აფხაზეთის სომხური თემი პუტინის მხარდამჭერ შტაბს შეუერთდა
ოკუპირებული აფხაზეთის სომხური თემი რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის მხარდამჭერ შტაბს შეუერთდა. ამის შესახებ ინფორმაცია დღეს აფხაზეთის რუსული თემის ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა.
თემების წარმომადგენლების შეხვედრა სოხუმში ორიოდ დღის წინ გაიმართა და "მარშალ ბაგრამიანის სახელობის ბატალიონის დაარსების იუბილეს" მიეძღვნა.
როგორც სომხური თემის ლიდერმა გალუსტ ტრაპიზონიანმა განაცხადა, «აფხაზეთისთვის რუსეთი მეზობელიცაა, სტრატეგიული პარტნიორიც და ჩვენს ხალხებს მჭიდრო მეგობრული ურთიერთობებიც აკავშირებს».
პუტინის მხარდამჭერი "საზოგადოებრივი შტაბი" სოხუმში 1 თებერვალს ამოქმედდა. იგი "აფხაზეთის შავი ზღვის კაზაკთა ჯარისა" და რუსული თემის ოფისშია განლაგებული. შტაბი სხვადასხვა საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს აერთიანებს.
ამასთან, პუტინის მხარდამჭერი აქცია, როელიც 23 იანვარს, რუსეთის ქალაქების კვალდაკვალ, სოხუმშიც იყო დაგეგმილი, არ ჩატარდა - ის "ეპიდემიოლოგიური ვითარების გამოსწორებამდე" გადაიდო.

Армянская община Абхазии присоединилась к штабу в поддержку Путина
Армянская община Абхазии приняла решение присоединиться к штабу в поддержку президента России Владимира Путина. Об этом сообщается на сайте Русской общины Абхазии.
Встреча представителей общин прошла в Сухуми накануне. В пресс-релизе указано, что 9 февраля – «день основания армянского батальона имени маршала Ивана Баграмяна».
Лидер Армянской общины Галуст Трапизонян заявил, что «для Абхазии Россия и сосед, и стратегический партнер, и наши народы связывают тесные дружеские отношения».
Общественный штаб в поддержку Владимира Путина заработал в Сухуми 1 февраля. Он располагается в офисе Черноморского Казачьего Войска Абхазии и Русской общины Абхазии. В штаб вошли активисты различных общественных организаций.
При этом сухумская акция в поддержку Путина, запланированная на 23 января, была перенесена «до нормализации эпидемиологической ситуации».