ლატვიამ და ლიეტუვამ კრემლის პროპაგანდისტული არხი Russia Today აკრძალეს
რუსეთის ფედერაცია სხვადასხვა ქვეყნებში საკუთარი ინტერესების გასატარებლად და სასურველი მითების შესაქმნელად, პროპაგანდას ყოველთვის იყენებდა. ბოლო პერიოდში, კრემლის დეზინფორმაციის გავრცელების მასშტაბები მნიშვნელოვნად გაიზარდა, ტექნოლოგიურ განვითარებასთან ერთად სულ უფრო ფართო მასებზე გავიდა. კარგად გვახსოვს უკანასკნელ პერიოდში ჩინეთის მსგავსად, რუსეთიც როგორ ავრცელებდა ცრუ ინფორმაციას კორონავირუსის შესახებ და ადამიანების სიცოცხლეს ამით საფრთხეს როგორ უქმნიდა. პარალელურად, დასავლურმა ქვეყნებმაც პროპაგანდის რეალური საფრთხის გაცნობიერება და შესაბამისი ზომების მიღება დაიწყეს. ხშირად ეს რუსული ტელეარხების დაბლოკვაში გამოიხატება.
სულ რამდენიმე დღის წინ, „სპუტნიკი“-სა და „იანდექს“-ის შემდეგ, ლატვიამ კრემლის მიერ კონტროლირებადი „Russia Today” (RT) პროპაგანდისტულ არხად გამოაცხადა და აკრძალა. ბალტიისპირეთის ქვეყნის განცხადებით, ეს გადაწყვეტილება რუსეთის სახელმწიფო სატელევიზიო ქსელის ხელმძღვანელის წინააღმდეგ დაწესებულ საერთაშორისო სანქციებს უკავშირდება. დიმიტრი კისილიოვს სანქციები ევროკავშირში 2014 წლის მარტში დაუწესეს, სწორედ პროპაგანდაში აქტიური მონაწილეობისთვის. ის ამ პერიოდში აქტიურად მუშაობდა უკრაინის თემაზე და მისი ხელმძღვანელობით რუსული არხები უკრაინის წინააღმდეგ მიმართულ მცდარ ინფორმაციას აქტიურად ქმნიდნენ და ტირაჟირებდნენ. ამ გზით ისინი რუსეთის მიერ უკრაინის ანექსიის გამართლებას ცდილობდნენ. მეტიც, ხშირად უკრაინის მოქალაქეების დახოცვის მოწოდებებსაც კი ავრცელებდნენ.
საინტერესოა, რომ კისილიოვის მედია ჯგუფი “Russia Today” კრემლის მიერ ყველაზე მეტად დაფინანსებული საშუალებების პირველ ათეულშია. 2018-2020 წლებში, კისილიოვმა ხელისუფლებისგან 288 მილიონ აშშ დოლარზე მეტი ფულადი კონტრიბუცია მიიღო.
ლატვიის მედიის სადამკვირვებლო ორგანიზაციამ „ეროვნული ელექტრონული მედია საბჭო“ (NEPLP) „RT“-ს ინგლისურენოვანი, ასევე ესპანური და არაბული ვერსიები აკრძალა, ისევე როგორც დოკუმენტური არხი და მაღალი რეზოლუციის პროგრამები. საბჭომ განაცხადა, რომ ამ პროგრამების საშუალებით რუსეთი ლატვიის შეუმდგარ სახელმწიფოდ წარმოჩენას ცდილობდა. საინტერესოა, რომ ბალტიის ქვეყნებში “Russia Today”-ს მაუწყებლობის სხვა შესაძლებლობა არ აქვს, ამიტომ პროპაგანდისტული არხისთვის ეს ახალი აკრძალვა დიდი დარტყმაა.
ლატვიის უსაფრთხოების სამსახურების მიერ გავრცებული განცხადებიდან ირკვევა, რომ ტელეკომპანია "RT” დასავლეთში ყველაზე საშიშად და დიდ პროპაგანდისტულ არხად მიიჩნიეს.
ლატვიამ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს მოუწოდა ეს არხი მათი ქვეყნების ტერიტორიაზეც დაებლოკათ. მოწოდებას 8 ივლისს ლიეტუვა გამოეხმაურა და თავის ტერიტორიაზე ტელეარხს მაუწყებლობა შეუჩერა.
თავად კისილიოვი აცხადებს, რომ "RT”-ს დაბლოკვა ლატვიის ხელისუფლების სისულელისა და უცოდინრობით არის გამოწვეული. რა საინტერესოა, რომ რუსებისთვის ნებისმიერი ვინც მათ ღია თუ შეფარულ აგრესიას ამხელს, უბრალოდ რუსოფობია. ლატვიაში საპასუხოდ ფიქრობენ, რომ რუსეთის მხრიდან სიცრუის მუდმივი გავრცელება მათ ქვეყანაში მოსახლეობის აზრის შეცვლას და ნიჰილიზმის გაღვივებას ემსახურება, თანაც იმ ფონზე, როდესაც ლატვიის მოსახლეობის 30% რუსულ ენაზე საუბრობს და მათი უმრავლესობა ეთნიკურად რუსია.
ლატვია პირველი ქვეყანა არ არის, რომელიც რუსულ სიცრუის მანქანას უპირისპირდება, ეს არც ლიეტუვასთვის არის პირველი შემთხვევა. 2014 წელს უკრაინამ ომისა და ძალადობის პროპაგანდისთვის 14 რუსული ტელეარხი დაბლოკა. თანაც, მანამდე თავად რუსეთმა ყირიმის ტერიტორიაზე უკრაინული არხები დაბლოკა, რათა საკუთარი ინტერესებიდან გამომდინარე სიცრუე უპრობლემოდ გაევრცელებინა.
2015 წლის 9 აპრილს, ლიეტუვას კომუნიკაციების მარეგულირებელმა კომპანიამ, „RTR Planeta“ ვლადიმერ სოლოვიევის მიერ გადაცემაში სიძულვილის ენისა და პროპაგანდის ტირაჟირებისთვის 3 თვით დაბლოკა.
-48191.jpg)
საინტერესოა, რომ ეს არხი „სახელმწიფო რადიო და ტელევიზიის გადამცემი კომპანიის“ (VGTRK) სერვისის პაკეტში შედის, რომლის ხელმძღვანელი ოლეგ დობროდიევი 2000 წელს პუტინის სპიკერად დაინიშნა და მედიის კონტროლი და რუსული საინფორმაციო პროპაგანდის უზრუნველყოფა დაევალა. ასევე მნიშვნელოვანია, რომ „RTR Planeta“ ევროკავშირის აუდიოვიზუალური დირექტივის თანახმად დაიბლოკა. ეს იყო პირველი შემთხვევა ისტორიაში, როცა ევროკავშირის მარეგულირებელმა ორგანომ არხის გათიშვის გადაწყვეტილება მიიღო.
2015 წლის 28 მაისს, მოლდოვის „ტელევიზიისა და რადიოს საკოორდინაციო საბჭომ“ რუსული არხი „Россия 24“ რუსეთ-უკრაინის ომის შესახებ ფაქტების დამახინჯების გამო აკრძალა. საბჭომ განაცხადა, რომ ეთნიკური შუღლის გაღვივების მიზნით ცრუ ინფორმაციის გავრცელება არ შეესაბამებოდა საერთაშორისო მედია სტანდარტებს. 2016 წელს პროპაგანდის ტირაჟირებისთვის ლიეტუვამ, ლატვიამ და თურქეთმა „სპუტნიკი“ დაბლოკეს. ფინეთი და შვედეთიც ყურადღებით აკვირდებიან თავიანთი ქვეყნების ტერიტორიაზე რუსულ დეზინფორმაციულ კამპანიას.
-48215.jpg)
აშკარაა, რუსული პროპაგანდისტულ მანქანას ჭანჭიკები მოუძველდა და ახლა მისი ტყუილების ამოცნობას სულ უფრო მეტი ადამიანი ახერხებს. როგორც ჩანს, კრემლის სატელიტ არხებს, სიცრუის მშვიდად ტირაჟირება სულ უფრო გაუჭირდებათ. ქვეყნების მიერ საპასუხო ზომები ახლა უფრო ოპერატიულად და მკაცრად მიიღება. ეტაპობრივად ევროპა ახალ რეალობაში ინაცვლებს. ეს ის რეალობაა, სადაც მოსკოვს ცრემლების, ხოლო მსოფლიოს მოსკოვის ტყუილების არ სჯერა.

Латвия и Литва запретили кремлевский пропагандистский канал Russia Today
Российская Федерация всегда использовала пропаганду, чтобы преследовать свои собственные интересы в различных странах и создавать желаемые мифы. В последнее время масштабы дезинформации Кремля значительно увеличились, и достигли более широких масс. Мы очень хорошо помним, Россия, как и Китай, в последнее время распространяла огромное количество ложной информации о коронавирусе и как этот факт ставил под удар жизни людей. В то же время западные страны начали осознавать реальную угрозу такой пропаганды и принимать соответствующие меры. Нередко это проявляется в блокировке российских телеканалов.
Всего несколько дней назад, после Спутника и Яндекса, Латвия запретила вещание контролируемого Кремлем пропагандистского канала Russia Today (RT). По мнению стран Балтии, решение связано с международными санкциями против главы российской государственной телевизионной сети. На Дмитрия Кисилева были наложены санкции Европейским Союзом в марте 2014 года за активное участие в пропаганде. В этот период он активно работал над вопросом Украины, и под его руководством российские каналы создавали дезинформацию именно против Украины. Таким образом они пытались оправдать аннексию Украины Россией. Более того, часто звучали призывы к убийству граждан Украины.
Интересно, что медиагруппа Кисилева “Russia Today” входит в десятку самых финансируемых Кремлем. В 2018-2020 годах Кисилев получил от правительства более 288 миллионов долларов.
Латвийская организация мониторинга СМИ Национальный совет по электронным медиа (NEPLP) запретила английскую, испанскую и арабскую версии RT, а также документальный канал и программы с высоким разрешением. Совет заявил, что с помощью этих программ Россия пытается изобразить Латвию несостоявшимся государством. Интересно, что у “Russia Today” нет другой возможности трансляции в странах Балтии, поэтому этот новый запрет - большой удар по пропагандистскому каналу.
В заявлении латвийских служб безопасности говорится, что RT считается самым опасным и крайне пропагандистским каналом на Западе.
Латвия призвала страны-члены ЕС заблокировать канал на своей территории. 8 июля Литва ответила на этот призыв и прекратила вещание канала на своей территории.
Сам Кисилев говорит, что блокирование РТ вызвано глупостью и невежеством латвийского правительства, что интересно тем, что для россиян любой, кто разоблачает их открытую или скрытую агрессию, является просто русофобом. Но в Латвии думают, что постоянное распространение лжи со стороны России служит изменению мышления населения в их стране и провоцирует нигилизм, хотя 30% населения Латвии говорит по-русски, и большинство из них этнически русские.
Латвия далеко не первая страна, выступающая против русской машины лжи. В 2014 году Украина заблокировала 14 российских телеканалов за пропаганду войны и насилия. Ранее Россия сама блокировала украинские каналы в Крыму, чтобы распространять нужную ей ложь без проблем.
9 апреля 2015 года литовский регулятор коммуникаций на три месяца заблокировал канал RTR Планета из-за передачи Владимира Соловьева, в которой тиражировались высказывания содержащие ненависть и пропаганду.
-48191.jpg)
Интересно, что канал является частью пакета услуг государственной телерадиокомпании (ВГТРК), директор которой Олег Добродиев был назначен спикером Путина в 2000 году, и ему было поручено контролировать СМИ и распространять российскую дезинформацию. Также важно, чтобы RTR Planeta была заблокирована в соответствии с Директивой ЕС по аудиовизуализации. Впервые в истории регулирующий орган ЕС вот так решил закрыть телеканал.
28 мая 2015 года Молдовский координационный совет по телевидению и радио запретил в стране вещание российского канала «Россия 24» из-за искажения фактов о российско-украинской войне. Совет заявил, что распространение ложной информации для разжигания межнациональной розни не соответствует международным стандартам СМИ. В 2016 году Литва, Латвия и Турция заблокировали “Спутник” из-за распространения пропаганды. Финляндия и Швеция также внимательно следят в своих странах за российской пропагандистской кампанией.
-48215.jpg)
Российская пропагандистская машина устарела и теперь все больше и больше людей начинают распознавать её ложные посылы. Похоже, что спутниковым каналам Кремля будет все труднее спокойно “работать”, так как в дальнейшем и другие страны будут принимать больше ответных мер. Европа постепенно входит в новую реальность. Эта та реальность, где Москва не верит слезам, а мир совсем уже не верит Москве.