საგარეო უწყება:"რუსეთის მხარეს მოვუწოდებთ, თავი შეიკავოს მცდარი ინფორმაციის გავრცელებისგან"
რუსეთის მხარეს მოვუწოდებთ თავი შეიკავოს მცდარი ინფორმაციის გავრცელებისაგან და თავისი პოზიციები დააფიქსიროს ამისათვის განკუთვნილ ადგილზე – ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფარგლებში, სადაც ქართული მხარისაგან მიიღებს შესაფერის პასუხს, – ამის შესახებ ნათქვამია საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის კომენტარში, რომელსაც უწყება ზურაბ აბაშიძის და გრიგორი კარასინის ონლაინ ფორმატში 27 ნოემბერს გამართულ შეხვედრასთან დაკავშირებით ავრცელებს.
როგორც საგარეო უწყებაში აღნიშნავენ, შეხვედრაზე არ განხილულა „კოვიდ-19“-ის ვაქცინის საკითხი, ისევე როგორც 2019 წლის ივნისის მოვლენები და არ „დადასტურებულა ორმხრივი განწყობა ანტირუსული პროვოკაციის შედეგების გადალახვაზე“.
„საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო, როგორც წესი, თავს იკავებს ე.წ. აბაშიძე-კარასინის ფორმატში გამართული შეხვედრების კომენტირებისაგან, მათ შორის იმ მიზეზით, რომ ფორმატი თავისი ხასიათით არაფორმალურია და მის ფარგლებში განიხილება ეკონომიკური და ჰუმანიტარული პრობლემატიკა. მიუხედავად იმისა, რომ შეხვედრების დასაწყისში მხარეები აფიქსირებენ პოზიციებს სხვადასახვა აქტუალურ თემებზე, მათი განხილვა ან მით უმეტეს მოლაპარაკება არ მიმდინარეობს.
მორიგი შეხვედრის დასრულებისთანავე, რომელიც ვიდეო-ტელე კონფერენციის ფორმატში 27 ნოემბერს გაიმართა, ბატონმა ზურაბ აბაშიძემ დაწვრილებითი პრესრელიზი გაავრცელა განხილულ საკითხებთან დაკავშირებით, რასაც სამწუხაროდ მოყვა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ მომზადებული ინფორმაცია პრესისათვის, რომელიც შესაძლოა ასახავს რუსეთის მხარის მიდგომებს ამა თუ იმ საკითხის მიმართ, მაგრამ ერთმნიშვნელოვნად არ ასახავს შემდგარი შეხვედრის შინაარსს და საუბრის თემატიკას.კერძოს, ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ საუბრისას არ განხილულა „კოვიდ-19“ ვაქცინის საკითხი, ისევე როგორც 2019 წლის ივნისის მოვლენები და მით უმეტეს არ „დადასტურებულა ორმხრივი განწყობა ანტირუსული პროვოკაციის შედეგების გადალახვაზე“.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც რუსეთის მხრიდან ადგილი აქვს მცდარი ინფორმაციის გავრცელებას და თავისი შინაარსითა და მოწოდებით არაფორმალური, ეკონომიკური და ჰუმანიტარული ფორმატის პოლიტიკური მიზნებისა და პროპაგანდისათვის გამოყენებას.
რაც შეეხება პოლიტიკურ თემატიკას, მათ შორის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ ურთულეს ვითარებას, როგორც უსაფრთხოების, ასევე რაც განსაკუთრებით შემაშფოთებელია, ჰუმანიტარული კუთხით, მისი განხილვა და პოზიციების დაფიქსირება ხდება ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებზე, რომელიც წარმოადგენს ერთადერთ ფორმატს, სადაც, ევროკავშირის, ეუთო-ს, გაერო-ს თანათავმჯდომარეობითა და ჩვენი მოკავშირის აშშ-ს მონაწილეობით, შესაძლებელია ამ უმნიშვნელოვანეს საკითხებზე საუბარი.შესაბამისად, რუსეთის მხარეს მოვუწოდებთ თავი შეიკავოს მცდარი ინფორმაციის გავრცელებისაგან და თავისი პოზიციები დააფიქსიროს ამისათვის განკუთვნილ ადგილზე – ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფარგლებში, სადაც ქართული მხარისაგან მიიღებს შესაფერის პასუხს“, – აცხადებენ საგარეო უწყებაში.
მათივე ცნობით, ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებები მორიგი რაუნდი, არაერთგზის გადადების შემდეგ, დაგეგმილია 10-11 დეკემბერს.

МИД Грузии - Призываем российскую сторону воздержаться от распространения неверной информации
Призываем российскую сторону воздержаться от распространения неверной информации и зафиксировать свою позицию в рамках Женевских международных переговоров, где получит соответствующий ответ от грузинской стороны, говорится в комментарии МИД Грузии, который ведомство распространило в связи с состоявшейся 27 ноября онлайн-встрече Зураба Абашидзе и Григория Карасина.
Как отмечают в МИД Грузии, на встрече не обсуждались вопросы, связанные с вакциной от Covid-19, событиями июня 2019 года, и «не подтверждался взаимный настрой по преодолению последствий антироссийской провокации».
«Министерство иностранных дел Грузии, как правило, воздерживается от комментариев встреч в т.н. формате Абашидзе-Карасин, в том числе и по той причине, что формат носит неформальный характер и в нем обсуждаются экономические и гуманитарные вопросы. Несмотря на то, что в начале встречи стороны фиксируют позиции по различным актуальным темам, они не рассматриваются, и тем более не являются предметом переговоров.
По окончании очередной встречи, которая прошла 27 ноября в формате видео-телеконференции, г-н Зураб Абашидзе распространил детальный пресс-релиз по обсужденным вопросам, после чего, к сожалению, последовала информация для прессы, распространенная МИД России, которая, возможно, отражает подходы российской стороны в отношении тех иных вопросов, но однозначно не отражает содержание встречи и тематику разговора.
В частности, следует подчеркнуть, что в разговоре не обсуждался вопрос вакцины от Covid-19, а также события июня 2019 года, и тем более «не подтверждался обоюдный настрой к преодолению последствий антироссийской провокации».
Это не первый случай, когда Россия распространяет неверную информацию, используя неформальный, экономический и гуманитарный формат в политических и пропагандистских целях.
Что касается политической тематики, в том числе сложнейшей ситуации на оккупированных территориях, как в плане безопасности, так и, что вызывает особую озабоченность, с гуманитарной точки зрения, то она обсуждается на Женевских международных переговорах, которые являются единственным форматом, где возможен разговор по этим важнейшим вопросам при сопредседательстве ЕС, ОБСЕ, ООН и с участием нашего союзника — США.
Поэтому мы призываем российскую сторону воздержаться от распространения неверной информации и зафиксировать свою позицию на предназначенной для этого площадке — в рамках Женевских переговоров, где она получит соответствующий ответ от грузинской стороны», — говорится в комментарии МИД Грузии.