«დამოუკიდებლობის» 12 წელი:  ქართველების გზავნილები აფხაზებს
12 წელი სრულდება მას შემდეგ, რაც რუსეთმა აფხაზეთი დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ აღიარა. მოგვიანებით მისივე ზეწოლით აფხაზეთი "აღიარეს" ვენესუელამ, ნიკარაგუამ, ნაურუმ, სირიამ, ასევე ორმა კუნძულოვანმა სახელმწიფომ - ვანუატუმ და ტუვალუმ, თუმცა ორმა უკანასკნელმა შემდგომში "აღიარების" გადაწყვეტილება გააუქმა.
„აქცენტი“ აგრძელებს საზოგადოებრივი აზრის მინი-გამოკითხვების ციკლს და მის ფარგლებში ამჯერად დაინტერესდა საქართველოს რიგითი მოქალაქეების აზრით აფხაზეთზე, მის 12-წლიან «დამოუკიდებლობასა» და პერსპექტივებზე.
ამ გამოკითხვებს, ბუნებრივია, საფუძვლიანი სოციოლოგიური კვლევის პრეტენზია ვერ ექნება, თუმცა შემთვევითი პრინციპით შერჩეული სხვადასხვა ასაკის, ეროვნების, პროფესიის, სოციალური ფენისა და გამოცდილების მქონე ადამიანების მოსაზრებები საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე არსებული განწყობების შესახებ გარკვეულ წარმოდგენას მაინც იძლევა.
25 წლის ელენე. პროგრამისტი: ვფიქრობ, აქ შეგვიძლია, ვისაუბროთ მხოლოდ დამოუკიდებლობის ილუზიასა და უპერსპექტივობაზე. აღარაფერს ვამბობ თავისუფლებაზე [ეს კიდევ უფრო რთული და შრომატევადი, უამრავ გარემოებაზე დამოკიდებული საკითხია]. ადგილობრივებმა საკუთარ თავს უნდა ჰკითხონ, როგორი ცხოვრება სურთ, მერე შეხედონ რუსეთს – ქვეყანას, სადაც განსხვავებული აზრის გამო ადამიანთა მკვლელობა, გაქრობა, წამება ხელისუფლების მიერ ფაქტობრივად ლეგალიზებულია და დასვან კითხვა, მისცემთ კი ოდესმე რუსეთი ისეთ ცხოვრებას, როგორიც მათ სურთ?
21 წლის ნენე. სტუდენტი: აფხაზეთში ნათესავები მყავს. წარმოიდგინეთ, საკუთარი ბიძაშვილი ინტერნეტით გავიცანი და ჯერაც ვერ შევხვდით ერთმანეთს – ვერ გადმოდიან: „უკან დაბრუნება უსაფრთხო არ იქნებაო“ – საშინელებაა! ჩემი ბიძაშვილი ამ ჩაკეტილ სივრცეში საკუთარ მომავალს ვერ ხედავს და ევროპაში უნდა წასვლა. დოკუმენტების საკითხს ვარკვევთ და ვნახოთ, რა გამოვა. კორონავირუსის პანდემიამ ვითარება კიდევ უფრო გაამწვავა.
38 წლის გიორგი. ინჟინერი: რუსეთის «სტრატეგიული პარტნიორობა» ჩემთვის მხოლოდ ცინიზმია. ნუ წავალთ შორს და აქვე, ჩვენს სამეზობლოში გავიხედოთ: რუსეთი ითვლება სომხეთის სტრატეგიულ პარტნიორად, თავის მხრივ სომხეთი მთავარ მტრად და გამოწვევად მეზობელ აზერბაიჯანს მიიჩნევს, რუსეთი კი ორივეზე – ერთმანეთის მიმართ მტრულად განწყობილ სახელმწიფოებზე ყოველწლიურად სოლიდური ღირებულების იარაღს ყიდის. ხომ მაგარი პარტნიორობაა?! აღარაფერს ვამბობ რუსი სამხედროების თავნებობაზე, რუსეთის და საქართველოს ურთიერთობის ისტორიაზე...
40 წლის ლედი. პედაგოგი: სახელმწიფო ხომ მხოლოდ რაღაც ტერიტორია არაა? ესაა პასუხისმგებლობა ამ ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანების წინაშე – სახელმწიფო სწორედ ეს ადამიანები არიან. და ადამიანს რა სჭირდება?– დაცული იყოს მისი უფლება ყველა გაგებით. ახლა გადმოვიდეთ ჩვენს რეალობაში: ყველაზე მნიშვნელოვანი, რაც ჩვენთან მოხდა, ვფიქრობ, რუსეთისგან მენტალურად გათავისუფლებაა, ან ამ გზაზე უდავოდ ვდგავართ. ეს „გავრილოვის ღამის“ [მრავალრიცხოვანი პროტესტი რუსთაველზე რუსი დეპუტატის პარლამენტში ვიზიტის შემდეგ] მოვლენებმაც აჩვენა. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ადამიანებმა საკუთარი თავის ფასი, ხმის ძალა გაიგეს და დაიწყეს ბრძოლა საკუთარი უფლებებისთვის. ეს გამოიხატება პროტესტში. გაიგეს, რომ თუ ერთად დადგებიან, ბრძოლას აზრი აქვს, რაღაცას შეცვლიან, ანუ პერსპექტივა ჩანს, მომავლის იმედი გაქვს. ასე იცვლებოდა ამ ქვეყანაში ხელისუფლებები და შეიცვლება კიდეც. ახლა რუსეთს შეხედეთ, რა უბედურება ხდება: პუტინი კიდევ 2036 წლამდე აპირებს დარჩენას! ასე ხისტად მოქმედებს, ფასადური ცვლილებების ილუზიასაც კი არ ტოვებს თავად რუსი ხალხისთვის და მაგათ აღელვებთ აფხაზი ბავშვის მომავალი?
50 წლის ამირანი. მექანიკოსი: რამდენადაც მედიიდან ვიცი, აფხაზური ბიუჯეტის უმეტეს ნაწილს რუსული დოტაცია წარმოადგენს. ეს სრული კატასტროფა და რუსეთზე აბსოლუტური დამოკიდებულებაა: როცა ხელფასი, პენსია, შემწეობა და ა.შ. რუსეთიდან გაიცემა, ეს ნიშნავს, რომ მას ხელში აქვს სასიცოცხლო არტერია. მახსენდება 1990–იანი წლები, როდესაც მინისტრებს რუსეთიდან ღიად გვინიშნავდნენ. იმ პერიოდშიც კი, როდესაც რუსეთზე აბსოლუტურად ვიყავით დამოკიდებული, მისი მონა–მორჩილები, ერთი მილსადენიც [ბაქო–ჯეიჰანის] კი ვერ აიტანეს და ტერაქტი მოუწყვეს მაშინდელ პრეზიდენტ ედუარდ შევარდნაძეს. რატომ? იმიტომ, რომ რაღაც რუსეთისგან დამოუკიდებლად გაკეთდა, საქართველოს რაღაც ალტერნატიული ეკონომიკური ხაზი გაუჩნდა. მე არ ვიცი, დღეს აფხაზეთში როგორი პოლიტიკური რეალობაა, მაგრამ ჩვენი და მეზობელი სახელმწიფოების გამოცდილებით თუ ვიმჯელებთ, რთული წარმოსადგენი არაა.
33 წლის ემილია. დიზაინერი: როგორც ვიცი, აფხაზეთში ძალიან წუხან რუსეთთან ასიმილაციის პრობლემებზე, ენის შენარჩუნებაზე. არ ვიცი, რამდენად სწორი ინფორმაცია მაქვს, მაგრამ „აფხაზურად უფრო ნაკლები ადამიანი საუბრობსო“. საინტერესოა, საჯარო უწყებებში სასაუბრო ენა რუსულია? თუ კი, საშინელებაა.
59 წლის გივი. ფერმერი: მაგალითად, საქართველოს შემთხვევაში უშუალოდ ევროკავშირიდან და სხვადასხვა დასავლური ქვეყნებიდან რომ გამოიყოფა ფინანსური სახსრები, ჯამში მათი დანიშნულება რეფორმებია, ანუ რაღაცის გაუმჯობესება – სოფლის მეურნეობაში, სახელმწიფო უწყებებში და ა.შ. მაგალითად მეც, რიგითმა მოქალაქემ მოვიგე გრანტი, რომ ჩემი ოჯახური ფერმა გავაფართოვო, ახალი მეთოდები გავტესტო, სხვა ადამიანებიც დავასაქმო და შემდეგ უკვე სამიზნედ ევროპული ბაზრები მაქვს. ანუ, ჩემამდეც მოვიდა ეს დახმარება ნაცნობობის გარეშე. სწორედ ეს განასხვავებს დასავლეთს კორუფციაში ჩაფლული რუსეთისგან. პარტნიორი გეუბნება, „განვითარდი და რომ განვითარდე, მე დაგეხმარებიო“. რუსეთი კი გიბრძანებს, «იჯექი ჭაობში, გაიტრუნე და არ შეგეხებიო» – პირადი გამოცდილებით მივედი ამ დასკვნებამდე.
23 წლის თემო. სტუდენტი: არ ვიცი, რა ხდება აფხაზეთში, როგორ ცხოვრობენ ადამიანები. მხოლოდ მედიაში თუ გავეცნობი რაღაც ინფორმაციებს და სრული სურათი არ მაქვს. მაგრამ თუ გავითვალისწინებთ იმას, როგორი ცხოვრებაა რუსეთში რიგითი ადამიანებისთვის (რას ყვებიან აქ ჩამოსული ტურისტები თუ გადმოცხოვრებულები), მის პარტნიორ სახელმწიფოებში და რა საშინელებებს ყვებიან 1990–იან წლებზე [საქართველოში] – კორუფცია, უპერსპექტივობა და ა.შ., შემიძლია, წარმოვიდგინო, რას აძლევს აფხაზეთს რუსეთი. გვესმის, რომ ძლიერი – ბირთვული სახელმწიფოა და ამით სხვებს აშინებს, ჩვენს დახრჩობასაც ცდილობს, მაგრამ ამით ჩვეულებრივ მოქალაქეს რა? ეს რას აძლევს რიგით ადამიანს, რომელსაც ერთი ცხოვრება აქვს და იმას ართმევენ? სწორედ ამიტომ არ მინდა რუსეთთან ურთიერთობა, გარდა იმისა, რომ დღეს ჩვენს არსებობას ებრძვის. ჩემი გადასახედიდან, იქ ხვალინდელი დღე არაა.
20 წლის ელენე. სტუდენტი: მე არ მახსენდება რუსეთის მიერ კეთილ საქმეში ჩადებული ფული. თუ ვინმე საქართველოში რუსეთთან კავშირზე საუბრობს, ან შიში ალაპარაკებს, ან ფული. სადაც რუსული ფული ჩანს, ყველგან სიძულვილის გაღვივებას ცდილობენ, ან ჩვენს შორის, ან უცხოელებს ესხმიან თავს, ან უნდათ, რომ შიშში გაცხოვრონ, საკუთარი თავის რწმენა დაგაკარგვინონ და იყო უძრავად. ჩემთვის ეს მოაქვს სახლში რუსეთის შემოშვებას - მუდმივი დაპირისპირება, ქაოსი. აფხაზები უნდა დაფიქრდნენ ამაზე.
19 წლის დათო. სტუდენტი: როდესაც ბოლო პერიოდში დასავლეთიდან წამოვიდა მწვავე კრიტიკა და აიძულეს ჩვენი ხელისუფლება, წასულიყო დათმობებზე, რუსეთიდან იყო ერთი ჟივილ–ხივილი – „დასავლეთის მარიონეტები არიანო“. მე კი ვფიქრობ, რომ ისინი პირადად მე და დანარჩენ მოქალაქეებს დაუდგნენ გვერდში, რომლებიც ჯერ გავრილოვის აქ ჩამობრძანებით იყვნენ აღშფოთებულნი და შემდეგ უკვე იმით, რომ ყველანი უბრალოდ მოგვატყუეს. პირადად ისეთი შეურაცხყოფილი დავრჩი, მზად ვიყავი, ყველა აქციაზე გავსულიყავი. დასავლელმა პარტნიორებმა კი ჩვენს ვაჟბატონებს და ქალბატონებს უთხრეს, „თუ ჩვენთან ყოფნა გინდათ, დემოკრატიული წესებით ითამაშეთ და ამ ხალხის ნებას და მიცემულ სიტყვას პატივი ეცითო“. ვთვლი, რომ მაშინ დასავლეთი პირადად მე დამიდგა გვერდში და დამეხმარა საკუთარი უფლებების დაცვაში. მინდა, ასე ავუხსნა და ეს ვუთხრა აფხაზებს - აი, ეს მომცა დასავლეთთან პარტნიორობამ და ამით განსხვავდება ის მათი პარტნიორი რუსეთისგან, რომელიც ჯერ გთელავს და მერე გაიძულებს, შეურაცხყოფა ყლაპო და ისევ მას ელაქუცო.

12 лет «независимости»: послания грузин абхазам
Скоро исполнится 12 лет со дня признания Россией независимости Абхазии. Под ее же давлением впоследствии Абхазию признали Венесуэла, Никарагуа, Науру, Сирия, а также два островных государства – Тувалу и Вануату, однако позже последние две страны свое признание аннулировали.
„Акцент“ продолжает цикл мини-опросов, в рамках которого на сей раз поинтересовался у граждан Грузии их мнением об Абхазии, ее 12-летней «независимости» и перспективах.
На серьезное социологическое исследование данные опросы, естественно, не претендуют, однако ответы случайной выборки респондентов разного возраста, национальности, профессии, социального положения и опыта создадут определенное представление о настроениях населения, проживающего на подконтрольной центральным властям Грузии территории.
Эленэ, 25 лет, программист: Думаю, тут можно говорить лишь об иллюзии независимости и бесперспективности. Не говоря уже о свободе (это еще более сложный и трудоемкий, зависящий от множества обстоятельств вопрос). Население Абхазии должно задать себе вопрос, как оно желает жить, потом посмотреть на Россию - страну, где власть фактически легализовала исчезновение, пытки, убийства инакомыслящих граждан, - а потом опять спросить самих себя, а даст ли когда-либо Россия абхазам ту жизнь, которую они желают?
Нэне, 21 год, студентка: У меня родственники в Абхазии. Только представьте, с двоюродной сестрой я познакомилась с помощью интернета, а лично мы до сих пор не встречались – она перейти сюда не может, говорит, „по возвращении будет небезопасно“ – кошмар какой-то! В том замкнутом пространстве она будущего не видит и очень хочет вырваться в Европу. Сейчас пытаемся выяснить для нее вопрос с документами, посмотрим, что получится. Коронавирусная пандемия ведь все еще больше осложнила.
Георгий, 38 лет, инжинер: Для меня «стратегическое партнерство» России – лишь цинизм. Нет надобности ходить далеко – достаточно посмотреть на наших соседей: Россия считается стратегическим партнером Армении, Армения, в свою очередь, считает врагом и главным вызовом соседний Азербайджан, а Россия в этих условиях ежегодно продает и тем, и другим оружие солидной стоимости... Да уж, партнерство – слов нет! Я уж не говорю о произволе российских военных...
Леди, 40 лет, педагог: Государство – это же не просто какая-то территория? Это ответственность перед живущими на этой территории людьми, государство – сами эти люди. А что необходимо людям? - защищенность их прав во всех направлениях. Теперь посмотрим на нашу реальность. Главное, что у нас – в Грузии произошло, на мой взгляд, это ментальное освобождение от России, или если пока не полное освобождение, то по крайней мере, мы уже четко стоим на этом пути. Это показала и „Гавриловская ночь“ [многотысячный протест на центральном проспекте Руставели после визита в парламент Грузии российского депутата Гаврилова в июне 2019 года]. Люди познали собственную ценность, силу своего голоса и начали бороться за свои права и свободы. Люди видят перспективу и то, что в случае единства есть смысл бороться за перемены, у них есть надежда на будущее. Так менялись и будут меняться в этой стране правящие силы. А теперь посмотрим на Россию, на происходящее там: Путин собирается править до 2036 года, действует жестко – не забодится о создании у граждан даже иллюзии хотя бы фасадных перемен! И вот они будут заботиться о будущем абхазского молодого поколения?!
Амиран, 50 лет, механик: Насколько я знаю из СМИ, большую часть абхазского бюджета составляют российские дотации. Это полная катастрофа и абсолютная зависимость от России: когда зарплаты, пенсии, пособия и т.д. выдаются Россией, это значит, что в ее руках жизненная артерия. Вспоминаются 1990–ые, когда наших министров назначали из Москвы. Даже в тот период, когда мы полностью зависели от России, были ее рабами, она даже один нефтепровод (Баку-Джейхан) не смогла вынести и устроила теракт президенту Шеварднадзе. Почему? - потому, что что-то было сделано вне зависимости от России, у Грузии появилась определенная альтернативная экономическая линия. Я не знаю, какова на сегодняшний день политическая реальность в Абхазии, но если судить по нашему опыту и опыту соседних стран, это не сложно представить.
Эмилия, 33 года, дизайнер: Насколько я знаю, в Абхазии народ очень беспокоит проблема ассимиляции с Россией, вопрос сохранения языка. Не знаю, насколько верна моя информация, но слышала, что на абхазском говорят меньше. Интересно, а в госучреждениях разговорный язык там русский? Если да, то это кошмар...
Гиви, 59 лет, фермер: В случае Грузии, когда выделяются определенные финансовые ресурсы Евросоюзом или отдельными западными странами, целевым направлением этого в основном являются реформы в различных сферах, то есть улучшение чего-то – сельского хозяйства, например, или деятельности государственных институтов и т.д. Даже я – рядовой гражданин получил грант для создания собственной семейной фермы, внедрения новых методов, для трудоустройства других граждан, а в дальнейшем наша цель – европейские рынки. Хочу сказать, что до меня – рядового гражданина западная помощь дошла безо всяких знакомств и протекции. И именно в этом основная разница между Западом и коррумпированной Россией. Партнер говорит нам, «развивайтесь, а я вам в этом помогу». А Россия лишь приказывает, «сидите в болоте, помалкивайте – и тогда я вас не трону» – и к этой мысли я пришел по личному опыту.
Тэмо, 23 года, студент: Не знаю, что происходит в Абхазии, как живут там люди. Лишь в СМИ иногда знакомлюсь с информацией и полной картины не имею. Однако учитывая, как живут рядовые граждане в самой России (а это я знаю по многочисленным рассказам приезжающих сюда туристов и переехавших к нам жить граждан), а также то, что происходит по всему миру в странах-партнерах России и то, что творилось у нас в 1990–ые годы (тотальная коррупция, полная бесперспективность и т.д.), могу себе представить, что дает Россия Абхазии. Понятно, что Россия – это ядерная держава, пытающаяся запугать этим всех, она и нас пытается удушить, но что от ее силы рядовому гражданину? - что Россия дает ему лично, когда жизнь одна и возможность прожить ее нормально у него отнимают! Именно поэтому я не хочу общаться с Россией, помимо того, что она еще и пытается нас раздавить. На мой взгляд, там просто нет будущего.
Эленэ, 20 лет, студентка: Я не помню, чтобы Россия вкладывала средства в добрые дела. Если кто-либо в Грузии все еще говорит о связях с Россией, то говорит он это либо из страха, либо из-за денег. Везде, где появляются российские деньги, пытаются разжечь ненависть – либо между гражданами, либо по отношению к Западу; пытаются заставить людей жить в страхе, убить в них веру в себя и принудить к бездействию. Вот, что на мой взгляд, случается, когда впускаешь Россию в свой дом – постоянные распри, хаос, ненависть... Абхазы должны задуматься над этим.
Давид, 19 лет, студент: Когда в последнее время с Запада пошла критика и заставили нашу власть пойти на уступки [перед гражданами Грузии - ред.], Россия во всю голосила – „они марионетки Запада“. А я вот считаю, что Запад тогда поддержал лично меня и остальных граждан, которые были возмущены сначала приездом сюда г-на Гаврилова, а потом – и тем, что всех нас власти просто обманули. Я лично был настолько оскорблен, что был готов выходить на все акции. А западные партнеры ясно дали понять господам в нашей власти, „если хотите быть с нами, то играйте демократическими правилами игры, уважайте волю народа и данные ему обещания“. Так что, на мой взгляд, Запад тогда поддержал каждого гражданина Грузии и встал на защиту наших прав. Я бы так объяснил это абхазам и сказал бы им – вот, что дает нам партнерство с Западом и вот чем отличается он от их партнера России, которая сначала уничтожает, а потом заставляет терпеть унижения и лизать ей сапог.