2020 წელი – რუსი დიპლომატების გაძევების ბუმი
როგორც ირკვევა, „ცივი ომის“ დასრულების შემდეგ, 2020 წელი ყველაზე „მოსავლიანი“ დიპლომატების გაძევების კუთხით რუსეთისთვის გამოდგა. მათ, ძირითადად, ჯაშუშურ სკანდალებში მონაწილეობა ბრალდებოდათ. თავის სტატუსს ამოფარებული რუსი დიპლომატები ან საიდუმლო ინფორმაციის მოპოვებას ცდილობდნენ ან კავშირში იყვნენ წყაროებთან, სხვადასხვა ქვეყნის მოქალაქეებთან. თუმცა, მაინც ყველაზე დიდი ოდენობით რუსი დიპლომატები 2018 წელს განაშორეს დიპლომატიურ სამსახურს მას მერე, როცა დიდ ბრიტანეთში, სოლსბერიში სკრიპალების მოწამვლის ფაქტი მოხდა. მაშინ ინგლისიდან, ევროკავშირისა და სხვა მრავალი ქვეყნიდან 160 რუსი დიპლომატი გააძევეს. ამ სახელმწიფოებს შორის საქართველოც იყო. ეს ნაბიჯი წარმოადგენდა კოლექტიურ პასუხს ერთმანეთის სოლიდარული და ცივილიზებული ქვეყნებისა, რომლებმაც კრემლის აგრესიას გაერთიანებული ძალებით უპასუხეს.
2020 წელი ამ კუთხით იმიტომაა საინტერესო, რომ ევროპის ქვეყნების უმრავლესობაში რუსული ხელის „ფათურის“ ბევრზე ბევრი ფაქტი დაფიქსირდა და გამოვლინდა. პირველობა ამ მხრივ ბულგარეთს ეკუთვნის – 2020 წლის იანვარში ამ ქვეყნის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ ელჩი, ანატოლი მაკაროვი დაიბარა. მას გადასცეს ნოტა, რომლითაც 2 რუსი დიპლომატის გაძევება იყო მოთხოვნილი. მათ ჯაშუშობაში ედებოდათ ბრალი და ბულგარეთი 48 საათში უნდა დაეტოვებინათ. ამავე წლის 23 სექტემბერს ბულგარეთის პროკურატურამ კიდევ 2 რუს დიპლომატს დასდო ბრალი იმაში, რომ ისინი ბულგარეთის მოქალაქეებს საიდუმლო ინფორმაციის გაცემაში ფულს სთავაზობდნენ. 18 დეკემბერს ბულგარეთმა კიდევ ერთი რუსი დიპლომატი გააძევა. ორივე შემთხვევაში, ქვეყნის დასატოვებლად მათ 72-საათიანი ვადა მისცეს.
2020 წლის ივნისი ძალიან სკანდალური გამოდგა ჩეხეთში, სადაც „რიცინის“ საქმე გასკდა – მედიის ინფორმაციით, პრაღაში ჩავიდა რუსეთის მოქალაქე დიპლომატიური პასპორტით, რომელსაც ჩემოდანში პრაღელი ჩინოვნიკების მოსაწამლად „რიცინი“ ჰქონდა. როგორც ჩეხეთის გავლენიანი მედია წერდა, პრაღასა და მოსკოვს შორის ურთიერთობა „გაყინვის წერტილს ქვევით დავიდა“. ამასთანავე, ჯერ კიდევ 2014 წლიდან ჩეხეთის საგარეო სამინისტრო ითხოვს, რომ რუსეთის საელჩომ თანამშრომლების შტატი 150-დან მისაღებ დონემდე დაიყვანოს.
2020 წლის 16 აგვისტოს 3 რუსი დიპლომატი სლოვაკეთმა გააძევა. ამ ქვეყნის ხელისუფლების აზრით, ისინი რუსული სპეცსამსახურების მზვერავები იყვნენ. სლოვაკეთმა ეს ნაბიჯი იმ მაღალი პასუხისმგებლობიდან გამომდინარე გადადგა, რომელიც მას, როგორც შენგენის წევრ ქვეყანას, გააჩნია. საქმე ეხება 2019 წელს ბერლინის ცენტრში საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობის საქმეს. გერმანულ პროკურატურას მიაჩნია, რომ მკვლელობასთან კავშირში მყოფმა ვინმე დავიდოვმა, რომელიც რუსული სპეცსამსახურის დავალებით მოქმედებდა, შენგენის ვიზა სლოვაკეთის საკონსულოში, სანქტ პეტერბურგში მიიღო. ასევე, სლოვაკური პრესა წერს, რომ სლოვაკეთში მომუშავე რუსი დიპლომატების დიდი ნაწილი ჯაშუშობით არის დაკავებული.
2020 წლის 19 აგვისტოს ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ რუსი დიპლომატი გააძევა, რომელიც ჯაშუშობაში ბრალდებულ, ნორვეგიის მოქალაქესთან იყო დაკავშირებული.
2020 წლის 24 აგვისტოს ავსტრიის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ რუს დიპლომატს აძევებს „ვენის კონვენციასთან შეუსაბამო ქცევის გამო“. დეტალები ცნობილი არ არის, თუმცა, საუბრობენ იმის თაობაზე, რომ თითქოს ეს დიპლომატი ეკონომიკურ ჯაშუშობაში ამხილეს.
2020 წლის მიწურულ, 11 დეკემბერს ნიდერლანდებმაც აუწყა მსოფლიოს, რომ დიპლომატიური პასპორტის მქონე ორ რუს მზვერავს აძევებს. ისინი ხელოვნური ინტელექტისა და ნანოტექნოლოგების კუთხით ეძებდნენ ინფორმაციებს. ნიდერლანდების სპეცსამსახურის განცხადებით, ეს ორი ადამიანი რუსული სადაზვერვო სამსახურის თანამშრომელი იყო.
და ბოლოს, კრემლისთვის ასეთი სკანდალური 2020 წელი კოლუმბიელებმა დააგვირგვინეს – 22 დეკემბერს მათ 2 რუსი დიპლომატი გააძევეს, რომელიც ჯაშუშობაში იყო შემჩნეული. არსებული ინფორმაციით, ალექსანდრ პარისტოვი და ალექსანდრ ბელოუსოვი ორი წლის განმავლობაში სამხედრო და ეკონომიკურ დაზვერვას აწარმოებდნენ.
ყველა დასახელებულ და მსგავს შემთხვევაში, კრემლი „სარკისებური ზომებით“ პასუხობს ხოლმე და თავადაც რუსეთიდან სხვადასხვა სახელმწიფოს დიპლომატებს აძევებს. შეიძლება ითქვა, რომ, ფაქტობრივად, მთელი 2020 წელი პესკოვი და ზახაროვა ბრიფინგების უმრავლესობის დროს ყველაზე ხშირად ამ ფრაზის გამეორება და კიდევ „გულწრფელი“ აღშფოთების გამოხატვა უწევდათ.
მართალია, დაზვერვა ყველა ქვეყანაში მუშაობს და სასურველი ინფორმაციის მისაღებად მრავალი სახის მეთოდს იყენებს, თუმცა, მაშინ, როცა ეს საქმიანობა უხეში, ძალადობრივი, მკვეთრად არალეგალური და დამაზიანებელი ხდება, მასზე უკვე აღარავინ ხუჭავს თვალს. დიპლომატიური ურთიერთობები 1961 წლის ვენის კონვენციით რეგულირდება, სადაც ნათქვამია, რომ არსებობს „საქმიანობა, რომელიც შეუთავსებელია დიპლომატის სტატუსთან“. შესაბამისად, დიპლომატების გაძევება მასპინძელი ქვეყნების მთლად რადიკალურ რეაქციას წარმოადგენს, როცა უკვე ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევა აუტანელი ხდება. ეს ოთახიდან იმ ადამიანის გაგდებას ჰგავს, რომლისთვისაც ხელის ჩამორთმევაც კი აღარავის უნდა. და უკვე შემდგარი ფაქტია, რომ 2020 წელს ეს ადამიანი და მისი სპეცსამსახური უკვე ყველასთვის აუტანელი გახდა.

2020 – год массовой высылки российских дипломатов
Как оказалось, после окончания эпохи т.н “Холодной войны”, 2020 год оказался для России самым «продуктивным» с точки зрения высылки её дипломатов. В основном онных обвиняли в участии в шпионских скандалах. Российские дипломаты, прикрывающиеся своим статусом, либо стремились получить секретную информацию, либо близко контактировали с источниками, то есть с гражданами разных стран. Однако, как известно, наибольшее количество российских дипломатов было выслано из разных стран в 2018 году после отравления Скрипалей в Солсбери, Великобритания. Тогда из Англии, Евросоюза и многих других стран были высланы 160 российских дипломатов. Грузия была в числе этих государств. Этот шаг был коллективным ответом солидарных и цивилизованных стран, которые ответили на агрессию Кремля едиными силами.
2020 год в этом отношении интересен тем, что в большинстве европейских стран были обнаружены и раскрыты многие факты вмешательства Кремля . На первом месте в этом отношении находится Болгария - в январе 2020 года МИД этой страны вызвал посла Анатолия Макарова. Ему вручили ноту, в которой попросили двух российских дипломатов покинуть Болгарию в течение 48 часов. Их обвиняли в шпионаже. 23 сентября этого же года прокуратура Болгарии обвинила двух других российских дипломатов в том, что они предлагали денег болгарским гражданам за передачу секретной информации. 18 декабря Болгария выслала еще одного российского дипломата. В обоих случаях им было дано 72 часа на выезд из страны.
Июнь 2020 года выдался очень скандальным в Чехии, где раскрылось так называемое «Рициновое дело» - по сообщениям СМИ, гражданин России прибыл в Прагу с дипломатическим паспортом, и в его чемодане находился «Рицин» для отравления пражских чиновников. Как писали влиятельные чешские СМИ, отношения между Прагой и Москвой «сползли к точке замерзания». Кроме того, еще с 2014 года МИД Чехии просит посольство России сократить штат сотрудников со 150 до приемлемого уровня.
16 августа 2020 года 3 российских дипломата были высланы Словакией. По заявлению властей этой страны, они были разведчиками из российских спецслужб. Словакия пошла на этот шаг из-за высокой ответственности, которую она несет как Шенгенское государство. Это дело касается убийства гражданина Грузии Зелимхана Хангошвили в 2019 году в центре Берлина. Немецкая прокуратура считает, что причастный к убийству Давыдов, действовавший от имени российских спецслужб, получил шенгенскую визу в консульстве Словакии в Санкт-Петербурге. Также словацкая пресса пишет, что большое количество российских дипломатов, работающих в Словакии, занимаются шпионажем.
19 августа 2020 года Министерство иностранных дел Норвегии выслало российского дипломата, который был связан с гражданином Норвегии, обвиняемым в шпионаже.
24 августа 2020 года власти Австрии объявили, что российский дипломат был выслан за «поведение, не соответствующее Венской конвенции». Подробности не известны, однако ходят слухи, что этого дипломата якобы разоблачили в экономическом шпионаже.
В конце 11 декабря 2020 года Нидерланды также объявили миру, что высылают двух российских шпионов имеющих дипломатические паспорта. Они искали информацию связанную с искусственным интеллектом и нанотехнологиями. По данным голландских спецслужб, эти двое были сотрудниками российской разведки.
Наконец, столь скандальный для Кремля 2020 год увенчался 22 декабря- колумбийцы изгнали двух российских дипломатов. Сообщается, что Александр Паристов и Александр Белоусов в течение двух лет вели военную и экономическую разведку.
Во всех подобных случаях Кремль отвечает так называемыми «зеркальными мерами». Можно сказать, что на протяжении 2020 года Пескову и Захаровой приходилось чаще всего повторять эту фразу на большинстве брифингов и беспрестанно выражать «искреннее» возмущение.
Конечно, разведчики работают во всех странах и использует множество методов для получения желаемой информации, но когда эта деятельность становится грубой, насильственной, крайне незаконной и опасной для стран пребывания, уже никто на это глаза не закрывает. Дипломатические отношения регулируются Венской конвенцией 1961 года, в которой говорится, что существуют «виды деятельности, несовместимые со статусом дипломата». Следовательно, высылка дипломатов - это совершенно радикальная реакция стран пребывания, когда вмешательство во внутренние дела страны становится невыносимым. Это все равно, что выгнать из комнаты человека, которому уже даже никто не хочет пожать руку. Вот, в 2020 году так и случилось-этот человек и его спецслужбы стали для всех невыносимыми.