სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობა მონტენეგროში- როგორია კრემლის მიერ მართული ბიზნესმენის დერიპასკას როლი ამ საქმეში
16/07/2020 07:21:18 მსოფლიო
მსოფლიო პანდემიის ფონზე, რუსეთში ეკონომიკურმა კრიზისმა მნიშვნელოვან ზღვარს მიაღწია. მსხვილი კომპანიები ზარალზე გადიან, რასაც ახლახან რუსული კორპორაცია „ნორნიკელი“-ს მიერ მილიონობით დოლარის დაკარგვის ფაქტიც დაემატა. 29 მაისს, ქალაქ ნორილსკში მდებარე, მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე დიდი საწარმოს რეზერვუარიდან 21 ათასი ტონა დიზელი ადგილობრივ მდინარეებსა და გრუნტში ჩაიქცა. ექსპერტებმა ამ ტექნოგენურ ავარიას ატლანტიკის ოკეანისთვის უდიდესი ზიანის მომტანი კატასტროფა უწოდეს. „როსპრიროდნადზორმა“ ეკოლოგიისთვის მიყენებული ზარალი 149 მილიარდ რუბლად შეაფასა. არა და, „ნორნიკელი“-ს და მსგავსი გიგანტების გამართულად მუშაობას კრემლისთვის უდიდესი მნიშვნელობა აქვს და მიზეზი არა მხოლოდ ეკონომიკის გაძლიერებაა. „ნორნიკელის“ აქციების დიდი ნაწილის მფლობელი არა მხოლოდ მილიარდერი ვლადიმერ პოტანინია, არამედ „რუსალ“-ის ხელმძღვანელი ოლეგ დერიპასკა, რომელსაც მრავალი წელია ვლადიმერ პუტინი საკუთარი პოლიტიკური ძალის განსამტკიცებლად იყენებს. ყველასთვის ცნობილია, რომ პუტინს დაახლოებული ბიზნესმენები არა მხოლოდ ჯიბის გასამდიდრებად, არამედ სხვადასხვა ქვეყნებზე პოლიტიკური გავლენის მოსახდენად ჰყავს. თავისი მავნე მიზნების მისაღწევად, კრემლი ჰიბრიდული ომის ყველა ხერხს იყენებს, მათ შორის მედია პროპაგანდას, რელიგიურ და ეთნიკურ საკითხებზე მანიპულირებას, სპეცსამსახურების ჩართულობას და რა თქმა უნდა ინვესტიციებს.
კრემლის მიერ ეკონომიკური ექსპანსიის მრავალწლიანი გამოყენების მაგალითი, ბალკანეთის ნახევარკუნძულზე მდებარე პატარა მონტენეგროს ისტორიაც გამოგვადგება
მილენიუმის დასაწყისში, „ახალი რუსები“ ევროპისკენ დაიძრნენ. ჯერ კიდევ მაშინ, მონტენეგრო თავისი სლავური კავშირების წყალობით, რუსეთის განსაკუთრებული ზრუნვის ქვეშ იმყოფებოდა. ამ პერიოდში, რუსმა ბიზნესმენებმა მონტენეგროში დიდძალი ინვესტიციები ჩადეს. თვალწარმტაცი ბუნებით და ლამაზი ზღვისპირეთით გამორჩეული ეს პატარა მთაგორიანი ქვეყანა ყველა ჯურის „ახალი რუსისთვის“ გემრიელი ლუკმა აღმოჩნდა. სწორედ ამ პერიოდში ოლეგ დერიპასკამ მონტენეგროში ალუმინის კომბინატი შეისყიდა, თუმცა 2008-2009 წლების მსოფლიო ფინანსური კრიზისის დროს, საწარმოს ვალები დაუგროვდა და წაგებაში წავიდა. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, დერიპასკას და სხვა რუს ბიზნესმენს სურდათ მოგება არა მხოლოდ პირდაპირი ინვესტიციებისგან მიეღოთ, არამედ მონტენეგრო ფულის გათეთრებისთვის გამოეყენებინათ. 2013 წლისთვის ალუმინის კომბინატის გაკოტრების პროცესი დაიწყო, მისი დავალიანება დაახლოებით 350 მილიონ ევროს წარმოადგენდა და მონტენეგროს ხელისუფლებამ იქ საკუთარი მმართველი შეიყვანა. 2014 წელს დერიპასკამ მონტენეგროს ხელისუფლებას უჩივლა, თუმცა შედეგს ვერ მიაღწია. შემდეგ საერთაშორისო არბიტრაჟს მიმართა და კომპენსაციის სახით 600 მილიონი ევროს დაკისრება მოითხოვა. 2019 წელს, მონტენეგროს პროკურატურამ მსოფლიოს დიდი გამარჯვების შესახებ ამცნო -საერთაშორისო არბიტრაჟმა რუსი ბიზნესმენის სარჩელის დაკმაყოფილებაზე კომპენსაციის დაკისრების შესახებ უარი თქვა.
ამ ბიზნეს დავის არსებობის პარალელურად, მონტენეგრომ დაინახა, რომ დასავლეთთან სიახლოვე ბევრად დიდი წინსვლის და წარმატების მომტანია. ნელ-ნელა პოდგორიცას და მოსკოვის ურთიერთობები დაიძაბა, თანაც რუსი ოლიგარქების საყვარელი პატარა სამოთხე უკვე არც თუ ისე ღია და ხელწამოსაკრავი აღმოჩნდა. 2015 წელს მონტენეგროს ხელისუფლებამ ნატო-ში ინტეგრაციის პროცესი დაიწყო. ამ განაცხადზე მოსკოვის რეაქცია უკვე მაშინ მწვავე აღმოჩნდა. „ნატოს სამხედრო ინფრასტრუქტურის ექსპანსიამ აღმოსავლეთისკენ, რა თქმა უნდა, რუსული მხარის საპასუხო ნაბიჯები არ შეიძლება რომ არ გამოიწვიოს,“-განაცხადა პუტინის პრეს-მდივანმა დიმიტრი პესკოვმა. და ეს არ იყო მხოლოდ სიტყვები-დაიწყო როგორც რუსული „კულტურულ-საგანმანათლებლო“ ორგანიზაციების გააქტიურება, ასევე რუსი ბიზნესმენების გამოყენება საკუთარი ინტერესების შესაბამისად-თანაც ძალიან საშიში ფორმებით.
მონტენეგროს ევრო-ატლანტიკური კურსის შესაცვლელად, კრემლმა ყველაფერი გააკეთა. რუსეთის საგარეო დაზვერვის ოფიცრების მიერ შემუშავებული გეგმით, სერბმა ნაციონალისტებმა და მონტენეგროს ოპოზიციის ნაწილმა, 2016 წლის ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების დროს, პარლამენტის შენობის დაკავება, პრემიერ-მინისტრის მილო ჯუკანოვიჩის ლიკვიდაცია და პრორუსული ხელისუფლებას მოყვანა დაგეგმეს. 16 ოქტომბერს, პარლამენტის არჩევნების დღეს, პოლიციამ 20 ადამიანი დააკავა, რომლებიც პუტჩის მოწყობაში იყვნენ მხილებულნი. მალევე, პროკურატურამ ამ დანაშაულის აქტიური შემოქმედები დაასახელა-ესენი რუსეთის მოქალაქეები ედუარდ შიროკოვი და ვლადიმერ პოპოვი არიან. მონტენეგროს სამართალდამცველების განცხადებით, ამ ადამიანებმა მეზობელი სერბეთის მკვიდრს, ალექსანდრ სინჯელიჩს, 200 ათასი დოლარი იმისთვის გადაუხადეს, რომ მონტენეგროში სახელმწიფო გადატრიალება მოეწყო და პრემიერიც მოეკლა. ამის შესახებ, საგანგებო ბრიფინგზე, მთავარმა პროკურორმა მილივოე კატნიჩმა განაცხადა და შესაბამისი მტკიცებულებებიც გაასაჯაროვა. დამნაშავეების გეგმით, ქვეყნის მართვას ერთ-ერთი ოპოზიციური პარტია-დემოკრატიული ფრონტი ჩაიგდებდა ხელში, და საბოლოოდ აიძულებდა მონტენეგროს, რომ ნატოში გაწევრიანებაზე უარი ეთქვა. როგორც მაშინ გაირკვა, დემოკრატიული ფრონტი თავიდან ბოლომდე რუსი ბიზნესმენის ფულით იყო შექმნილი და მათი მასშტაბური საარჩევნო კამპანიაც რუსეთიდან ფინანსდებოდა. გავრცელებული ცნობებით, ამ სპონსორობის და ასევე სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობის უკან არა უბრალოდ ვინმე პოპოვი და შიროკოვი, არამედ სწორედ ოლეგ დერიპასკა და ГРУ-ს ყოფილი ოფიცერი ვიქტორ ბოიარკინი იდგნენ.
ოპოზიციის დაფინანსებამ და სახელმწიფო გადატრიალების მოწყობის მცდელობამ უშედეგოდ ჩაიარა-2017 წელს მონტენეგრო ნატო-ს 29-ე წევრი გახდა. 2017 წლის ივნისში, მონტენეგროს სასამართლომ დანაშაულებრივ სქემაში ჩართულ პირებს გამამტყუნებელი განაჩენი გამოუტანა. რუსეთის “ГРУ”-ს ორი თანამშრომელი, მონტენეგროში დაუსწრებლად გაასამართლეს.
ოლეგ დერიპასკას დღესაც უახლოესი კავშირი აქვს კრემლთან და ამ კავშირისგან უდიდეს სარგებელს იღებს, იმის მიუხედავად რომ აშშ-ს მიერ სანქცირებულთა სიაში მოხვდა. კრემლში იციან, რომ ის და სხვა რუსი ბიზნესმენები თავის მილიონებს კრემლის გავლენების განმტკიცებაში კვლავ დახარჯავენ. დერიპასკა მონტენეგროში დამარცხდა, თუმცა ის ყოველთვის ეცდება იგივე გააკეთოს სხვაგანაც, რადგან კრემლის მიზნები არ იცვლება. ვლადიმერ პუტინი ხომ ყოველთვის მოსთხოვს თავის მარიონეტს და ძველ მეგობარ ბიზნესმენს ნებისმიერ იმ ქვეყანაში დახარჯოს მილიონები, რომლებიც ნატოსა და ევროკავშირისკენ მიისწრაფვიან.

Попытка переворота в Черногории - Какова роль кремлевского бизнесмена Дерипаски в этом деле?
В условиях глобальной пандемии экономический кризис в России достиг критического этапа. Крупные компании теряют деньги, что в последнее время усугубляется потерей миллионов долларов российской корпорацией “Норникель”. 29 мая 21 000 тонн дизельного топлива из резервуара одного из крупнейших в мире предприятий города Норильска вытекло в местные реки и грунт. Эксперты назвали эту техногенную аварию огромной катастрофой для Атлантики. «Росприроднадзор» оценил ущерб окружающей среде в 149 миллиардов рублей. А нормальное функционирование “Норникеля” и подобных ему гигантов имеет огромное значение для Кремля, и причина не только в укреплении экономики. Крупным пакетом акций "Норникеля" владеет не только миллиардер Владимир Потанин, но и Олег Дерипаска, глава "Русала", которого Владимир Путин много лет использует для усиления своей политической власти. Хорошо известно, что у Путина есть близкие ему бизнесмены, которые не только обогащают карманы Кремля, но и оказывают политическое влияние на разные страны. Для достижения своих вредоносных целей Кремль использует все средства гибридной войны, включая пропаганду в СМИ, манипулирование религиозными и этническими вопросами, привлечение спецслужб и, конечно же, инвестиции.
История маленькой Черногории на Балканском полуострове является примером многолетней экономической экспансии Кремля.
В начале тысячелетия «новые русские» отправились покорять Европу. Уже тогда Черногория благодаря своим славянским связям находилась под “заботливым” крылом России. В этот период российские бизнесмены инвестировали значительные средства в Черногорию. Эта небольшая горная страна, с ее живописной природой и красивым побережьем, оказалась восхитительным подарком для «новых русских». Именно в этот период Олег Дерипаска купил алюминиевый завод в Черногории, однако во время мирового финансового кризиса 2008-2009 годов компания накопила долги и пошла на убытки. По сообщениям СМИ, Дерипаска и другие российские бизнесмены желали не только получать прибыль от прямых инвестиций, но и использовать Черногорию для отмывания денег. К 2013 году начался процесс банкротства алюминиевого завода с долгом около 350 миллионов евро, и черногорское правительство ввело там внешнее правление. В 2014 году Дерипаска подал в суд на власти Черногории, но не смог победить. Затем он обратился в международный арбитраж и потребовал 600 миллионов евро в качестве компенсации. В 2019 году черногорская прокуратура объявила миру о победе над Дерипаской, международный арбитраж отказался удовлетворить иск российского бизнесмена о взыскании компенсации.
Параллельно бизнес спорам Черногория поняла, что близость к Западу приносит гораздо больший прогресс и успех. Постепенно отношения между Подгорицей и Москвой стали напряженными, и любимый маленький рай российских олигархов оказался менее открытым и дружелюбным. В 2015 году правительство Черногории начало процесс интеграции в НАТО. Реакция Москвы на это заявление уже тогда была довольно резкой. «Расширение военной инфраструктуры НАТО на восток, конечно, не может не привести к ответным шагам российской стороны», - заявил Дмитрий Песков, пресс-секретарь Путина. И это были не просто слова - начали активизироваться российские "культурно-просветительские" организации, а также усилилось использование российских бизнесменов в своих интересах – и в очень опасных формах.
Кремль сделал все возможное, чтобы изменить евроатлантический курс Черногории. В соответствии с планом, составленным российскими офицерами внешней разведки, сербские националисты и часть черногорской оппозиции планировали захватить здание парламента во время парламентских выборов в октябре 2016 года, ликвидировать премьер-министра Мило Джукановича и привести к власти пророссийские силы. 16 октября, в день парламентских выборов, полиция арестовала 20 человек, обвиняемых в организации переворота. Вскоре после этого прокуратура назвала активных организаторов этого преступления - это граждане России Эдуард Широков и Владимир Попов. По словам черногорских правоохранителей, эти люди заплатили 200 тысяч долларов жителю соседней Сербии Александару Синджеличу, чтобы устроить переворот в Черногории и убить премьер-министра. Об этом было объявлено на специальном брифинге главного прокурора Миливое Катнича, и были обнародованы соответствующие доказательства. Согласно плану преступников, власть должна была быть захвачена одной из оппозиционных партий - Демократическим фронтом, что в итоге заставило бы Черногорию отказаться от вступления в НАТО. Как потом выяснилось, Демократический фронт был создан с начала и до конца на деньги российского бизнеса, и их масштабная избирательная кампания также финансировалась Россией. Согласно разным источникам, не только Попов и Широков, но и Олег Дерипаска, и бывший офицер ГРУ Виктор Бояркин стояли за этим спонсорством и за попыткой переворота.
Финансирование пророссийской оппозиции и попытки устроить переворот оказались безуспешными - в 2017 году Черногория стала 29-м членом НАТО. В июне 2017 года черногорский суд вынес обвинительный приговор лицам, причастным к преступной деятельности. Двое сотрудников российского "ГРУ" предстали перед судом заочно в Черногории.
Олег Дерипаска по-прежнему имеет самую близкую связь с Кремлем и получает наибольшую выгоду от этой связи, несмотря на то, что он входит в список санкций США. Кремль уверен, что он и другие российские бизнесмены будут продолжать тратить миллионы на усиление влияния Кремля. Дерипаска проиграл в Черногории, но он всегда будет пытаться сделать то же самое в другом месте, потому что цели Кремля не меняются. Владимир Путин всегда потребует, чтобы его марионетка и старый друг-бизнесмен тратили миллионы в любой стране, стремящейся к НАТО и Евросоюзу.