სლოვაკეთმა რუსეთს წითელი ხაზი გაუვლო
სლოვაკეთმა, 6 აგვისტოს მიღებული გადაწყვეტილებით, რუს დიპლომატებს, თავის სტატუსთან შეუთავსებელი საქმიანობის გამო, ქვეყანა დაატოვებინა. გამოცემა „Aktuality“-ის ინფორმაციით, დიპლომატიური პასპორტების მქონე პირები, სინამდვილეში რუსეთის სპეცსამსახურის თანამშრომლები იყვნენ და ჯაშუშურ საქმიანობას ეწეოდნენ.
„არსებობს დრო, როცა წითელი ხაზი მეგობარსაც უნდა გაუვლო. რუსეთი ჩვენი სავაჭრო პარტნიორია, მაგრამ სლოვაკეთი სუვერენული სახელმწიფოა და არა ბანანის რესპუბლიკა“ – ასე გამოეხმაურა „ფეისბუქზე“ სლოვაკეთის პრემიერი იგორ მატოვიჩი რუსი დიპლომატების საკუთარი ქვეყნიდან გაძევებას.
ბრიტანული BBC-ი, სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურ ინფორმაციაზე დაყრდნობით წერდა, რომ სამი რუსი დიპლომატის საქმიანობა „დიპლომატიური ურთიერთობების შესახებ ვენის კონვენციას“ ეწინააღმდეგებოდა. გარდა ამისა, ადგილი ჰქონდა სანკტ-პეტერბურგში სლოვაკეთის გენერალური საკონსულოს მიერ გაცემული ვიზების ბოროტად გამოყენებას, რამაც ხელი შეუწყო ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოს ტერიტორიაზე სერიოზული დანაშაულის ჩადენას.
საუბარია 2019 წლის 23 აგვისტოს, გერმანიის დედაქალაქ ბერლინში საქართველოს მოქალაქის, ეთნიკურად ჩეჩენი ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაზე. საგამოძიებო გამოცემა Bellingcat-ის ინფორმაციით, ხანგოშვილის მკვლელობაში ბრალდებული რუსეთის მოქალაქე ვადიმ კ. ევროკავშირის ტერიტორიაზე სლოვაკეთის ვიზით გადაადგილდებოდა, რომლის აღების დროს მან ყალბი პირადი მონაცემები გამოიყენა.
„ხანგოშვილის საქმის“ მეორე ფიგურანტია რუსეთის კიდევ ერთი მოქალაქე რომან დავიდოვი (სახელი სავარაუდოდ გამოგონილია), რომელიც რუსეთის უშიშროების ფედერალურ სამსახურთან (ეფ-ეს-ბე) არის კავშირში. Bellingcat-ის, Der Spiegel-ის და The Insider-ის მიერ ჩატარებული ჟურნალისტური გამოძიებით დგინდება, რომ ევროკავშირის ტერიტორიაზე დავიდოვიც სლოვაკეთის ვიზით მოგზაურობდა. იგი ბერლინში ხანგოშვილის მკვლელობამდე ერთი დღით ადრე ჩავიდა. გამოძიებაში ჩართული ჟურნალისტები ვარაუდობენ, რომ დავიდოვმა ხანგოშვილის მკვლელს იარაღი, ტრანსპორტი და სხვა საჭირო აღჭურვილობა გადასცა.
სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის ივან კორჩოკის განცხადებით, სანქტ-პეტერბურგში გაგზავნილი საგამოძიებო ჯგუფი დაადგენს ვიზასთან დაკავშირებულ დარღვევას, იყო ეს სლოვაკი დიპლომატების შეცდომა, თუ რუსულ მხარესთან თანამშრომლობის შედეგი, რადგან მისივე თქმით, მომხდარი, არა მხოლოდ სლოვაკეთისთვის, არამედ მთლიანად ევროპის უსაფრთხოებისთვის სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთი სლოვაკეთის ენერგო რესურსების მთავარი მიმწოდებელია, რის გამოც წარსულში „დიდი სლავი ძმის“ განაწყენებას მოერიდა. ეს მაშინ, როცა მსოფლიო თანამეგობრობამ ბრიტანეთის მხარდასაჭერად საკუთარი ქვეყნებიდან დაახლოებით 130-მდე რუსი დიპლომატი გააძევა. ევროკავშირში, ასევე ნატო-ში შემავალმა და მათმა პარტნიორმა ქვეყნებმა რუსეთის წინააღმდეგ ძალისხმევა მას შემდეგ გააერთიანეს, რაც 2018 წელს ინგლისის ქ.სოლსბერიში რუსეთის სპეცსამსახურებმა გრუ-ს ყოფილი ოფიცერი სერგეი სკრიპალი და მისი ქალიშვილი, ნერვული აგენტი „ნოვიჩოკით“ მოწამლეს.
ბოლო პერიოდში, სლოვაკეთის მსგავსად, დიპლომატების საფარით მოქმედი რუსეთის სპეცსამსახურის თანამშრომლები არაერთმა ევროპულმა ქვეყანამ გააგდო. ეს კიდევ ერთხელ ცალსახად მიუთითებს იმაზე, რომ რუსეთი თავისი დესტრუქციული და მტრული ქმედებებით ყველასთვის უკიდურესად სახიფათო მოთამაშეა. საკუთარი ინტერესების სანაცვლოდ, იგი არც „მეგობარ“ სახელმწიფოებს ინდობს და მათ უსაფრთხოებას მუდმივად ძირს უთხრის.

Словакия провела ограничительную черту для России
6 августа, Словакия приняла решение выслать российских дипломатов за деятельность, несовместимую с их статусом. По данным издания «Aktuality», лица с дипломатическими паспортами на самом деле являлись сотрудниками российских спецслужб и занимались шпионской деятельностью.
Премьер-министр Словакии Игорь Матович, комментируя ситуацию, написал на своей странице в Facebook, что иногда нужно «проводить ограничительную черту и для друзей». «Да, русские — наши братья-славяне, а Россия — наш торговый партнер. Однако это не меняет того, что Словакия является суверенным государством, а не банановой республикой, где можно высмеивать дипломатические правила».
Британская BBC со ссылкой на официальную информацию МИД Словакии написала, что деятельность трех российских дипломатов противоречит «Венской конвенции о дипломатических отношениях». Кроме того, имело место злоупотребление визами, выданными генеральным консульством Словакии в Санкт-Петербурге, что привело к совершению тяжких преступлений на территории государства-члена ЕС.
Речь идет об убийстве чеченца Зелимхана Хангошвили, гражданина Грузии, которое произошло 23 августа 2019 года в Берлине. По данным издания Bellingcat, обвиняемый в убийстве Хангошвили гражданин России Вадим К. путешествовал в ЕС по словацкой визе, для получения которой использовал поддельные личные данные.
Второй фигурант «дела Хангошвили» - еще один гражданин России Роман Давыдов (имя предположительно ненастоящее) находится в контакте с Федеральной службой безопасности (ФСБ) России. Журналистское расследование, проведенное Bellingcat, Der Spiegel и The Insider, показывает, что Давыдов также ездил в ЕС по словацкой визе. Он прибыл в Берлин за день до убийства Хангошвили. Причастные к расследованию журналисты предполагают, что Давыдов передал убийце Хангошвили оружие, транспорт и другое необходимое оборудование.
По словам министра иностранных дел Словакии Ивана Корчка, следственная группа, направленная в Санкт-Петербург, определит причину нарушение визового режима, будь то ошибка словацких дипломатов или результат сотрудничества с российской стороной, поскольку, по его словам, инцидент является серьезной проблемой не только для Словакии, но и для Европы в целом.
Следует отметить, что Россия является основным поставщиком энергоресурсов в Словакию, которая в прошлом избегала обидеть «Большого славянкого брата». Это касается ситуации, когда в поддержку Великобритании мировая общественность изгнала из своих стран около 130 российских дипломатов. Европейский союз, а также НАТО и их страны-партнеры объединили свои силы против России после того, как в 2018 году в Солсбери российские спецслужбы отравили нервно-паралитическим веществом “Новичок” бывшего офицера ГРУ Сергея Скрипаля и его дочь.
Недавно, как и Словакия, ряд европейских стран выдворили представителей российских спецслужб, которые работали под дипломатическим прикрытием. Это еще раз однозначно свидетельствует о том, что Россия своими деструктивными и враждебными действиями является чрезвычайно опасным игроком для всех. Признавая только собственные интересы, она становится врагом даже «дружественным» государствам и постоянно подрывает их безопасность.