აზერბაიჯანის ტურიზმის ასოციაცია: რუს ტურისტებს საქართველოში მოხვედრა აზერბაიჯანის გავლით შეუძლიათ
რუსეთის სატრანსპორტო სამინისტრომ 8 ივლისიდან რუსეთის ტერიტორიაზე ქართული ავიაკომპანიების ფრენების აკრძალვაზე განცხადება გამოაქვეყნა. საქართველო ტურისტებისთვის ყოველთვის მიმზიდველი მიმართულება იყო. ტურისტების უმრავლესობას რუსეთის მოქალაქეები წარმოადგენენ. ქვეყნის ტურიზმის სტატისტიკის მიხედვით, ასევე, მნიშვნელოვანი ადგილი უკავიათ აზერბაიჯანელ ტურისტებს.
2019 წლის იანვარი-ივნისის მონაცემებით, საქართველოში ვიზიტორების რაოდენობა 10%-ით გაიზარდა და 2 127 142 ადამიანს მიაღწია. გასულ თვეს ყველაზე ხშირად ამ ქვეყანას რუსი, თურქი, აზერბაიჯანელი და სომეხი ტურისტები სტუმრობდნენ. წლის პირველ ნახევარში საქართველოში აზერბაიჯანელი ტურისტების რაოდენობა 8.8%-ით გაიზარდა.
რისი გაკეთება შეუძლია აზერბაიჯანს, რომ რუსეთიდან ტურისტების დიდი ნაწილი მოიზიდოს შეზღუდვების მოქმედების პერიოდში? როგორ შეუძლია აზერბაიჯანს, დაეხმაროს საქართველოს ტურისტულ ბაზარზე არსებული პრობლემის მოგვარებაში? ჩვენ შევეცადეთ, გვეპასუხა ამ კითხვებზე და ჩვენი კვლევის შედეგებს გთავაზობთ.
როგორც აზერბაიჯანის ტურიზმის ასოციაციის წარმომადგენლი, ნაჰიდ ბაგიროვი “კვირასთან” საუბრისას განმარტავს, აზერბაიჯანმა ეს შესაძლებლობა უნდა გამოიყენოს, რადგან ახლა სხვა ქვეყნები ცდილობენ რუსი ტურისტების ყურადღების მიქცევას.
“რუსების უმრავლესობა, რომელიც საქართველოში ტურებს ირჩევდა, პარალელურად, სტუმრობდა აზერბაიჯანსაც. არ იქნება ტურები საქართველოში და ტურირისტებს არც აზერბაიჯანში ჩასვლა მოუნდებათ. ჩვენ უკვე ვგრძნობთ ამის შედეგებს. საერთო ტურები, რომლებიც აზერბაიჯანში ვიზიტსაც მოიცავდა, გაუქმებულია”, – ამბობს ბაგიროვი.
კითხვაზე, თუ როგორ შეუძლია აზერბაიჯანს, დაეხმაროს საქართველოს, ის პასუხობს, რომ “რუსებს, რომლებსაც საქართველოში ვიზიტი სურთ, შეუძლით, სახმელეთო ან საჰაერო გზით, აზერბაიჯანის გავლით მოხვდნენ საქართველოში”.
“ამასთან დაკავშირებით ჩვენ შესაბამის სახელმწიფო სტრუქტურას უკვე გავუგზავნეთ შეთავაზება. წინადადება მდგომარეობს შემდეგში, რომ ტურისტები რუსეთიდან ერთ დღეს ჩერდებიან აზერბაიჯანში, შემდეგ კი ავტობუსით ან თვითმფრინავით მიემგზავრებიან საქართველოში. ამჟამად, ქართული მხარე ბაქოდან საქართველოს მიმართულებით უფასო ავტობუსების დანიშვნის საკითხს განიხილავს”, – აღნიშნა აზერბაიჯანის ტურიზმის ასოციაციის წარმომადგენელმა.
აზერბაიჯანული ტურისტული კომპანიის BF Travel დირექტორი, მარინა გიანჯაევა მიიჩნევს, რომ აზერბაიჯანს შეუძლია, როგორც ევროპელ, ასევე რუს ტურისტებს შესთავაზოს “კომბო-ტურები”, როდესაც ვიზიტორები შეეძლებათ, რამდენიმე დღით ეწვიონ აზერბაიჯანსა და საქართველოს.
“ჩვენ მეზობელი ქვეყნები ვართ და ყოველთვის მხარს ვუჭერთ ერთმანეთს. ჩვენ ჩვენი მხრიდან შეგვიძლია, მოვამზადოთ – პრინციპში ადრეც ვაკეთებდით ამას – ე.წ. კომბო-ტურები. ეს ნიშნავს, რომ ჩვენ ტურისტებს ვთავაზობთ რამდენიმე დღის აზერბაიჯანში გატარებას და შემდეგ, ასევე, რამდენიმე დღიან ტურს საქართველოში”, – ამბობს გიანჯაევმა.
მისივე თქმით, აღნიშნული ფორმატი არა მხოლოდ ქართულ ტურიზმს შეუწყობს ხელს, არამედ აზერბაიჯანულ ბაზარსაც განავითარებს.
“ჩვენ ახლა ძალიან ბევრი მოთხოვნა გვაქვს ევროპელი ტურისტების მხრიდან, რომელთაც აზერბაიჯანისა და საქართველოს ნახვა სურთ. ამ ფორმატით მოქმედება რუსული მიმართულებითაც შეიძლება. უფრო სწორად კი, ისინი შეძლებენ, რამდენიმე დღის აზერბაიჯანში გატარების შემდეგ, საქართველოს ესტუმრონ. ბოლოს კი ისევ აზერბაიჯანის გავლით რუსეთში დაბრუნდებიან”, – აღნიშნა ტურისტული კომპანიის დირექტორმა.
ქართველი პოლიტოლოგის, ბადრი ნაჭყებიას განმარტებით კი აზერბაიჯანს უმნიშვნელოვანესი როლის თამაში შეუძლია, რომ რუსმა ტურისტებმა საქართველოში ჩამოსვლა შეძლონ. მისი შეფასებით, რუსეთის ხელისუფლების აკრძალვა საქართველოში ფრენების თაობაზე ძალიან დიდი შეცდომაა.
“რუს ტურისტებს ძალიან მოსწონთ საქართველო და დარწმუნებულები არიან, რომ ის უსაფრთხო ქვეყანაა. აზერბაიჯანს შეუძლია, იყოს ალტერნატიული გზა იმ რუსებისთვის, რომელთაც საქართველოში სტუმრობა სურთ”, – ამბობს ნაჭყებია.
ექსპერტის აზრით, აღნიშნულთან დაკავშირებით ყველაზე სტრატეგიული გიანჯის საერთაშორისო აეროპორტი იქნება.
“გიანჯის აეროპორტით სარგებლობის შემთხვევაში, რუს ტურისტებს შესაძლებლობა ექნებათ, მოინახულონ ეს ულამაზესი ქალაქი და მისი მიმდებარე ტერიტორიები, ამის შემდეგ კი საქართველოსკენ გამოემგზავრონ. ამისთვის საქართველომ და აზერბაიჯანმა ერთობლივი ტურისტული მარშრუტი უნდა შეადგინონ. გიანჯის ხელისფლებას აღნიშნული მარშრუტის შედგენაში მონაწილეობის მიღება შეეძლება”, – აღნიშნა ნაჭყებიამ და დაამატა, რომ აზერბაიჯანის მხარდაჭერა საქართველოსთვის ძალიან ბევრს ნიშნავს.
პოლიტოლოგის აზრით, თუ საერთო ტურისტული მარშრუტი შედგება, ამით ორივე ქვეყანა მოგებული დარჩება, რაც, მისივე თქმით, არა მხოლოდ გაზრდის ორივე ქვეყნის შემოსავალს უცხოური ტურიზმიდან, არამედ სამომავლო ურთიერთობებსაც გააძლიერებს.

Туристы из России могут попасть в Грузию через Азербайджан
Минтранс России объявил о приостановке полетов грузинских авиакомпаний на территорию России с 8 июля. Грузия всегда являлась привлекательным направлением для туристов. Большая часть турпотока приходится на Россию. Значительный поток туристов в Грузию также отмечается из Азербайджана.
Число туристов, посетивших Грузию в январе-июне текущего года, увеличилось на 10% - до 2 127 142 человек. Больше всего в прошлом месяце эту страну посетили граждане России, Турции, Азербайджана и Армении. Рост числа туристов из Азербайджана в Грузию за первое полугодие составил 8,8% в годовом исчислении.
Что может сделать Азербайджан, чтобы привлечь больше туристов из России в период действия запрета на полеты? Как Азербайджан может помочь Грузии восполнить пробел на туристическом рынке? Мы попытались ответить на эти вопросы в данном исследовании.
Как рассказал председатель Ассоциации туризма Азербайджана (AzTA) Нахид Багиров, Азербайджану следует воспользоваться этой возможностью.
По его словам, сейчас другие страны пытаются привлечь российских туристов.
Н.Багиров затронул еще один важный вопрос: "Большинство россиян, выбирающих туры в направлении Грузии, одновременно посещали и Азербайджан. Если не будет туров в Грузию, то туристы не захотят приезжать в нашу страну. Мы уже ощущаем последствия этого. Совместные туры отменены, которые включали и визит в Азербайджан".
"Туристы, которые хотят посетить Грузию, могут воспользоваться автобусами или самолетами через Азербайджан".
Касаясь вопроса поддержки Азербайджаном Грузии, он отметил, что "туристы, которые хотят посетить Грузию, могут воспользоваться автобусами или самолетами через Азербайджан: "В связи с этим, мы направили предложения в соответствующую госструктуру, Ассоциацию в Грузии. Предложение состоит в том, что туристы из России останавливаются на один день в Азербайджане, а затем отправляются на автобусе или самолете в Грузию. Сейчас грузинская сторона обсуждает вопрос организации для туристов бесплатных автобусов из Баку в Грузию".
В свою очередь директор туристической фирмы BF Travel Марина Гянджаева считает, что Азербайджан мог бы предложить как европейским, так и российским туристам так называемые "комбо-туры", когда туристы смогут провести несколько дней в Азербайджане и Грузии. "Мы соседние страны и всегда во всем поддерживаем друг друга. Мы со своей стороны можем подготавливать - в принципе, мы и ранее это делали - "комбо-туры", это когда мы можем предложить нашим туристам несколько дней провести в Азербайджане и несколько дней провести в Грузии", - заявила М.Гянджаева.
По ее словам, посредством такого формата можно не только поддержать грузинский турсектор, но и развивать азербайджанский рынок. "У нас сейчас очень много запросов от европейских туристов, которые хотят увидеть и Азербайджан, и Грузию. Такой же формат можно задействовать и в российском направлении. То есть они смогут провести несколько дней провести в Азербайджане, потом в течение несколько часов их довезут до границы с Грузией, там они проведут несколько дней, а потом обратно через Азербайджан вернутся обратно", - подчеркнула она.
Грузинский политолог Бадри Начкебия в свою очередь отметил, что Азербайджан может сыграть очень важную роль и серьезную роль в посещении российскими туристами Грузии.
По его словам, запрет российских властей на полеты их перевозчиков в Грузию является большой ошибкой: "Российские туристы очень симпатизируют Грузии и уверены, что это безопасная страна. Азербайджан может выступить в качестве альтернативного маршрута для россиян, которые хотели бы побывать в Грузии".
По мнению эксперта, в этом может сыграть большую роль международный аэропорт Гянджи: "Прибывшие в Гянджу российские туристы могут одновременно посетить этот красивый город и близлежащие районы, а затем отправиться в Грузию. Для этого Грузия и Азербайджан могут разработать совместный туристический маршрут. Власти Гянджи также могут принять участие в подготовке такого маршрута".
Б.Начкебия отметил, что поддержка Азербайджана в вопросе посещения российскими туристами Грузии может быть очень значима: "Если будет создан совместный туристический маршрут, от этого выиграют обе страны. Это не только увеличит доходы Грузии и Азербайджана от иностранного туризма, но и послужит дальнейшему укреплению дружеских и братских отношений между двумя странами".