სანამ  ლუკაშენკო პუტინს ჰოკეის ეთამაშება, პოლონეთი, უკრაინა და ლიეტუვა ცდილობენ არ გახდნენ „ეფექტური შანტაჟის ობიექტები“
09-09-2020 18:01:48 ანალიზი
ბელარუსში მიმდინარე მოვლენებს მსოფლიო ყურადღებით აკვირდება. გავლენიანი ევროპელი ლიდერები აცხადებენ, რომ პატივს სცემენ ბელარუსების ნების აღსრულებას და მნიშვნელოვანია მოხდეს არსებული ვითარების დეესკალაცია, მშვიდობიან დინებაში გადაყვანა. ბელარუსში აქციები დაიწყო 9 აგვისტოს გამართული საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ, რომელშიც, ადგილობრივი ცესკო-ს მონაცემებით, მოქმედმა პრეზიდენტმა, ალექსანდრ ლუკაშენკომ 80%-ზე მეტი აიღო. ევროკავშირი არჩევნების შედეგებს არ ცნობს. ათასობით ადამიანი არჩევნების შედეგების ბათილად ცნობას და პრეზიდენტის გადადგომას მოითხოვს. ქარხნების მუშებმა, სხვადასხვა დაწესებულებების თანამშრომლებმა და ჟურნალისტებმა გაფიცვა დაიწყეს. საპროტესტო აქციების მონაწილეები არა ერთხელ სასტიკად დაარბიეს, მიმდინარეობს მასობრივი დაკავებები ძალადობრივი მეთოდების გამოყენებით. ამ ფონზე, ლუკაშენკო რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტ პუტინს სოჭში შეხვდა. შეხვედრა “tête-à-tête” მიმდინარეობდა. როგორც კრემლი იუწყება, პრეზიდენტებმა ყველა საჭირბოროტო საკითხი განიხილეს და მათ შორის ღრმა ისტორიული წიაღსვლებიც კი გაუკეთებიათ. ასევე, მათი საყვარელი ჰოკეი ითამაშეს. პუტინ-ლუკაშენკოს გუნდი, ბელარუსელი და რუსი სპეცსამსახურების თანამშრომლების წინააღმდეგ თამაშობდა.
ამ დროს, როცა პუტინი, ლუკაშენკო და მათი სპეცსამსახურები ჰოკეით ერთობიან, არა ერთ ქვეყანაში ბელარუსში მიმდინარე საპროტესტო გამოსვლების მხარდასაჭერად ცოცხალი ჯაჭვები იმართება. მათ შორის ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური მოვლენა ლიეტუვის დედაქალაქ ვილნიუსში 30-კილომეტრიანი ცოცხალი ჯაჭვის შეკვრა იყო. აქციაში ლიეტუველი პოლიტიკოსებიც მონაწილეობდნენ, მათ შორის, ყოფილი პრეზიდენტი, დალია გრიბაუსკაიტე და მოქმედი პრეზიდენტი, გიტანას ნაუსედა. "30 წლის წინ ლიეტუველებმა შეკრეს ცოცხალი ჯაჭვი თავის ლატვიელ და ესტონელ ძმებთან ერთად. ბალტიის გზით, ჩვენ გიგზავნით თავისუფლების მესიჯს. დღეს ბელარუსი ხალხი მსოფლიოს აჩვენებს თავის ნებას: მათ სურთ, იყვნენ თავისუფლები". - დაწერა ნაუსედამ ტვიტერზე.
აღსანიშნავია, რომ ბალტიის ქვეყნებთან ერთად, პოლონეთმაც დაიკავა ერთმნიშვნელოვნად ხისტი პოზიცია და სახელმწიფო დონეზე აიყვანა ბელარუსელი ხალხის მხარდაჭერა, რუსული გავლენების ჰეგემონიის შეწყვეტისკენ სწრაფვა.
ახლახან, პოლონელებისთვის დიდი სიმბოლური შინაარსის მქონე ქალაქ ლიუბლინში, სადაც 500 წლის წინ სახელმწიფო კონფედერაცია “რეჩ პოსპოლიტა” შეიქმნა, აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებისთვის ახალი ინტეგრაციული პროექტი ჩაეშვა. სწორედ ამ ისტორიულ და სიმბოლურ ქალაქში სამი ქვეყნის-პოლონეთის, უკრაინის და ლიეტუვას საგარეო საქმეთა მინისტრებმა განაცხადეს „ლუბლინის სამკუთხედის“ შექმნის შესახებ. ევროპული გეოპოლიტიკის კონტექსტში ამ გაერთიანებას უდიდესი მნიშვნელობა აქვს, მათ შორის იმიტომაც, რომ თუ კი გაერთიანებას ბელარუსიც დაემატება, დიდი შანსი არსებობს სამკუთხედი რომბად გადაიქცეს. საგარეო საქმეთა მინისტრებმა ხელი მოაწერეს დეკლარაციას, რომელიც პოლიტიკური, ეკონომიკური და სოციალური თანამშრომლობის სამმხრივი ფორმატისთვის საწყისი გახდა. პოლონეთის საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა იაცეკ ჩაპუტოვიჩმა მომავალი თანამშრომლობის დეტალებზე ისაუბრა. მისი თქმით, „პოლონეთი, უკრაინა და ლიეტუვა ესწრაფვიან იმისკენ, რომ არ გახდნენ „ეფექტური შანტაჟის ობიექტები“, – რაც გულისხმობს იმასაც, რომ უნდა გაეწიოს წინააღმდეგობა გაზსადენ „ჩრდილოეთის ნაკად-2“-ის მშენებლობას.“ ასევე, მინისტრმა აღნიშნა, რომ ახლა სამი დედაქალაქის ხმას უფრო მკაფიოდ გაიგონებენ არა მხოლოდ ცენტრალურ ევროპაში, არამედ ევროკავშირის და ნატოს მოედნებზეც“. აღსანიშნავია, რომ ამ სამი სახელმწიფოს მიერ ხელმოწერილ დოკუმენტში, „ლუბლინის სამკუთხედის“ პლატფორმა ითვალისწინებს ამ სამი ქვეყნის ურთიერთქმედებას „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ განვითარების უკეთ რეალიზებისთვის ( აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივაში საქართველოც გაწევრიანებულია), სამხედრო თანამშრომლობის გაძლიერებას, უსაფრთხოების გამოწვევებთან ერთობლივ ბრძოლას და მათ შორის კორონავირუსის პანდემიასთან ბრძოლის კუთხითაც. იაცეკ ჩაპუტავოჩმა მკაფიოდ დააფიქსირა, რომ ახალი „სამკუთხედის“ შექმნის მიზანი არა მხოლოდ ერთობლივი მუშაობაა ევროკავშირის შიგნით, არამედ „იმ წესების გადახედვა, რომლებიც რუსეთთან ურთიერთობას არეგულირებს“. უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დმიტრი კულებამ კი შემდეგი რამ თქვა: „ევროპის ამ ნაწილში არ არის არაფერი უფრო ბუნებრივი, ვიდრე სამი ერის: პოლონელების, ლიეტუველების და უკრაინელების კავშირი.“
დღეს, როცა სულ უფრო მკაფიო ხდება აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების გაერთიანების გაძლიერება რუსული იმპერიალისტური გავლენების, აგრესიის და მომავალ ზრახვების წინააღმდეგ, კიდევ ერთი სიმბოლური პარალელის გამოკვეთა აბსოლუტურად გამართლებული გამოდის: 1514 წლის 8 სექტემბერს, დღევანდელი ბელარუსის ტერიტორიაზე, ორშაში, ისტორიული ბრძოლა გაიმართა. ლიტვის დიდი სამთავროს და პოლონეთის სამეფოს გაერთიანებულმა არმიამ მოსკოვიტების ურიცხვი ჯარი დაამარცხა. 1514 წლის ორშას ბრძოლა ევროპის ისტორიაში განსაკუთრებულ ადგილს იკავებს-ეს იყო გაერთიანებული სამთავროების პირველი დიდი გამარჯვება აღმოსავლელ მეზობელთან. შემდგომში, რუსული მხარის შოკი გამოიწვია არა მხოლოდ მათი არმიის ორი კორპუსის განმანადგურებელმა მარცხმა, არამედ იმანაც, რომ ბრძოლის დროს ტყვედ ჩავარდა მათი არმიის მთელი ხელმძღვანელობა თავისი ყმებიანად. ისტორიის კვლევის და წაკითხვის დღევანდელი რუსული პროპაგანდისტული მცდელობების მიუხედავად, ბელარუსელი ისტორიკოსები ერთხმად თვლიან, რომ ამ ისტორიული ბრძოლის შემდეგ, მოსკოვმა დროებით შეწყვიტა თავისი ჯარების გაგზავნა გაერთიანებული „რეჩ პოსპოლიტას“ ტერიტორიაზე, ბელარუსი დამოუკიდებელი გახდა, ხალხმა ამოისუნთქა და სწორედ 16-ე საუკუნე გახდა ბელარუსის კულტურის აღორძინების და ოქროს ხანა.
დღეს, 4 საუკუნის შემდეგ, მოსკოვიტების წინააღმდეგ კვლავ იკვრება გაერთიანება-პოლიტიკური, ეკონომიკური და იდეოლოგიური. კვლავ რუსული იმპერიალისტური და დამპყრობლური მანიის წინააღმდეგ ერები ერთიანდებიან და მათ უდიდესი შანსი აქვთ მორიგ გამარჯვებას მიაღწიონ.

Польша, Украина и Литва стараются не стать «предметом для эффективного шантажа» пока Лукашенко и Путин играют в хоккей
09/09/2020 14:01:48 Анализ
Мир внимательно следит за событиями в Беларуси. Влиятельные европейские лидеры заявляют, что с уважением относятся к исполнению воли белорусов и о важности деэскалации нынешней ситуации, перехода процессов в мирное русло. Протесты в Беларуси начались после президентских выборов 9 августа, на которых, по данным местной ЦИК, действующий президент Александр Лукашенко набрал более 80% голосов. Европейский Союз не признает результаты выборов. Тысячи людей требуют отмены результатов выборов и отставки президента. Начали бастовать рабочие, сотрудники различных учреждений и журналисты. Протестующих неоднократно разгоняли с применением силы, проводя массовые аресты с помощью насильственных методов. На этом фоне Лукашенко встретился в Сочи с Президентом РФ Путиным. Встреча проходила тет-а-тет. По заявлению Кремля, президенты обсудили все необходимые вопросы и даже поговорили между собой на тему глубоких исторических связей. Также они поиграли в свой любимый хоккей. Команда Путина-Лукашенко играла против сотрудников белорусских и российских спецслужб.
В то время, когда Путин, Лукашенко и их спецслужбы играют в хоккей, люди объединяются в живые цепи в поддержку продолжающихся протестов в Беларуси. Одной из самых масштабных акций стала 30-километровой живая цепь в литовской столице Вильнюсе. В акции приняли участие литовские политики, в том числе бывший президент Даля Грибаускайте и действующий президент Гитана Науседа. «30 лет назад Литва разорвала свои оковы угнетения, создав Балтийский путь с ее латышскими и эстонскими братьями и показав миру, что мы свободны и, прежде всего, свободны духом. Сегодня настало время нашим белорусским братьям сказать дорогое слово "Свобода", - написал Науседа в Twitter.
Примечательно, что наряду со странами Балтии Польша также однозначно заняла жесткую позицию и на государственном уровне повысила уровень поддержки белорусского народа, стремясь положить конец гегемонии российского влияния.
Недавно был запущен новый интеграционный проект для стран Восточной Европы в городе Люблина, в знаковом городе для поляков, где 500 лет назад была основана «Речь Посполитая». Именно в этом историческом и знаковом городе министры иностранных дел трех стран - Польши, Украины и Литвы - объявили о создании «Люблинского треугольника». Этот союз имеет большое значение в контексте европейской геополитики, в том числе потому, что, если Беларусь присоединится к союзу, есть большая вероятность, что треугольник превратится в ромб. Министры иностранных дел подписали декларацию, которая стала отправной точкой для трехстороннего формата политического, экономического и социального сотрудничества. Министр иностранных дел Польши Яцек Чапутович рассказал о деталях будущего сотрудничества “Польша, Украина и Литва будут стремиться к тому, чтобы не стать «предметом эффективного шантажа» — а значит, в частности, пытаться противодействовать строительству газопровода «Северный поток-2». По его словам, теперь голос трех столиц будет лучше слышен «не только в Центральной Европе, но и на площадках ЕС или НАТО». Следует отметить, что платформа Люблинского треугольника предусматривает взаимодействие трех стран для реализации целей по устойчивому участию в развитии Восточного партнерства (Грузия также является членом инициативы Восточного партнерства), углубление военного сотрудничества и борьбу с угрозами безопасности, в том числе с пандемией коронавируса.
Чапутович ясно дал понять, что цель создания нового «треугольника» заключалась не только в совместной работе внутри ЕС, но и в «пересмотре правил, регулирующих отношения с Россией». Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба заявил: «Нет ничего более естественного в этой части Европы, чем союз трех народов: поляков, литовцев и украинцев».
Сегодня, когда усиление объединения восточноевропейских стран против российского империалистического влияния, агрессии и будущих намерений становится все более очевидным, совершенно оправдано вспомнить о еще одной символической параллели: 8 сентября 1514 года в Орше, на территории современной Беларуси, произошла историческая битва. Объединенная армия Великого княжества Литовского и Польского королевства наголо разбила бесчисленное войско московитов. Оршанская битва 1514 года занимает особое место в истории Европы - это была первая великая победа Речи Посполитой над своим восточным соседом. Впоследствии шок русской стороны был вызван не только сокрушительным поражением двух корпусов их армии, но и тем, что в ходе сражения практически весь командный состав армии попал в плен. Несмотря на нынешние усилия российской пропаганды по изучению и прочтению истории, белорусские историки единодушно считают, что после этой исторической битвы Москва временно прекратила ввод войск на территорию Объединенной Речи Посполитой, Беларусь стала независимой, народ вздохнул с облегчением и 16-ый век стал золотым для белорусской культуры.
Сегодня, 4 века спустя, продолжается объединение против московитов - политическое, экономическое и идеологическое. Снова народы объединяются против русской империалистической сути и мании завоевателя, и шансы на новую победу у них точно есть.