რუსული დანაყოფი, რომელიც სხვადასხვა ქვეყნებში არჩევნებში ჩარევას და კიბეროპერაციებს კურირებს
ტრანსატლანტიკური კომისიის თავმჯდომარემ, ანდერს ფოგ რასმუსენმა განაცხადა, რომ ბოლო ანგარიშების მიხედვით, რუსეთი კვლავ ცდილობს საქართველოს დემოკრატიულ განვითარებაში ჩარევას. ამ ეს განცხადება არჩევნებში კეთილსინდისიერი მონაწილეობის შესახებ დათქმის წარდგენის ვირტუალურ ღონისძიებაზე გააკეთა. "საქართველოს დემოკრატიული პროგრესი და მისი ევროატლანტიკური მისწრაფებები აწუხებს რუსეთს, ამიტომაცაა, რომ მოსკოვი მიზანში იღებს ამ არჩევნებსაც.“
და მართლაც, სულ უფრო ხშირად, კრემლი სხვადასხვა ქვეყნების უსაფრთხოების სფეროს ანგარიშებში ხვდება, როგორც აგრესიული საერთაშორისო აქტორი, რომელიც სუვერენული სახელმწიფოების შიდა პოლიტიკასა და არჩევნებში ჩარევასაც კი არ ერიდება. პუტინის რუსეთი ბინძური მეთოდებით ცდილობს მეზობელი, პარტნიორი ან სულაც „კონკურენტი“ ქვეყნების შიდა საქმეებში ჩარევას. მაგრამ, მათ შორის ამ ქმედებების შესანიღბადაც, რუსეთის პრეზიდენტი კეთილი საგარეო პარტნიორის მანტიას ეფარება-მაგალითად, ყირგიზეთის პრეზიდენტთან, სოორონბაი ჟეენბეკოვთან შეხვედრაზე განაცხადა, რომ რუსეთი სხვა ქვეყნების შიდა საქმეებში არ ერევა, თუმცა მხარს უჭერს სიტუაციის დასტაბილურებისკენ მიმართულ ქმედებებს. ყირგიზეთში საპარლამენტო არჩევნები 4 ოქტომბერს არის ჩანიშნული.
ახლახან, მიხაილ ხოდორკოვსკის მიერ დაფუძნებულმა ცენტრმა „დოსიე“ რუსეთის ხელისუფლების სხვა ქვეყნების არჩევნებში ჩარევის შესახებ გამოძიების შედეგები გამოაქვეყნა. ცენტრი წერს, რომ მათ ხელში სამუშაო დოკუმენტები, ანალიტიკური ანგარიშები და ოპერატიული მოხსენებები აღმოჩნდა. ყველაფერი რუსეთის შიდა დაზვერვის სამსახურის გენერლის, ვლადიმირ ჩერნოვის სამდივნოს ეკუთვნის. „დოსიეს“ ცნობით, ჩერნოვი, რომელიც რუსეთის სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის (КГБ) ჯაშუში იყო ლონდონსა და ჰელსინკიში, 2012 წელს პუტინმა რუსეთის პრეზიდენტის საზღვარგარეთის ქვეყნებთან რეგიონული და კულტურული კავშირების სამმართველოს უფროსად დანიშნა.
საზღვარგარეთ არჩევნებში ჩარევის ოპერაციებსაც, სწორედ, ჩერნოვის დანაყოფი კურირებს. მეზობელ ქვეყნებთან ურთიერთობის დალაგების გარდა, დანაყოფი სომხეთში, აზერბაიჯანში, საქართველოში, უზბეკეთში, ყურგიზეთში, ტაჯიკეთში, მოლდოვაში, ყაზახეთში და ბალტიის ქვეყნებში არსებული მდგომარეობის შესახებ უშუალოდ რუსეთის პრეზიდენტს აწვდის ინფორმაციას.
ეს დანაყოფი, 2004 წლის უკრაინის მოვლენების შემდეგ სახელდახელოდ შეიქმნა და ფერადი რევოლუციების კონტროლი დაევალა. ჩერნოვის გუნდი ყოფილი სპეცსამსახურების თანამშრომლებისგან არის დაკომპლექტებული. შექმნისას დანაყოფს მოდესტ კოლეროვი ხელმძღვანელობდა, რომელიც ახლა საინფორმაციო სააგენტო „რეგნუმ“-ის მფლობელია. კოლეროვი ნიკოლაი ცვეტკოვმა შეცვალა. „დოსიეს“ ინფორმაციით, იგი მანამდე იაპონიაში ჟურნალისტად მუშაობდა და პარალელურად კრემლის სასარგებლოდ ჯაშუშობდა. დანაყოფის სტრუქტურა შემდეგნაირად გამოიყურება: სამდივნო, მოვალეობის შემსრულებლები, მრჩევლები და ხუთი დეპარტამენტი. თითოეული დეპარტამენტის ხელმძღვანელის საკურატუროს სხვადასხვა პოსტ საბჭოთა ქვეყნებში გავლენის აგენტები წარმოადგენენ.
ჩერნოვის დანაყოფის საქმიანობის მიღმა რუსეთი საარჩევნო გარემოს დესტაბილიზაციისთვის კიბერ ოპერაციებსაც აქტიურად იყენებს. ყველაფერი ასე იწყება- არჩევნებამდე რუსული დაზვერვის კიბერ დანაყოფები საინფორმაციო სისტემებში აღწევენ და ინფორმაციას აგროვებენ. შემდეგ საჭირო დროს კონკრეტული პოლიტიკური ძალებისა თუ პროცესის დისკრედიტაციის მიზნით მოპოვებულ ინფორმაციას ავრცელებენ. რუსული ნარატივის დამკვიდრების მიზნით კი, იყენებენ „ტროლებს“ და „ბოტებს“. ამ მიმართულებით, „ინფორმაციული კონფრონტაცია“ (“Информационное Противоборство”) არის კრემლის მთავარი მეთოდი, რომელიც სამიზნე აუდიტორიის ცნობიერების ფორმირებასა და ქცევის მართვაზეა ორიენტირებული. ინფორმაციული კონფრონტაციის ფარგლებში რუსეთი სახელმწიფოთა ინსტიტუტებსა და სისტემებზე თავდასხმებს ახორციელებს. ყველაფერი კი ფაქტიურად 2014 წელს დაიწყო, როდესაც უკრაინის საარჩევნო სისტემაზე კიბერშეტევა წარმატებით განხორციელდა და კრემლმა კიბეროპერაციები უკვე საფრანგეთის საპრეზიდენტო და გერმანიის ბუნდესტაგის არჩევნების პროცესშიც გამოიყენა.

Российское подразделение, курирующее вмешательство в выборы и кибер операции в разных странах
Председатель Трансатлантической комиссии Андерс Фог Расмуссен заявил, что, согласно последним сообщениям, Россия вновь пытается вмешаться в демократическое развитие Грузии. Он сделал это заявление на виртуальной пресс-конференции, на которой состоялась презентация договоренности о добросовестном участие в выборах. «Россия обеспокоена демократическим прогрессом Грузии и ее евроатлантическими устремлениями, поэтому Москва также нацелена на выборы»-заявил он.
И действительно, Кремль все чаще рассматривается в отчетах о безопасности различных стран как агрессивный международный игрок, который не уклоняется даже от вмешательства во внутреннюю политику и выборы суверенных государств. Путинская Россия грязными методами вмешивается во внутренние дела соседних, партнерских или даже «соперничающих» стран. Но чтобы прикрыть эти действия, президент России носит мантию доброго партнера - например, во время встречи с президентом Киргизии Сооронбаем Жээнбековым он заявил, что Россия не вмешивается во внутренние дела других стран, но поддерживает действия, направленные на стабилизацию ситуации. Парламентские выборы в Киргизии назначены на 4 октября.
Недавно Центр «Досье», основанный Михаилом Ходорковским, опубликовал результаты расследования вмешательства правительства России в выборы. В центре пишут, что в их руках оказались рабочие документы, аналитические отчеты и оперативные отчеты. Все принадлежит секретариату генерала Службы внутренней разведки России Владимиру Чернову. Согласно центру «Досье», Чернов, который был шпионом Комитета государственной безопасности (КГБ) России в Лондоне и Хельсинки, был назначен Путиным в 2012 году руководителем Управления региональных и культурных связей президента России за рубежом.
Подразделение Чернова также курирует операции по вмешательству в выборы за рубежом. Помимо выстраивания отношений с соседними странами, подразделение напрямую информирует президента России о ситуации в Армении, Азербайджане, Грузии, Узбекистане, Кыргызстане, Таджикистане, Молдове, Казахстане и странах Балтии.
Это подразделение было создано после событий на Украине в 2004 году, и ему было поручено контролировать цветные революции. Команда Чернова состоит из бывших сотрудников спецслужб. Подразделение тогда возглавил Модест Колеров, ныне владеющий информационным агентством Regnum. Колерова заменил Николай Цветков. Согласно «Досье», ранее он работал журналистом в Японии и одновременно шпионил в пользу Кремля. Структура подразделения следующая: секретариат, и.о., советники и пять департаментов. Руководители каждого отдела курируют агентов влияния в разных постсоветских странах.
Помимо деятельности подразделения Чернова, Россия также активно использует кибероперации для дестабилизации электоральной среды. Вот как все начинается - перед выборами российские подразделения киберразведки проникают в информационные системы и собирают информацию. Затем, по мере необходимости, они распространяют информацию, полученную для дискредитации определенных политических сил или процессов. Для создания русского нарратива они используют «троллей» и «ботов». В этой связи «информационное противостояние» является основным методом Кремля, который делает упор на формирование сознания целевой аудитории и управление поведением. Россия атакует государственные институты и системы в рамках этого информационного противостояния. Все началось фактически в 2014 году, когда произошла кибератака на избирательную систему Украины, и дальше Кремль уже использовал кибероперации в преддверии выборов во Франции и Бундестага в Германии.