კადიროვის გამოცხადებული სიკვდილის ქრონიკა +1
ევროპაში ცოტა ხნის წინ კიდევ ერთი ჩეჩენი მოკლეს. ტრადიცია არ ირღვევა, უკანასკნელი მსხვერპლი 43 წლის ბლოგერი მამიხან უმაროვია, რომელიც ჩეჩნეთის ხელისუფლებას ხშირად და მწვავედ აკრიტიკებდა. ის ვიდეო ბლოგებს აქვეყნებდა, რომლებიც რამზან კადიროვს და მის კლანს ეძღვნებოდა. როგორც ჩანს, უმაროვმა პუტინის საყვარელი ლიდერი ძალიან გააბრაზა და მას ასე სასტიკად სწორედ ამიტომაც გაუსწორდნენ.
უმაროვს ვენის მახლობლად, გერასდორფის სავაჭრო ცენტრის ავტოსადგომზე თავში ესროლეს. ის მოკლული საკუთარ მანქანაში იპოვეს. ასვტრიული მედიის ინფორმაციით, ჩეჩნურ დიასპორაში იცოდნენ, რომ უმაროვის მოკვლისთვის ჯილდო იყო დაწესებული. პოლიცია დეტალებზე არ საუბრობს, თუმცა ძალოვანი უწყება ადასტურებს, რომ უმაროვს დაცვა შესთავაზეს, რაზეც მან თავად განაცხადა უარი.
ავსტრიულ მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, უმაროვის საქმეზე ორი ადამიანია დაკავებული. ისინი ავსტრიაში ლტოლვილის სტატუსით იმყოფებოდნენ და ორივე მათგანი ეროვნებით ჩეჩენია. 47 წლის სარ-ალი ახტაევი პოლიციამ მკვლელობიდან რამდენიმე საათში, ქალაქ ლინცში დააკავა. 37 წლის სალმან მაგამედოვი კი, შემთხვევის ადგილზე აიყვანეს. უმაროვის მკვლელობა იმდენად შემაშფოთებელი აღმოჩნდა, რომ ჩეჩენი ლტოლვილების საქმეზე მომუშავე ადვოკატებიც კი, დაკავებულების დაცვაზე უარს აცხადებდნენ.
მამიხან უმაროვმა ავსტრიაში თავშესაფარი 2009 წელს მიიღო. მისი ახალი ასვტრიული სახელი მარტინ ბეკი იყო, თუმცა უმაროვს „ვენელი ანზორის“ სახელით უფრო იცნობდნენ. თავად უმაროვი აცხადებდა, რომ 90-იანი წლების ბოლოს ჩეჩნეთის დამოუკიდებელი რესპუბლიკა იჩქერიის სახელმწიფო უშიშროების სამსახურში მსახურობდა და საკუთარ თავს მებრძოლად მიიჩნევდა.
რამზან კადიროვის აქტიური კრიტიკის გარდა, „ვენელი ანზორის“ სახელი უკრაინის სამთავრობო ჯარების მხარეს მებრძოლი ჩეჩნების საქმეებშიც ფიგურირებს. 2017 წელს დონბასში უკრაინის მხარეს მებრძოლ ამინა ოკუევასა და ჩეჩენთა ბატალიონის ლიდერ, ადამ ოსმაევზე თავდასხმა განხორციელდა.
უკრაინის რადის ყოფილი დეპუტატი, იჰორ მოსიიჩუკი აცხადებს, რომ უმაროვი აუდიოჩანაწერებს ფლობდა, სადაც მკვლელობის შეკვეთაზე იყო საუბარი. დამკვეთი რუსეთის სახელმწიფო დუმის დეპუტატი, ადამ დელიმხანოვი იყო. მოსიიჩუკი ამბობს, რომ უმაროვმა მასალა უკრაინის სპეცსამსახურებს გადასცა, თუმცა კანონმდებლობის თანახმად, ისინი ცოცხალი მოწმის გარეშე აუდიოჩანაწერს ვერ გამოიყენებენ. საინტერესოა, რომ სულ ცოტახნის წინ უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა (СБУ) თავისივე უწყების მაღალჩინოსანი, გენერალ-მაიორი ვალერი შაიტანოვი დააკავა. СБУ-ს განცხადებით, იგი რუსეთის ფედერაციის უშიშროების ფედერალური სამსახურის აგენტი იყო და პოლკოვნიკ ეგოროვის მიერ იყო გადაბირებული. მათი ბოლო ერთობლივი ოპერაცია კი ადამ ოსმაევის ლიკვიდაცია უნდა ყოფილიყო. მოსიიჩუკი ფიქრობს, რომ კადიროვის კრიტიკის გარდა, ჩეჩენი ბლოგერის მკვლელობით, ჩეჩნეთის ლიდერმა და რუსულმა სპეცსამსახურებმა სხვა თავდასხმებთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიებების მნიშვნელოვანი მოწმე მოიშორეს თავიდან.
ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც ევროპაში მყოფი ჩეჩნები ქილერის სამიზნეები გახდნენ. 2009 წელს ვენის ცენტრში კადიროვის დაცვის ყოფილი წევრი უმარ ისრაილოვი მოკლეს. 2011 წელს ავსტრიის სასამართლომ მის მკვლელობაში დამნაშავედ ჩეჩნური წარმომავლობის სამი პირი სცნო.
უკანასკნელი ერთი წლის განმავლობაში, უმაროვის გარდა თავდასხმა კიდევ სამ ჩეჩენზე განხორციელდა:
2019 წელს ბერლინის ცენტრში ცეცხლსასროლი იარაღით საქართველოს მოქალაქე, ეთნიკური ჩეჩენი ზელიმხან ხანგოშვილი მოკლეს. პოლიციამ საქმესთან დაკავშირებით რუსეთის მოქალაქე დააკავა, რომელსაც სავარაუდოდ „გრუ“-სთან აქვს კავშირი. გერმანიის პროკურატურის თქმით, ხანგოშვილის ლიკვიდაციის ბრძანება რუსეთის ფედერაციის მთავრობას დაქვემდებარებულმა უწყებებმა გასცეს. Belligcat-ის, გამოცემა Spiegel-ისა და რუსული Insider-ის ერთობლივი გამოძიებით დადგინდა, რომ მკვლელმა, ვადიმ კრასიკოვმა სპეციალური მომზადება რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურის ელიტარული ქვედანაყოფის "ვიმპელის" ბაზაზე გაიარა.
2020 წლის თებერვალში საფრანგეთში ჩეჩენი იმრან ალიევის გვამი იპოვეს, რომელსაც 135 ჭრილობა ჰქონდა მიყენებული. ალიევიც, უმაროვის მსგავსად, ჩეჩნეთის ხელისუფლებას ხშირად აკრიტიკებდა. 26 თებერვალს შვედეთში კიდევ ერთ ჩეჩენ ბლოგერს, თუმსო აბდურახმანოვს დაესხნენ თავს, თუმცა მან პოლიციის გამოძახება მოასწრო და გადარჩა. საქმეზე რუსეთის ორი მოქალაქე დააკავეს.
2019 წელს რამზან კადიროვმა პირდაპირ ეთერში განაცხადა, რომ ღირსების შელახვას არავის აპატიებდა. როგორც ჩანს, რუსული სპეცსამსახურების დახმარებით ჩეჩნეთის ლიდერი დანაპირებს ასრულებს და თავიდან იშორებს ყველას, ვისი აზრიც მისთვის მიუღებელია. რამდენიმე დღის წინ, უმაროვის ჩეჩნეთში მცხოვრები ნათესავების ვიდეომიმართვა გავრცელდა, სადაც ისინი ფაქტიურად აღიარებენ, რომ საკუთარი ნათესავი თავად „გააჩუმეს“ და კადიროვს „ანზორის“ ვიდეობლოგების გამო ბოდიშს უხდიან. აიძულეს თუ არა მაღალმთიან ჩეჩნეთში მცხოვრები ოჯახი ეს აღიარება გაეკეთებინა, რა თქმა უნდა, ამას ვერასოდეს გავიგებთ. თუმცა, როგორც ჩეჩნურ დიასპორაში ყვებიან, რომ კადიროვმა ვიწრო წრეში წვეულება უკვე მოაწყო და მისი ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი კრიტიკოსის თავიდან მოშორება იზეიმა.

Хроника объявленных Кадыровым смертей +1
В Европе недавно был убили еще одного чеченца. Традиция продолжается, последней жертвой стал 43-летний блогер Мамихан Умаров, который часто и жестко критиковал чеченское правительство. Он публиковал видео блоги, посвященные Рамзану Кадырову и его клану. Похоже, что Умаров очень разозлил любимого чеченского лидера Путина, и поэтому с ним поступили так жестоко.
Умаров был убит выстрелом в голову на парковке торгового центра Герасдорф под Веной. Он был найден убитым в собственной машине. По сообщениям австрийских СМИ, чеченская диаспора знала, что за убийство Умарова была назначена награда. Полиция не предоставила подробностей, но правоохранительные органы подтвердили, что ранее Умарову была предложена защита, от которой он отказался.
По данным австрийских СМИ, по делу Умарова были арестованы два человека. Они были беженцами в Австрии, и оба они чеченцы. 47-летний Сар-Али Ахтаев был арестован полицией в городе Линц через несколько часов после убийства. 37-летний Салман Магамедов был пойман на месте происшествия. Убийство Умарова было настолько резонансным, что даже адвокаты, работающие по делам чеченских беженцев, отказались защищать задержанных.
Мамихан Умаров получил убежище в Австрии в 2009 году. Его новое имя было Мартин Бек, хотя Умаров был более известен как «Анзор из Вены». Сам Умаров утверждал, что в конце 1990-х годов служил в Государственной службе безопасности независимой республике Чечня Ичкерии и считал себя бойцом.
В дополнение к активной критике Рамзана Кадырова, «Анзор из Вены» также фигурирует в делах чеченских боевиков, сражающихся на стороне украинских правительственных войск. В 2017 году Амина Окуева, украинский боец, и Адам Осмаев, лидер чеченского батальона, подверглись нападению на Донбассе.
Бывший депутат украинской Рады Игорь Мосийчук говорит, что Умаров владел аудиозаписями касавшимся этого покушения на убийство. Заказчиком был депутат Госдумы РФ Адам Делимханов. Мосийчук сообщил, что Умаров передал материал украинским спецслужбам, хотя по закону они не могли использовать аудиозапись без живого свидетеля. Интересно, что Служба безопасности Украины (СБУ) недавно арестовала высокопоставленного сотрудника собственного агентства генерал-майора Валерия Шайтанова. По сообщению СБУ, он был агентом Федеральной службы безопасности Российской Федерации и был завербован полковником Егоровым. Их последней совместной операцией была ликвидация Адама Осмаева. Мосийчук считает, что в дополнение к критике Кадырова убийством чеченского блоггера Кадыров и российские спецслужбы убрали важного свидетеля в продолжающихся расследованиях других нападений.
Это не первый случай, когда чеченцы в Европе становятся жертвами убийств.
В 2009 году в центре Вены был убит бывший член охраны Кадырова Умар Исраилов. В 2011 году австрийский суд признал трех человек чеченского происхождения виновными в его убийстве.
В прошлом году, помимо Умарова, были убиты еще три чеченца:
В 2019 году, этнический чеченец, гражданин Грузии Зелимхан Хангошвили был застрелен в центре Берлина. В связи с этим делом полиция арестовала гражданина России, который связан с ГРУ. По данным немецкой прокуратуры, приказ о ликвидации Хангошвили был издан ведомствами, подчиненными правительству Российской Федерации. Совместное расследование Belligcat, Spiegel и Russian Insider показало, что убийца Вадим Красиков прошел специальную подготовку на базе “Вымпел” элитного подразделения ФСБ России.
В феврале 2020 года тело Имрана Алиева было найдено во Франции с 135 ножевыми ранами. Алиев, как и Умаров, часто критиковал чеченское правительство. 26 февраля на другого чеченского блогера в Швеции Тумсо Абдурахманова было совершено нападение, но он сумел вызвать полицию и выжил. Двое граждан России были арестованы по этому делу.
В 2019 году Рамзан Кадыров в прямом эфире заявил, что никогда не простит оскорбления. Похоже, что с помощью российских спецслужб чеченский лидер выполняет свои обещания и убирает любого, чье мнение для него неприемлемо. Несколько дней назад был выпущен видео обращение родственников Умарова, живущих в Чечне, в котором они буквально признались, что убили своего родственника и извинились перед Кадыровым за видеоблоги Анзора. Конечно, мы никогда не узнаем, была ли вынуждена семья, живущая в высокогорной Чечне, сделать такое признание. Однако, по информации чеченской диаспоры, Кадыров уже отпраздновал в узком кругу устранение одного из своих самых важных критиков.