დიდი ბრიტანეთის „მკაფიო სიგნალი“ რუსეთს - სანქციები
ევროკავშირიდან გასვლის შემდეგ პირველად, დიდი ბრიტანეთი ინდივიდუალური სანქციების რეჟიმში გადავიდა და ადამიანის უფლებათა დარღვევისთვის ფიზიკურ პირებს სანქციები, დაუწესა. ეს სანქციები როგორც გაერთიანებული სამეფოში შემოსვლის აკრძალვას, ისევე სანქცირებული პირების ყველა აქტივების გაყინვას გულისხმობს. სანქციები ძალაში დაუყოვნებლივ შევიდა.
ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მდივანმა განაცხადა, რომ დიდი ბრიტანეთის ეს ნაბიჯი მკაფიო გზავნილია ნებისმიერისთვის, ვინც ადამიანის ძირითად უფლებებსა და თავისუფლებებს პატივს არ სცემს.
„დღეს, ეს მთავრობა ბრიტანელი ხალხის სახელით მკაფიო სიგნალს გზავნის, რომ ამ ქვეყანაში თავისუფლად ვერ ივლიან ისინი, ვისაც ხელები სისხლში აქვთ გასვრილი, დესპოტები, დიქტატორების ხელქვეითები“, - განაცხადა დომინიკ რააბმა.
სანქციების სამიზნე რუსეთის ფედერაციის 25 მაღალჩინოსანიც გახდა. ეს ის პირები არიან, რომლებიც სერგეი მაგნიტსკის სასტიკი წამებისა და მკვლელობის საქმეში არიან გარეულნი, თუმცა დღემდე არც ერთი მათგანი არ დასჯილა. რუსი იურისტი, სერგეი მაგნიტსკი 2009 წლის 16 ნოემბერს მოსკოვში, „მატროსკაია ტიშინას“ საპყრობილეში გარდაცვლილი იპოვეს.
ის საერთაშორისო ანალიტიკური ორგანიზაციის პარტნიორი იყო და რუსეთის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დიდი რაოდენობით თანხის მითვისების სქემა გაშიფრა. როგორც ამბობენ, მაგნიტსკიმ ქვეყნის ისტორიაში ყველაზე მასშტაბური ფინანსური მაქინაციები გამოააშკარავა. ის მაღალი თანამდებობის პირების დანაშაულის კვალზე გავიდა, რამაც კრემლი ძალიან გააბრაზა. მალევე ის გადასახადებისგან თავის არიდებისთვის დააპატიმრეს და როგორც მის ოჯახს და უფლებადამცველებს მიაჩნიათ, ციხეში წამებით მოკლეს.
დამოუკიდებელი რუსული საინფორმაციო საშუალება „მედუზას“ ცნობით, ბრიტანეთის სანქციების ქვეშ მოხვდნენ რუსეთის შსს-ს ყოფილი ხელმძღვანელი ალექსეი ანიჩინი, საგამოძიებო კომიტეტის ხელმძღვანელი ალექსანდრე ბასტრიკინი, გენერალური პროკურორის ყოფილი მოადგილე ვიქტორ გრინი, მოსამართლე ალექსეი კრივორუჩკო, „მატროსკაია ტიშინას“ უფროსი ფიკრეტ ტაგიევი, გამომძიებელი ოლეგ სილჩენკო და საგამოძიებო ორგანოებისა და სასამართლოების ყოფილი თუ მოქმედი თანამშრომლები.
სანქციების დაწესებას გამოეხმაურა რუსეთის საელჩო ბრიტანეთში და ტრადიციულად მათ „აზრს მოკლებული“ უწოდა. ახლა საინტერესოა, როგორ მიიღებს პუტინი ბრიტანეთის „მკაფიო სიგნალს“ და უნდა ველოდოთ თუ არა კრემლის მხრიდან სხვა ქვეყნების შიდა საქმეებში კიდევ უფრო მეტად ჩარევას, რადგან ყველას კარგად გვახსოვს, თუ როგორი აგრესიული იყო რუსეთის საპასუხო ნაბიჯი „მაგნიტსკის აქტზე“.

«Четкий сигнал» России от Британии-новой санкции
Впервые с момента выхода из ЕС Великобритания перешла к индивидуальным санкциям и ввела санкции в отношении отдельных лиц за нарушения прав человека. Эти санкции включают запрет на въезд в Соединенное Королевство, а также замораживание всех активов санкционированных лиц. Санкции вступили в силу немедленно.
Министр иностранных дел Великобритании заявил, что действия Великобритании являются четким сигналом для всех, кто не уважает основные права и свободы человека.
«Сегодня это правительство посылает четкий сигнал от имени британского народа, что те, у кого на руках кровь, деспоты и диктаторы, не смогут свободно находиться в этой стране», - сказал Доминик Рааб.
25 высокопоставленных чиновников Российской Федерации стали объектом санкций. Это лица, причастные к жестоким пыткам и убийству Сергея Магнитского, хотя до настоящего времени никто из них не был наказан. Российский адвокат Сергей Магнитский был найден мертвым 16 ноября 2009 года в тюрьме "Матросская тишина" в Москве.
Он был партнером Международной аналитической организации и расшифровал схему незаконного присвоения крупных сумм денег из государственного бюджета России. Говорят, что Магнитский раскрыл крупнейшие финансовые махинации в истории страны. Он пошел по стопам высокопоставленных чиновников, что разозлило Кремль. Вскоре его арестовали за уклонение от уплаты налогов и, как полагают его родственники и правозащитники, замучили до смерти в тюрьме.
По данным независимого российского СМИ Medusa санкции коснулись бывшего министра внутренних дел России Алексей Аничина, главу Следственного комитета Александр Бастрыкина, бывшего заместителя генерального прокурора Виктора Грина, судью Алексея Криворучко, начальника Матросской Тишины Фикрета Тагиева и других бывших или нынешних сотрудников следственных органов и судов.
Российское посольство в Великобритании отреагировало на санкции, назвав их «бессмысленными». Теперь интересно, как Путин отзовётся на «четкий сигнал» от Британии и стоит ли ожидать еще большего вмешательства Кремля во внутренние дела других стран, потому что мы все хорошо помним, насколько агрессивным был ответ России на «Акт Магнитского».