დაკავებული ნავალნი, დამფრთხალი პუტინი და დაშლის პირას მყოფი რუსეთი
კრემლის აქტიური კრიტიკოსი, ალექსეი ნავალნი ჯერ მოწამლეს, გამოჯანმრთელების შემდეგ კი დააკავეს. რუსეთის სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლებმა პოლიტიკოსი 17 იანვარს „შერემეტიევოს“ აეროპორტში საპასპორტო კონტროლის დროს აიყვანეს.
საყურადღებოა, რომ ნავალნის თვითმფრინავი რუსეთში “ვნუკოვოს” აეროპორტში უნდა დამჯდარიყო, თუმცა, თითქმის ერთსაათიანი დაგვიანებისა და მოსკოვის გარშემო რამდენიმე წრის დარტყმის შემდეგ, თვითმფრინავი საბოლოოდ “შერემეტიევოში” დაჯდა. სამართალდამცავებმა პილოტს ლოკაცია მიზანმიმართულად იმიტომ შეაცვლევინეს, რომ „ვნუკოვოს“ აეროპორტში ოპოზიციონერს მხარდამჭერები ელოდნენ. გარდა ამისა, ნავალნის გასამხნევებლად მისულ ადამიანებს უსაფრთხოების თანამშრომლებმა „ვნუკოვოს“ ტერიტორიაზე შესვლის ნებაც არ დართეს იმის მიუხედავად, რომ პოლიტიკოსს დასაკავებლად უკვე სხვაგან ელოდნენ. ეს პატარა დეტალი კარგად გვიჩვენებს, თუ რამდენად ეშინია კრემლს ოპოზიციონერის. ნავალნის თანაშემწემ, კირა იარმუშმა ,,თვითერის,, საკუთარ გვერდზე დაწერა: „შერემეტიევოში დავფრინდით. ამ მომენტამდე არ მჯეროდა, რომ ამდენად ეშინოდათ [ იგულისხმება რუსეთის ხელისუფლება]“ .
შინ დაბრუნებულ პოლიტიკოსს 2014 წლის “ივ როშეს” საქმეზე გამოსაცდელი ვადისა და პირობითი სასჯელის დარღვევის გამო 30-დღიანი პატიმრობა მიუსაჯეს. მნიშვნელოვანია, გავიხსენოთ, რომ 2018 წელს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ „ივ როშეს“ საქმეს პოლიტიკურად მოტივირებული უწოდა. ამას გარდა, დეკემბრის ბოლოს რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტმა ნავალნის წინააღმდეგ თაღლითობის მუხლით ახალი სისხლის სამართლის საქმე აღძრა. პოლიტიკოსს საკუთარი ანტიკორუფციული ორგანიზაციებისთვის შემოწირულობის სახით მიღებული თანხიდან 356 მილიონი რუბლის მითვისებაში ადანაშაულებენ.
ასევე, გასათვალისწინებელია ის დეტალიც, რომ ქალაქ ტომსკში 2020 წლის აგვისტოში „ნოვიჩოკის“ ტიპის ნერვულ-პარალიტიკური აგენტით ნავალნის მოწამლვასთან კავშირს კრემლი ტრადიციულად უარყოფს. პუტინმა ისიც კი თქვა, რომ, სურვილის შემთხვევაში, რუსეთის სპეცსამსახურები „საქმეს ბოლომდე მიიყვანდნენ“. ამ განცხადებით ის ოპოზიციონერის მკვლელობის მცდელობისგან დისტანცირების მოხდენას შეეცადა. თუმცა, ოფიციალური მოსკოვის განცხადებების მიუხედავად, ნავალნის ლიკვიდაციის მცდელობასთან დაკავშირებით ევროკავშირმა რუსეთს სანქციები დაუწესა.
ალექსეი ნავალნის დაკავება კრემლის მიერ საერთაშორისო სამართლის ნორმებისა თუ აღებული ვალდებულებების დარღვევის კიდევ ერთი თვალსაჩინო მაგალითია. ბევრი მიიჩნევს, რომ პირველ ყოვლისა ამ ნაბიჯით კრემლმა უდიდესი დარტყმა თავის თავს მიაყენა. მოსკოვში ძალიან კარგად იცოდნენ, რომ ამ უკანონობას დასავლეთის მხრიდან უდიდესი გამოხმაურება მოჰყვებოდა. პუტინისადმი ბიზნეს წრეებში არსებულ მზარდ უკმაყოფილებას ერთგულებაც კი ვეღარ აკავებს. კაგებე-ს მეთოდებით პოლიტიკური ოპონენტების თავიდან მოშორება ქვეყანას სანქციების ფასად უჯდება, რაც ეკონომიკურ საქმიანობას აზიანებს. თუმცა, პუტინის მიერ შექმნილ სისტემაში გადაწყვეტილებას უკვე ძალოვნები (Силовики) იღებენ და არა – სახელმწიფო ინსტიტუტები. ეს ძალოვნები ვერც პოლიტიკურ გათვლებს აკეთებენ და რუსეთსაც უფსკრულისკენ მიაქანებენ, ერთადერთი, რაც მათ შეუძლიათ, ძალის დემონსტრირებაა. ასეთი ქმედებებით ისინი საპროტესტო მუხტს თავად ზრდიან, რასაც სპეცსამსახურების თავგასულობით ელიტურ წრეებში გაჩენილი უკმაყოფილებაც ემატება.
პარალელურად, დასავლური სამყაროს წარმომადგენლები პუტინს პოლიტიკური პატიმრის გათავისუფლებას მოუწოდებენ. ისინი კი, ვინც თუნდაც პოლიტიკური ინტერესების გამო ხმას არ იღებენ, ფაქტობრივად, ხელს უწყობენ დანაშაულებრივ რეჟიმს საერთაშორისო სამართლის იგნორირებაში.
კრემლის ბინძურ საქმეებზე ქმედითი, კონკრეტული და გაერთიანებული პასუხია საჭირო, თორემ სხვაგვარად, როგორც ვხედავთ, პუტინის რეჟიმი კვლავ აგრძელებს ოპონენტების წინააღმდეგ სასტიკი საბჭოთა მეთოდებით ბრძოლას. პუტინის იმპერია ყველა ფეხის ნაბიჯზე არღვევს ადამიანის ძირითად უფლებებსა და თავისუფლებებს. ალექსეი ნავალნის მოწამვლა და სამშობლოში დაბრუნებისთანავე მისი დაკავება კარგად ასახავს, თუ რა მასშტაბის განუკითხაობა სუფევს ახლა საბჭოთა კავშირის მემკვიდრე იმპერიაში. თუმცა, ეს ფაქტი იმასაც გვიჩვენებს, რომ ავტოკრატი შეშინებულია, მეტიც, პანიკაშია და სულ მალე შესაძლოა, წლების განმავლობაში ნაშენები „ბოროტების სავანე“ თავზე დაემხოს.

Арестованный Навальный, напуганный Путин и Россия на грани краха
Алексей Навальный, активный критик Кремля, был сперва отравлен, а после выздоровления арестован. Российские правоохранители задержали политика 17 января во время паспортного контроля в аэропорту Шереметьево.
Примечательно, что самолет Навального должен был приземлиться в аэропорту Внуково, но после задержки почти в час и несколько кругов над Москвой самолет наконец приземлился в «Шереметьево». Правоохранители намеренно заставили пилота изменить локацию посадки, поскольку сторонники оппозиционера ждали его в аэропорту Внуково. Кроме того, сотрудникам службы безопасности не разрешили его сторонникам попасть и во Внуково, несмотря на то, что они уже собирались задержать политика в другом месте. Эта маленькая деталь ясно показывает, насколько Кремль боится оппозиции. Помощница Навального Кира Ярмыш написала на своей странице: Сели в Шереметьево. До последнего невозможно было поверить, что они боятся настолько. [имеется в виду российское правительство]».
Вернувшийся на родину политик был приговорен к 30 суткам тюремного заключения за нарушение условий испытательного срока по делу Ив Роше 2014 года. Важно помнить, что в 2018 году Европейский суд по правам человека назвал дело Ив Роше политически мотивированным. Кроме того, в конце декабря Следственный комитет России возбудил новое уголовное дело против Навального по обвинению в мошенничестве. Политик обвиняется в хищении 356 миллионов рублей из денег, полученных в качестве пожертвования его собственным антикоррупционным организациям.
Также следует отметить, что Кремль традиционно отрицает какую-либо связь с отравлением Навального нервно-паралитическим агентом типа “Новичок” в городе Томске в августе 2020 года. Путин даже сказал, что при желании российские спецслужбы «довели бы, дело до конца». Этим заявлением он попытался дистанцироваться от покушения на убийство оппозиции. Однако, несмотря на официальные заявления из Москвы, Евросоюз ввел санкции против России в связи с попыткой устранить Навального.
Арест Алексея Навального - еще один наглядный пример нарушения Кремлем международного права или своих обязательств. Многие считают, что, поступая таким образом Кремль нанес серьезный удар по своей же власти. В Москве прекрасно понимали, что это беззаконие вызовет огромный отклик Запада. Также стало заметным растущее недовольство Путиным в деловых кругах, чего не может сдержать даже их традиционная лояльность. Избавление КГБ от политических оппонентов стоит санкций в отношении страны, что наносит огромный ущерб экономической активности. Однако в системе, созданной Путиным, главные решения принимают силовики, а не госструктуры. Эти силовики не могут вести политические расчеты, они ведут Россию в пропасть, и единственное, что они могут сделать - это продемонстрировать силу. Такими действиями они сами же усиливают протестный накал и усиливает недовольство элитных кругов.
В то же время Запад призывают Путина освободить политзаключенного. А те, кто не поднимает голос из-за политических интересов, на самом деле способствуют преступному режиму, который продолжает пренебрегать международным правом.
Необходим эффективный, конкретный и единый ответ на грязные поступки Кремля, иначе, как мы видим, режим Путина будет продолжать бороться со своими противниками с помощью жестоких советских методов. Империя Путина на каждом шагу нарушает основные права и свободы человека. Отравление Алексея Навального и его арест сразу после возвращения на родину являются хорошей иллюстрацией масштабов беспорядка, который сейчас царит в империи-преемнице Советского Союза. Однако этот факт также показывает, что автократ напуган, и даже находится в панике, и поэтому вскоре сама же «Империя зла» которую он строил годами, может рухнуть у него под ногами.