ოკუპირებული გალი სტიქიას შიშველი ხელებით ებრძვის (ფოტო, ვიდეო)
ოკუპირებული გალის რაიონის ათამდე სოფელში უკვე მესამე დღეა ხანძარი მძვინვარებს-ძლიერი ქარი, დამშრალი მდინარეები და ტექნიკური რესურსების ნაკლებობა ამ სტიქიასთან გამკლავებას ართულებს. დამწვარია სახლები, თხილნარი, ნათესები, ქარსაცავი ზოლი. ხანძარია ახალი ათონის მიდამოებშიც, გუდაუთის რაიონში…არაღიარებული დე ფაქტო რესპუბლიკის გალის ადმინისტრაციამ მოსახლეობის ნაწილის ევაკუაცია მოახდინა. სოციალურ ქსელებში სტიქიის ამსახველი ვიდეო და ფოტო კადრები მრავლად ვრცელდება.
სიტუაციის სიმძიმე უფრო გასაგები რომ გახდეს, „გალ ტვ“-ს გუშინდელი სიუჟეტიდან ციტატის მოყვანა შეიძლება-„ხანძრის ქრობაში მონაწილეობა მიიღეს უშუალოდ გალის რაიონის ხელმძღანელმა და „МЧС“-ის მინისტრმა, რომლებიც ხალხთან და ჩვენს გადამღებ ჯგუფთან ერთად ჭიდან წყალს ავსებდნენ და „ვედროებით“ მოჰქონდათ, რათა დაზარალებულებს დახმარებოდნენ, მაგრამ სიტუაცია კონტროლს აღარ ექვემდებარებოდა“. როგორც ჩანს, ადგილობრივი ტელევიზიის მესვეურთა თავისებური სურვილი იყო ოკუპირებული გალის ახალდანიშნული თავკაცის გმირობა ეჩვენებინათ და საკუთარი ჟურნალისტ-ოპერატორის სამოქალაქო თავდადებაც, მაგრამ ის შინაარსი, რაც ამ პათოსის უკან დგას, ცხადყოფს, რომ როგორც კოვიდ პანდემიის ბრძოლაში, ასევე მსგავსი სტიქიური უბედურებების პირისპირ აფხაზეთი ფაქტიურად შიშველი ხელებით იბრძვის.
რეალობა ასეთია- ჟურნალისტებს და მინისტრებს ხანძრების ქრობა სათლებით და ბოთლებით უწევთ, ხოლო კოვიდ ინფიცირებულებისთვის მთელი აფხაზეთის მასშტაბით 1 ე.წ კატე აპარატი აქვთ. ამასობაში, ახალი წლის დღეებში, ოკუპირებულ აფხაზეთში პანდემიამ რეკორდულად ბევრი-11 ადამიანი შეიწირა. ფაქტია ამ კრიზისის მართვაშიც სოხუმი აშკარად არასახარბიულო მდგომარეობაშია. მით უფრო, რომ როგორც აფხაზურ სოციალურ ქსელებიდან ჩანს, ხალხს მასობრივად არ სჯერა კოვიდის არსებობის თუ ვერაგობის, პირბადეების გაკეთებას დღემდე ნონსენსად თვლიან და არც გულიან დროს ტარებაზე ამბობენ უარს.
პარალელურად რუსეთიდან დიდი ტურისტული ნაკადია- როგორც რუსი ბლოგერები წერენ, რიწის ტბასთან სერიოზული საცობებია. გასაგებია-კრემლისგან ულუკმაპუროდ დატოვებულ აფხაზებს რუსი ტურისტების ხარჯზე სურთ თავის გატენა და შვილების გამოკვება. ამიტომაც გაუხსნეს პანდემიის ჟამსაც კი მათ კარი, მაგრამ ეს სინამდვილეში ცალ კარში თამაშს ჰგავს და „დამოუკიდებელი აფხაზეთის“ კონცეპციასთან საერთო არაფერი აქვს. რატომ ცალ კარში? ამ უკვე აქსიომის საილუსტრაციოდ საკმარისია 4 იანვარს, იუთუბზე, აფხაზ ასტამურ ტარბას მიერ გამოქვეყნებული ვიდეო ვნახოთ, სადაც ჩანს, თუ როგორ უფუჭდება მას ტონობით მოუკრეფავი მანდარინი.
ვიდეოს სახელწოდებაა-„რუსეთის მხრიდან არაოფიციალური ემბარგოს გამო მოსავალი ლპება“. ტარბა ყვება, რომ რუსი მესაზღვრეები არ აძლევენ მანდარინის გატანის უფლებას და ამიტომაც მისი დაკრეფაც კი აზრს კარგავს. ამას გარდა, ბლოგერმა დავით ჟვანიამ ფოტო/ვიდეო მასალა გაავრცელა, სადაც ჩანს, რომ უამრავი მანდარინი ზღვის სანაპიროზეა გამორიყული-თურმე მდინარე კელასურაში რუსეთში ვერ გაყიდული ციტრუსი გადაყარეს…და ეს ხომ ერთადერთი მაგალითი არ არის იმისა, თუ როგორ „ეხმარება“ კრემლი აფხაზებს და ამ ილუზორული დახმარების სანაცვლოდ რა სისქის ყულფში მოაქცია „დამოუკიდებლობა“ მიღებული აფხაზეთი? უკვე ხომ პირდაპირ დაისვა საკითხი იმისა, რომ რუსებისთვის უნდა დაიშვას მიწის და ენერგორესურსების შესყიდვის უფლება. დღეს, დე ფაქტო სოხუმი თავისი დაუმტკიცებელი 2021 წლის ბიუჯეტით და მაინინგის პრობლემით, ფაქტიურად სახელმწიფო შანტაჟის ქვეშაა.
ნამდვილად სამწუხაროა, რომ ოკუპირებულ გალში, ისევე როგორც დანარჩენ აფხაზეთი, დღეს სტიქია მძვინვარებს. საქართველოს სხვა რაიონებშიც არის მსგავსი ფაქტები და შესაბამისი ტექნიკით აღჭურვილი ქართველი მეხანძრეები, ამ ხანძრებს აქტიურად ებრძვიან-უბრალოდ რამდენად რთული ეკონომიკური ვითარება არ უნდა იყოს ენგურს აქეთ, ჩვენ რუსებისგან დამადლებულ სპეცტექნიკას ნამდვილად არ ველით, „ვედროებით“ ოპერატორებს არ ვარბენინებთ. ყველაფერთან ერთად, ჩვენს ენგურს იქით მცხოვრებ თანამოქალაქეებსაც არა დამადლებული, გულწრფელი დახმარებაც უკვე შევთავაზეთ.

Оккупированный Гали голыми руками борется со стихией
Третий день подряд в около десяти селах оккупированного Гальского района бушуют пожары - сильный ветер, пересохшие реки и отсутствие технических средств затрудняют борьбу со стихией. Сожжены дома, орешники, посевы, ветрозащитные полосы. Пожары начались и в окрестностях Нового Афона и в Гудаутском районе ...
Гальская администрация непризнанной де-факто республики эвакуировала часть населения. Видео и фото кадры стихии распространились в социальных сетях. Чтобы показать серьезность ситуации, можно процитировать отрывок вчерашнего сюжета Гал ТВ: „Втушении пожара непосредственно приняли участие Глава Галского района и Министр МЧСРА, которые наряду совсеми и нашей съёмочной группой набирали воду из колодца и несли вёдрами, чтобы помочь погорельцам, однако ситуация стала выходить из подконтроля.“
Вроде бы своеобразным желанием руководителей местного телевидения было показать героизм новоназначенного главы оккупированного Гали и гражданскую позицию журналиста или оператора, но самасуть этого действия показывает, что как и в битве с пандемией коронавируса, так и перед лицом подобных стихийных бедствий, Абхазия буквально сражается голыми руками. Реальность такова: журналисты и министры вынуждены тушить пожары ведрами, а для инфицированных ковидом людей по всей Абхазии есть только один так называемый КТ аппарат. Между тем, в новогодние праздники в результате пандемии в оккупированной Абхазии погибло рекордное количество человек - 11 человек. Дело в том, что даже в управлении этим кризисом Сухуми явно находится в трудной ситуации. Более того, как видно из абхазских соцсетей, люди не верят в существование коронавируса, до сих пор считают глупостью носитьмедицинские маски и не отказываются от больших застольев.
В то же время из России идет большой поток туристов - как пишут российские блогеры, у озера Рица серьезные пробки. Понятно, что абхазы хотят прокормить себя и своих детей за счет российских туристов. Поэтому они открыли свои двери даже во время пандемии, но это действительно похоже на игру в одниворота и не имеет ничего общего с понятием «независимая Абхазия». Почему? Чтобы проиллюстрировать эту аксиому, достаточно посмотреть видео, размещенное на YouTube 4 января абхазцем Астамуром Тарба, где показано, как у негогниют тонны мандаринов. Видео называется «В Абхазии из за не неофициального эмбарго со стороны России урожай гниет”.
Тарба говорит, что российские пограничники не разрешают вывозить мандарины, поэтому даже собирать его не имеет смысла. Кроме того, блогер Давид Жвания опубликовал фото / видео, на котором видно, что на береге было выброшено множество мандаринов –люди выбросили в реку цитрусовые,которые не смогли реализовать в Россию ... и это не единственный пример того, как Кремль «помогает» абхазам и в насколько большую западню их загнали в обмен на эту иллюзорную помощь и “независимость”. Уже прямо поднимается вопрос, что россиянам нужно разрешить покупать землю и энергоресурсы Абхазии. Сегодня де-факто Сухуми с его неутвержденным бюджетом на 2021 год и проблемой майнинга, фактически подвергается государственному шантажу.
Очень жаль, что стихия бушует в оккупированном Гали, как и в остальной части Абхазии. Подобные пожары сейчас есть и в других регионах Грузии.Грузинские пожарные, оснащенные соответствующей техникой, активно тушат их - просто какая бы ни была тяжелая экономическая ситуация в Грузии, мы не надеемся напсевдо помощь России, не тушим пожары «ведрами» и руками операторов из ТВ. И еще-грузинское правительство уже предложило искреннюю помощь нашим согражданам, живущим на той сторонеЭнгури.