თურქმენეთის პრეზიდენტმა თავისი ვაჟი მოადგილედ დანიშნა
თურქმენეთის პრეზიდენტმა გურბანგული ბერდიმუჰამედოვმა თავისი 39 წლის ვაჟი სერდარი ვიცე-პრემიერად და კონტროლის უზენაესი პალატის თავმჯდომარედ დანიშნა. გარდა ამისა, სერდარ ბერდიმუჰამედოვი ამიერიდან ქვეყნის სახელმწიფო უშიშროების საბჭოს წევრია.
აღსანიშნავია, რომ თურქმენეთში მინისტრთა კაბინეტს თავად პრეზიდენტი ხელმძღვანელობს.
2020 წლის 7 თებერვლამდე უმცროსი ბერდიმუჰამედოვი მრეწველობისა და სამშენებლო წარმოების მინისტრის თანამდებობას იკავებდა, კიდევ უფრო ადრე იყო ახალის ველაიათის ადმინისტრაციის უფროსი.
მისი პოლიტიკური კარიერა 2016 წლის ბოლოს დაიწყო, როცა სერდარი დამატებითი არჩევნების შედეგად პარლამენტის წევრად აირჩიეს. მას შემდეგ მისი საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აქტივობა საგრძნობლად გაიზარდა.
«რადიო აზათლიკის» ინფორმაციით, პრეზიდენტის ვაჟის ინტენსიური კარიერული ზრდა იწვევს ეჭვებს, რომ 63 წლის ავტორიტარული ლიდერი მას მემკვიდრედ ამზადებს.
ოფიციალურ პუბლიკაციებში სერდარს "ხალხის შვილად" მოიხსენიებენ, ხოლო მამასთან ერთად მის საჯარო გამოჩენას - «თაობათა მემკვიდრეობითობის სიმბოლოდ».
სერდარს არაერთგზის წარუდგენია მამის ნაცვლად თურქმენეთი სხვადასხვა საერთაშორისო შეხვედრებზე. 2018 წელს იგი ცენტრალური აზიის სახელმწიფოთა ლიდერების შეხვედრაში და დსთ-ის მინისტრთა საბჭოს სხდომაშიც მონაწილეობდა.

Президент Туркменистана назначил сына своим заместителем
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов назначил своего 39-летнего сына Сердара вице-премьером и председателем Высшей контрольной палаты (государственный контрольный орган по финансово-экономическим вопросам), а также ввел его в состав Государственного совета безопасности страны.
Отметим, что председателем Кабинета Министров в Туркменистане является сам президент – Гурбангулы Бердымухамедов.
Ранее, с 7 февраля 2020 года, Бердымухамедов-младший был министром промышленности и строительного производства. До того возглавлял администрацию Ахалского велаята.
Политическая карьера сына президента Туркменистана началась в конце 2016 года, когда он был избран членом парламента по итогам дополнительных выборов. С тех пор общественно-политическая активность Сердара Бердымухамедова заметно возросла.
Как пишет «Радио Азатлык», быстрое продвижение сына президента по карьерной лестнице вызывает предположения наблюдателей о том, что 63-летний авторитарный президент готовит его в качестве своего преемника.
В официальных публикациях сына президента Туркменистана называли «сыном народа», а его публичные появления вместе с отцом «символом преемственности поколений».
Он много раз представлял Туркменистан на различных международных встречах, куда обычно президент Бердымухамедов ездил сам.
В 2018 году Сердар Бердымухамедов принял участие во встрече глав государств Центральной Азии, а также в совещании совета министров стран СНГ.