ტოკიოს ოლიმპიადის ორგკომიტეტის ხელმძღვანელი სექსისტური სკანდალის ფონზე თანამდებობას ტოვებს
სკანდალი იოსირო მორის იმ სიტყვების გამო აგორდა, რომ "ქალებს არ ძალუძთ, გარკვევით გამოხატონ საკუთარი აზრი".
ტოკიოს ოლიმპიური თამაშების საორგანიზაციო კომიტეტის ხელმძღვანელი, 83 წლის იოსირო მორი მისი სექსისტური გამონათქვამების გამო აგორებული სკანდალის ფონზე თანამდებობას ტოვებს, - იუწყებიან რიგი იაპონური მედიასაშუალებები.
მორის სკანდალური მოსაზრებები სპორტკომიტეტებსა და ფედერაციებში ქალთა რაოდენობის ზრდას უკავშირდებოდა. "ეს ქალების ხშირი და დროში გაწელილი გამოსვლების გამო სხდომების გაჭიანურებას იწვევს. ქალები სირთულეებს განიცდიან საკუთარი აზრების გარკვევითა და ლაკონურად გამოხატვის კუთხით" - განაცხადა ოლიმპიური ორგკომიტეტის ხელმძღვანელმა.
მორი ამის გამო მთელმა რიგმა პოლიტიკოსებმა და ოლიმპიადის სპონსორი კომპანიების წარმომადგენლებმა დაგმეს.
იაპონიის პრემიერ-მინისტრმა იოსიჰიდე სუგამ განაცხადა, რომ "საკუთარი თავისთვის მსგავსი კომენტარების კეთების უფლების მიცემა დაუშვებელია", საერთაშორისო ოლიმპიურმა კომიტეტმა კი მორის სიტყვები "აბსოლუტურად მიუღებლად" შეაფასა.
ამასთან, 500-მდე მოხალისემ და ოლიმპიური ცეცხლის ესტაფეტის მონაწილემ პროტესტის ნიშნად მუშაობაზე უარი თქვა.
ოპოზიციამ კი მთავრობას მორის დაუყოვნებლივ გადაყენება მოსთხოვა.
ამის შემდეგ ჩინოსანმა ბოდიში მოიხადა, თუმცა ეს საქმეს, როგორც ჩანს, ვეღარ უშველის.
ოლიმპიადა ტოკიოში 2020 წლის ივლის-აგვისტოში უნდა გამართულიყო, თუმცა კორონავირუსული პანდემიის გამო 2021 წლის 23 ივლისიდან 8 აგვისტომდე პერიოდისთვის გადაიდო. გადაწყდა, მას სახელწოდება "ტოკიო-2020" შეუნარჩუნდეს.

Глава оргкомитета Олимпиады в Токио подаст в отставку на фоне сексистского скандала
Скандал в Японии разгорелся из-за слов главы олимпийского оргкомитета Ёсиро Мори о неспособности женщин четко выражать мысли.
Председатель организационного комитета Олимпийских игр в Токио Ёсиро Мори подаст в отставку на фоне скандала вокруг его сексистских высказываний, сообщают ряд японских СМИ. В пятницу, 11 февраля, должно состояться заседание исполнительного совета оргкомитета "Токио-2020", на котором, по всей видимости, будет принято решение об отставке, указал телеканал "Фудзи".
Скандал вокруг сексистского заявленияСкандал разгорелся после заявления 83-летнего Мори против увеличения числа женщин в спорткомитетах и федерациях. По его мнению это приводит к затягиванию заседаний из-за их частых и продолжительных выступлений. Женщины "испытывают сложности четко выражать свое мнение", заявил он.
Мори осудили ряд политиков и компаний - спонсоров Олимпийских игр, включая автомобильный концерн Toyota. Премьер-министр Японии Ёсихидэ Суга заявил, что "нельзя позволять себе подобных комментариев", а Международный олимпийский комитет (МОК) назвал слова Мори "абсолютно неприемлемыми". Около 500 волонтеров и участников эстафеты олимпийского огня отказались от работы в знак протеста против Мори. Оппозиция потребовала от правительства незамедлительно отправить его в отставку. После этого японский функционер принес извинения за высказывание.
Оргкомитет может возглавить мэр Олимпийской деревниПо информации японских СМИ, оргкомитет Игр в Токио после отставки Мори возглавит мэр Олимпийской деревни Сабуро Кавабути. 84-летний бывший футболист в настоящее время также является советником в Японской футбольной федерации.
Олимпиада в Токио была запланирована на июль-август 2020 года, но из-за пандемии была перенесена на год и состоится с 23 июля по 8 августа 2021 года. Название "Токио-2020" решено сохранить.