რუსეთის ჯაშუშების დაკავების ფონზე თურქეთი „გაზპრომთან“ ხელშეკრულების გადახედვით იმუქრება
რუსული სააგენტო fianz.ru-ს ინფორმაციით, თურქეთმა რუსეთის ჯაშუშები დააკავა და „გაზპრომთან“ ხელშეკრულების გადახედვით იმუქრება.
სააგენტოს მტკიცებით, თურქეთის სპეცსამსახურებმა „ბოსფორუს გაზის“ აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე და ხუთი სხვა თანამშრომელი დააკავეს. ეს კომპანია რუსული გაზის ყველაზე მსხვილი იმპორტიორია და 2018 წლამდე რუსულ „გაზპრომს“ ეკუთვნოდა.
დაკავებულები, რომლებიც კონფიდენციალურ ინფორმაციას უცხო ქვეყნის ენერგოკომპანიას აწვდიდნენ, სამხედრო და პოლიტიკურ შპიონაჟში არიან ეჭვმიტანილები.
სააგენტომ თურქულ მედიაზე დაყრდნობით ერთ-ერთი დაკავებულის სახელი და გვარიც განასაჯაროვა. გამოძიების თანახმად, ემელ ოზთურქს 2020 წლის აპრილიდან უცხო ქვეყნის ენერგოკომპანიის სამ წარმომადგენელთან ჰქონდა ურთიერთობა და მათ თურქეთის მიერ შესყიდული გაზის კონკრეტულ რაოდენობასა და საფასურთან დაკავშირებით გასაიდუმლოებულ ინფორმაციას აწვდიდა. მისი ქმედებებით გამოწვეული ზარალი მილიარდობით დოლარს შეადგენს.
რუსეთზე მომუშავე ჯაშუშების დაკავება თუ გაძევება უკვე ერთგვარ ტრადიციად იქცა. მხოლოდ 2020 წლის განმავლობაში მომხდარი ფაქტები რომ გავიხსენოთ, 24 იანვარს ბულგარეთმა ქვეყნიდან ორი რუსი დიპლომატი გააძევა. 5 ივნისს რუს დიპლომატებს ქვეყნის დატოვება ჩეხეთმაც მოსთხოვა. პრეზიდენტ ბაბიჩის განცხადებით, ეს გადაწყვეტილება ქვეყანაში საწამლავ „რიცინის“ შეტანის ისტორიასთან იყო დაკავშირებული. მიიჩნეოდა, რომ ამ ნივთიერებით ანტირუსულად განწყობილი პრაღის მერის მოწამლვა იყო დაგეგმილი. 8 აგვისტოს სლოვაკეთმა ქვეყნიდან სამი რუსი დიპლომატი გააძევა, რომელიც ჯაშუშობაში იყო მხილებული. 19 აგვისტოს კი რუსი დიპლომატის ქვეყნიდან გაძევების გადაწყვეტილება ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომაც მიიღო. საინტერესოა, რომ მანამდე ოსლოში რუსეთისთვის ჯაშუშობაში ეჭვმიტანილი ნორვეგიის მოქალაქე დააკავეს. ქვეყნის სადაზვერვო სამსახურის განცხადებით, დაკავებული რესტორანში რუსეთის სადაზვერვო სამსახურის თანამშრომელს შეხვდა და გადასცა ინფორმაცია, რაც ნორვეგიის ფუნდამენტური ინტერესების დამაზიანებელი იყო. ის ერთ-ერთ კომპანიაში მუშაობდა, რომელიც განახლებადი ენერგიის, ნავთობისა და გაზის ინდუსტრიაში მსოფლიოში უმსხვილესი ტექნიკური კონსულტანტია. ნორვეგიული მედიის ინფორმაციით, საქმე ინდუსტრიულ ჯაშუშობას ეხებოდა. ნორვეგიის შემდეგ რამდენიმე დღეში რუს დიპლომატს ქვეყნის დატოვება ავსტრიამაც მოსთხოვა.
ჯაშუშების სკანდალის ფონზე განსაკუთრებით საყურადღებოა, რომ 2021 წელს რუსეთსა და თურქეთს შორის გაზის მიწოდებასთან დაკავშირებით გაფორმებული ხელშეკრულების ვადა იწურება და მისი გაგრძელების ალბათობა მთიან ყარაბაღში განვითარებული მოვლენების, ასევე სირიასა და ლიბიაში ანკარა-მოსკოვის დაპირისპირების პირობებში ისედაც ეჭვქვეშ დგას. უფრო მეტიც, მიმდინარე წლის ზაფხულში თურქეთმა თითქმის სრულად თქვა უარი რუსულ გაზზე. საინტერესოა, როგორ განვითარდება მოვლენები ჯაშუშებთან დაკავშირებული ახალი სკანდალის ფონზე და დაკარგავს თუ არა ოფიციალური მოსკოვი თურქეთზე ენერგეტიკულ გავლენას სრულად.
ექსპერტების აზრით, „გაზპრომს“ უკან დახევა მოუწევს და შესაძლებელია, სამხრეთ ევროპაში ამ კომპანიის ოპერირება მინიმუმამდე დავიდეს, რაც პუტინის დიპლომატიისა და გეოპოლიტიკის უდიდესი მარცხი იქნება.

Начало геополитического провала Путина- в Турции арестовали Российских шпионов и угрожают пересмотром сделки с Газпромом
02/11/2020 10:45:55 Анализ
Как сообщает российское агентство fianz.ru, Турция задержала российских шпионов и угрожает пересмотреть соглашение с "Газпромом". Агентство утверждает, что турецкие спецслужбы арестовали заместителя генерального директора Bosphorus Gas и еще пятерых сотрудников. Эта компания является крупнейшим импортером российского газа и до 2018 года принадлежала российскому «Газпрому». Задержанные, предоставившие конфиденциальную информацию иностранной энергетической компании, подозреваются в военном и политическом шпионаже.
Агентство также опубликовало имя одного из задержанных по данным турецких СМИ. Это Эмель Озтюрк, который, по данным расследования, с апреля 2020 года контактировал с тремя представителями иностранной энергетической компании и предоставил секретную информацию о конкретном количестве и цене газа, закупленного Турцией. Ущерб, нанесенный его действиями, исчисляется миллиардами долларов.
Арест или выдворение российских шпионов уже стало традицией.
Если вспомнить только факты 2020 года, мы обнаружим, что 24 января Болгария выслала из страны двух российских дипломатов. 5 июня Чехия также потребовала от российских дипломатов покинуть страну. По словам президента Бабича, это решение связано с историей внедрения в стране яда «рицина». Утверждалось, что вещество предназначалось для того, чтобы отравить мэра Праги, который известен своими антироссийскими настроениями. 8 августа Словакия выслала трех российских дипломатов за шпионаж. 19 августа МИД Норвегии также объявил о решении выслать российского дипломата из страны. Интересно, что также недавно в Осло был задержан гражданин Норвегии, подозреваемый в российском шпионаже. По данным спецслужб страны, задержанный встретился в ресторане с офицером российской разведки и передал информацию, наносящую ущерб фундаментальныминтересам Норвегии. Он работал в одной из компаний, которая является крупнейшим техническим консультантом в области возобновляемых источников энергии инефтегазовой отрасли. По данным норвежских СМИ, дело касалось промышленного шпионажа. Через несколько дней после Норвегии Австрия также попросила одного российского дипломата покинуть страну.
В свете нового шпионского скандала особенно примечательно, что в 2021 году истекает срок действия соглашения о поставках газа между Россией и Турцией, и вероятность его пролонгации в связи с развитием событий в Нагорном Карабахе, а также Анкаре в Сирии и Ливии уже вызывает сомнения.
Более того, этим летом Турция практически полностью отказалась от российского газа. Интересно, как будут развиваться события на фоне нового шпионского скандала и потеряет ли официальная Москва все свое энергетическое влияние на Турцию. Эксперты считают, что "Газпрому" придется отступить и что его операции на юге Европы могут быть сведены к минимуму, что станет серьезным ударом для дипломатии и геополитики Путина.