კანადის და ახალი ზელანდიის მოქალაქეები იყვნენ.
საერთაშორისო საგამოძიებო ჯგუფის დასკვნის მიხედვით, ეს თვითმფრინავი სარაკეტო-საზენიტო კომპლექს „ბუკი“-დან გასროლილი რაკეტით იყო ჩამოგდებული. გასროლა კი რუსეთის ხელისუფლების მიერ მხარდაჭერილი ბოევიკების მიერ განხორციელდა. საერთაშორისო გამომძიებლებმა მრავალწლიანი გამოძიების შედეგად დაასკვნეს, რომ „ბუკ“-ი დონბასის ოლქში რუსეთიდან-კურსკში მდებარე სამხედრო ბაზიდან მოხვდა. გასროლის შემდეგ კი ის უკან-რუსულ ბაზაზე დააბრუნეს.
2018 წელს, ნიდერლანდებმა და ავსტრალიამ რუსეთის ხელისუფლებას მალაიზიური თვითმფრინავის კატასტროფაში ოფიციალურად დასდო ბრალი. თუმცა, რუსეთი რაიმე შემხებლობას ამ ტრაგედიასთან დღემდე უარყოფს და სახელმწიფო დონეზე აყვანილი პროპაგანდისტული შეტევებით ცდილობს პასუხისმგებლობის თავიდან აცილებას.
იმაზე, რომ მსოფლიოსთვის ამ ტრაგედიისთვის ზურგი არ უქცევია, ხოლო დამნაშავე სახელმწიფოს თუ პირების დასჯა უდავო პრიორიტეტია, ის ფაქტიც მეტყველებს, რომ 2020 წლის 9 მარტს, ჰააგის საოლქო სასამართლომ უპრეცედენტო სასამართლო პროცესი დაიწყო. ამ ეტაპზე გამოკვეთილია 4 ბრალდებული და მათ დაუსწრებლად ბრალი უკვე წაყენებული აქვთ. ესენი არიან რუსეთის მოქალაქე, თვითაღიარებული დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის თავდაცვის ყოფილი მინისტრი, ФСБ-ს თადარიგის ოფიცერი იგორ გირკინი (სტრელკოვი), რუსეთის მოქალაქე, ГРУ-ს თადარიგის უფროსი ოფიცერი სერგეი დუბინსკი, რუსეთის მოქალაქე, რუსეთის არმიის თადარიგის ოფიცერი ოლეგ პულატოვი, უკრაინის მოქალაქე, "ДНР"-ის სადაზვერვო სამსახურის მეთაური ლეონიდ ხარჩენკო.
რამდენიმე კვირის წინ, ნიდერლანდების პროკურატურამ ამ სასამართლო განხილვის დროს ახალი სატელეფონო საუბრების ჩანაწერები წარმოადგინა, რომლებიც ამტკიცებენ, რომ პრორუსმა სეპარატისტებმა რუსული „ბუკი“-დან გასროლა განახორციელეს, რადგან ეს თვითმფრინავი უკრაინული ეგონათ. ეს სატელეფონო საუბრები ერთ-ერთი მტკიცებულებაა იმ მრავალს შორის, რომლებიც წლების განმავლობაში მისხალ-მისხალ შეიკრიბა. ამ კონკრეტული სატელეფონო საუბრებით კი რუსეთის სამი და უკრაინის ერთი მოქალაქის დანაშაულებრივი ქმედება განსაკუთრებით მტკიცდება. 17 ივლისს 16:48-წუთზე ლეონიდ ხარჩენკო ურეკავს სერგეი დუბინსკის: „უკვე ადგილზე ვართ. „სუშკა“ (უკრაინელების საბრძოლო თვითმფრინავი) უკვე ჩამოვაგდეთ“. მოგვიანებით, დუბინსკი ურეკავს ოლეგ პულატოვს და ეკითხება: „მითხარით, ჩვენმა „ბუკ“-მა ისროლა თუ არა?“ პულატოვმა უპასუხა: „ბუკ“-მა ჩამოაგდო „სუშკა“ მას მერე, რაც „სუშკამ“ ჩამოაგდო „ბოინგი“. ამის შემდეგ კი, დუბინსკიმ გადაურეკა იგორ გირკინს, რომელიც ამ დროს „დონეცკის თვითაღიარებული რესპუბლიკის“ ე.წ თავდაცვის მინისტრი იყო. მნიშვნელოვანი ის არის, რომ სხვა თვითმფრინავი გარდა MH17-ისა 17 ივლისს არავის ჩამოუგდია, ნამსხვრევებსა და ადამიანების სხეულებში კი სწორედ „ბუკ“-ის ფრაგმენტები იქნა ნაპოვნი.
ასევე, გამოძიების მიერ გაშიფრული სხვადასხვა სატელეფონო საუბრების. მოწმეების თუ თვითმხილველების ნაამბობით მტკიცდება, რომ უკრაინელი სეპარატისტები ყველანაირ დახმარებას იღებდნენ კრემლისგან და რუსული სპეცსამსახურებისგან. უშუალოდ უკრაინის ანექსიის მიმართულება ჩაბარებული ჰქონდა პუტინის ამჟამად უკვე ყოფილ მრჩეველს-ვლადისლავ სურკოვს, რომელიც პოსტიდან რამდენიმე თვის წინ გადადგა. სურკოვის გვარი არა ერთხელ ფიგურირებს იმ გადაჭერილ სატელეფონო ჩანაწერებშიც, რომლებიც საერთაშორისო გამომძიებლებმა მოიპოვეს. ცნობილია, რომ სურკოვი დონეცკს და ლუგანსკს ნდობით აღჭურვილი პირების დახმარებით მართავდა, რომელთა შორის არიან ალექსანდრ ბოროდაი, ალექსანდრ კაზაკოვი, ზახარ პრილეპინი და სერგეი კურჩენკო. დონეცკის სეპარატისტების აჯანყების ერთ-ერთი ლიდერი ალექსეი ალექსანდროვი რუსულ მედიას მოგვიანებით უყვებოდა-„ნებისმიერი ზარი მოსკოვიდან მამა ღმერთის კანცელარიიდან ზარად აღიქმებოდა და მისი რაიმე განხილვა დაუშვებელი იყო, ბრძანება პირდაპირ სრულდებოდა.“
ვლადისლავ სურკოვი რუსეთის თანამედროვე პოლიტიკური სისტემის ერთ-ერთ არქიტექტორად მიიჩნევა. მან და მისი პარტნიორებმა კრემლში ბევრ სხვა დიდ სიმაღლესაც მიაღწიეს და მათ შორის MH17-ის განადგურების საქმეში არქიტექტორობაც წარმატებით შეითავსეს.

Правительство Нидерландов подало иск на Россию в Европейский суд по правам человека- дело крушения Boeing 777 и гибели 298 человек
13/07/2020 11:29:31 Анализ
17 июля исполнится 6 лет со дня страшной гибели 298 человек на территории подконтрольной пророссийским сепаратистам на востоке Украины. В этот день Boeing 777 малазийской компании, потерпел катастрофу в результате обстрела из российского зенитно-ракетного комплекса “Бук”. Тот факт, что этот рейс был сбит российским "Буком", был подтверждён Международной следственной группой (JIT) после многих лет расследования. Этот факт был установлен, несмотря на то, что российские власти и их пропагандистская машина сделали все возможное, чтобы помешать расследованию.
Однако уже сегодня отвратительная роль России в этой трагической истории значительно усилилась - правительство Нидерландов подало иск против России в Европейский суд по правам человека. Этот иск касается той роли, которую Россия сыграла в авиакатастрофе Boeing 777 в 2014 году. Представитель суда Дэнни Ламберт заявил, что иск уже принят в суд. В форме так называемого «государственного иска» Кабинет министров Нидерландов передал всю имеющуюся у него информацию по делу о разбившемся самолете в Европейский суд по правам человека. Правительство Нидерландов заявляет, что «государственный иск» будет рассмотрен параллельно с индивидуальными исками семей жертв. «Подав межгосударственный иск, Нидерланды поддерживают 298 жертв всех национальностей рейса MH17 и их близких.», - говорится в заявлении.
МИД России называет этот шаг Голландии «очередным ударом по двусторонним отношениям».
Несмотря на такой ответ, министр иностранных дел Нидерландов Стеф Блок говорит, что в данном случае достижение справедливости является главным приоритетом. «Почти 6 лет прошло с момента катастрофы, в результате которой погибли 298 человек. Стремление к справедливости, правде и ответственности является главным приоритетом для Нидерландов. Правительство всегда заявляло, что оно не отрицает никакого законного способа достижения этой цели», - говорится в заявлении.
Ранее некоторые из родственников жертв катастрофы также подали в суд. Адвокат Джерри Скиннер подал иск против России и ее президента от имени 40 семей. Жертвы требуют компенсации от Российской Федерации в сумме 330 миллионов евро.
17 июля 2014 года в Донецкой области на востоке Украины разбился малазийский Boeing 777, летевший из Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17. Эта территория контролировалась украинскими сепаратистами. Погибшие были гражданами Нидерландов, Малайзии, Австралии, Великобритании, Германии, Бельгии, Филиппин, Канады и Новой Зеландии.
По заключению международной следственной группы, лайнер был сбит ракетой, выпущенной из зенитно-ракетного комплекса "Бук". Стрельба велась боевиками, которых поддерживало правительство России. Международные следователи после многих лет расследования пришли к выводу, что «Бук» был привезён на Донбасс с военной базы в России – из Курска. После выстрела его вернули на российскую базу.
В 2018 году Нидерланды и Австралия официально обвинили российские власти в авиакатастрофе в Малайзии. Тем не менее, Россия по-прежнему отрицает какую-либо причастность к трагедии и пытается уйти от ответственности посредством спонсируемых государством пропагандистских атак.
Тот факт, что мир не отвернулся от этой трагедии и наказание виновного государства и отдельных лиц является бесспорным приоритетом, также подтверждается тем фактом, что 9 марта 2020 года Гаагский окружной суд начал беспрецедентный процесс. На данном этапе определены 4 обвиняемых, и им уже предъявлены обвинения заочно. Это гражданин России, бывший министр обороны самопровозглашенный Донецкой Народной Республики, офицер запаса ФСБ Игорь Гиркин (Стрелков), гражданин России, офицер запаса ГРУ Сергей Дубинский, гражданин России, офицер запаса российской армии - Олег Пулатов и офицер украинской армии Леонид Харченко, командир разведывательной службы “ДНР”.
Несколько недель назад прокуратура Нидерландов опубликовала новые телефонные разговоры в ходе судебного разбирательства, утверждая, что пророссийские сепаратисты открыли огонь из российского «Бука», потому что этот самолет посчитали украинским. Эти расшифрованные телефонные разговоры являются одним из тех многих доказательств которые собирались за последние годы. Конкретно эти телефонные разговоры доказывают преступные действия особенно трех россиян и одного гражданина Украины. 17 июля в 17:48 Леонид Харченко позвонил Сергею Дубинскому: «Мы уже на месте. Уже сбили “сушку” (украинский истребитель)». Позже Дубинский позвонил Олегу Пулатову и спросил: «Так наш Бук стрелял или нет?» Пулатов отвечает: "Бук" сбил "сушку" после того, как "сушка" сбила “Boeing". После этого Дубинский позвонил Игорю Гиркину, который в то время был министром обороны так называемой "Донецкой самопровозглашенной республики". Важно то, что 17 июля никакого другого самолёта в той местности кроме MH17, не сбивали, а фрагменты «Бука» были обнаружены в обломках и человеческих телах именно из этого рейса.
Также следствием были расшифрованы много других различных телефонных разговоров. По словам очевидцев и свидетелей, украинские сепаратисты получали всю возможную помощь от Кремля и российских спецслужб. Руководство во время аннексии Украины было передано на данный момент уже бывшему советнику Путина Владиславу Суркову, который подал в отставку несколько месяцев назад. Фамилия Суркова не раз упоминается в перехваченных телефонных записях, полученных международными следователями. Известно, что Сурков управлял Донецком и Луганском с помощью доверенных людей, в том числе Александра Бородая, Александра Казакова, Захара Прилепина и Сергея Курченко. Алексей Александров, один из лидеров Донецкого сепаратистского восстания, позже сказал российским СМИ: «Любой звонок из Москвы воспринимался как звонок из канцелярии Бога, и любое его обсуждение было недопустимым. Приказ выполнялся беспрекословно».
Владислав Сурков считается одним из архитекторов современной российской политической системы. Как видно он и его партнеры в Кремле достигли многих других “великих высот”, включая высшую архитектуру разрушения MH17 и гибели невинных 298 человек.