პესკოვი:“რეპრესიები არ ხდება!“ – პარალელურად-ნავალნის კიდევ ერთ ბრალდებას უმატებენ
ალექსეი ნავალნის მხარდასაჭერი აქციების შემდეგ, რომლებიც მოსკოვსა და სხვადასხვა ქალაქში იანვარ-თებერვალში გაიმართა, უამრავი ადამიანი ადმინისტრაციულ პატიმრობაში გაამწესეს. ასობით დაკავებულს სპეცმიმღებებში ანაწილებდენ, სადაც ელემენტარული პირობებიც კი არ არის. უფლებადამცველები ამ მოპყრობას წამებას უწოდებენ. როგორც დამოუკიდებელი რუსული მედია იუწყება, მოსკოვში გამართული აქციების შემდეგ დაკავებულები სოფელ სახაროვოში მდებარე უცხოეთის მოქალაქეებისთვის განკუთვნილ დროებითი მოთავსების ცენტრში გაამწესეს. ,,ავტოზაკები“ მრავალი საათის განმავლობაში რიგებში იდგნენ მანამ, სანამ ადამიანებს ამ ცენტრში მიიღებდნენ. ამ დროს პატიმრებს არც საკვები, არც წყალი არ ჰქონდათ, ბუნებრივი მოთხოვნილებების დასაკმაყოფილებლად მანქანებიდან გარეთ გასვლას მხოლოდ ხვეწნა-მუდარის შემდეგ ახერხებდნენ.
მსგავსი ამბავი გადახდა „მედიაზონის“ მთავარ რედაქტორ სერგეი სმირნოვსაც, რომელიც 4 თებერვალს „ტვიტერზე“ პოსტის გადაზიარების გამო 25 დღით დააკავეს. მისი „რეტვიტი“ ნავალნის მხარდასაჭერ აქციაში მონაწილეობის მოწოდებად ჩაითვალა და კი, რუსეთში არასანქცირებულ მიტინგზე გასვლისკენ მოწოდებას კრემლი კანონის ძალით სჯის. პოლიციის ავტობუსი, რომელშიც რუსული მედიის გავლენიანი წარმომადგენელი იმყოფებოდა, სპეცმიმღებთან რიგში 3 საათს იდგა. შემდეგ სმირნოვი და კიდევ 27 ადამიანი ოთახში განათავსეს, რომელიც 8 კაცზე იყო გათვლილი. პორტალმა „მედუზამ“ გაავრცელა იმ საკნის ფოტოები, სადაც კარგად ჩანს, თუ რა პირობებში იმყოფებოდნენ აქციების მონაწილეები.
ამ აქციებზე მოქალაქეების მასშტაბური დაკავების თემის კომენტირება პესკოვს მოუწია. Дождь -მა ჰკითხა მას ჟურნალისტ სერგეი სმირნოვის 25-დღიანი პატიმრობისა და აბსურდული ბრალდების თაობაზე – მან ხომ მხოლოდ ჯგუფ „ტარაკნების“ სოლისტის ,,ტვიტი,, გააზიარა. პესკოვმა განაცხადა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტყილების შეფასების უფლება არ აქვს. Эхо Москвы-ს ჟურნალისტის კითხვაზე კი, რაც ახალი რუსეთის ისტორიაში ამ ყველაზე მასშტაბურ რეპრესიებს ეხებოდა, რომელსაც პენიტენციური სისტემაც კი ვერ უძლებს, პესკოვმა მიუგო – „არანაირი რეპრესიები არ ხდება.“
ალექსეი ნავალნის მხარდასაჭერი მასშტაბური აქციები 23 და 31 იანვარს მისი სამშობლოში დაბრუნებისა და დაპატიმრების შემდეგ გაიმართა. კრემლი არა მხოლოდ პოლიციით, სპეცრაზმითა და გვარდიით ცდილობს პროტესტის ჩახშობას. 23 იანვრის აქციის წინ რუსულმა რეპრესიულმა უწყებამ „როსკომნადზორმა“ სხვადასხვა სოციალურ ქსელს, მათ შორის, TikTok-სა и ВКонтакте-ს აქციებზე გამოსვლის მოწოდებების წაშლა უბრძანა. 31 იანვრის აქციის წინ კი ამავე უწყებაში ამ სოციალური ქსელების წარმომადგენლები დაიბარეს. „როსკომნადზორი“-ს მესვეურები აცხადებდნენ, რომ სოციალურ ქსელებს 800 ათასიდან 4 მილიონამდე რუბლით დააჯარიმებდნენ, თუ კი ეს მოთხოვნა არ დაკმაყოფილდებოდა.
იმას, რომ კრემლი თავისუფალი სიტყვისა და ნების გამოხატვას კომპლექსურად ებრძვის, ისიც ცხადყოფს, რომ ფედერაციის საბჭოს ინფორმაციული პოლიტიკისა და მედიასთან ურთიერთობის კომისიამ სახელმწიფოს შესთავაზა, „უკანონო აქციებში მონაწილეობის მოწოდებებისთვის“ სოციალური ქსელების ბლოკირება მოხდეს. როგორც ამ კომისიის ხელმძღვანელმა, ალექსეი პუშკოვმა განაცხადა, აუცილებელია, სოცქსელებისთვის სასჯელის შემოღება დაწესდეს. ეს შეიძლება, იყოს როგორც ადმინისტრაციული ჯარიმები, ისევე „ინტერნეტ-პლატფორმების დროებითი ან მუდმივი ბლოკირება“. ანუ, მოდით, უბრალოდ გამოვურთოთ ყველას TikTok ან Facebook-იო. სხვათა შორის, TikTok-ის გამოყენება რუსეთში ბოლო პერიოდია, ძალიან აქტიურად სწორედ საპროტესტო განწყობების გამოსახატავად დაიწყეს. ფაქტია, კრემლს სურს, ნავალნისა და მის მხარდამჭერებს ბოლომდე გაუსწორდეს და უკვე მუხრუჭების არსებობაც კი დაივიწყა. გუშინ ცნობილი გახდა, რომ მას კიდევ მეორე ბრალდებაც დაუმატეს. ამჯერად, სასამართლომ ცილისწამების საქმეზე უნდა იმსჯელოს, რომელიც ოპოზიციონერს გარანტირებულად 2 წლამდე პატიმრობას მოუტანს.

Песков: «В России репрессий нет!» А в это время – Навального судят еще по одному делу
После митингов в поддержку Алексея Навального, прошедших в Москве и различных городах в январе-феврале, многие люди были подвергнуты административному аресту. Сотни задержанных перевели в спецприемники, где нет даже элементарных условий. Правозащитники называют это пыткой. По данным независимых российских СМИ, после митингов в Москве задержанных поместили в Центр временного содержания иностранных граждан в поселке Сахарово. Так называемые «автозаки» много часов стояли в очередях, прежде чем людей поместили в этот центр. В то время у арестованных не было ни еды, ни воды, и их долгое время не пускали из машин для удовлетворения естественных потребностей.
Похожая история случилась и с главным редактором Медиазоны Сергей Смирновым, которого 4 февраля задержали на 25 суток за публикацию поста в Twitter. Его «ретвит» был воспринят как призыв участвия в акциях в поддержку Навального, а Кремль с помощью законодательства наказывает призывы к несанкционированном митингов. Полицейский автобус, в котором находился известный представитель российских СМИ, простоял около спецприемника 3 часа. Затем Смирнова и еще 27 человек разместили в камере, рассчитанной на 8 человек. Портал «Медуза» опубликовал фотографии камеры, на которых хорошо видно, в каком условиях находятся арестованные люди.
Пресс-секретарю президента РФ Дмитрию Пескову пришлось прокомментировать тему масштабных задержаний граждан на митингах. «Дождь» спросил его о 25-дневном задержании журналиста Сергея Смирнова и абсурдном обвинении – ведь он лишь поделился твитом солиста группы «Тараканы». Песков заявил, что не имеет права давать оценку решению суда. На вопрос корреспондента «Эха Москвы» о самых масштабных репрессиях в истории современной России, которых не может вынести даже пенитенциарная система, Лавров ответил: «В России никаких репрессий нет».
Масштабные митинги в поддержку Алексея Навального прошли 23 и 31 января после его возвращения на родину и ареста. Кремль не просто пытается подавить протесты с помощью полиции, ОМОНа и Росгвардии. Накануне митинга 23 января российское репрессивное агентство Роскомнадзор потребывало у различных социальных сетях, в том числе TikTok и VKontakte, удалить призывы к участию в акциях. Перед акцией 31 января Роскомнадзор вызвал представителей этих социальных сетей «для разъяснения ответственности за неудаление призывов к участию в незаконных массовых акциях». Руководство «Роскомнадзора» заявило, что соцсети будут оштрафованы от 800 тысяч до 4 миллионов рублей, если требование не будет выполнено.
Такая комплексная борьба Кремля против свободы слова и выражения продолжается-Комиссия Совета Федерации по информационной политике и связям со СМИ предложила государству заблокировать социальные сети за «подстрекательство к участию в незаконных акциях». Как сказал глава комиссии Алексей Пушков, необходимо наложить штраф на социальные сети. Это могут быть административные штрафы, а также «временная или постоянная блокировка интернет-платформ». То есть, надо просто отключить TikTok или Facebook. Кстати, в последнее время платформу «TikTok» в России стали очень активно использывать для выражения протестных настроений.
Дело в том, что Кремль хочет до конца уничтожить Навального и его сторонников, а тормоза не работают. Вчера стало известно, что Навального добавили еще одно уголовное обвинение. На этот раз суд должен начать рассмотрение дела о клевете, по которому оппозиционерп можно будет приговорить к лишению свободы сроком до 2 лет.