ტოტალური ინტერნეტ კონტროლი რუსეთში: იქმნება ინტერნეტ-პროკურატურა და ინტერნეტ-პოლიცია, რომელსაც გამოძიების და დაკითხვების უფლება ექნება
27/07/2020 11:11:54 ანალიზი
კრემლს სურს იცოდეს ყველაფერი, რაც მსოფლიო ინტერნეტ ქსელში ხდება-ვინ რით სუნთქავს. თუმცა, ვინაიდან გლობალურ ინტერნეტ ცხოვრებაზე მხოლოდ კარიკატურული პროპაგანდის მეშვეობით შეუძლია მცირე გავლენების მოხდენა, რუსეთის ხელისუფლებამ საკუთარ ქვეყანაში ტოტალური კონტროლი და ცენზურა უკვე დაამყარა.
რამდენიმე დღის წინ, ინფორმაცია გავრცელდა, რომლის მიხედვით გასაგები ხდება, რომ რუსეთის ხელისუფლება ინტერნეტის მასშტაბურ რეგულირებას უფრო შეეცდება. ამაზე მეტყველებს ის მრგვალი მაგიდა, რომელიც ფედერაციის საზოგადოებრივ პალატაში გაიმართა. „უსაფრთხო ინტერნეტის ლიგის“ დირექტორმა, სენატორ ელენა მიზულინას ქალიშვილმა ეკატერინა მიზულინამ განაცხადა, რომ „გლობალური ინტერნეტ-კომპანიები ტრანსნაციონალური სახელმწიფოები გახდნენ, რომლებსაც მომხმარებლების წინაშე ნულოვანი პასუხისმგებლობა აქვთ.“ აქედან გამომდინარე, კრემლმა რუსეთის მოქალაქეების ციფრული უფლებები უნდა დაიცვას და დესტრუქციული მსოფლიო კონტენტიც გააკონტროლოს. „ნაციონალური ღირებულებების ცენტრის“ ხელმძღვანელმა მალკევიჩმა აღნიშნა, რომ „ფეიკებისგან“ დასაცავად ინტერნეტ-პროკურატურა და ინტერნეტ-პოლიცია უნდა შეიქმნას, რომელსაც გამოძიების და დაკითხვის უფლებამოსილებაც ექნება. მალკევიჩი აცხადებს, რომ „კართაგენი უნდა დაინგრეს“ და ამისთვის პროფილური ძალოვნების ჩართვაც არის საჭირო. თუმცა, ამავე მრგვალი მაგიდის დროს, მოსაუბრეებს გაახსენდათ, რომ ინტერნეტ-გიგანტების დაუმორჩილებლობის შემთხვევაში, მათი დასჯა გართულდება, ისინი ხომ საერთაშორისო კომპანიები არიან. გაიხსენეს, რომ Twitter-მა არაფრით არ გადაიხადა 4 მილიონი რუბლის ოდენობის ჯარიმა, რომლის გადახდა მას და Facebook-ს ტაგანის რაიონულმა სასამართლომ დააკისრა. ტაგანის რაიონულმა სასამართლომ ეს ორი გიგანტი იმიტომ „დასაჯა“, რომ მათ რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე რუსეთის მოქალაქეების მონაცემების შემნახველი სერვერების გადატანაზე უარი თქვეს.
„უსაფრთხო ინტერნეტის ლიგის“ დამფუძნებელი კონსტანტინ მალოფეევი აცხადებს, რომ სხვადასხვა ორგანიზაციების პარტნიორობა შეიქმნება, რომელიც „საშიში კონტენტის ამოსაძირკვად ბაზრის მონაწილეების ძალისხმევის გაზრდას“ უზრუნველყოფს. შეიძლება ითქვას, პირდაპირ ნორჩი ლენინელ-სტალინელელის სიტყვის გამეორებაა. მალოფეევი კრემლისტური ტელევიზია „Царьград”-ის დამაარსებელი და უკრაინის წინააღმდეგ პროპაგანდისტული ომის ერთ-ერთი სულისჩამდგმელია. არსებული ინფორმაციით, მას ახლო ურთიერთობა აკავშირებს ბიზნესმენ ლევან ვასაძესთან.
რუსეთში ტოტალური ინტერნეტ კონტროლის ეპოქა
ასეთი ინიციატივები უკვე არავის უკვირს. კრემლმა იცის თითქმის ყველაფერი, რაც რუსულ ინტერნეტ ქსელში-რუნეტში ხდება. ჩვენთვის ალბათ გასაოცარია, მაგრამ ეს რეალობაა-რუსეთის მოქალაქეებს ინტერნეტში არა მხოლოდ „როსპოდნადზორის“ და სხვა სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლები ადევნებენ თვალყურს, არამედ მოხალისეებიც. სწორედ მათი წყალობით, 2018-2020 წლებში, სოციალურ ქსელებში გაზიარებების გამო რუსეთში სამართლებრივი დევნის ნიაღვარი წამოვიდა. ადამიანებს სისხლის სამართლის კოდექსის მუხლებით ფოტოების და პოსტების გამო დევნიდნენ. იჭერდნენ კიდეც და აჯარიმებდნენ კიდეც.
უკიდეგანო თვალთვალსა და ცენზურაში ძალიან დიდი სახელმწიფო რესურსი ორგანიზაცია „უსაფრთხო ინტერნეტის ლიგის“ ორგანიზებით და ძალისხმევით ჩაიდო. ეს ორგანიზაცია რამდენიმე ქვეორგანიზაციას აერთიანებს. მათი დიდი ნაწილი მართლმადიდებლური საფარველის ქვეშ საქმიანობს. ჯერ კიდევ 2010 წელს, ლიგა მართლმადიდებელმა ოლიგარქმა კონსტანტინე მალოფეევმა, კავშირგაბმულობის მინისტრის იგორ შეგოლევის, შსს-ს და დუმის ერთ-ერთი კომიტეტის მხარდაჭერით დააფუძნა. ორი წლის შემდეგ, რუსეთის სახელმწიფო დუმამ აკრძალული საიტების შესახებ კანონი მიიღო და „უსაფრთხო ინტერნეტის ლიგა“ რუსული ინტერნეტის მთავარი მაკონტროლებელი გახდა. ლიგის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი დმიტრი სკურატოვია, ყოფილი გენპროკურორის შვილი და მალოფეევის ჯგუფელი. „უსაფრთხო ინტერნეტის ლიგას“ სუვერენული რუნეტის პირველ მერცხალს უწოდებენ. სწორედ მან შეადგინა შავი საიტების პირველი სია, რომელიც დროთა განმავლობაში ექსტრემისტული მასალების ფედერალური სია გახდა. ასევე შექმნა „თეთრი სიებიც“.
რა თქმა უნდა, სიტუაცია გამოიყენეს ყველაზე „ჭკვიანებმა“ და რუსულმა სპეცსამსახურებმა. ანონიმური „Донос“-ების წერის კარგი გამოცდილება ხომ საბჭოთა კავშირის დროიდან დაგროვდა-ახლა ამ სისხლიან ნაკვალევზე რუსეთში „კიბერ დრუჟინები“ შეიქმნა. მათმა დიდმა ნაწილმა სოციალური ქსელების მომხმარებლების დაშანტაჟება დაიწყეს-სთავაზობენ არჩევანს, ან გადაიხადონ ან ინტერნეტ დანაშაულს შესაბამის ორგანოებს გააგებინებენ და ავტორს „გაზიარებისთვის“ დაიჭერენ. რუსულ სოც. ქსელებში ამბობენ: „რა გასაკვირია, რომ 4 მილიონი „დანოსი“ დაიწერა, პასუხი უკვე ვიცით-„კიბერდრუჟინებმა“ იყოჩაღეს.“
დაუჯერებელია, მაგრამ რუსეთის კიბერ საზღვრების დასაცავად, ჯერ კიდევ წლების წინ კაზაკებს მოუხმეს. „კიბერ კაზაკები“ მალევე გახდნენ „მემების“ და ხუმრობების ადრესატები. კიდევ ერთი ახალგაზრდული ორგანიზაცია, რომელმაც თავის რიგებში 5 ათასი კიბერ მოხალისე გააერთიანა, კრემლისტური „მედიაგვარდია“ გახდა. ამ მოძრაობის დამსახურება უმაღლეს დონეზე აღინიშნა: 2014 წელს, მავნებლურ კონტენტთან ბრძოლისთვის შეუფასებელი ღვაწლისთვის, „რუნეტის პრემიით“ დააჯილდოვეს. ამ „მედიაგვარდიის“ აქტივისტები „Facebook”-ს გამუდმებით სთხოვდნენ იმ ჯგუფების დაბლოკვას, რომლებშიც რუსეთის მოქალაქეებს შეურაცხყოფას აყენებდნენ, საჩივრებს წერდნენ გენპროკურატურაში “Telegram”-ის მომხმარებლებზე და ცდილობდნენ ვიკიპედიაში სტატიების რედაქტირებას, ხოლო როცა ეს არ გამოუვიდათ, ინტერნეტ-ენციკლოპედიას ბლოკირებით დაემუქრნენ. კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ორგანიზაციაა „როსახალგაზრდობა“, მას თავად აქვს მასალების დაბლოკვის პრივილეგია, ისევე როგორც რუსულ შსს-ს, პროკურატურას და „ეფ-ეს-ბე“-ს. ამ ორგანიზაციებთან დაკავშირება და მათ რიგებში ჩართვა ნებისმიერ მსურველს შეუძლია. მიზანი ერთია-ინტერნეტიდან გაქრეს აკრძალული კონტენტი დაწყებული წიგნიდან „სადამდე მიიყვანა რუსეთი პუტინმა“ დამთავრებული ონლაინ-თამაშების საიტებით. ადამიანების დასასჯელად ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული უკვე გახდა 20-წ მუხლის 3-ე ნაწილი, რომლითაც ინტერნეტ ქსელში გამოხატულ, ხელისუფლების უპატივცემულობას სჯიან. ძირითადად ამ მუხლს იმათ მიმართ იყენებენ, ვინც ვლადიმერ პუტინს უპატივცემულოდ მოიხსენიებს. 2019 წელს, პუტინის ლანძღვის გამო სამართლებრივი დევნა 44 ადამიანს შეეხო.
რუსეთის ახალგაზრდობის დიდი ნაწილი ასეთ ინტერნეტ ცენზურას პოზიტიურად არ შეხვედრია. ჯერ კიდევ 2018 წელს ადამიანები გამოდიოდნენ ქუჩებში პლაკატებით ხელში, სადაც მაგალითად ეწერა შემდეგი: „რად მინდა პენსია, თუ ახალგაზრდობაში დამიჭერენ „გაზიარებისთვის“?“ სოციალური ქსელების მომხმარებლები ითხოვდნენ, რომ სისხლის სამართლებრივი დევნა ინტერნეტში „დაპოსტილის“ გამო აღარ დამდგარიყო. იმდენად დიდი აჟიოტაჟი შეიქმნა, რომ ვლადიმერ პუტინმა, რომელსაც ინტერნეტის ძალა ბევრზე კარგად ესმის, ყველაზე მასშტაბური მუხლის დეკრიმინალიზაცია მოახდინა. საოცრად „დემოკრატიული“ ცვლილება განხორციელდა-მას მერე, პირველი დარღვევისთვის ადმინისტრაციულად -ჯარიმით სჯიან, ან მაინც ადმინისტრაციული პატიმრობით, გააჩნია რამდენად გაბრაზებულია ხელისუფლება. ხოლო, მეორე დარღვევისთვის წლის განმავლობაში ადამიანები უკვე სისხლის სამართლებრივად იდევნებიან. საგულისხმოა, რომ ანალოგიური კიბერ-დრუჟინები მოქმედებენ ჩინეთში და „შესაბამის“ ორგანოებს ინტერნეტ-მომხმარებლების ზედმეტი აქტიურობის შესახებ ატყობინებენ. შესაბამისად, ჩინეთი უკვე რამდენიმე წელია „ბლოგერ-პოლიტპატიმრების რიცხვით მსოფლიოში პირველ ადგილს იკავებს. შესაძლოა, მალე მის მონაცემებს რუსეთიც მიუახლოვდეს. ფაქტია, ამის საწყისები უკვე ჩანს. პანდემიის პიკის პერიოდში, როდესაც რუსეთის მოქალაქეები სოციალურ ქსელებში სხვადასხვა ინფორმაციას ხელისუფლების უმოქმედობის, დანაშაულებების და თუნდაც კლინიკების არასაკმარისი რაოდენობის შესახებ წერდნენ, ბევრ მათგანთან სახლში შემდეგ მიდიოდა პოლიცია. ან ჯარიმებს უწერდნენ ან ადმინისტრაციულად აკავებდნენ „ფეიკ ინფორმაციის“ გავრცელების გამო.
კანონი სუვერენული ინტერნეტის შესახებ
2019 წლის ვლადიმერ პუტინმა ე.წ „სუვერენული რუნეტის“ შესახებ საკანონმდებლო პაკეტის ძალაში შესვლას ხელი მოაწერა. პაკეტში გაერთიანებული რამდენიმე კანონის მიხედვით, რუსეთში არსებული კავშირგამბულობის ოპერატორები ვალდებულები გახდნენ თავიანთ ქსელებზე, „როსკომნადზორის“ მიერ მიწოდებული სპეციალური მოწყობილობები დააერთონ. ამ მოწყობილობების მეშვეობით, რუსული ინტერნეტისთვის შეფერხების, მოსალოდნელი საფრთხის და ერთიანობის დარღვევის შემთხვევაში, უწყება შეძლებს „ტრაფიკი“ გაფილტროს და მომხმარებლებს რუსეთში აკრძალულ რესურსებზე წვდომა შეუჩეროს. „სუვერენული რუნეტის“ შესახებ კანონი სახელმწიფოსგან ონლაინ კომუნიკაციებზე სრულ კონტროლს გულისხმობს-შესაძლებლობა ჩნდება მსოფლიო ინტერნეტი გაითიშოს როგორც ლოკალურად, ისევე გლობალურად მთელ რუსეთში.
Human Rights Watch-ის დასკვნით, ამ კანონის ფართომასშტაბიანი რეალიზების შემთხვევაში, ხელისუფლება შეძლებს ნებისმიერი არასასურველი მსოფლიო კონტენტი დაბლოკოს.
უფლებადამცველი ორგანიზაციების „აგორა“-ს და „როსკომსვობოდა“-ს ინფორმაციით, რუსეთში 2019 წელს, სახელმწიფოს მხრიდან, ინტერნეტში ინფორმაციის შეზღუდვის 440 ათასი მცდელობა უკვე მოხდა. ამ ორგანიზაციების მიერ მომზადებული ანგარიშში ნათქვამია, რომ 2019 წელს რუსეთში განხორციელდა კანონების გამკაცრება, IT ბიზნესზე ზეწოლა, სახელმწიფო სტრუქტურების მოთხოვნით ინტერნეტ კავშირის არა ერთხელ გათიშვა. ასევე, „ჩრდილო კორეა- ჩინეთის მსგავსი სუვერენული ინტერნეტის შესაქმნელად“ სხვა მრავალი ნაბიჯი გადაიდგა. „რეპორტიორები საზღვრის გარეშე“-ს მიერ შედგენილი სიტყვის თავისუფლების ყოველწლიური რეიტინგით, რუსეთი 180 ადგილიდან 149-ეს იკავებს.
„ეფ-ეს-ბე“-ს მოთხოვნით, მობილური ინტერნეტის ლოკალურად გათიშვის პრეცენდენტი უკვე არსებობს. ეს ინგუშეთში მიტინგების გამართვის დროს მოხდა. მსგავსი გათიშვები ასევე დაფიქსირდა ქალაქ შიესში, ნაგვის გადამამუშავებელი პოლიგონის აშენების გამო გამართულ საპროტესტო აქციებზე და ულან-უდეშიც, სადაც ადამიანები მერის არჩევნების შედეგების გაუქმებას ითხოვდნენ. პირველად კი, ინტერნეტის გათიშვა მოქალაქეებისთვის მოსკოვში, მოსკოვის დუმაში არჩევნებზე დამოუკიდებელი კანდიდატების არ დაშვების გამო ჩატარებულ აქციებზე მოხდა. დაფიქსირდა ლოკალური გათიშვებიც-ლუბლიანსკის სასამართლოში „ახალი სიდიადის“ საქმის საკვანძო მოწმის მოსმენისას, ჟურნალისტებს მოულოდნელად ინტერნეტ კავშირი შეუწყდათ. ასევე, 2019 წელს „ეფ-ეს-ბე“-მ მოსთხოვა კომპანიებს, რომლებიც რუსეთის მომხმარებლების პერსონალურ მონაცემებზე ამუშავებენ, დაამონტაჟონ აპარატურა, რომელიც სპეცსამსახურს მისცემს საშუალებას ავტომატურად მიუერთდნენ ამ კომპანიების ინფორმაციულ სისტემებს და სასამართლო სანქციების გარეშე მიიღონ წვდომა მომხმარებლების მიმოწერაზე.
გასულ წელს, რამდენიმე სახელმწიფო უწყებამ, აკრძალული რესურსების სიაში 270 ათასი საიტი და გვერდი შეიყვანა. 100 ათასზე მეტი მიმართვა განხორციელდა კავშირგაბმულობის ოპერატორებთან ამა თუ იმ რესურსზე წვდომის შეჩერების შესახებ. 2018 წლის აპრილში „როსკომნადზორმა“ მილიონობით IP-მისამართი დაბლოკა, რადგან Telegram-ს ებრძოდა, რომლის ხელმძღვანელობამ რუსული სპეცსამსახურებისთვის შიფრების გასაღები გადაცემაზე უარი თქვა. ამ დაბლოკვამ რუსეთის ტერიტორიაზე უამრავი ინტერნეტ სერვისის მუშაობის შეფერხება გამოიწვია.
ძნელია არ დაეთანხმო ჰიუ უილიამსონს, Human Rights Watch -ის ევროპისა და შუა აზიის განყოფილების დირექტორს-მისი თქმით, რუსეთის ხელისუფლების დამოკიდებულება ორი მიმართულებით შენდება: „ტოტალური კონტროლი და „მსოფლიო ქსელისგან“ სულ უფრო დიდი იზოლირება“. ხელისუფლების მიერ შეკრებილია უზარმაზარი არსენალი, რომელიც იძლევა შესაძლებლობას გააკონტროლოს ინფორმაცია, მომხმარებლები და ქსელი. რუსეთის ხელისუფლების საბოლოო მიზანი ჩრდილოეთ კორეის და ჩინეთის მსგავსი სუვერენული ინტერნეტის შექმნა, როგორც დასავლეთთან ბრძოლისა და საკუთარ ქვეყანაში არსებული რეალობის დამალვის მეთოდი.

Полный контроль над интернетом в России: создают интернет-прокуратуру и интернет-полицию с полномочиями расследования и допроса
27/07/2020 11:11:54 Анализ
Кремль хочет знать все, что происходит во всемирной веб паутине - кто чем дышит. Однако, поскольку может оказать лишь незначительное влияние на глобальную интернет-жизнь посредством карикатурной пропаганды, российское правительство уже установило тотальный контроль и цензуру в собственной стране.
Несколько дней назад была распространена информация, согласно которой стало ясно, что российское правительство будет пытаться регулировать Интернет в больших масштабах. Об этом свидетельствует круглый стол, проведенный в Общественной палате Федерации. Директор Лиги безопасного интернета, Екатерина Мизулина, дочь сенатора Елены Мизулиной, заявила, что «глобальные интернет-компании стали транснациональными государствами с нулевой ответственностью перед потребителями». Малкевич, глава Центра национальных ценностей, заявил, что для защиты от фейков будут созданы интернет-прокуратура и интернет-полиция, которые будут иметь право расследовать и допрашивать. Малкевич говорит, что «Карфаген должен быть разрушен» и для этого необходимо привлекать профильные правоохранительные органы. Однако на том же круглом столе докладчикам вспомнили, что в случае непослушания интернет-гигантов их наказание будет затруднено, поскольку они являются международными компаниями. Вспомнили, что Twitter не выплатил штраф в размере 4 миллионов рублей, который была навязан ему и Facebook Таганским районным судом. Таганский районный суд "наказал" двух гигантов за отказ перенести серверы хранения персональных данных граждан России на территорию Российской Федерации.
Константин Малофеев, основатель Лиги безопасного интернета, говорит, что будет создано партнерство различных организаций, чтобы «активизировать усилия участников рынка по искоренению опасного контента». Можно сказать, что это прямое цитирование слов кого-либо ни будь молодого комсомольца из ленинской эпохи. Малофеев является основателем прокремлевского телеканала "Царьград" и одним из зачинщиков пропагандистской войны против Украины. По имеющейся информации, у него тесные отношения с бизнесменом Леваном Васадзе.
Эра тотального интернет-контроля в России
Никто не удивлен такими инициативами. Кремль знает практически все, что происходит в российском Рунете. Это может удивлять нас, но это реальность - граждане России отслеживаются в Интернете не только представителями Роскомнадзора и других государственных органов, но и добровольцами. Именно благодаря им в 2018-2020 годах в России был запущен поток судебных исков из-за распространения информации в социальных сетях. Люди были привлечены к ответственности по статьям УК за фотографии и посты. Их даже сажали в СИЗО и оштрафовали.
Обширные государственные ресурсы в области интернет надзора и цензуры были вложены в функционирование “Лиги безопасного интернета”. Эта организация объединяет несколько меньших организаций. Большинство из них действуют под эгидой православной церкви. Еще в 2010 году лига была основана православным олигархом Константином Малофеевым при поддержке министра связи Игоря Щеголева, МВД и одного из комитетов Думы. Спустя два года Государственная Дума России приняла закон о запрете конкретных сайтов, и Лига безопасного Интернета стала главным контролером российского Интернета. Одним из руководителей лиги является Дмитрий Скуратов, сын бывшего генерального прокурора и сокурсник Малофеева. «Лигу безопасного Интернета» называют первой ласточкой суверенного Рунета. Именно она составила первый список “черных сайтов”, которые со временем стали федеральным списком экстремистских материалов. Также были созданы «белые списки».
Конечно, эту ситуацию использовали самые «умные» и российские спецслужбы. Ведь хороший опыт написания анонимных «доносов» был накоплен еще со времен Советского Союза - теперь по этим кровавым следам в России были созданы «кибер-дружины». Многие из них начали шантажировать пользователей социальных сетей, предлагая выбирать между оплатой или сообщением о киберпреступности в соответствующие органы власти после чего последовал бы арест автора за «распространение». В Русских Соц. Сетях говорят: «Удивлялся, что было написано 4 миллиона доносов, но уже знаю ответ –их написали «Кибер-дружинники».
Невероятно, но для защиты российских кибер границ несколько лет назад были призваны казаки. «Кибер-казаки» вскоре стали адресатами «мемов» и шуток. Другой молодежной организацией, в которую вошли 5000 волонтеров, стали “Кремлевская гвардия”. Заслуга этого движения была отмечена на высшем уровне: в 2014 году она была награждена «Призом Рунета» за неоценимую службу в борьбе с вредоносным контентом. Активисты “Кремлевской гвардии неоднократно просили Facebook блокировать группы, оскорбляющие российских граждан, подавали жалобы на пользователей Telegram в Генеральную прокуратуру и пытаться редактировать статьи в Википедии, но, когда на них не обращали внимания, угрожали блокировкой Интернет-энциклопедии. Еще одной важной организацией является «Росмолодежь», которая имеет привилегию блокировать материалы в интернете, а также МВД России, прокуратура и ФСБ. Любой может связаться с этими организациями и присоединиться к ним. Цель та же - запрещенный контент удалить из Интернета, начиная с книги «Как далеко завёл Путин Россию» и заканчивая сайтами онлайн-игр. Одной из самых популярных для наказания людей уже стала статья 20 часть 3, которая наказывает за неуважение к правительству, выраженное в Интернете. Эта статья в основном используется для наказания тех, кто неуважительно относится к Владимиру Путину. В 2019 году 44 человека были привлечены к ответственности за нелицеприятные высказывания о Путине.
Большая часть российской молодежи встретила такую интернет-цензуру негативно. Еще в 2018 году люди вышли на улицы с плакатами в руках, на которых, например, было написано: «Зачем мне пенсия, если меня арестуют в молодости за «репост»?» Был такой сильный ажиотаж, что Владимир Путин, который очень хорошо понимает силу Интернета, декриминализовал статью. Произошло поразительно «демократическое» изменение - с тех пор первое нарушение наказывается административным штрафом или, по крайней мере, административным заключением - в зависимости от того, насколько злится правительство. И за второе преступление люди преследуются уголовным кодексом. Примечательно, что аналогичные кибер-дружины действуют в Китае и информируют «соответствующие» органы о чрезмерной активности интернет-пользователей. Следовательно, вот уже несколько лет Китай лидирует в мире по числу политических заключенных- блогеров. Россия может скоро нагнать в этом лидерстве Китай. На самом деле, начало этого пути уже прекрасно видно. В разгар пандемии, когда граждане России писали в социальных сетях различную информацию о бездействии правительства, преступлениях и даже недостаточном количестве клиник, к многим из них домой приходила милиция. Их либо штрафовали, либо административно задерживали за распространение «фейков».
Закон о суверенном интернете
В 2019 году Владимир Путин подписал вступление в силу законодательного пакета о так называемом «суверенном Рунете». Согласно нескольким законам, включенным в пакет, существующие операторы связи в России обязаны подключать к своим сетям специальное оборудование, поставляемое Роскомнадзором. Посредством этих устройств, в случае нарушения работы, неизбежной угрозы и нарушения целостности российского Интернета, агентство сможет фильтровать «трафик» и приостанавливать доступ пользователей к ресурсам, запрещенным в России. Закон о «суверенном Рунете» подразумевает полный контроль над онлайн-коммуникациями со стороны государства - существует возможность отключения всемирного Интернета как локально, так и глобально по всей России.
По данным Human Rights Watch, в случае широкомасштабного применения этого закона, правительство сможет заблокировать любой нежелательный мировой контент.
По данным правозащитных организаций «Агора» и «Роскомсвобода», в 2019 году в России государство уже предприняло 440 тысяч попыток ограничить информацию в Интернете. В докладе, подготовленном этими организациями, говорится, что в 2019 году Россия ужесточила законы, оказала давление на ИТ-бизнес и неоднократно отключала Интернет по запросу правительственных учреждений. Также было предпринято много других шагов, чтобы «создать суверенный Интернет, похожий на Северную Корею и Китай». Согласно ежегодному рейтингу свободы слова «Репортеры без границ», Россия занимает 149-е место из 180.
По запросу ФСБ уже есть прецедент отключения мобильного интернета. Это произошло во время митингов в Ингушетии. Аналогичные отключения были также в городе Шиес во время протестов по поводу строительства мусорной свалки и в Улан-Удэ, где люди требовали отмены результатов выборов мэра. Впервые интернет был отключен в Москве, на митингах по поводу недопущения независимых кандидатов на выборы в Мосгордуму. Были также локальные перебои в работе интернета - во время слушания ключевого свидетеля по делу «Новое Величие» в Люблянском суде у журналистов внезапно отключили интернет связь. Также в 2019 году ФСБ попросила компании, обрабатывающие персональные данные российских потребителей, установить оборудование, которое позволило бы специальным службам автоматически получать доступ к информационным системам этих компаний и переписках пользователей без санкций суда.
В прошлом году несколько правительственных учреждений добавили 270 000 сайтов и страниц в список запрещенных ресурсов. Более 100 тысяч обращений было отправлено операторам связи с просьбой приостановить доступ к тому или иному ресурсу. В апреле 2018 года Роскомнадзор заблокировал миллионы IP-адресов, сражаясь с Telegram, руководство которого отказалось передавать ключи шифрования российским спецслужбам. Эта блокировка привела к нарушению работы многих интернет-сервисов в России.
Трудно не согласиться с Хью Уильямсоном, директором Human Rights Watch по Европе и Центральной Азии, который говорит, что отношение российского правительства строится в двух направлениях: «полный контроль и растущая изоляция от Всемирной паутины». Власти собрали огромный арсенал, который позволяет им контролировать информацию, пользователей и сеть. Конечная цель российского правительства заключается в создании суверенного Интернета, аналогичного Интернету Северной Кореи и Китая, в качестве метода борьбы с Западом и сокрытия реальности в собственной стране.