"დღეს ფოკუსირებული უნდა ვიყოთ კონკრეტულ შედეგზე - კონკრეტული შედეგი გულისხმობს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტის მშენებლობის სწრაფი ტემპით დაწყებას"
11/05/2019 15:41:24 პოლიტიკა, საშინაო პოლიტიკა
„დღეს ჩვენ ფოკუსირებული უნდა ვიყოთ კონკრეტულ შედეგზე. კონკრეტული შედეგი გულისხმობს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის პროექტის მშენებლობის დაწყებას სწრაფი ტემპით,“ - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ ჟურნალისტებს ზუგდიდში განუცხადა. მისი თქმით, საქართველომ რაც შეიძლება მოკლე ვადაში უნდა მიიღოს ღრმაწყლოვანი პორტი, რათა მისი ტრანზიტული ფუნქციის სრულფასოვანი რეალიზაცია მოხდეს.
„მსურს, კიდევ ერთხელ დავარწმუნო ქართული საზოგადოება, რომ ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი, ეს არის ჩვენი სტრატეგიის განუყოფელი ნაწილი. უფრო მეტიც, ჩვენ შევძელით, რომ აღნიშნული პროექტი გაჩნდა ძალიან ბევრი საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტის სიაში. აქედან გამომდინარე, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ დავიწყოთ ამ პროექტის რეალიზაცია უმოკლეს ვადაში. რა თქმა უნდა, მოლაპარაკებები გრძელდება მათ შორის, მოლაპარაკებები გრძელდება კრედიტორებთან. ასევე, კონსორციუმს, მის აქციონერებს კონკრეტული ვალდებულები აქვთ შესასრულებელი. მე ვიტყოდი, რომ დღეს ჩვენ ფოკუსირებული უნდა ვიყოთ კონკრეტულ შედეგზე. კონკრეტული შედეგი გულისხმობს მშენებლობის დაწყებას სწრაფი ტემპით, რომ რაც შეიძლება მოკლე ვადაში საქართველომ მიიღოს ღრმაწყლოვანი პორტი, რათა შევძლოთ ჩვენი პორტის ტრანზიტული ფუნქციის სრულფასოვანი რეალიზაცია. კიდევ ერთხელ გიმეორებთ, ეს არის დამოკიდებული ვალდებულების შესრულებაზე, ეს არის დამოკიდებული იმ მოლაპარაკებებზე, რომელიც დღესაც მიმდინარეობს,” - განაცხადა ბახტაძემ.

Georgia’s PM - Today we should be focused on specific outcome, which means construction of Anaklia port at rapid pace
11/05/2019 15:41:24 Politic, Internal Politics
Georgian Prime Minister Mamuka Bakhtadze has said that the country should have the Anaklia Deep Sea Port as soon as possible ‘to ensure full implementation of its transit function.’
‘I would like to convince the Georgian society that the construction of the Anaklia Deep Sea Port is an integral part of our strategy. Moreover, we managed that this project is on a list of a lot of international financial institutions. Therefore, it is very important to start realizing this project as soon as possible. Of course, negotiations are still underway, including with creditors. In addition, there are specific obligations that should be fulfilled by the Anaklia Development Consortium and its shareholders. Today we should be focused on specific outcome, which means the construction of the Anaklia Deep Sea Port at a rapid pace,’PM Bakhtadze told reporters in Zugdidi.
‘And once again, it depends on the fulfillment of the obligation; it depends on the negotiations that are still underway,’ he added.