რა მიზნით აპირებენ რუსეთი და ჩინეთი სამხედრო ალიანსში გაერთიანებას
ვლადიმირ პუტინმა ჩინეთსა და რუსეთს შორის სამხედრო ალიანსის ჩამოყალიბების შესახებ განაცხადა, რომ „შეუძლებელი არაფერია.“ ამ განცხადების გასაკეთებლად მან „ვალდაის სადისკუსიო კლუბის“ პლატფორმა გამოიყენა. კომუნისტური ჩინეთი და ნაკომუნისტარი რუსეთის თანამედროვე იმპერია სულ უფრო მეტად აღრმავებენ ქვეყნებს შორის „მეგობრულ“ ურთიერთობებს. თან ცდილობენ გაერთიანებული ძალებით დასავლეთს შეუტიონ. თავად პუტინმა წარმატებული თანამშრომლობის მაგალითებად სხვადასხვა სოციალური, ეკონომიკური თუ საგანმანათლებლო პროექტები დაასახელა. თუმცა, არანაკლებ პროდუქტიული კოოპერაცია მათ ხომ კიბერ შეტევების კუთხითაც აქვთ?
დასავლურ ინსტიტუციებსა თუ მსოფლიოსთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან ობიექტებზე კიბერ თავდასხმების უკან რუსი და ჩინელი ჰაკერები ძალიან ხშირად დგანან. სულ რამდენიმე კვირის წინ, კანადამ ისტორიაში პირველად, პეკინი და მოსკოვი სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული მასშტაბური კიბეროპერაციების ავტორებად და ქვეყნისთვის უმნიშვნელოვანეს საფრთხედ დაასახელა. გლობალური პანდემიის პირობებშიც კი, როდესაც ცივილიზებული მსოფლიო ვირუსთან გაერთიანებული ძალებით იბრძვის, რუსეთი და ჩინეთი კორონავირუსის ვაქცინის შესახებ ინფორმაციის მოპარვას ცდილობენ. ამ დროს კრემლი თავის ქვეყანაში მედიკოსებისთვის ელემენტარული პირობების შექმნითაც კი არ იწუხებს თავს, ჩინეთმა კი ვირუსის შესახებ ინფორმაცია მსოფლიოს იქამდე დაუმალა, სანამ ძალიან არ დაგვიანდა.
როგორც წესი, ავტორიტარულ ქვეყნებს შორის ნებისმიერი ტიპის თანამშრომლობა საერთაშორისო უსაფრთხოებას ემუქრება, მაგრამ როდესაც საუბარი წამყვან არადემოკრატიულ ძალებს ეხება, ვითარება უფრო რთულდება. პეკინი და მოსკოვი ყოველთვის აგრესიული მეთოდებით ცდილობენ თავიანთი უპირატესობის დამტკიცებას და მათ შორის ძალიან ბევრი საერთოა. ორივე ქვეყანაში ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები ირღვევა, ხალხს არჩევანის თავისუფლება არა აქვს და ელიტური ჯგუფების გარდა, ყველას აუტანელ პირობებში უწევს ცხოვრება.
ჩინეთი და რუსეთი ერთმანეთს აგრესიული საგარეო პოლიტიკითაც ძალიან გვანან. პეკინი სამხრეთ ჩინეთის ზღვაში მეზობელი ქვეყნების დაჩაგვრის ხარჯზე ცდილობს ინტერესების გამყარებას, რუსეთი კი, ყოფილი გავლენის სფეროს ქვეყნებზე, მათ შორის უკრაინასა და საქართველოზე სრულმასშტაბიანი სამხედრო შეტევებსაც კი არ ერიდება.
თუმცა, ერთმანეთის მსგავსი ქმედებების მიუხედავად, ჩინეთის და რუსეთის ინტერესები ბევრ შემთხვევაში ერთმანეთს ეწინააღმდეგება. რეალურად ისინი მეტოქეები უფრო არიან, ვიდრე პარტნიორები. ასე მაგალითად, ჩინეთი ყირიმს უკრაინის განუყოფელ ნაწილად მიიჩნევს და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დამოუკიდებლობას არ აღიარებს. არც რუსეთი უჭერს მხარს ჩინეთის ინტერესებს სამხრეთ ჩინეთის ზღვის სადავო წყლებში. ის „მეგობრობაც“, რომელზეც რუსეთის პრეზიდენტი განსაკუთრებული სითბოთი საუბრობს, პეკინისთვის უფრო მისაღებია. ჩინეთი ეკონომიკური თვალსაზრისით რუსეთზე მეტი შესაძლებლობებით გამოირჩევა და რუსულ ენერგობაზარზეც იმაზე მეტი წვდომა აქვს, ვიდრე ეს ოფიციალური მოსკოვის უსაფრთხოებისთვის ნორმალურია. ეს დეტალები მნიშვნელოვანია, რადგან ისევე როგორც ყველა სხვა, ამ შემთხვევაშიც პუტინი ვიწრო, განდიდების მანიაზე ორიენტირებული ინტერესებიდან გამომდინარე იღებს გადაწყვეტილებებს.
პეკინთან თანამშრომლობა რუსეთის ინტერესებითვის დამაზაინებელი შეიძლება აღმოჩნდეს, მაგრამ სამაგიეროდ დასავლეთს ცივი ომის პერიოდიდან დაწყებულ „თამაშში“ ერთი ქულით უგებს. პუტინს სჯერა, რომ ყველაფერი რაც ცუდია ევროპისთვის, კარგია მისთვის. მაგრამ არის კი ჩინეთისთვის ქვეყნის ეკონომიკასა და ენერგო სექტორზე, ისევე როგორც სამხედრო სფეროზე ამხელა წვდომის მიცემა კარგი რუსი ხალხისთვის? თანაც, ახლა უკვე სამხედრო ალიანსის შექმნის შესახებ საუბრით ვლადიმირ პუტინი რუსეთის უსაფრთხოებასთან ერთად მსოფლიოს უსაფრთხოებასაც ემუქრება. სამხედრო ალიანსი ორ ავტორიტარულ ქვეყანას შორის, რომლებიც ბირთვულ იარაღს ფლობენ და უკვე არაერთხელ დაამტკიცეს თავიანთი აგრესიული ბუნება, შესაძლებელია კაცობრიობისთვის უდიდესი კატასტროფით დასრულდეს. დასავლურმა ქვეყნებმა ყველაფერი უნდა იღონონ, რომ ეს არ დაუშვან.

С какой целью Россия и Китай намерены объединиться в военный союз
Владимир Путин заявил, что "нет ничего невозможного" в формировании военного союза между Китаем и Россией. Он сделал это заявление на форуме "Валдайского дискуссионного клуба". Коммунистический Китай и современная империя посткоммунистической России все больше углубляют «дружеские» отношения между своими странами. В то же время они пытаются объединенными силами атаковать Запад. Сам Путин в качестве примеров успешного сотрудничества России и Китая приводит различные социальные, экономические или образовательные проекты. Однако разве у них менее продуктивное сотрудничество в сфере кибератак?
Именно российские и китайские хакеры очень часто стоят за кибератаками на западные учреждения или объекты, жизненно важные для всего мира. Несколько недель назад Канада впервые в своей истории назвала Пекин и Москву исполнителями крупномасштабных киберопераций, спонсируемых государством, и серьезной угрозой для своей страны. Даже перед лицом глобальной пандемии, когда цивилизованный мир вместе борется с вирусом, Россия и Китай пытаются украсть информацию о вакцине от коронавируса. В то же время Кремль не заботится о создании даже элементарных условий для врачей в своей стране, а Китай год назад скрыл информацию о вирусе от мира, пока не стало слишком поздно.
Как правило, любое сотрудничество авторитарных стран ставит под угрозу международную безопасность, но когда дело касается ведущих недемократических сил, ситуация усложняется. Пекин и Москва всегда пытаются доказать свое превосходство агрессивными методами, и у них много общего. В обеих странах нарушаются основные права человека, у людей нет свободы выбора, и все, кроме элитных групп, вынуждены жить в невыносимых условиях.
Китай и Россия также очень схожи и в ведении агрессивной внешней политики. Пекин стремится укрепить свои интересы за счет своих соседей в Южно-Китайском море, в то время как Россия не уклоняется даже от крупномасштабных военных ударов по постсоветским странам, включая Украину и Грузию.
Однако, несмотря на схожие действия, интересы Китая и России во многих случаях противоречат друг другу. На самом деле они скорее соперники, чем партнеры. Например, Китай считает Крым неотъемлемой частью Украины и не признает независимость оккупированных регионов Грузии. Россия также не поддерживает интересы Китая в спорных водах Южно-Китайского моря. "Дружба", о которой с особой теплотой говорит российский президент, также более приемлема для Пекина. Китай экономически более жизнеспособен, чем Россия, и имеет больший доступ к российскому энергетическому рынку, чем нужно для официальной безопасности Москвы. Эти детали важны, потому что, как и все, в данном случае Путин принимает решения, исходя из узких интересов.
Сотрудничество с Пекином может нанести ущерб интересам России, но дает Западу одно очко в «игре» холодной войны. Путин считает, что все, что плохо для Европы, хорошо для него. Но что дает русским людям то, что Китай имеет такой большой доступ к экономике и энергетическому сектору, а также к вооруженным силам России? Более того, говоря о создании военного союза, Владимир Путин вместе с безопасностью России ставит под угрозу безопасность мира. Военный союз двух авторитарных стран, обладающих ядерным оружием и неоднократно доказавших свою агрессивность, может закончиться величайшей катастрофой для человечества. Западные страны должны сделать все возможное, чтобы этого не произошло.