პუტინი საერთაშორისო წესრიგს ემუქრება - როგორ უნდა მოიქცეს დასავლეთი?
ახლახან, რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა, უკანონოდ, საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქე დააკავეს. 63 წლის მირიან თაზიაშვილი გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზარდიაანთკარიდან გაიტაცეს. ეს ადგილი ოსურ სოფელს ესაზღვრება, სადაც რუსეთის ფედერალური სამსახურის ერთ-ერთი ბაზა მდებარეობს. პანდემიის ფონზე შექმნილი უმძიმესი ვითარების მიუხედავად, საოკუპაციო რეჟიმი, ადგილობრივ მარიონეტებთან ერთად, ისევ აგრძელებს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევას და კვლავ არ ასრულებს 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის ექვსპუნქტიან შეთანხმებას. ზოგადად, ხელშეკრულებების გაფორმება შემდეგ კი, მათი დარღვევა, ვალდებულებების აღება და არ შესრულება, წესების თვითნებური ინტერპრეტაციაც, რუსეთის ხელწერაა. საქართველოშიც, ისევე როგორც ყველგან და ყველას წინააღმდეგ, კრემლი უწყვეტი ხაზივით ინარჩუნებს „უტიფრობის“ პოლიტიკას.
ვლადიმერ პუტინი მსოფლიოს „თანამშრომლობისა“ და „მეტი გამჭირვალობისკენ“ ხშირად მოუწოდებს. ასევე, აკრიტიკებს დასავლურ ქვეყნებს ისეთი სამყაროს შექმნისთვის, სადაც თითქოსდა წესები აღარ არსებობს. არადა რა ირონიულია, რომ ყველაზე ხშირად აგრესიულ მეთოდებს სწორედ რუსეთის ფედერაცია მიმართავს. მეზობელი თუ ყოფილი გავლენის სფეროს ქვეყნების ოკუპაცია, პოლიტიკური ოპონენტების მოწამვლა, მათი სიცოცხლის განადგურება, კერძო სამხედრო კონტრაქტორი ფირმების მიერ შესრულებული კრემლის უკანონო ოპერაციები ლიბიასა და სირიაში, არჩევნებში ჩარევა, დემოკრატიული პროცესების დაზიანება, შპიონაჟი - ეს ოფიციალური მოსკოვის „საამაყო მიღწევების“ მხოლოდ მცირე ჩამონათვალია.
რუსეთის პრეზიდენტისთვის, რომელსაც საბჭოთა კავშირის დანგრევა უდიდესი გეოპოლიტიკური კატასტროფა ჰგონია, მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყანამ მოწინავე პოზიციები რაც შეიძლება მეტი მიმართულებით დაიბრუნოს ან შეინარჩუნოს. პუტინის პოლიტიკა გაპრეზიდენტებიდან მოყოლებული ნაციონალისტურ სენტიმენტებს ეფუძნებოდა. ქვეყნის პრეზიდენტს სჯერა, რომ რუსეთი ცივი ომის შემდეგ დაიჩაგრა. მან სწორედ რუსეთისთვის „წართმეული“ დიდების დაბრუნების პირობით მოახერხა თავის დროზე მოქალაქეების მობილიზაცია. ახლა კი, მიზნის მისაღწევად და კუნთების გასათამაშებლად ნებისმიერ ბინძურ მეთოდს იყენებს.
იმასაც ამბობენ, რომ დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა (დსთ) და ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი რუსეთის მხრიდან რეგიონში ალტერნატიული, დასავლეთის საპასუხო სისტემის შემოღებას ემსახურება. ასე მაგალითად, ევრაზიის ეკონომიკური კავშირი პუტინის მინი ევროკავშირის ვერსიაა, დსთ - გაერო, კოლექტიური უსაფრთხოების შესახებ შეთანხმების ორგანიზაცია კი, ნატოს ერთგვარი ანალოგი. მოკლედ, განდიდების მანიით შეპყრობილი ავტოკრატი ლიდერობანას თამაშობს. ალიანსებს ქმნის, სადაც კონკურენციას თავს აარიდებს და ამავდროულად წურბელასავით განაგრძობს დასავლური ორგანიზაციების წევრობას, ძირითადად ეკონომიკური გამორჩენის მიზნით.
საინტერესოა, რომ ფედერაციას ისეთ დოკუმენტებზე აქვს ხელი მოწერილი, როგორიც არის გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის წესდება და ვენის კონვენცია. ის ასევე გაეროს უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრია და ვეტოს უფლებასაც ინარჩუნებს. თუმცა, ეს თანამედროვე რუსულ იმპერიას ხელს სულაც არ უშლის ნებისმიერ დროს მიმართოს სამხედრო აგრესიას ისეთი ქვეყნების წინააღდმეგ, როგორებიც არის მაგალითად უკრაინა და საქართველო. მირიან თაზიაშვილის გატაცების ფაქტიც სწორედ იმაზე მიუთითებს, რომ რუსეთისთვის არცერთი ის დოკუმენტი, რომელიც ვახსენეთ, არანაირ მნიშვნელობას არ ატარებს.
2014 წელს ყირიმში გამართული უკანონო რეფერენდუმის შემდეგ, პუტინი საერთაშორისო სამართლის არასწორი ინტერპრეტაციით რუსეთის ქმედებების ლეგიტიმაციასაც კი ცდილობდა. „ყირიმის რეფერენდუმი სრულად შეესაბამება საერთაშორისო სამართლის ნორმებს, მათ შორის გაერო-ს წესდებით გათვალისწინებულ ერთა თვითგამორკვევის უფლებას.“ - აცხადებდა პრეზიდენტი.
ერთა თვითგამორკვევის ცნება გაეროს დოკუმენტებში მართლაც არსებობს, თუმცა რუსებს ტრადიციულად დაავიწყდათ, რომ ამ უფლებით სარგებლობისთვის კონკრეტული ერი მკაცრ კრიტერიუმებს უნდა აკმაყოფილებდეს, რაც უკრაინის შემთხვევაში ნამდვილად არ გამოკვეთილა. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი გაეროს არ ტოვებს, რითიც ძირითად ფასეულობებსა და ღირებულებებს იზიარებს, სუვერენიტეტის პრინციპს და ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებს მაინც ჯიუტად არღვევს.
საინტერესოა, რომ 2018 წელს, უსაფრთხოების სფეროს უმაღლესი წარმომადგენლების შეხვედრაზე გაგზავნილ მიმართვაში რუსეთის პრეზიდენტმა განაცხადა: „როდესაც ზოგიერთი ქვეყანა სამხედრო ძალას გაერო-ს უშიშროების საბჭოს გვერდის ავლით იყენებს, ამით ტერორისტები სარგებლობენ.“ ამ დროს კი, 2008 წელს, ფედერაციას არავისთვის უკითხავს შეეძლო თუ არა სუვერენული სახელმწიფოს საზღვრები დაერღვია და ომი დაეწყო. საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დღემდე რუსეთის ჯარია განთავსებული, ისევე როგორც ფედერალური უსაფრთხების სამსახურის კონტიგენტი და ბაზები. მეტიც, 2017 წელს პუტინი საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დარღვევით საერთაშორისო საზოგადოების მიერ არაღიარებულ, ოკუპირებულ აფხაზეთს ეწვია, რითიც უხეშად დაარღვია საერთაშორისო სამართლის პრინციპები. მან მსოფლიოს კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ რუსეთს საკუთარი ინტერესების მიღმა არაფერი აღელვებს.
ვენის კონვენციაც, პუტინისთვის მხოლოდ ფარატინა ფურცელია. ამაზე სხვადასხვა ქვეყნებიდან გამოძევებული რუსი ჯაშუშების დიდი რიცხვიც მიუთითებს. დოკუმენტით, რომელზეც რუსეთს ხელი აქვს მოწერილი, დიპლომატიური ურთიერთობების ძირითადი წესებია დადგენილი. ჩამონათვალში დიპკორპუსის საშუალებით ინფორმაციის მოპარვასა და შპიონაჟზე არაფერი წერია. სწორედ ამიტომ, „საქმიანობისთვის შეუსაბამო ქმედებებისთვის“ რუსი დიპლომატები რიგ-რიგობით ბრუნდებიან დედა-სამშობლოში.
პუტინის რუსეთში წესებს ერთი კაცი ადგენს. ყველამ ვნახეთ როგორ დაიხვია თითზე ქვეყნის კონსტიტუცია და იმპერიაც გაიფორმა. იმის მოლოდინი არ უნდა გვქონდეს, რომ ავტოკრატი ოდესმე საერთაშორისო სამართლის გულმხურვალე დამცველად იქცევა. მისთვის ყველა ორგანიზაცია და ხელშეკრულება მხოლოდ მაშინ არის მისაღები, როცა რაიმე მზაკვრული ჩანაფიქრის შესრულებაში შეიძლება გამოადგეს. მაშინაც, თუ მის მიერ არაერთხელ დარღვეული წესებით სხვებისთვის მოუნდება მითითებების მიცემა. სანამ საერთაშორისო საზოგადოება არ შეთანხმდება, რომ რუსეთის იმპერატორს მკაცრი, ერთიანი და მყარი პოზიციით უნდა დაუპირისპირდეს, მანამდე საქართველოს მოქალაქეებსაც უკანონოდ გაიტაცებენ, ყირიმშიც არაერთ რეფერენდუმს ჩაატარებენ და პრიგოჟინიც ბევრი ფულის შოვნას მოასწრებს სირიაში. ამიტომაც, მნიშვნელოვანია, რომ პუტინმა მისი უკანონო ქმედებების საპირწონე ნაბიჯები დაინახოს და რეალური საფრთხე იგრძნოს, თორემ სხვანაირად, სამყაროს ყველასთვის სახიფათო ადგილად ნაბიჯ-ნაბიჯ აქცევს.

Путин угрожает международному порядку - как следует действовать Западу?
Недавно представители российских оккупационных войск незаконно задержали еще одного гражданина Грузии. 63-летний Мириан Тазиашвили был похищен из села Зардианткари в муниципалитете Гори. Это место граничит с осетинским селом, где расположена одна из баз Федеральной службы России. Несмотря на ужасную ситуацию, связанную с пандемией, оккупационный режим вместе с местными марионетками продолжает нарушать основные права человека и все еще не соблюдает соглашение 2008 года о прекращении огня, которое состоит из шести пунктов. В общем, заключение договоров, а затем их нарушение, принятие обязательств и их невыполнение, а также произвольное толкование правил - это российский стиль действий. В Грузии, как и везде и против всех, Кремль непрерывно проводит нечестную политику.
Владимир Путин часто призывает к «сотрудничеству» и «большей прозрачности» в мире. Он также критикует западные страны за создание мира, в котором будто бы правила не существуют. Однако парадоксально, что именно Российская Федерация использует самые агрессивные методы. Оккупация соседних стран или стран из бывшей сферы влияния, отравление политических оппонентов, их уничтожение, незаконные операции Кремля частными военными подрядчиками в Ливии и Сирии, вмешательство в выборы, срыв демократических процессов, шпионаж - вот лишь некоторые из «великих достижений» Москвы.
Для российского президента, который рассматривает распад Советского Союза как величайшую геополитическую катастрофу, важно, чтобы страна вернула или сохранила передовые позиции в как можно большем количестве направлений. Политика Путина с момента президентства основывается на националистических настроениях. Президент страны считает, что Россия пострадала после холодной войны. Именно стимулом возвращения былой славы России, ему удалось мобилизовать граждан своего государства. А теперь он использует любые грязные методы для достижения цели и игры мускулами.
Содружество Независимых Государств (СНГ) и Евразийский экономический союз служат со стороны России для создания альтернативы западным организациям в регионе. Например, Евразийский экономический союз - это путинская мини-версия ЕС, СНГ - это ООН, а Организация Договора о коллективной безопасности - это своего рода аналог НАТО. Короче говоря, здесь одержимый манией величия автократ играет свою любимую ведущую роль. Он формирует союзы там, где может избежать конкуренции, и в то же время продолжает быть членом западных организаций, в основном из соображений экономического толка.
Интересно, что федерация подписала такие документы, как Устав ООН и Венская конвенция. Россия также является постоянным членом Совета Безопасности ООН и сохраняет за собой право вето. Однако это не мешает современной Российской Империи в любое время прибегнуть к военной агрессии против таких стран, как Украина и Грузия. Тот факт, что Мириан Тазиашвили был похищен, также свидетельствует о том, что ни один из упомянутых нами документов не имеет для России никакого значения.
После незаконного референдума в Крыму в 2014 году Путин даже попытался легитимировать действия России, неверно истолковав международное право. «Референдум в Крыму полностью соответствует международному праву, включая право наций на самоопределение в соответствии с Уставом ООН», - сказал президент.
Понятие самоопределения действительно существует в документах ООН, хотя русские традиционно забывают, что конкретная нация должна соответствовать строгим критериям для реализации этого права, что на самом деле не относится к крымскому делу. Хотя Россия не оставляет ООН, таким образом, разделяя основные ценности и ценности этой организации, она по-прежнему упорно нарушает принцип суверенитета и основных прав человека.
Интересно, что в 2018 году, выступая на встрече с высокопоставленными представителями органов безопасности, президент России сказал: «Когда некоторые страны применяют военную силу в обход Совета Безопасности ООН, террористы пользуются этим». А вот в 2008 году, федерация никого не спрашивала, может ли она нарушить границы суверенного государства и начать войну. На оккупированных территориях Грузии до сих пор находятся российские войска, также как контингент и базы Федеральной службы безопасности. Более того, в 2017 году Путин посетил Абхазию, которая не признана международным сообществом тем самым грубо нарушил не только государственную границу Грузии, но и принципы международного права. Он еще раз показал миру, что Россия не интересуется ничем, кроме собственных интересов.
Даже Венская конвенция для Путина - всего лишь бумажка. Об этом говорит большое количество российских шпионов, изгнанных из разных стран. Документ, подписанный Россией, определяет основные правила дипломатических отношений. И в этом документе ничего не говорится о том, что можно безнаказанно красть информацию и шпионить имея дипломатический паспорт. Поэтому российские дипломаты и возвращаются на родину за «неуместные действия» так часто.
В Путинской России правила устанавливает один человек. Все мы видели, как была осквернена конституция страны ради интересов одного товарища. Вот и не следует ожидать, что автократ когда-либо станет ярым защитником международного права. Для него все организации и договоренности приемлемы только тогда, когда они могут быть использованы для осуществления любого коварного намерения. Даже если он хочет давать указания другим по тем правилам, которые он неоднократно нарушал. Пока международное сообщество не начнет противостоять российскому императору с жесткой, единой и твердой позицией, будут опять будут похищать граждан Грузии, новые референдумы будут проводится в Крыму, и Пригожин сможет заработать больше денег в Сирии. Поэтому Путину важно видеть меры противодействия своим противоправным действиям и чувствовать реальную опасность, иначе он шаг за шагом будет превращать наш мир в опасное место для всех.