„აშშ მოელის, რომ საქართველო მის მიერ გაცხადებული ლიბერალური დემოკრატიის კურსით სვლას განაგრძობს“
ამერიკელი გენერლის ბენ ჰოჯესის განცხადებით, „აშშ მოელის, რომ საქართველო მის მიერ გაცხადებული ლიბერალური დემოკრატიის კურსით სვლას განაგრძობს“.
ამის შესახებ ამერიკის შეერთებული შტატების არმიის ევროპული სარდლობის ყოფილმა მეთაურმა, გადამდგარმა გენერალ-ლეიტენანტმა საქართველოსთვის აშშ–ის ფინანსური დახმარების შესაძლო შემცირების საკითხის კომენტირებისას განაცხადა.
„კონგრესის კომიტეტმა შესაბამისი კანონპროექტი ცოტა ხნის წინ დაამტკიცა. ეს არის გზავნილი, რომ აშშ საქართველოს პარტნიორად რჩება და რომ ჩვენ ვაფასებთ ამ ურთიერთობას. ამასთან, ნიშნავს, რომ გვაქვს მოლოდინი, საქართველო მის მიერ გაცხადებული ლიბერალური დემოკრატიის კურსით სვლას განაგრძობს. ეს კი მნიშვნელოვანია, რათა ქვეყანამ წინააღმდეგობა გაუწიოს რუსეთის ბოროტულ ზეგავლენას (კორუფცია, დეზინფორმაცია და მუქარები). ამ კუთხით მარცხის მაგალითი ანაკლიის პორტის პროექტის შეჩერებაა, რომელმაც სწორედ კრემლის ზეგავლენის გამო ვერ წაიწია წინ. აშშ–ის კონგრესი მოელის, რომ ქვეყანაში იქნება უფრო ძლიერი დემოკრატიული ინსტიტუტები და გამჭვირვალეობა, რომელიც საქართველოს დაეხმარება, წინააღმდეგობა გაუწიოს კრემლის ზეგავლენას და იმ ზოგიერთ ქართველ ოფიციალურ პირებს, რომელიც ამ ზეგავლენის მომხრეა“, – განუცხადა ჰოჯესმა "აქცენტს“.
ცნობისთვის: 9 ივლისს შეერთებული შტატების კონგრესის წარმომადგენელთა პალატის ასიგნებების კომიტეტმა მხარი დაუჭირა კანონპროეტს 2021 ფისკალური წლის საგარეო ოპერაციების დაფინანსების შესახებ, რომელშიც საქართველოსთვის გამოყოფილი დახმარების შესაძლო შემცირებაზეც არის საუბარი.
კერძოდ, დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ საქართველო 2021 წელს დახმარების სახით არანაკლებ 132 025 000 აშშ დოლარს მიიღებს, თუმცა ხაზგასმულია, რომ აღნიშნული დახმარების 15 პროცენტის საქართველოსთვის გადაცემა შესაძლოა, შეჩერდეს იქამდე, ვიდრე აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი დაადგენს და ასიგნებების კომიტეტს წარუდგენს ანგარიშს იმის შესახებ, რომ საქართველოს მთავრობა შესაბამის ნაბიჯებს დგამს დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერების, კორუფციასთან ბრძოლის, კერძო სექტორში კანონის უზენაესობის, ქვეყანაში უცხოური ბიზნესის დაცვის კუთხით.
კანონპროექტში ასევე აღნიშნულია, რომ დახმარების შეჩერება არ შეეხება იმ პროგრამებს, რომლებიც ხელს უწყობენ დემოკრატიას, კანონის უზენაესობის, სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის განვითარებას ან მიმართულია გენდერული ნიშნით ძალადობის შემცირებაზე.

Hodges - We expect Georgia to live up to its declared status as a liberal democracy
The U.S. House Appropriations Committee on July 9 approved the fiscal year 2021 State, Foreign Operations, and Related Programs bill. The legislation, funding international programs and activities of the U.S., recommends not less than USD 132,025,000 assistance for Georgia, with 15 % of the funds available to the Georgian Government conditioned to the state of democracy in Georgia.
Ben Hodges, former commander of the US Army in Europe said that this approval means that Washington expects Georgia to live up to its declared status as a liberal democracy.
“It means that the United States is still a partner of Georgia and that we value this partnership. It also means that we expect Georgia to live up to its declared status as a liberal democracy. This is important for resisting malign Russian influence (bribes, corruption, disinformation, threats…), such as what led to the failed efforts to develop the port of Anaklia that project has not moved forward because of Kremlin influence. If the government of Georgia really wanted it to move forward, it would have moved forward. This is why the U.S. Congress expects stronger democratic institutions and transparency that will help counter this Kremlin influence and the susceptibility of some Georgian officials to go along with this Kremlin influence,” Hodges told the Accent.
As he stated, the Kremlin knows that if U.S. and European countries have large investments in Georgia, then these countries will pay closer attention to Russian security threats such as the continued illegal occupation of Abkhazia and South Ossetia, and the continued illegal Russian claims to territorial waters and exclusive economic zone around Crimea.
“That sort of increased attention and interest would make it more difficult for the Kremlin to constitute its illegal activities in the Black Sea region. Unfortunately, the government of Georgia has allowed Kremlin influence to prevent or discourage western business development, which only harm the Georgian people”, he added.
When asked, “will Batumi Port Terminal together with the Anaklia project help us get closer to NATO and contribute to the security and stability of the country?”, Hodges said:
“Absolutely. Economic development by the west depends on stability, security and transparent, legitimate business procedures within Georgia. It is in the hands of Georgia to create those conditions”.