ჩეხეთის დაზვერვა მთავარ საფრთხედ რუსეთს და ჩინეთს ასახელებს
ჩეხეთის უსაფრთხოების სამსახურმა რუსეთი და ჩინეთი ქვეყნის ინტერესებისთვის მთავარ საფრთხედ დაასახელა: „რუსეთი თავისი მოწინააღმდეგეების დესტაბილიზაციას ცდილობს, მაშინ როდესაც ჩინეთი, საკუთარი ინტერესების ლეგიტიმაციის მიზნით, თანამოაზრე ქვეყნების გაერთიანებაზეა ორიენტირებული.“
ჩეხეთის დაზვერვის ანგარიშის თანახმად, ხშირად, ჩინელი და რუსი ჯაშუშები დიპლომატების, ჟურნალისტებისა და მეცნიერების საფარქვეშ ოპერირებენ. უწყებას მიაჩნია, რომ რუსეთი და ჩინეთი ჩეხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და საზღვარგარეთის დიპლომატიურ მისიებზე კიბერშეტევებშიც არიან გარეულები.
საინტერესოა, რომ რუს დიპლომატებს ქვეყნის დატოვება ჩეხეთმა ოფიციალურად 5 ივნისს მოსთხოვა. პრეზიდენტ ბაბიჩის განცხადებით, ეს გადაწყვეტილება ქვეყანაში საწამლავ „რიცინის“ შეტანის ისტორიასთან იყო დაკავშირებული. როგორც ამბობდნენ, ამ ნივთიერებით ანტირუსული განწყობების მქონე პრაღის მერის მოწამვლა იყო ჩაფიქრებული.
რუსეთისა და ჩინეთისგან მომდინარე საფრთხეები ჩეხეთის დაზვერვის რადარზე შარშანაც მოხვდა. უწყება აღნიშნავდა, რომ ჩეხეთის სახელმწიფო ინსტიტუციების დასუსტებისა და საერთაშორისო უსაფრთოხების კონტექსტში სახელმწიფოს ოფიციალურ გადაწყვეტილებებზე გავლენის მოსახდენად, აგრესორი ქვეყნები მრავალმხრივ მეთოდებს იყენებდნენ.
ჩეხეთი არ არის პირველი ქვეყანა, რომელიც პუტინის რუსეთს ქვეყნის ინტერესების მთავარ ან მნიშვნელოვან საფრთხედ განსაზღვრავს.
რუმინეთის 2020-2024 წლების ეროვნული თავდაცვის სტრატეგიის დოკუმენტი ოფიციალურ მოსკოვს „აგრესორად“ მოიხსენიებს. ამ ამბავში კი, განსაკუთრებული ის არის, რომ ოფიციალურად რუსეთი მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ პირველად დასახელდა საფრთხედ რუმინეთის უსაფრთხოებისთვის.
რუმინეთის თავდაცვის სტრატეგიის დოკუმენტის თანახმად, კრემლის მიდგომები და ქმედებები საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებულ ნორმებს არღვევს. ასევე, ოფიციალური მოსკოვის „შეტევითი“ და „აგრესიული“ სამხედრო აქტივობები შავ ზღვაში, ესკალაციის რისკს ზრდის.
ესტონეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურისა და ლიეტუვას თავდაცვის სამინისტროს 2020 წლის საფრთხეების შეფასების ანგარიშებშიც განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა რუსეთის აგრესიულ აქტივობებს სხვადასხვა რეგიონში, მათ შორის საქართველოში. ანგარიშებში კრემლის, როგორც აგრესორის იმიჯის ოფიციალურად დეკლარირება ხდება. ორივე ქვეყანა აქტიურად საუბრობს შავი ზღვის მილიტარიზაცაზე, რუსეთის გაზრდილ სამხედრო კონტიგენტზე, საქართველოს ოკუპაციაზე და რეგულარულ რუსულ სამხედრო სწავლებებზე ბალტიისპირეთის ქვეყნების საზღვრებთან ახლოს.
ლიეტუვას საფრთხეების შეფასების ანგარიშში აღნიშნულია რუსეთის და ბელარუსის სადაზვერვო სამსახურების აქტიურობა ლიეტუვას ტერიტორიაზე. ესტონეთის 2020 წლის საფრთხეების შეფასების დოკუმენტი კი, ქვეყნის სუვერენიტეტის ერთადერთ ეგზისტენციალურ საფრთხედ რუსეთის სამხედრო აქტივობებს ასახელებს.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს 2017-2020 წლების თავდაცვის სტრატეგიული მიმოხილვის დოკუმენტშიც ნათქვამია, რომ ქვეყნის ეროვნული თავდაცვისა და უსაფრთხოების დაგეგმვის მთავარ ფაქტორად კვლავ რუსეთის ფედერაციიდან მომდინარე საფრთხე რჩება. დოკუმენტის მიხედვით, რუსეთის ფედერაციის აგრესიული საგარეო პოლიტიკა საქართველოს უსაფრთხოებისთვის განსაკუთრებულ საფრთხეს წარმოადგენს.
როგორც ვხედავთ ოფიციალური მოსკოვი სხვადასხვა ქვეყნების დაზვერვისა და უსაფრთხოების სფეროს ანგარიშებში აგრესორის „საპატიო“ ადგილს ინარჩუნებს. პუტინის რუსეთის დიპლომატებს კი, სულ უფრო ხშირად უშვებენ ჯაშუშობის ბრალდებით უკან- მშობლიურ კრემლში.

Чешская разведка называет главными угрозами Россию и Китай
Чешские спецслужбы назвали главными угрозами интересам страны Россию и Китай: «Россия пытается дестабилизировать своих противников, а Китай сосредоточен на объединении стран-единомышленников для легитимации собственных интересов».
Согласно отчету чешской разведки, китайские и российские шпионы часто действуют под видом дипломатов, журналистов и ученых. Агентство считает, что Россия и Китай также причастны к кибератакам на МИД Чехии и иностранные дипломатические миссии.Интересно, что 5 июня Чехия официально попросила российских дипломатов покинуть страну. По словам президента Бабича, это решение связано с историей завоза в стране ядовитого вещества «Рицина».
Утверждалось, что вещество предназначалось для того, чтобы отравить мэра Праги, известного своими антироссийскими настроениями.Угрозы со стороны России и Китая также попали в поле зрения чешской разведки в прошлом году. Агентство отметило, что в условиях ослабления чешских государственных институтов и международной безопасности, для оказания влияния на официальные решения государства, страны-агрессоры использовали разносторонние методы. Чешская Республика - не первая страна, которая считает путинскую Россию серьезной или значительной угрозой интересам страны.
В документе «Стратегия национальной обороны Румынии на 2020–2024 годы» официальную Москву прямо называют «агрессором».
Особенность этой истории заключается в том, что после Второй мировой войны Россия впервые была официально названа угрозой безопасности Румынии.Согласно Документу стратегии обороны Румынии, подходы и действия Кремля нарушают нормы международного права.
«Наступательные» и «агрессивные» военные действия официальной Москвы в Черном море также увеличивают риск эскалации конфликта.В отчетах Службы внешней разведки Эстонии и Министерства обороны Литвы об оценке угроз 2020 года также уделяется особое внимание агрессивным действиям России в различных регионах, в том числе в Грузии. В репортажах официально декларируется образ Кремля как агрессора. Обе страны активно говорят о милитаризации Черного моря, увеличении военного контингента России, оккупации Грузии и регулярных российских военных учениях у границ стран Балтии.
В отчете по оценке угроз Литвы отмечается деятельность российских и белорусских спецслужб в Литве. В документе об оценке угроз в 2020 году Эстония называет военную деятельность России единственной угрозой суверенитету страны.В Стратегическом оборонном обзоре Министерства обороны Грузии на 2017-2020 годы также говорится, что основной угрозой для планирования национальной обороны и безопасности страны остается угроза со стороны Российской Федерации. Согласно документу, агрессивная внешняя политика Российской Федерации представляет особую угрозу безопасности Грузии.
Как видим, официальная Москва сохраняет «почетное» место агрессора в сводках спецслужб и разведок разных стран. А российских дипломатов Путина все чаще обвиняют в шпионаже и отправляют обратно- в родной Кремль.