"ფაშინიანს რუსული "ისკანდერების" შესახებ არასწორად მოახსენეს"
რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან სატელეფონო საუბრის შემდეგ სომხეთის პრემიერმა ნიკოლ ფაშინიანმა რუსული "ისკანდერების" საკითხში პოზიცია შეიცვალა. მას თურმე, რუსული იარაღის ხარისხის შესახებ "არასწორად მოახსენეს", - განუცხადა «Арменпресс» ფაშინიანის პრეს-მდივანმა მანე გევორქიანმა.
«არსებული ფაქტებისა და მონაცემების შედარების საფუძველზე სომხეთის პრემიერ-მინისტრი მივიდა დასკვნამდე, რომ მას ამ საკითხთან დაკავშირებით არასწორად მოახსენეს. მეტიც, პრემიერ-მინისტრის განცხადებას არავითარი კავშირი არ აქვს სამხედრო და სამხედრო-სამრეწველო სფეროში სომხეთ-რუსეთის ურთიერთობების ხარისხსა და შინაარსთან. ეჭვს არც ის გარემოება იწვევს, რომ რუსული იარაღი ერთ-ერთი საუკეთესოა მსოფლიოში. სომხეთის რესპუბლიკა აგრძელებს მჭიდრო თანამშრომლობას რუსეთთან სამხედრო მრეწველობის, ასევე მაღალი ტექნოლოგიების სფეროებში და აპირებს, გადადგას ნაბიჯები მისი შემდგომი გაღრმავებისთვის», – აღნიშნა გევორქიანმა.
ცნობისთვის: სომხეთში შიდაპოლიტიკური ვითარების ბოლოდროინდელი გამწვავების ერთ-ერთ მიზეზად იქცა დავა პრემიერ ფაშინიანსა და სამხედრო მაღალჩინოსნებს შორის ყარაბაღის მეორე ომის დროს რუსული იარაღის, კერძოდ "ისკანდერის" კომპლექსის გამოყენების თაობაზე.
სომხეთის ექს-პრეზიდენტმა სერჟ სარსიანმა განაცხადა, რომ სომეხ სამხედროებს "ისკანდერები" შეიარაღებული კონფლიქტის პირველივე დღეებში უნდა გამოეყენებინათ. საპასუხოდ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ სომხეთის შეიარაღებაში არსებულმა რუსულმა "ისკანდერებმა" 2020 წლის შემოდგომის კონფლიქტის დროს დაბალი ეფექტურობა აჩვენა - "არ ფეთქდებოდა, ან ფეთქდებოდა მხოლოდ 10%-ით».
გენერალური შტაბის ხელმძღვანელის მოადგილე, გენერალი ტიგრან ხაჩატურიანი თანამდებობიდან გაათავისუფლეს მას შემდეგ, რაც ფაშინიანის ნათქვამს "შეუძლებელი" უწოდა და განაცხადა, რომ "დასკვნების ზედაპირულ შეფასებებზე დაყრდნობით გამოტანა დაუშვებელია".
მანამდე რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ ფაშიანიანის განცხადება უარყო და განაცხადა, რომ "ყარაბაღის კონფლიქტის დროს "ისკანდერები" გამოყენებული საერთოდ არ ყოფილა, სომხეთის პრემიერი კი შესაძლოა, შეცდომაში შეიყვანეს". ამასთან, მოსკოვი ირწმუნება, რომ სირიაში "ისკანდერებმა" მაღალი საბრძოლო ეფექტურობა აჩვენა.
25 თებერვალს, როდესაც ფაშინიანსა და პუტინს შორის დასაწყისში ხსენებული სატელეფონო საუბარი შედგა, სამხედროებმა სომხეთში ფაშინიანის გადადგომა მოითხოვეს. საპასუხოდ პრემიერმა ისინი სამხედრო გადატრიალების მცდელობაში დაადანაშაულა და პრეზიდენტს სომხეთის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის ხელმძღვანელ ონიკ გასპარიანის გადაყენების შესახებ განაცხადით მიმართა. თუმცა პრეზიდენტმა მას ხელი არ მოაწერა.

Пашиняну неправильно доложили о ситуации с «Искандером» – пресс-секретарь
В ходе телефонной беседы, состоявшейся 25 февраля, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент России Владимир Путин в числе прочих вопросов обсудили заявление армянского премьера относительно применения системы «Искандер».
Об этом в беседе с информационным агентством «Арменпресс» сказала пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян, - сообщает "Эхо Кавказа".
«В результате сравнения имеющихся фактов и сведений, премьер-министр Армении пришел к заключению, что относительно данной ситуации ему неправильно было доложено. Более того, заявление премьер-министра не имеет никакого отношения к содержанию и качеству армяно-российских союзнических отношений в сфере военного и военно-промышленного сотрудничества. Не вызывает сомнения и то обстоятельство, что российское оружие одно из лучших в мире. Республика Армения продолжает тесное сотрудничество с Российской Федерацией в сферах военной промышленности и высоких технологий и намерена предпринимать шаги к его дальнейшему углублению», – отметила Мане Геворкян.
Причиной обострения внутриполитического конфликта в Армении стал спор между Пашиняном и военными о применении Ереваном приобретенных в России комплексов «Искандер» во время недавнего конфликта в Нагорном Карабахе.
Бывший президент Армении Серж Саргсян заявил, что армянские военные должны были задействовать «Искандеры» в первые дни боевых действий. В ответ Пашинян сказал, что «Искандеры», стоящие на вооружении Армении, во время конфликта в Нагорном Карабахе осенью 2020 года показали слабую эффективность в военных условиях: «не взорвались или взорвались лишь на 10%».
Заместитель начальника Генштаба генерал Тиран Хачатрян прокомментировал, что «это невозможно», а делать выводы об оружии с «поверхностными оценками несерьезно». В тот же день он был отправлен в отставку.
Минобороны России отвергло заявление Пашиняна, заявив, что в ходе конфликта в Карабахе «Искандеры» вообще не применялись, а премьера Армении, возможно, ввели в заблуждение. При этом Минобороны настаивает, что в Сирии «Искандеры» проявили себя хорошо.
25 февраля Вооруженные силы Армении потребовали отставки премьера и правительства республики. Пашинян в ответ заявил о попытке военного переворота и подал президенту ходатайство об увольнении начальника Главного штаба ВС Армении Оника Гаспаряна. Президент Армении указ об увольнении главы Генштаба не подписал.