დავოსის ფორუმი 2021 – პუტინის რექვიემი
პირველად 12 წლის შემდეგ, რუსეთის პრეზიდენტი დავოსის ვირტუალურ ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა. საინტერესოა, რომ 2009 წლის შემდეგ ვლადიმერ პუტინი დავოსს მუდმივად აიგნორებდა. ექსპერტები თვლიან, რომ წელს „იმპერატორ“ პუტინის მსოფლიო ლიდერების ეკრანებზე გამოჩენა მისი რეჟიმის დასუსტებულ პოზიციებს უკავშირდება.
ფორუმში რუსეთის პრეზიდენტის ვირტუალური მონაწილეობა რუსი ოპოზიციონერის, ალექსეი ნავალნის მხარდამჭერი აქციების ფონზე განსაკუთრებით საინტერესოა. მოკლედ გავიხსენოთ, რა მოხდა. ნავალნი ჯერ „ნოვიჩოკით“ მოწამლეს, რეაბილიტიციის კურსის დასრულების შემდეგ კი, სამშბოლოში დაბრუნებული, აეროპორტშივე დააკავეს.
კრემლმა ოპოციზიონერს 2014 წლის „შეკერილი“ საქმე გაუხსენა. ნავალნი, სასამართლოს გადაწყვეტილებით, 2.5 წელს საერთო რეჟიმის კოლონიაში გაატარებს. პუტინის რეჟიმმა ესეც არ იკმარა და პოლიტიკოსს „ომის ვეტერანის“ შეურაცხყოფასაც ედავება. მოკლედ, მთელი სახელმწიფო მანქანა ახლა ალექსეი ნავალნის ებრძვის და ვერც კი ხვდება, რომ თავად ქმნის „გმირს“ ადამიანისგან, ვისი დამარცხებაც სურს.
პუტინის რეჟიმს ასეთი მასშტაბის თვითდაზიანება დიდი ხანია, საკუთარი თავისთვის არ მიუყენებია. თავად პრეზიდენტიც, სულ უფრო ხშირად, პირადად პასუხობს ნავალნის ბრალდებებს, რაც ასევე უცნაურია. პარალელურად, ოპოზიციონერის უკანონო პატიმრობას, რუს ხალხთან ერთად, მთელი მსოფლიო აპროტესტებს. საერთაშორისო საზოგადოება რუსეთის პრეზიდენტს ნავალნის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებისკენ მოუწოდებს.
პუტინის აგრესიულმა საგარეო პოლიტიკამ, ოკუპაციებმა, კრიტიკულად განწყობილი ადამიანების „მტრებად“ გამოცხადებამ, უკანონო დაკავებებისა და სასტიკი მკვლელობების უსასრულო სიამ ოფიციალური მოსკოვი საერთაშორისო არენაზე „ქვეყანა ნონ გრატად“ აქცია.
რუსული ეკონომიკა სულს ღაფავს. ფედერაციას დემოგრაფიული პრობლემებიც აქვს, რაც პირდაპირ აისახება მუშახელის დეფიციტზე. კრემლის აგრესიის საფასური საერთაშორისო სანქციებია, რომლებიც ფინანსურ სექტორს ძალიან ძვირი უჯდება. რუსეთის პრეზიდენტს პატივს არათუ საერთაშორისო ლიდერები და საკუთარი მოსახლეობა აღარ სცემენ, ახლა უკვე „ერთგულ“ ელიტასაც ყელში აქვს მისი დაუფიქრებელი პოლიტიკა.
სწორედ ამ მიზეზების გათვალისწინებით, ვლადიმერ პუტინის დავოსის მიმართვა 12 წლის შემდეგ მკაფიო სიგნალია, რომ პრეზიდენტი ნებისმიერი პლატფორმის გამოყენებას ცდილობს, საიდანაც მსოფლიოს თავის ხმას გააგონებს. პუტინი ხვდება, რომ მეთოდებმა, რომლებსაც წლებია, იყენებს, მას ყველას პატივისცემა დააკარგვინა. უფრო მეტად კი პრეზიდენტს დავოსის ფორუმზე გამოჩენით სურდა, ილუზია შეექმნა, თითქოს, სახლშიც და საზღვრებს გარეთაც ყველაფერს აკონტროლებს. ამ დროს რუსეთის ქუჩებში ათასობით გაბრაზებული ადამიანი რისკავს ყველაფერს, თავისუფლებისა და სიცოცხლის ჩათვლით, რომ კრემლს გაბრაზებული ხალხის ხმა გააგონოს. პუტინის რეიტინგი ახალგაზრდა ადამიანებში რეკორდული სისწრაფით მცირდება. საპროტესტო აქციები ადრე თუ ძირითადად მოსკოვში იმართებოდა, ახლა მთელს რუსეთს მოედო.
რა მოუტანა პუტინის მმართველობამ რუსეთს? დასუსტებული ეკონომიკა, უფუნქციო სახელმწიფო ინსტიტუტები, ძალოვანი სტრუქტურების საშუალებით ერთი კაცის ბოროტი სურვილების ასასრულებელ მექნიზმად ქცეული სახელმწიფო. პუტინი ხალხს რუსეთისთვის „დიდების“ დაბრუნებას ჰპირდებოდა, თუმცა, სუსტი სახელმწიფო მისცა, რომელიც დემოკრატიულ ქვეყნებს კონკურენციას ვერ უწევს და ცდილობს, არჩევნებში ჩარევის, საზოგადოებებში განხეთქილების შეტანით ისინი დაასუსტოს და მოსკოვის დონეზე დაიყვანოს.
ნავალნის მხარდამჭერი აქციების ტრანსლირებისას რუსმა ვლოგერმა – ლეონიდ ვოლკოვმა რუსეთში არსებული მდგომარეობა ძალიან კარგად შეაჯამა. მან თქვა: „დღეს პუტინის რეჟიმი სიმბოლურად დასრულდა.“ დავოსის ფორუმზე წამოჭიმული პუტინი ძალიან შეეცადა დაგვეჯერებინა, თითქოს, მის „ყოვლისშემძლეობას“ არაფერი ემუქრება, მაგრამ ყველა ვხედავთ, როგორ სრულდება რუსული იმპერიის კიდევ ერთი უბადრუკი ვარიაცია. სისტემა „იხრწნება“, შეიძლება ნელა, მაგრამ – შეუქცევადად.

Давосский форум 2021 - Реквием Путина
Впервые за 12 лет президент России выступил на виртуальном форуме в Давосе. Интересно, что с 2009 года Владимир Путин постоянно игнорировал Давос. Эксперты считают, что появление на экранах мировых лидеров «Императора» Путина в этом году связано с ослаблением позиций его режима.
Виртуальное участие президента России в форуме особенно интересно на фоне митингов в поддержку российского оппозиционера Алексея Навального. Напомним вкратце, что произошло. Навального сначала отравили «Новичком», а после прохождения курса реабилитации и возврашнния на родину, он был задержан в аэропорту.
В Кремле Навальному припомнили фальсифицированное дело 2014 года, из-за которого, согласно решению суда, он проведет 2,5 года в колонии общего режима. Так как режиму Путина и этого мало, политику добавили и обвинение в оскорблении «ветерана войны». Словом, сейчас вся государственная машина борется с Алексеем Навальным, которая даже не осознает, что сама создает «героя» из человека, которого хочет победить.
Режим Путина уже давно не наносил сам себе подобных ударов. Сам президент все чаще и чаще лично отвечает на обвинения Навального, что тоже странно. В то же время незаконное задержание оппозиционера, вызывает протест не только у самих россиян, но и у всего мира. Международное сообщество призывает президента России немедленно освободить Навального.
Агрессивная внешняя политика Путина, оккупационные действия, объявление критически настроенных людей «врагами» и бесконечный список незаконных арестов и жестоких убийств сделали официальную Москву «страной нон грата» на международной арене.
Российская экономика в упадке. В Российской Федерации заметны и демографические проблемы, которые напрямую сказываются на нехватке рабочей силы. Цена агрессии Кремля - международные санкции, которые стоят очень дорого для финансового сектора. Российскому президенту больше не выказывают уважение международные лидеры и его собственный народ, и даже "лояльная" элита устала от его безрассудной политики.
По этим и другим причинам обращение Владимира Путина в Давосе через 12 лет является четким сигналом того, что президент пытается использовать любую платформу, чтобы быть услышанным в мире. Путин понимает, что методы, которые он применял в течение многих лет, заставили его потерять всеобщее уважение. Более того, выступая на форуме в Давосе, президент хотел создать иллюзию, что он контролирует все, как дома, так и за рубежом. В это время тысячи разгневанных людей на улицах России рискуют всем, включая свободу и жизнь, чтобы Кремль услышал их гневный голос. Рейтинг Путина среди молодежи снижается рекордными темпами. Протесты, которые раньше проводились в основном в Москве, теперь распространились по всей России.
Что принесло России правление Путина? Ослабленная экономика, неработающие государственные институты, государство, ставшее механизмом исполнения злых желаний одного человека с помощью правоохранительных органов. Путин пообещал народу вернуть «славу» России, но создал слабое государство, которое не может конкурировать с демократиями и пытается ослабить их, вмешиваясь в выборы, создавая разногласия в обществе.
Во время трансляции митингов в поддержку Навального российский влогер Леонид Волков очень хорошо охарактеризовал ситуацию в России. Он сказал: «Сегодня режим Путина символически закончился». И да, эта система «разлагается», возможно, медленно, но необратимо.