ასოციაცია „ქართული ღვინო“ ღვინის ეროვნულ სააგენტოს წერილით მიმართავს
ასოციაცია „ქართული ღვინო“ ღვინის ეროვნულ სააგენტოს წერილით მიმართავს და აღნიშნავს, რომ სახელმწიფომ შექმნილ ვითარებაში უნდა აწარმოოს გონივრული პოლიტიკა, რათა თავიდან იქნას აცილებული რუსეთის ეკონომიკური სანქციები.
"ის, რომ ქართული ღვინის წარმოებას და ექსპორტს საკუთარი უმნიშვნელოვანესი წვლილი შეაქვს ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებაში, არავისთვის არ არის სიახლე. ბოლო წლებში მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის მიმართულებით სახელმწიფო პოლიტიკამ ის შედეგი მოგვცა, რომ გაშენდა ახალი ვენახები, ფუნქციონირებს ასობით ღვინის საწარმო, მათ შორის ბევრი ახალი. ჩვენ ღვინო გაგვაქვს ისეთ ბაზრებზე, სადაც რამდენიმე წლის წინ არა თუ ექსპორტის შესაძლებლობა იყო წარმოუდგენელი, არამედ საერთოდ არ იცნობდნენ ქართულ ღვინოს. ქართულ მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში, სხვადასხვა რგოლით, ათობით ათასი ადამიანია ჩართული. ტრადიციული დარგი აქტიურად ვითარდება, ქართული ღვინო სულ უფრო მეტად ცნობადი და მოთხოვნადი ხდება.
მიუხედავად იმისა, რომ საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციის მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ აქტიურად მიმდინარეობს მუშაობა, რუსეთი კვლავ რჩება ქართული ღვინის ყველაზე მსხვილ საექსპორტო ბაზრად. მიზანშეწონილად მიგვაჩნია, გაგიზიაროთ საკუთარი მოსაზრება და ღიად დავაფიქსიროთ, რომ მნიშვნელოვანია, სახელმწიფომ აწარმოოს გონივრული პოლიტიკა, შეძლოს თავიდან აიცილოს ეკონომიკური სანქციები რუსეთის ფედერაციის მხრიდან, რაც ქვეყანას აარიდებს მნიშვნელოვან ეკონომიკურ ზარალს. ქვეყანაში არსებული გარკვეული პოლიტიკური ძალების ინტერესს არ უნდა შეეწიროს ქვეყნის ეკონომიკა",- ნათქვამია წერილში.

Обращение Ассоциации “Грузинское вино” к Национальному агентству вина
Ассоциация “Грузинское вино” обращается к Национальному агентству вина с письмом, в котором, в частности, призывает власти, в сложишейся ситуации, во избежание российских экономических санкций проводить продуманную политику.
"Ни для кого не новость, что производство и экспорт грузинского вина вносит важнейший вклад в развитие экономики страны. В последние годы государственная политика, проводимая в отрасли виноделия-виноводства, принесла свои плоды – появились новые виноградники, функционируют сотни винных предприятий, в том числе – много новых. Мы выносим вино на такие рынки, где всего несколько лет назад трудно было представить не то что экспорт, попросту не знали о грузинском вине. В различных кругах отрасли грузинского виноделия-виноводства трудятся десятки тысяч людей. Традиционная отрасль активно развивается, популярность и потребность в грузинском вине постоянно растет.
Несмотря на активную работу государства в направлении диверсификации экспортных рынков, Россия по сей день остается самым крупным импортером грузинского вина. В связи с этим считаем целесообразным, поделиться своими соображениями и открыто зафиксиовать, что крайне важно, чтобы государство проводило продуманную политику и сумело избежать российских экономических санкций во избежание большого экономического ущерба. Экономика страны не должна пасть жертвой определенных политических сил", - говорится в письме.