რა უნდა ვიცოდეთ ახალ კორონავირუსზე და რატომ არის ის სეზონურ გრიპზე სახიფათო?
მსოფლიო მასშტაბით, ახალი კორონავირუსით დაინფიცირების შემთხვევათა რაოდენობამ 30 მლნ-ს გადააჭარბა, 951 ათასი ადამიანი კი გარდაიცვალა.
კორონავირუსის აქამდე უცნობი შტამი პირველად 2019 წლის დეკემბერში, ჩინეთში, ქალაქ უჰანში დაფიქსირდა და მთელ მსოფლიოში, სწრაფი ტემპით, გავრცელდა. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ ახალი კორონავირუსი გლობალურ საფრთხედ ჯერ კიდევ 30 იანვარს გამოაცხადა. 11 მარტს კი, მსოფლიოში ახალი ვირუსის გავრცელების მასშტაბებიდან და დაავადების სიმძიმიდან გამომდინარე, პანდემია გამოცხადდა. პირველ ეტაპზე, კორონავირუსის გავრცელების შესაკავებლად ქვეყნებმა მკაცრ ზომებს მიმართეს (საზღვრების ჩაკეტვა, საყოველთაო კარანტინი). ზაფხულის ბოლოდან მოყოლებული, მსოფლიო მასშტაბით ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა რთულდება, რაც საზღვრების გახსნისა და მკაცრი შეზღუდვების გაუქმების შემდეგ მოსალოდნელიც იყო.
ამ დროისთვის კორონავირუსის ვაქცინა არ არსებობს. იმისთვის, რომ ვირუსთან თანაცხოვრება შევძლოთ, აუცილებელია, ყურადღება არ მოვადუნოთ და მკაცრად დავიცვათ ჯანდაცვის მინიმალური წესები და რეკომენდაციები.
როგორ ვრცელდება COVID-19?
COVID-19 ძირითადად წვეთოვანი გზით ვრცელდება. ვირუსის შემცველ წვეთებს ადამიანი ხველისას, ცემინებისას და საუბრისას ავრცელებს. ახალი კორონავირუსის ძირითადი სიმპტომებია: ცხელება, მშრალი ხველა, სუნთქვის გაძნელება, ყნოსვის დაკარგვა. ზოგიერთ პაციენტს აღენიშნება: ყელის ტკივილი, თავის ტკივილი, სურდო, დიარეა. ზოგ შემთხვევაში კი დაავადება უსიმპტომოდ მიმდინარეობს. ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის კვლევების მიხედვით, კოვიდ ინფიცირებული პაციენტების 88%-ს აღენიშნებოდა ცხელება, ხოლო ყოველი 6 ინფიცირებულიდან ერთს აღენიშნება სუნთქვის გაძნელება.
რას იწვევს COVID-19?
ახალი კორონავირუსი იწვევს სასუნთქი გზების დაზიანებით გამოწვეულ ჯანმრთელობის პრობლემებს. ვირუსი შეიძლება შეიჭრას ფილტვის უჯრედში და დააზიანოს ფილტვის სტრუქტურა. უმეტეს შემთხვევაში, ვირუსი მსუბუქად მიმდინარეობს, თუმცა რიგ შემთხვევებში მას თან ახლავს მძიმე გართულებები, რომლებიც შესაძლოა ფატალურად დასრულდეს. საშუალო და კრიტიკულ შემთხვევებში შესაძლოა განვითარდეს პნევმონია (ფილტვების ანთება) ან მწვავე რესპირატორული დისტრეს სინდრომი, რომლის დროსაც ფილტვის ალვეოლებში სითხე გროვდება. დაგროვებული სითხის გამო ფილტვებში საკმარისი სივრცე ჰაერისთვის აღარ რჩება, რის შემდეგაც, გაცილებით ნაკლები ჟანგბადი აღწევს სისხლის მიმოქცევის სისტემაში. მწვავე რესპირატორული დისტრეს სინდრომის დროს საჭიროა ჟანგბადის მიწოდება და ხელოვნური ვენტილაცია.
ხანდაზმულები და ქრონიკული დაავადებების (მაღალი არტერიული წნევა, სასუნთქი სისტემის დაავადებები, გულ-სისხლძარღვთა დაავადებები, დიაბეტი) მქონე პირები კორონავირუსით ინფიცირების შემთხვევაში უფრო მეტად არიან დაავადების გართულების რისკის ქვეშ.
რით განსხვავდება COVID-19 სეზონური გრიპისგან?
ახალი კორონავირუსის გამოჩენისთანავე დაიწყო მისი არასწორად გაიგივება სეზონურ გრიპთან. ასევე, მრავლად გავრცელდა ყალბი ამბები, რომლებიც ამტკიცებენ, თითქოს გრიპით უფრო მეტი ადამიანი იღუპება, ვიდრე კორონავირუსით.
გრიპიც და კორონავირუსიც რესპირატორულ დაავადებებს იწვევს, ამიტომ მათი სიმპტომები მსგავსია. ორივე ვირუსი ადამიანიდან ადამიანს გადაეცემა წვეთოვანი გზით. შესაბამისად, მსგავსია ჯანდაცვის ზომებიც - ხელების ჰიგიენა, პირბადის გამოყენება და სოციალური დისტანცირება.
მიუხედავად იმისა, რომ COVID-19 და გრიპის ვირუსები მსგავსი გზით ვრცელდება, COVID-19 უფრო გადამდებია. კორონავირუსის ეს შტამი აინფიცირებს 2-2.5 ადამიანს, გრიპი კი - 1.3-ს. გარდა იმისა, რომ COVID-19 უფრო სწრაფად და მარტივად ვრცელდება, ვიდრე გრიპი, მას შეიძლება მოყვეს უფრო მძიმე გართულებები, ვიდრე გრიპს. ამასთან, COVID-19-ის შემთხვევაში სიკვდილიანობის კოეფიციენტი გაცილებით მაღალია. სეზონური გრიპის გარდაცვალების მაჩვენებელი დაახლოებით 0.1%-ია. არსებული მონაცემებით, COVID-19-ის სიკვდილიანობის მაჩვენებელი საერთო შემთხვევების 1%-ია, დასრულებული შემთხვევებიდან კი გარდაცვალების მაჩვენებელი 4%-ია. გრიპისგან განსხვავებით, COVID – 19-ის საწინააღმდეგო დამტკიცებული ვაქცინა, ან სპეციალური მედიკამენტები ჯერჯერობით არ არსებობს, რაც მკურნალობის პროცესს კიდევ უფრო პრობლემურს ხდის და შესაბამის გავლენას ახდენს გარდაცვალების მაჩვენებელზეც. ამ ეტაპზე კორონავირუსის პანდემია აქტიურ ფაზაშია, COVID-19-ის სიკვდილიანობის ზუსტი კოეფიცინეტის განსაზღვრა, პანდემიის დასრულების შემდეგ იქნება შესაძლებელი.
განსხვავებულია საინკუბაციო პერიოდიც, გრიპის დროს სიმპტომები 1-დან 4 დღემდე ვლინდება, COVID-19-ის შემთხვევაში სიმპტომების გამოვლენას 2-დან 14 დღემდე სჭირდება. გრიპისგან განსხვავებით, COVID-19-ისთვის დამახასიათებელია, ყნოსვის და გემოს დაკარგვა. გრიპის ვირუსისგან განსხვავებით, კორონავირუსით ინფიცირების შემთხვევაში პაციენტის გამოჯანმრთელებისთვის საჭირო დრო უფრო ხანგრძლივია. დაავადების სიმძიმიდან გამომდინარე შესაძლოა რამდენიმე კვირა გაგრძელდეს, კრიტიკულ შემთხვევაში კი რამდენიმე თვეც.
გრიპის ვირუსებისგან განსხვავებით, ახალ კორონავირუსს სეზონურობა არ ახასიათებს. COVID-19 ახალი ინფექციაა (გამოწვეული Sars-Cov-2-ისგან), რაც იმას ნიშნავს, რომ ჯერ კიდევ შესწავლის პროცესშია და არ არსებობს დამტკიცებული ვაქცინა ვირუსის წინააღმდეგ. მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის ინფორმაციით, ამ დროისთვის, მსოფლიოში 180 ვაქცინის კვლევა მიმდინარეობს, მათგან 35-ს უკვე ადამიანებზე ცდიან. ახალი კორონავირუსის წინააღმდეგ მასობრივი ვაქცინაცია სავარაუდოდ 2021 წლის შუა პერიოდიდან დაიწყება.
რუსეთი ირწმუნება, რომ კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა უკვე დაამზადა და ვაქცინაციის დაწყებას ოქტომბრიდან გეგმავს. თუმცა, მეცნიერების ძალიან დიდი ნაწილი რუსულ ვაქცინას სარისკოდ მიიჩნევს. რუსული ვაქცინა კლინიკური კვლევების უხეში დარღვევით, მესამე ფაზის გამოტოვებით, დამტკიცდა. მესამე ფაზა არის ფართომასშტაბიანი კვლევა, ამ ფაზაში დასტურდება ვაქცინის ეფექტიანობა და უსაფრთხოება.
ძირითადი რეკომენდაციები COVID-19-ისგან თავის დასაცავად:
· ხშირად დაიბანეთ ხელები საპნითა და თბილი წყლით, არანაკლებ 20 წამის განმავლობაში ან სპირტის შემცველი ხსნარით დაიმუშავეთ;
· მოერიდეთ სახეზე - პირზე, ცხვირზე, თვალებზე ხელით შეხებას. ეს ორგანიზმში ვირუსის შეღწევის და ინფიცირების გზას წარმოადგენს;
· დაიცავით სოციალური დისტანცია გარშემომყოფებთან (სულ მცირე 2 მეტრი);
· საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში, დახურულ სივრცეებში, ტრანსპორტში გამოიყენეთ პირბადე;
· მოერიდეთ ხალხმრავალ შეკრებებს.
მასალა მომზადებულია მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის (WHO) და აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრის (CDC) მონაცემებზე დაყრდნობით. ასევე გამოყენებული მასალები: ბმული 1; ბმული 2

Что необходимо знать о новом коронавирусе и почему он опаснее сезонного гриппа
Количество инфицированных новым коронавирусом в мире перевалило за 30 миллионов, более 951 тыс. человек погибли.
Неизвестный доселе штам коронавируса был выявлен в декабре 2019 года в Китайской провинции Ухань и затем стал быстро распространяться по всему миру. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила новый коронавирус глобальной опасностью еще 30 января текущего года. А 11 марта, исходя из масштабов распространения и тяжести заболевания, была объявлена пандемия.
На начальном этапе разные страны приняли жесткие меры (закрыли границы, ввели всеобщий карантин). Однако начиная с конца лета эпидемиологическая ситуация во всем мире вновь стала ухудшаться, что было ожидаемо после открытия границ и отмены жестких карантинных мер.
На данный момент вакцины от коронавируса нет. Для того, чтобы приспособиться к жизни в условиях существования этого вируса необходимо сохранять бдительность и строго соблюдать хотя бы минимальные рекомендации здравоохранения.
Как распространяется COVID-19?
Основной путь распространения COVID-19 – воздушно-капельный. Капли, содержащие вирус, человек распыляет в воздух во время кашля, а также чихая или разговаривая.
Основными симптомами нового коронавируса являются жар, сухой кашель, затрудненное дыхание, потеря обоняния и вкуса. В некоторых случаях наблюдается боль в горле, головная боль, насморк, диарея. Но часто болезнь протекает бессимптомно. Согласно данным ВОЗ, жар наблюдаетя у 88% ковид-инфицированных, а на затруднение дыхания жалуется каждый шестой пациент.
Что может вызвать COVID-19?
Новый коронавирус вызывает проблемы, связанные с повреждениями дыхательных путей. Вирус может проникнуть в клетки легких и повредить их структуру. В основном болезнь, вызванная этим вирусом, протекает в легкой форме, однако в ряде случаев она может вызывать серьезные осложнения, что, в конечном итоге, может привести к летальному исходу. В случаях средней и критической тяжести может развиться пневмония (восполение легких) или острый респираторный дистресс синдром, во время которого в альвеолах легких происходит накопление жидкости, не остается достаточного места для воздуха и, как результат, система кровообращения получает гораздо меньше крови. В таком случае необходима искусственная вентиляция легких и подача кислорода.
Люди пожилые и имеющие различные хронические заболевания (высокое артериальное давление, заболевания дыхательной, сердечно-сосудистой систем, диабет) больше подвержены риску развития различного рода осложнений в случае инфицирования коронавирусом.
Чем отличается COVID-19 от сезонного гриппа?
Сразу после появления нового коронавируса началось его ошибочное отождествление с сезонным гриппом. Широко распространялась также дезинформация о том, что от гриппа якобы умирает больше людей, чем от коронавируса.
И грипп, и коронавирус вызывают респираторные заболевания, поэтому их симптомы схожи. Оба передаются воздушно-капельным путем. Соответственно, схожими являются и превентивные меры – гигиена рук, ношение маски и социальное дистанцирование.
Несмотря на схожесть путей распространения вирусов гриппа и COVID-19, последний более заразен. Штам коронавируса инфицирует в среднем 2-2.5 человек, а гриппа - 1.3. Помимо того, что COVID-19 распространяется быстрее и легче, он может вызвать более серьезные осложнения. При этом показатель смертности от COVID-19 гораздо выше. Если в случае сезонного грипа он составляет 0.1%, то в случае COVID-19 – 1 % от обшего количества случаев, и 4% - от завершенных. В отличие от противогрипозных средств, утвержденной вакцины и медикамента против COVID–19 пока не существует, что делает процесс лечения еще более сложным и воздействует на показатель смертности. На данном этапе коронавирусная пандемия находится в активной фазе и точно вычислить показатель смертности от этого заболевания станет возможно лишь после ее завершения.
Отличается и инкубационный период. В случае гриппа его симптомы начинают проявляться в период от одного до четырех дней, в случае же COVID-19 – от 2-х до 14.
Кроме того, в отличие от гриппа, COVID-19 характеризуется потерей обоняния и вкуса.
В отличие от вирусов гриппа, в случае инфицирования коронавирусом пациенту требуется больше времени для выздоровления. В зависимости от тяжести протекания заболевания, могут понадобиться несколько недель, а в тяжелых случаях – даже месяцы.
В отличие от вирусов гриппа, новый коронавирус не характеризуется сезонностью. COVID-19 – это новая инфекция (вызванная Sars-Cov-2), а потому вакцина все еще в процессе разработки. По информации ВОЗ, на данный момент в мире продолжается работа над 180 проектами вакцин, 35 из которых уже испытывают на людях. Массовая вакцинация, как предполагают, начнется к середине 2021 года.
Россия утверждает, что уже изготовила противовирусную вакцину и с октября начнет прививать население. Однако значительная часть ученых считает ее применение рискованным. Ведь российская вакцина была утверждена со значительными нарушениями клинических испытаний, полным пропуском третьей фазы (фаза широкомасштабных испытаний, по итогам которой и делается заключение об эффективности и безопасности любой вакцины).
Основные рекомендации для защиты от заражения COVID-19:
· Часто мойте руки мылом и теплой водой в течение не менее 20 секунд, либо обрабатывайте их спиртосодержащими растворами;
· Старайтесь не прикасаться к лицу – рту, носу, глазам. Это является одним из путей попадания вируса в организм и заражения;
· Соблюдайте социальную дистанцию с окружающими (минимум 2 метра);
· Используйте маски в общественных местах, закрытых пространствах, транспорте;
· Избегайте многолюдных собраний.
Материал подготовлен на основе данных Всемирной организации здравоохранения (WHO) и Центра контроля и превенции заболеваний США (CDC). В нем использованы также следующие материалы: приложение 1; приложение 2